Skocz do zawartości

Jaki wyłącznik różnicowoprądowy?


Recommended Posts

Witam serdecznie. Moje pytanie jest czysto teoretyczne ale w związku z pewnymi obawami mam prośbę o pomoc i odpowiedź od Fachowców w temacie "elektryki".
Do rzeczy. "Buduję" dom który obecnie jest na etapie wykończeniówki. Niedawno montowano ścianki z regipsu wraz z profilami mocowanymi do posadzki. Ze względu iż grubość posadzki wynosiła ok 5-6 cm a długość śrub do profili ok 4,5 cm mam obawy czy fachowcy wiercąc w podłodze nie uszkodzili przypadkowo kabla elektrycznego pod posadzką. Fachowcy zarzekają się że nie... oświetlenie zasilane powyższym kablem działa ale jednak mam pewne obawy. Jeżeli teoretycznie kabel/koszulka kabla jest uszkodzony/a a obok przechodzi instalacja wodna z pcv to w przypadku jakiegokolwiek wycieku napięcie może się dostać do wody a dalej do kranu i stanowić potencjalne zagrożenie dla nas a przede wszystkim dla dzieci... Czy w związku z tym, zabezpieczeniem powyższego obwodu (oświetlenie 2 pomieszczeń) może pozostać zwykły wyłącznik nadprądowy czy lepiej zastosować różnicówkę? Jeżeli różnicówkę to jaką: B16/10mA czy B10/30mA? Każdy sugeruje mi B10/30 mA uzasadniając to iż B10 szybciej zadziała w przypadku ujścia np. na masę. Ale co z zabezpieczeniem przeciwporażeniowym? tutaj 10mA jest pewniejsze szczególnie w przypadku dzieci. Niestety nie ma różnicówek typu B10/10mA. Pewnie przesadzam i panikuję, z jednej strony powinienem zaufać monterom ale z drugiej strony pozostają obawy aby rodzinie nie stała się krzywda. Poniżej zdjęcie kabla który teoretycznie mógł zostać uszkodzony. Jeżeli już daliście radę przebrnąć przez moje dywagacje to bardzo proszę o odpowiedź i ewentualne rady. Pozdrawiam Jacek
111.jpg

Link do komentarza

Po pierwsze, poproś elektryka o zmierzenie rezystancji izolacji tego obwodu. Najpewniej wykryje ew. uszkodzenie. A oświadczenie elektryka,że instalacja została wykonana zgodnie z przepisami i tak jest potrzebne do odbioru budynku.
Po drugie, zagrożenie jest znikome. Czysta woda jest złym przewodnikiem,arury z PCW wręcz świetnym izolatorem. Przewodność kilkudziesięciu centymetrów takiej rury z wodą jest tak mała, że praktycznie eliminuje ryzyko porażenia.
Po trzecie, wyłączniki różnicowowoprądowe mają inne oznaczenia niż piszesz, pomijam niepopularne wersje "różnicówka"+ nadprądowy. Możesz wziąć dowolny wyłącznik różnicowoprądowy o czułości 10 mA. Czy będzie on przy tym przeznaczony dla prądu 10 A, 25 A czy 100 A nie ma znaczenia, jeśli ten sam obwód jest równocześnie zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym B 10 A. To wyłącznik nadprądowy będzie wyznaczać górną granicę obciążenia prądem roboczym i to on zadziała w przypadku zwarcia. Podane w amperach oznaczenie na wyłącznikach różnicowoprądowych mówi tylko o tym, jakim maksymalnym prądem roboczym można je obciążać.


 

Link do komentarza
Cytat

Po pierwsze, poproś elektryka o zmierzenie rezystancji izolacji tego obwodu. Najpewniej wykryje ew. uszkodzenie. A oświadczenie elektryka,że instalacja została wykonana zgodnie z przepisami i tak jest potrzebne do odbioru budynku.
Po drugie, zagrożenie jest znikome. ..



Dziękuje serdecznie. Już traciłem nadzieję że dostanę odpowiedź. Rzeczowo, konkretnie i zrozumiale nawet dla takiego laika jak ja.

Ps. przewód jest pod posadzką i ścianką z regipsu także taniej nie będzie... Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Po pierwsze, poproś elektryka o zmierzenie rezystancji izolacji tego obwodu. Najpewniej wykryje ew. uszkodzenie.



