Skocz do zawartości

Czy okap w kuchni jest potrzebny?


Rygield

Recommended Posts

Cytat

Raczej przedstawiają pochłaniacze a nie okapy wyciągowe.



Dlaczego tak sądzisz ?
Pokaż mi choć jedno zdjęcie katalogowe pokazujące okap wraz z przewodem elastycznym podłaczonym do sufitu ? Ja się z takim nie spotkałem.
W domysle jest otwór jest idealnie w linii okapu (czyli rury nie widać). A tak to ma zdecydowana mniejszość.

No chyba że sugerujesz iż kupowane (i montowane) są okazy które pracują potem tylko jako pochłaniacze. Tak też jest.
Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nie musi być elastycznym, może bć sztywnym itp. Często wypada tak, że możliwe ujście jest daleko od zaprojektowanego okapu i stosowana jest właśnie rura spiro.

Schodzimy za bardzo z tematu wchodząc w jałową dyskusję w której kązdy będzie próbował pokazać swoje. Po co. Zobacz na googlach jak wyglądają okapy podłaczane w naszych polskich realiach. Podłącza się je pod otwory wentylacji, które sa w ścianach lub sufitach. Najczęsciej rurami spiro ze wzgledu na koszty.
Link do komentarza
Gdy jest zabudowany to dobrze. Ale mi chodzi o inną sytuację że widać zdjęcie z katalogu, nie widać na nim zabudowy przewodu. W domyśle jest (autora zdjęcia) że wyprowadzenie z okapu jest idealnie za okapem poprzez ścianę. W realnych warunkach to nieczęsto się zdarza (często problemem jest zbyt bliska odległość do okna, estetyka elewacji)

Chodziło mi o fakt że z pozoru ładny okap często jest szpecony przez elastyczną nieobudowaną rurę. I ten fakt , ewentualnie dodatkowego kosztu osłony należy dodać do kosztu okapu poejmując decyzję o jego zakupie.

P.S. nie było moim zamiarem rozwijanie tego wątku w tym kierunku. To była tylko drobna uwaga z mojej strony. Ze swej strony zamykam ten "podwątek" Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Praktycznie każdy okap może pracować w dwóch funkcjach - pochłaniacza i wywiewu.
Ważne żeby zdawać sobie sprawę z faktu że w funkcji pochłaniacza jego sprawność znacznie spada, a o tym już nie każda ulotka reklamowa informuje.
Po za tym okap często jest kupowany/dobierany oczami (pani domu) do wystroju kuchni na etapie wykończeniówki, a nie na etapie projektu jak można kanał wywiewny dobrze/przemyślanie umieścić icon_lol.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

W starych to nie każdy okap pasuje. Trzeba więcej szukać. Gdyby robić remont kuchni i np wymianę mebli to też warto poszukać miejsca na okap.




Co prawda, to prawda icon_smile.gif Jak masz już meble etc. to później ciężko dopasować okap, bo trzeba się liczyć z konkretnymi wymiarami. Co innego jak projektujesz/ remontujesz kuchnię od zera. A czy okap jest potrzebny? Zależy ile gotujemy icon_smile.gif Jeśli ktoś często gęsto smaży różniaste rzeczy, to okap się przyda. Jak sporadycznie gotujecie, to nie ma co wydawać kasy na kupno okapu.
Link do komentarza
Ja nie mam w domu okapu. Nie zauważyłam też, żeby szczególnie tłuściły mi się ściany, czy szafki. Zanim kupimy okap warto dowiedzieć się, czy w ogóle można zamontować okap kominowy. Mam znajomych, którym administracja kazała wymienić kominowy na podszafkowy na wkłady, bo nie wolno było odprowadzać dymu do szybu wentylacyjnego.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Ja nie mam w domu okapu. Nie zauważyłam też, żeby szczególnie tłuściły mi się ściany, czy szafki. Zanim kupimy okap warto dowiedzieć się, czy w ogóle można zamontować okap kominowy. Mam znajomych, którym administracja kazała wymienić kominowy na podszafkowy na wkłady, bo nie wolno było odprowadzać dymu do szybu wentylacyjnego.


