Skocz do zawartości

Jakie zastosowac materiały?


Recommended Posts

Witam
Jestem na etapie projektowania domu. Dom około 200m2 z poddaszem użytkowym - projekt indywidualny. Już mam ustalony kształt, rozkład pomieszczeń itd., teraz czeka mnie etap wybierania materiałów do budowy oraz rodzaju konstrukcji. Na dzień dzisiejszy muszę podjąc następujące decyzje:

1. Materiał z czego będą budowane ściany - tutaj architekt namawia mnie do zastosowania Ytonga lub silki. Zachwala oba te materiały - a zachwala dlatego, ponieważ myślę, że ma jakieś profity od ww. firmy icon_smile.gif choc mogę się mylic icon_smile.gif Ale do rzeczy - jakie są plusy i minusy ww. materiałów, czy możecie polecic coś innego, - głównie chodzi mi o to żeby dom był zrobiony dobrze, był energooszczędny, koszty są na 2 miejscu bo jak mówi stare przysłowie "nas biednych ludzi nie stac na tanie rzeczy"?

2. Konstrukcja stropu - w temacie przewijąją się 2 rozwiązania :
- tradycyjny lany strop (szalunek, zbrojenie, grucha i jazda)
- stropy gotowe ... (teriva?)
- a może coś innego....?

3. Konstrukcja dachu (nie popiszę się fachowym nazewnictwem):
- tradycyjny - czyli zamawiamy belki, przychodzi ekipa i docinają, składają wszystko na miejscu
- z fabryki - czyli konstrukcja jest zamawiana u producenta, robią w fabryce, przyjezdzają i składają dach (podobno jest mniejszy przekrój belek, ale są one gęściej rozstawione)

4. Fundamenty.... proszę znawców o podpowiedzi odnośnie tego tematu...

Domu budowac sam nie będę, raczej będą zatrudnione ekipy, tak jak pisałem nie chodzi mi o oszczędzanie - buduje ten dom na całe życie i ma byc dobrze - także odpuścmy sobie rozwiązania chałupnicze

Proszę o wyrozumiałośc jeśli popełniłem jakieś rażące błędy w tym temacie icon_smile.gif Nadmienię, że szukałem na forum tych informacji, przeczytałem wiele tematów, ale żaden nie rozwiał moich wątpliwości

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam
Jestem na etapie projektowania domu. Dom około 200m2 z poddaszem użytkowym - projekt indywidualny. Już mam ustalony kształt, rozkład pomieszczeń itd., teraz czeka mnie etap wybierania materiałów do budowy oraz rodzaju konstrukcji. Na dzień dzisiejszy muszę podjąc następujące decyzje:


Decyzji o wyborze konkretnych rozwiązań nie powinno się podejmować w oderwaniu od tego jaki ustrój jako całości będzie miał domek. Inne rozwiązania są lepsze dla parterówki wyniesionej lekko ponad poziom terenu, a zupełnie inne dla budynku dwukondygnacyjnego z zamieszkałym poddaszem, inne jeśli ściany i pozostałe elementy budynku wykorzystuje się jednocześnie jako element akumulacyjny energii cieplnej,inne kiedy chcesz aby ściana nośna była jednocześnie elementem izolacji cieplnej (grubość całości)... Mogę napisać jak ja to widzę:

Cytat

1. Materiał z czego będą budowane ściany - tutaj architekt namawia mnie do zastosowania Ytonga lub silki. [...] Ale do rzeczy - jakie są plusy i minusy ww. materiałów, czy możecie polecic coś innego, - głównie chodzi mi o to żeby dom był zrobiony dobrze, był energooszczędny, koszty są na 2 miejscu bo jak mówi stare przysłowie "nas biednych ludzi nie stac na tanie rzeczy"?


Oba materiały są dobre, ale stosuje się je przy diametralnie różnych ideologiach funkcjonowania budynku. Ytonga dałbym w przypadku budowy budynku parterowego. Silkę na przykład przy budynku wysokim, z dużym dachem (poddasze użytkowe).

Cytat

2. Konstrukcja stropu - w temacie przewijąją się 2 rozwiązania :
- tradycyjny lany strop (szalunek, zbrojenie, grucha i jazda)
- stropy gotowe ... (teriva?)
- a może coś innego....?


Strop musi się wpisać w całość koncepcji:
- tradycyjny lany w przypadku budynku wysokiego, w którym wraz z ciężkimi ścianami z "piaskowca" (silki) będzie stanowił element akumulacyjny, zapewni wygłuszenie akustyczne poszczególnych kondygnacji, zepnie wysoką konstrukcję i usztywni ją zapewniając maksimum trwałości i bezpieczeństwa (dach kotwiony do stropu!)

- strop gotowy przy budynku lekkim, w którym ściany wykonane są z Ytonga zapewniającego dodatkową izolację budynku.

