Skocz do zawartości

zastanawiam sie nad ogrzewaniem


Recommended Posts

Już prawie finiszuje stan zamknięty mojego domu i przymierzam się do zakupu pieca i grzejników. Macie prawdzone sposoby na nizebyt drogie ogrzanie domku 110 m kw. Na pewno chciałbym automata, ale nie wiem co do niego wrzucać. Najlepiej kalorycze i nie zajmujące dużo miejsca – mam malutka kotlownie i trochę miejsca na podwórzu. Wegiel, pelet, biomasa?

Link do komentarza
Cytat

Już prawie finiszuje stan zamknięty mojego domu i przymierzam się do zakupu pieca i grzejników. Macie prawdzone sposoby na nizebyt drogie ogrzanie domku 110 m kw. Na pewno chciałbym automata, ale nie wiem co do niego wrzucać. Najlepiej kalorycze i nie zajmujące dużo miejsca – mam malutka kotlownie i trochę miejsca na podwórzu. Wegiel, pelet, biomasa?


Dobrze docieplic i pompa lub gaz icon_smile.gif
Link do komentarza
Jak nie ma gazu a bierzesz pod uwagę grzanie kotłem z podajnikiem, to ważne jest dobranie przede wszystkim odpowiedniego palnika, który będzie zapewniał wyższe sprawności na niskich mocach, takich w okolicy 3-4kW, bo prawdopodobnie właśnie tak przez większość czasu w sezonie będzie kocioł pracować. Pomijając krótkie piki mocy pod 9-10kW na dogrzewanie wody w bojlerze, jak będzie większy pobór.

Jak bierzesz pod uwagę strikte ekogroszek (dobry o niskiej spiekalności), to klasyczny palnik fajkowy i kocioł ok. 10-12kW mocy znamionowej
Jak chcesz palnik bardziej uniwersalny spalający także miały węglowy, to ja mogę polecić palniki ardeo.
Dobór paliwa też determinuje uzyskiwane moce....
Link do komentarza
Porównanie gaz - węgiel kamienny nie jest łatwe.
Głównie dlatego, że są duże "rozrzuty" w kaloryczności węgla, jego cenie, sprawności kotłów.
W zależności kto liczy i co chce udowodnić wyjdzie 10 % lub 50% taniej.
Proponuję podejść do tematu inaczej. Wyjść od zapotrzebowania domu na energię.
Dom 140 m2 budowany wg. aktualnych standardów to zapotrzebowanie na CO i CWU ok. 13 000 kW czyli przy gazie koszt ok. 3 500 zł/rok.
10% oszczędności - 350 zł = 29 zł miesięcznie
30 % oszczędności - 1050 zł = 87 zł miesięcznie
50 % oszczędności - 1 750 zł = 145 zł miesięcznie
ale wyższy koszt kotłowni /powierzchnia/, kotła, miejsce na składowanie węgla itd.
Samodzielnie musisz podjąć decyzję, czy za takie kwoty będzie Ci się chciało/opłacało bawić w paliwo stałe.
Jasnym jest, że powyższe dla "kostki" z lat 50-60-tych ub. wieku da zupełnie inne kwoty.
Link do komentarza
Cytat

Już prawie finiszuje stan zamknięty mojego domu i przymierzam się do zakupu pieca i grzejników. Macie prawdzone sposoby na nizebyt drogie ogrzanie domku 110 m kw. Na pewno chciałbym automata, ale nie wiem co do niego wrzucać. Najlepiej kalorycze i nie zajmujące dużo miejsca – mam malutka kotlownie i trochę miejsca na podwórzu. Wegiel, pelet, biomasa?



Tez wybrałem ekogroszek, bo mam odpowiedni kociol, z automatem. Fajny jest bo nie wymusza biegania do kotłowni co kilaka godzin. Laduje do zasobnika raz 2-3 doby tym lepszym ekogroszkiem, ze sprawdzonej firmy / spory gracz na polskim rynku. Nazwy raczje nie podam,bo zaraz będą krzyczeć ze robie im reklamę. ;P
Link do komentarza
Cytat

finiszujesz i nie wiesz czym będziesz grzał? Litości.


Co się dziwisz.
Całkiem spory procent budujących podchodzi do budowy własnego domu w podobny sposób.
- badanie geotechniczne zbędne;
- z czego ściany? ;
- jaki dach by ładnie wyglądał;
- kolor okien;
- sposób grzania... bo mam taki komin;
- kolory we wnętrzach;
- kuchnia;
- łazienki;
- meble
- POMOCY! zauważyłem grzyb na ścianie.
icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Co się dziwisz.
Całkiem spory procent budujących podchodzi do budowy własnego domu w podobny sposób.
- badanie geotechniczne zbędne;
- z czego ściany? ;
- jaki dach by ładnie wyglądał;
- kolor okien;
- sposób grzania... bo mam taki komin;
- kolory we wnętrzach;
- kuchnia;
- łazienki;
- meble
- POMOCY! zauważyłem grzyb na ścianie.
icon_biggrin.gif



bardzo trafne podsumowanie icon_lol.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...