Tobie coś się pokiełbasiło, od kiedy okap kuchenny służy do odprowadzania dymu, no chyba że zawsze przypalasz na węgiel jedzenie icon_biggrin.gif to wtedy dym jest na pewno.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Okap z pewnością warto zamontować. NIe wyobrażam sobie kuchni bez okapu. Dziwię się wogóle ze padło takie pytanie .



Pożyjesz, to jeszcze nie raz rozdziawisz swoje usteczka ze zdziwienia icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Padł mi okap tydzień temu i widzę, że go nie doceniałam ;) Serce się kraja jak widzę parę 'osiadającą' na ścianach i suficie. Nowy kupię dopiero w przyszłym miesiącu. Tak więc - Tak, okap jest niezbędny.




Popieram, jak masz kuchnię połączoną z salonem, czy po prostu salon z aneksem, to okap jest tym bardziej potrzebny, żeby zapachy, para czy dym po np. spalonej potrawie nie dostawały się do salonu. No i oczywiście dla ochrony ścian i sufitu
Link do komentarza
Cytat

Ja nie mam w domu okapu. Nie zauważyłam też, żeby szczególnie tłuściły mi się ściany, czy szafki. Zanim kupimy okap warto dowiedzieć się, czy w ogóle można zamontować okap kominowy. Mam znajomych, którym administracja kazała wymienić kominowy na podszafkowy na wkłady, bo nie wolno było odprowadzać dymu do szybu wentylacyjnego.



Witam,
Po pierwsze. Gdybyś miała okap to byś się zdziwiła ile tego brudu jest. Doskonale to widać na pierwszych metalowych filtrach (przeważnie są aluminiowe i można je zmywać w zmywarce, ale to inny temat) ile się tego osadza, aż czasem „kapie” z nich tłuszcz, dlatego trzeba je regularnie myć. No chyba że bardzo mało gotujesz i masz super sprawną mechaniczna wentylację.
Po drugie. Przeważnie nie wolno montować okapów w funkcji wyciągu do wspólnej wentylacji a zwłaszcza gdy w kuchni jest tylko jeden kanał wentylacyjny (a tak jest przeważnie). Jest to spowodowane różnymi względami, głównie bezpieczeństwa. Podczas gotowania na otwartym ogniu, w kuchni w ciągu godziny powietrze musi być wymienione 6-10 razy. Załóżmy że kuchnia ma wymiary 4,5x2,0x2,7m czyli kubatura to 27m3 razy min. 60-cio krotna wymiana=162m3 powietrza na godzinę. I to powietrze skądś się musi znależć w kuchni. Pół biedy kiedy jest ciepło i okna w mieszkaniu są otwarte ale problem narasta w okresie jesienno-zimowym, kiedy większość okien jest pozamykana. Wtedy przy intensywnym użytkowaniu okapu może dojść do powstania w kuchni podciśnienia co powoduje napływ powietrza do pomieszczenia przez inne kratki wentylacyjne znajdujące się w mieszkaniu np. w łazience czy ubikacji. Czyli po prostu cofanie się ciągu, a jest to niezdrowe i niebezpieczne. Niezdrowe bo są zasysane różne "syfy" (kurz, roztocza) z kanału wentylacyjnego, który przecież służy do usuwania "zepsutego" powietrza a nie pobierania. Niebezpieczne bo może zassać spaliny z sąsiedniego komina. I to jest główny powód dla którego nie wolno podłączać wyciągu do wentylacji. Poza tym to mało przyjemne czuć co sąsiad piętro niżej gotuje na obiad. Można ten problem rozwiązać dwojako: wybić w ścianie zewnętrznej otwór i przez niego wyprowadzać zużyte powietrze (ale to tylko usuwanie powietrza, dalej pozostaje problem podciśnienia) lub na etapie projektowania zapewnić dodatkowy kanał wentylacyjny (oczywiście blisko miejsca przeznaczonego na płytę). Tak czy siak zawsze warto spytać się kominiarza.
Po trzecie. Wprowadzasz w błąd. Praktycznie KAŻDY okap kominowy może pracować w dwóch trybach: wyciągu i pochłaniacza, a zależy to tylko od potrzeb gospodara i możliwości podłączenia. Praca w trybie pochłaniacza wymaga zastosowania filtrów węglowych (pochłanianie zapachów) a są takie filtry węglowe które są wielokrotnego użytku i można je myć w zmywarce (oczywiście określoną ilość razy). Czasem filtry węglowe są na wyposażeniu (np. okapy Falmec) ale przeważnie trza se dokupić. Dalej. Są okapy kominowe które mogą pracować TYLKO jako pochłaniacz np. Hotpoint IKT 4 LS X/HA . I jeszcze Cię zaskoczę. Są okapy podszafkowe które mogą pracować również w trybie wyciągu np. Kernau KBH 0755 X (i to wcale nie jest jakiś ewenement). Dobra, ale możesz mi zarzucić że to przecież okap do zabudowy. Bardzo proszę, klasyczny okap „wolnowiszący” podszafkowy Kernau KBH 0950 X. Jak nie wiesz to nie pisz i nie wprowadzaj innych w błąd.