- strop drewniany - parterówka z prefabrykowanym dachem spokojnie obejdzie się takim stropem. Pamiętać należy tylko, że konieczne są trzpienie żelbetowe do fundamentu, aby zakotwić dach w najwyższym wieńcu i połączyć go z elementem zapewniającym stabilność.

Cytat

3. Konstrukcja dachu (nie popiszę się fachowym nazewnictwem):
- tradycyjny - czyli zamawiamy belki, przychodzi ekipa i docinają, składają wszystko na miejscu
- z fabryki - czyli konstrukcja jest zamawiana u producenta, robią w fabryce, przyjezdzają i składają dach (podobno jest mniejszy przekrój belek, ale są one gęściej rozstawione)


- Tradycyjna konstrukcja przy budynku wysokim (użytkowe poddasze). Kotwienie do stropu monolitycznego.

- Konstrukcja prefabrykowana przy lekkiej paterówce.

Cytat

4. Fundamenty.... proszę znawców o podpowiedzi odnośnie tego tematu...


Wybór fundamentów tak jak i pozostałe elementy zależy od koncepcji a tę powinien całościowo opracować projektant.
Ważne, aby w przypadku projektu indywidualnego (rozumiem, że działkę już posiadasz?) wykonano badania gruntu i do nich zaprojektowano fundament!

Reasumując - wszystkie powyższe kwestie powinieneś rozważyć, przyjąć jakąś koncepcję (spójną z pozostałymi elementami i instalacjami budynku jak akustyka, ocieplenie, ogrzewanie, wentylacja) i wtedy nadać projektantowi. On może nieco odmiennie ode mnie widzieć całość, w zależności od tego jak mu się "ułoży" w wizji konstrukcja budynku itp.
Ty zawsze masz prawo "podglądu" na proces powstawania projektu, zadawania pytań, zmuszania projektanta do uwzględniania Twoich wymogów. Współpracując od pierwszego dnia macie duże szanse na pełny sukces icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Witam
Co do ścian to na rynku są 3 wiodące technologie. Porotherm, czyli pustak ceramiczny, Ytong, czyli beton komórkowy i różne silki. Z tego trio wiodące na budowach są pustaki ceramiczne i beton komórkowy. Oba zapewniają podobną izolację termiczną, są podobnej jakości itd. Ja osobiście jestem zwolennikiem pustaków ceramicznych. Jest to materiał naturalniejszy w porównaniu do betonu, ale nie o to w sumie chodzi. Zapewnia przede wszystkim lepszą akustykę. O ile nad ścianami zewnętrznymi można się zastanawiać, to jeśli chodzi o ściany wewnętrzne to jak dla mnie tylko ceramika. Jest lżejsza i lepsza akustycznie.
Pozdrawiam


Jeszcze kilka słów o dachówkach. O ile przy ścianach wybór jest ciężki, to jeśli chodzi o dachówkę, to dla mnie osobiście tylko dachówki ceramiczne wchodzą w grę. Dach ceramiczny dystansuje każdą blachę i nawet nie ma co porównywać technologi. Jak pisałeś chcesz użytkowe poddasze, to ceramika to jedyny słuszny wybór. Dobre wytłumienie dźwięków, nie słychać deszczu, nie słychać wiatru. Układa się jak puzzle, a razie uszkodzeń, łatwo dosztukować fragmenty. Dachówka ceramiczna najlepiej trzyma ciepło. To taki mercedes wśród dachów. Ja w składzie budowlanym kupowałem Koramic, ale zasadniczo każdy producent oferuje bardzo zbliżoną jakość.

Link do komentarza
Cytat

Z tego trio wiodące na budowach są pustaki ceramiczne i beton komórkowy. Oba zapewniają podobną izolację termiczną
Czy aby na pewno?

Jest lżejsza i lepsza akustycznie.
Lżejsza od BK?... bo o nim piszesz. icon_eek.gif


Dachówka ceramiczna najlepiej trzyma ciepło.
Możesz przytoczyć jakieś dane które potwierdzają to co piszesz, że dachówka ceramiczna jest materiałem izolacyjnym.


Link do komentarza

Jak na kogoś, kto chce się wypowiadać na temat wyższości jednych materiałów nad drugimi, uwzględniając ich fizyczne właściwości podchodzisz kolego do tematu cokolwiek jednostronnie! Nie mnie oceniać, czy wprowadzasz w błąd czytelników z głupoty, niewiedzy czy celowo manipulując faktami w celach czysto reklamowych.
 

Cytat

Co do ścian to na rynku są 3 wiodące technologie. Porotherm, czyli pustak ceramiczny, Ytong, czyli beton komórkowy i różne silki. Z tego trio wiodące na budowach są pustaki ceramiczne i beton komórkowy. Oba zapewniają podobną izolację termiczną, są podobnej jakości itd. Ja osobiście jestem zwolennikiem pustaków ceramicznych.


Z właściwości fizycznych w/w materiałów wynika, że najlepsze właściwości jeśli chodzi o izolacyjność cieplną posiada beton komórkowy, później dopiero pustak ceramiczny, a daleko w tyle są elementy wapienno-piaskowe i dlatego raczej nie projektuje się ścian z nich wykonanych bez dodatkowego ocieplenia.

