Skocz do zawartości

jakie dokumenty potrzebne przy sprzedaży domu


Recommended Posts

Witam wraz z mężem jesteśmy w trakcie kupna domu z roku 1967 więc jest to dość stare budownictwo sprawdziliśmy księgę wieczystą i wszystkie formalności odnośnie stanu prawnego domu lecz mamy mianowicie taki problem iż właściciele domu nie posiadają
-projekt budowlany
-pozwolenia na budowę
-projektu budowlanego domu i przyłączy
-pozwolenie na użytkowanie
-protokołu odbioru instalacji gazowych i elektronicznych
-protokołów z obowiązkowych kontroli stanu technicznego instalacji gazowych i przewodów kominowych oraz całego obiektu
i więc teraz moje pytanie brzmi czy te dokumenty właściciele powinni mieć i nam przekazać a jeżeli faktycznie powinni je mieć a nie mają to skąd można je wziąć i czy wszystkie wymienione dokumenty są potrzebne a może jakiegoś zapomniałam wymienić

A i jeszcze jedno jak za kilka lat będę chciała rozbudować dom a nie mam na dzień dzisiejszych projektu budynku (bo rzekomo takiego nawet nie było) to co wtedy
Link do komentarza
Z tego co mi wiadomo to cała brocha jest po stronie sprzedającego aby całą dokumentacje zebrał ,a jaka jest potrzebna do sprzedania to już notariusz ma obowiązek dopilnowania aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem.
Link do komentarza
Dokumentacja techniczna budynku nie jest niezbędna do zawarcia notarialnej umowy kupna/sprzedaży domu. Jedynie formalnie powinno być przedstawione świadectwo energetyczne budynku. Niemniej warto sprawdzić zgodność dokumentacji geodezyjnej (wyrys z ewidencji gruntów) ze stanem faktycznym. Budynek mógł być bowiem samowolnie rozbudowany i będą kłopoty, gdy okaże się, że w istotnym zakresie odbiega od zewidencjonowanych parametrów.
Link do komentarza
Dokumenty, które wymieniłaś nie są niezbędne do dokonania samej transakcji, natomiast warto taki komplet mieć. Jeśli właściciele tej nieruchomości nie chcą udostępnić tej dokumentacji, możesz mieć podstawy do tego żeby podejrzewać, że coś jest nie tak. Z tego co wiem, kopiami wszystkich projektów powinny dysponować podmioty sporządzające te projekty.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...