Pozdrawiam
Duńczyk z Polski

Link do komentarza
Cytat

Jak nie wiesz to nie pisz i nie wprowadzaj innych w błąd.

Pozdrawiam
Duńczyk z Polski


O to to.

Cytat

Można ten problem rozwiązać dwojako: wybić w ścianie zewnętrznej otwór i przez niego wyprowadzać zużyte powietrze (ale to tylko usuwanie powietrza, dalej pozostaje problem podciśnienia) lub na etapie projektowania zapewnić dodatkowy kanał wentylacyjny (oczywiście blisko miejsca przeznaczonego na płytę).


Nie przesadzasz trochę z tym podprowadzenie nawiewu/powietrza do spalania w okolice kuchenki gazowej? icon_lol.gif
Płyta gazowa to nie palenisko tego typu co kominek/koza czy też jakiekolwiek inne palenisko przewidziane do pracy ciągłej pozbawione zamkniętej komory spalania (typ "B").
Tu w zupełności wystarczy zapewnienie odpowiedniej wentylacji w postaci nawiewników np. okiennych (dla wentylacji grawitacyjnej), lub wentylacji mechanicznej nadciśnieniowej (wymóg w przypadku kuchenek gazowych jeśli WM nie jest nawiewno-wywiewna, czyt. zrównoważona)
To w kontekście tego (doprecyzowując) co piszesz tutaj:
Cytat

No chyba że bardzo mało gotujesz i masz super sprawną mechaniczna wentylację.


Na marginesie, płyta gazowa jest urządzeniem typu "A" emitującym spaliny do pomieszczenia, i tu wyznacznikiem możliwości jej używania jest kubatura pomieszczenia w którym jest zainstalowana, a nie wydajność okapu.
Wskaźnik ten nie może przekroczyć 930 W/m3 w przypadku kuchni i 175 W/m3 w przypadku wnęk kuchennych stanowiących fragment innego pomieszczenia.
Co do wydajności wentylacji, przepisy wyraźnie mówią że nie może ona być mniejsza niż 70m3/h usuwanego powietrza.




PS.
To oczywiście traktuję jako literówka
Cytat

Podczas gotowania na otwartym ogniu, w kuchni w ciągu godziny powietrze musi być wymienione 6-10 razy. Załóżmy że kuchnia ma wymiary 4,5x2,0x2,7m czyli kubatura to 27m3 razy min. 60-cio krotna wymiana=162m3 powietrza na godzinę.

Link do komentarza
Cytat

.... a są takie filtry węglowe które są wielokrotnego użytku i można je myć w zmywarce (oczywiście określoną ilość razy). Czasem filtry węglowe są na wyposażeniu (np. okapy Falmec) ale przeważnie trza se dokupić.