Stawiam dolary przeciwko orzechom, że dzisiaj niczego nie wykryje. Natomiast sytuacja może się zmienić w przypadku zawilgocenia posadzki, np. podczas kładzenia płytek, albo przypadkowego zalania jej wodą. I wtedy dopiero będzie problem, bo w łazience to raczej nieuniknione.

Dlatego, skoro Autorowi żal pracy na uczciwe usunięcie zagrożenia, to nich dołoży tę różnicówkę, może taką o prądzie różnicowym 30 mA. Życie uratuje, a że potem przyjdzie pruć kafle, żeby mieć światło... to juz inna para kaloszy.
Dlaczego nie 10 mA? Bo nie znamy ilości i rodzaju oświetlenia. Przy niektórych źrodłach światła, różnicówka 10 mA może zadziałać rownież w przypadku zupełnie dobrej izolacji, z powodu prądu ładowania się kondensatorów przetwornic tych źródeł.

PS. I szanowny Autor, rozlewając po necie żale z powodu zbanowania na "elektrodzie", niech napisze prawdę za co został zbanowany. Otóż za założenie kilku kont i seryjne zamieszczanie w tematach obraźliwych i wulgarnych postów pod adresem administracji forum. A takim niewiniątkiem się przedstawia...
Link do komentarza
Cytat

PS. I szanowny Autor, rozlewając po necie żale z powodu zbanowania na "elektrodzie", niech napisze prawdę za co został zbanowany. Otóż za założenie kilku kont i seryjne zamieszczanie w tematach obraźliwych i wulgarnych postów pod adresem administracji forum. A takim niewiniątkiem się przedstawia...



Nie bedę tego komentował... bo jeszcze zablokują mi konto i na tym forum... a słowa niecenzuralne same cisną się na usta. Jednak wystarczy wpisać w google hasło "elektroda.pl opinie" i na 3 miejscu ukaże się nam cała prawda o tym "portalu". Pozdrawiam i życzę trafnycg wyborów. Wszystkiego dobrego w nadchodzącym Nowym Roku. Ps. i nie mam żalu icon_smile.gif Edytowano przez jacoslavzdenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mniej niż 90 cm nie uda się uzyskać niestety bo niebezpiecznie blisko będę zbliżał się do zbrojenia ławy. Kanalizacja jest głęboko a do tego mam działkę w dołku i muszę zrobić wysoki fundament żeby zrównać się z drogą. Stąd te problemy.   rewizja w postaci studzienki kanalizacyjnej jest właśnie tym miejscem do którego muszę zrobić ten większy spadek i ona jest na mojej działce więc mam dostęp. Nie do końca w linii proste, myślę że 2 kolana 30 stopni będą potrzebne Jak zmienię trochę projekt wewnętrzny to uda mi się zwiększyć odległość do 9.5 metra Ewentualnie mogę jeszcze przesunąć o 1.5 metra rewizję i uzyskam między domem a rewizją 11 metrów 
    • [url=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-avtomoyki-i-stantsii-avtozapravki-azs/]завод металлоконструкций здания азс[/url]
    • Chcesz przez to powiedzieć, że bardziej poziomo, zapewne przez różnicę poziomów na działce, nie da się zrobić? Ten siedmiometrowy odcinek z domu do rewizji jest w linii prostej? Rewizja przy wyjściu z domu jest wykonana i dostępna? Dopuszczalny, ale według moich nauczycieli - nieco ryzykowny... Bardziej stałe "odpadki" nie są porywane cieczą, przyklejają się do dna rury, ciecze przepływają nad nimi... Na tych przyklejonych tworzą się zatory i korki... Dlatego pytam o rewizję, które pozwalają na udrażnianie kanalizacji...
    • Cześć,   chciałbym poradzić się w kwestii kanalizacji. Otóż mój problem wygląda tak, że pomiędzy domem a studzienką rewizyjną kanalizacji, którą mam na działce uda mi się maksymalnie uzyskać różnice wysokości 90 cm na 7 metrach odległości.  Daje to spadek rury na tym odcinku około 13%.    Reasumując, na domu spadek 2%, pomiędzy domem a studzienką (7 metrów) 13% i pomiędzy studzienką a główną nitką 4%   Ja wiem, że optymalny spadek to 2% natomiast interesuje mnie czy ktokolwiek był zmuszony użyć tak dużego spadku i u niego to funkcjonuje. Znalazłem kilka informacji, że dopuszczalny jest spadek 15%.   Pozdrawiam Mikołaj.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...