Skocz do zawartości

Elewacja - tynk gładki, jaki wybrać?


Fasolka

Recommended Posts

Witam serdecznie,
Jestem w trakcie budowy domu wg projektu: http://www.lk-projekt.pl/lkand866-produkt-945.html. Mam podpisaną umowę z podwykonawcą do stanu deweloperskiego. Tynk wg umowy ma być silikatowy gładki biały plus bonie wg projektu. Mój podwykonawca poprosił mnie o podanie kodów kolorów z palety Caparol. Zaczęłam szukać... i pojawiło się powątpiewanie. Wszystkie tynki silikatowe jakie znalazłam zaczynają się od faktury 1,5mm, a to jest baranek, nie tynk gładki. Bardzo proszę o wyjaśnienie czy tynk ten może zostać położony z efektem gładkiego czy nie. Jeśli nie, jaki wybrać? Dziękuję i pozdrawiam
Link do komentarza
W systemach ociepleń z tynkiem cienkowarstwowym (a o taki prawdopodobnie chodzi) ze względów technologicznych jak i ekonomicznych stosowane są tynki strukturalne o różnej wielkości ziarna. Jedynym (chyba) tynkiem gładkim przewidzianym do systemu BSO jest tynk mineralny Ceresit CT 34, który wymaga malowania.

Uzyskanie estetycznego wykończenia elewacji wymaga jednak bardzo starannego przygotowania podłoża jak i wygładzenia, gdyż wszelkie niedokładności uwidocznią się przy bocznym oświetleniu.

Drobnoziarnista struktura typowych tynków cienkowarstwowych skutecznie maskuje pewne niedokładności i pozwala na uzyskanie równomiernej grubości tynku na całej powierzchni.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam serdecznie,
Jestem w trakcie budowy domu wg projektu: http://www.lk-projekt.pl/lkand866-produkt-945.html. Mam podpisaną umowę z podwykonawcą do stanu deweloperskiego. Tynk wg umowy ma być silikatowy gładki biały plus bonie wg projektu. Mój podwykonawca poprosił mnie o podanie kodów kolorów z palety Caparol. Zaczęłam szukać... i pojawiło się powątpiewanie. Wszystkie tynki silikatowe jakie znalazłam zaczynają się od faktury 1,5mm, a to jest baranek, nie tynk gładki. Bardzo proszę o wyjaśnienie czy tynk ten może zostać położony z efektem gładkiego czy nie. Jeśli nie, jaki wybrać? Dziękuję i pozdrawiam


Ze zdjęć i opisu technicznego projektu domu dostępnego na wskazanej przez Czytelnika stronie internetowej wynika, że ściany zewnętrzne zbudowane zostaną z bloczków z betonu komórkowego bez dodatkowego docieplenia, a więc muszą zostać otynkowane w sposób tradycyjny.
Na lekkie, ciepłe mury zaleca się stosowanie lekkich i ciepłych tynków, najlepiej wapiennych z niewielką ilością cementu i z dodatkiem lekkich kruszyw mineralnych. Tynki te nakłada się na grubość 10 – 15 mm i zaciera dogładzając. Gotowa powierzchnia przypomina drobny papier ścierny. Jeżeli życzeniem jest jeszcze gładsza powierzchnia do dyspozycji stoją zewnętrzne szpachle mineralne. Tak przygotowane tynki maluje się systemami powłokowymi składającymi się z warstw gruntujących i ostatecznych, farbami na bazie akrylu, silikonu lub silikatu. Nowoczesne farby są najczęściej połączeniem co najmniej dwóch takich spoiw.

Jeżeli ściana zewnętrzna ma być wykończona z drobną fakturą można zastosować gotowe, fabrycznie przygotowane cienkowarstwowe tynki mineralne, akrylowe, silikonowe lub silikatowe. Na beton komórkowy i tynk cementowo wapienny najlepiej zastosować tynki mineralne lub silikatowe. Oba dostępne są w uziarnieniu od ok. 1,5 do 3 milimetrów. Tynki mineralne dodatkowo maluje się, silikatowe są barwione w masie.

Materiały Caparol:

Tynk podkładowy: Caparol Universal;
Szpachla zewnętrzna: Capalith;
Farby zewnętrzne: Amphisilan, Thermosan, Sylitol, Muresko;
Tynk cienkowarstwowy mineralny: Mineral Leichtputz;
Tynk cienkowarstwowy silikatowy: Sylitol;
Cienkowarstwowy silikonowy: AmphiSilan.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...