Możesz zapodać link lub kod produkty tzn. tego filtra węglowego co to można go myć w zmywarce ? icon_eek.gif
Link do komentarza
Cytat

Możesz zapodać link lub kod produkty tzn. tego filtra węglowego co to można go myć w zmywarce ? icon_eek.gif


Witam
Wszystko zależy od producenta. Pamiętam że kiedyś Ariston fabrycznie takie filtry dodawał do niektórych wybranych swoich okapów. Generalnie trzeba sprawdzać u producentów. Ale generalnie tanio nie jest. Tutaj masz Whirlpoola http://www.whirlpool.pl/-%5BCFW020B%5D-601636/480181700586/ ale zapytaj wujka Gugla, on Ci prawdę powie. Poza tym Twoja prośba jest tak niewinna i słodka, że myślę iż to przyczajka i od razu zwracam uwagę iż zmywarki mają kilka programów, od takich delikatnych i krótkich po 2,5 godzinne do przypalonych garów.

Pozdrawiam
Duńczyk z Polski


Cytat

Dodam.

Obecnie nie używa się wskaźnika "krotności" (od co najmniej 20 lat).

Obowiązująca norma PN-83 B-03430 Az3/;2000), zaleca, aby okresowo zwiększyć ilość usuwanego powietrza do co najmniej 120m3/h ( 2.1.3. wskazanej PN)



Witam,
A ja właśnie mniej więcej od 20 lat operuję takim pojęciem (i nie tylko ja), i uwierz mi w branży AGD, takiej codziennej sprzedaży, używa się obrazowo pojęcia krotności wymiany a nie normy branżowej. Już widzę minę klienta któremu zasunę takim tekstem. Może i merytorycznie dla purystów to błąd ale do "normalnych" ludzi to trafia.

Pozdrawiam
Duńczyk z Polski
Link do komentarza
Nie przesadzasz trochę z tym podprowadzenie nawiewu/powietrza do spalania w okolice kuchenki gazowej? icon_lol.gif
Płyta gazowa to nie palenisko tego typu co kominek/koza czy też jakiekolwiek inne palenisko przewidziane do pracy ciągłej pozbawione zamkniętej komory spalania (typ "B").
Tu w zupełności wystarczy zapewnienie odpowiedniej wentylacji w postaci nawiewników np. okiennych (dla wentylacji grawitacyjnej), lub wentylacji mechanicznej nadciśnieniowej (wymóg w przypadku kuchenek gazowych jeśli WM nie jest nawiewno-wywiewna, czyt. zrównoważona)

Witam,
Nie zrozumiałeś mnie. Nie chodzi o podprowadzenie dodatkowego powietrza tylko odbiór. W swojej kuchni mam tak zaprojektowaną wentylację iż mam dwa kanały wentylacyjne. Jeden "normalny" do wentylacji a drugi typowo pod okap w funkcji wyciągu. I zero problemów. Nawiewniki okienne, oczywizda że masz rację ale zwracam uwagę iż nie we wszystkich produkowanych oknach są takowe w standardzie ( a dla wielu osób liczy się cyna, panie, cyna) albo nie wiedzą że są potrzebne. My budowaliśmy dom 12 lat temu, mamy drewniane, najlepsze dostępne wtedy okna ale nie mają tych kratek. Na górze połaciówki z tego samego okresu już mają. Tak więc przy intensywnym gotowaniu pozostaje uchylanie okna w innym pomieszczeniu (dół u nas to na szczęście duży open space więc nie ma problemu) ale nie w kuchni, gdyż taki bliski cug powietrza może zaburzyć wyciąganie oparów i smród zostanie w chałupie.

Niech Moc będzie z Tobą!
Pozdrawiam
Duńczyk z Polski

PS.
Popierdzieliły mnie się posty. To do Jani_63. Edytowano przez Duńczyk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Bo z nawiewnikami tak jest, że nie zawsze są w oknach potrzebne i mile widziane (WM zrównoważona) więc trzeba za nie dodatkowo zapłacić, za to w połaciówkach trzeba dopłacić żeby ich nie było icon_biggrin.gif


Witam,
A tak w ogóle to my oprócz kotła CO gazu w domu nie mamy a w kuchni od zawsze indukcję więc problem wentylacji kuchni mniej nas dotyczy :-). Tak więc ustalamy że okap jest niezbędny i kończymy temat?

Pozdrawiam
Duńczyk z Polski
Link do komentarza
Cytat

A ja właśnie mniej więcej od 20 lat operuję takim pojęciem (i nie tylko ja), i uwierz mi w branży AGD, takiej codziennej sprzedaży, używa się obrazowo pojęcia krotności wymiany a nie normy branżowej. Już widzę minę klienta któremu zasunę takim tekstem. Może i merytorycznie dla purystów to błąd ale do "normalnych" ludzi to trafia.



To nie jest norma branżowa, tylko ogólnie obowiązująca - przepisy budowlane.

Normalny człowiek, też nie pojmie, dlaczego w niedużej kuchni tak około 15m2 poleca mu się wydajność blisko 300m3/h i to minimalną - czyli dużo więcej niż potrzebuje cały dom.

Tak to jest jak się stosuje normy (branżowe) z gastronomi w mieszkaniach.

Przy kuchniach indukcyjnych (elektrycznych) zalecana wydajność to od 70 do 90 m3/h (w zależności od kuchni i ilości stale przebywających w domu (mieszkaniu) osób.

Może warto się przestawić na prawidłowe i logiczne wydajności proponowanych urządzeń - nie zapominając, ze w przypadku okapu, te usuwane powietrze jest ogrzane.

Cytat

tak w ogóle to my oprócz kotła CO gazu w domu nie mamy a w kuchni od zawsze indukcję więc problem wentylacji kuchni mniej nas dotyczy :-). Tak więc ustalamy że okap jest niezbędny i kończymy temat?



Po tym (takim stwierdzeniu) - kończymy icon_evil.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam
Wszystko zależy od producenta. Pamiętam że kiedyś Ariston fabrycznie takie filtry dodawał do niektórych wybranych swoich okapów. Generalnie trzeba sprawdzać u producentów. Ale generalnie tanio nie jest. Tutaj masz Whirlpoola http://www.whirlpool.pl/-%5BCFW020B%5D-601636/480181700586/ ale zapytaj wujka Gugla, on Ci prawdę powie. Poza tym Twoja prośba jest tak niewinna i słodka, że myślę iż to przyczajka i od razu zwracam uwagę iż zmywarki mają kilka programów, od takich delikatnych i krótkich po 2,5 godzinne do przypalonych garów.



Do tej pory słyszałem tylko o takich (węglowych i coś tam jeszcze było) wkładanych do piekarnika - celem regeneracji. Do zmywarki to tylko bez węgla. Jak dla mnie węgiel aktywny podczas zmywania filtra pochłonąłby brud/zapachy zmyte z zewnętrznej cześci filtra. Stąd moje zdumienie.
Ale dalej nie rozumiem czy to można zmywać (ale węgiel dostaje w dupę) czy też to zmywanie "regeneruje/czyści" węgiel ?
Link do komentarza
Cytat

A tak w ogóle to my oprócz kotła CO gazu w domu nie mamy a w kuchni od zawsze indukcję więc problem wentylacji kuchni mniej nas dotyczy :-).


Wydolność/sprawność wentylacji to nadrzędna sprawa i rodzaj płyty ma tu drugorzędne znaczenie.
Nawet jak zamawiasz jedzenie z restauracji z dostawą do domu, a jedyną czynnością wykonywaną na płycie jest jej wycieranie z kurzu to wentylacja powinna, a właściwie musi działać.

Tematu to bym raczej nie kończył, bo problem wentylacji powraca jak mantra, ale dyskusje na tym etapie (przy takim Twoim podejściu) może zakończyć... no problem.


PS.
To że oboje rodzice i dziadkowie mają samochody nie zmienia faktu, że jednak powinni nauczyć swoje dziecko (wnuczka) chodzić icon_lol.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
Jeśli ma się w planach duuuużo gotowac, a przy tym chce się mieć czysta i ładnie pachnąca kuchnię,to lepiej zainwestowac w okap, zwłaszcza, jak tak kuchnia nie jest dużych rozmiarów, to już w ogóle okap jest koniecznością. O wiele bardziej się to opłaca niż remontować kuchnię, co jakiś czas, bo okap pochłania zapachy, ale tez chroni ściany przed zabrudzeniami.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...