 

 

 

Cytat

Jest to materiał naturalniejszy w porównaniu do betonu, ale nie o to w sumie chodzi.

 


Piszesz nadal o pustaku ceramicznym! Tu spore przekłamanie, bo dzisiejsza technologia nie korzysta z gliny kopanej do wyrobu tych pustaków. Jak dla mnie to chyba bliższy naturze będzie w tym wypadku Silka, czyli materiał piaskowo-wapienny

 

 

 

 

Cytat

Zapewnia przede wszystkim lepszą akustykę. O ile nad ścianami zewnętrznymi można się zastanawiać, to jeśli chodzi o ściany wewnętrzne to jak dla mnie tylko ceramika. Jest lżejsza i lepsza akustycznie.

 


A wiesz co ma największe znaczenie przy tłumieniu dźwięków przez przegrody!?
Ciężar właśnie! W tak ustawionym rankingu najlepsze właściwości tłumienia akustycznego będzie miała Silka!
Później dopiero pustak ceramiczny, a na samym końcu beton komórkowy.

Z powyższego wynika, że na dzień dzisiejszy pustak ceramiczny jest takim sobie średniakiem, więc nie gloryfikujmy go w ciemno, ale myślmy o takim doborze, aby w systemowym rozwiązaniu przyjętym dla danego budynku materiał jak najlepiej się sprawdzał!

 

 

 

 

Cytat

Jeszcze kilka słów o dachówkach. O ile przy ścianach wybór jest ciężki

 


Na co zwracam uwagę wyżej icon_biggrin.gif

 

 

 

 

Cytat

to jeśli chodzi o dachówkę, to dla mnie osobiście tylko dachówki ceramiczne wchodzą w grę.[...] Jak pisałeś chcesz użytkowe poddasze, to ceramika to jedyny słuszny wybór. Dobre wytłumienie dźwięków, nie słychać deszczu, nie słychać wiatru. Układa się jak puzzle, a razie uszkodzeń, łatwo dosztukować fragmenty. Dachówka ceramiczna najlepiej trzyma ciepło. To taki mercedes wśród dachów. Ja w składzie budowlanym kupowałem Koramic, ale zasadniczo każdy producent oferuje bardzo zbliżoną jakość.

 


I tu kolego popłynąłeś na fali zachwalania ceramiki, bo właściwości tłumiących dźwięk nie posiada lepszych w porównaniu z dachówką cementową, mówienie zaś o jej izolacyjności cieplnej to zwykłe nadużycie. Układa się dokładnie tak samo jak cementową (te obrazowe puzzle).

Co do mercedesów wśród pokryć dachowych - poczytaj sobie kolego o strzechach, wtedy możemy porozmawiać o izolacyjności pokrycia, tłumieniu dźwięków, czy uzupełnianiu pokrycia, a może nawet o naturalnym pochodzeniu materiału ... Jednym słowem - cały Twój wywód to żenada. Trzeba się jednak bardziej postarać aby inteligentnie reklamować towar - w tym przypadku obawiam się, że premii nie będzie - zrobiłeś więcej złego niż dobrego... choć w sumie są to materiały które stosuję w określonych przypadkach.

 

Link do komentarza
Dziękuje za odpowiedzi, pewne sprawy mi się wyjaśniły icon_smile.gif

Po długiej dyskusji z architektem są już decyzje z czego będę budował dom:

1. Fundament - płyta fundamentowa - choc tutaj decyzja będzie zależec od wyników badań gruntowych, które, wstyd się przyznac - dopiero się robią

2 .Ściany - Bloczek silikatowy "Silka" 25cm + styropian 20-25cm (choc mam wątpliwości czy nie będzie za mało?)

3. Strop - TERIVA - podobno same zalety....

4. Dach - Tutaj była najdłuższa dyskusja. Zdecydowałem się na konstrukcje prefabrykowaną (podobno przy poddaszach użytkowych bez problemu też się sprawdza) ale okazało się, że zaskoczono mnie takim bajerem jak słupki podpierające na środku chyba 3 pokoi icon_cool.gif Jak zobaczyłem to cudo to myślałem, że padnę icon_smile.gif W tym momencie mój warunek był 1 - bez takich udziwnień - Podsumowując konstrukcja dachu ma składac się z elementów stalowych, które będą całośc trzymały w kupie, a pozostała konstrukcja drewniana w tradycyjnym systemie. Niedługo ma już byc gotowy ten projekt to będę wiedział więcej.

Oczywiście drodzy forumowicze chętnie wysłucham uwag odnośnie w.w materiałów icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Po długiej dyskusji z architektem są już decyzje z czego będę budował dom:
[...] 2 .Ściany - Bloczek silikatowy "Silka" 25cm + styropian 20-25cm (choc mam wątpliwości czy nie będzie za mało?)


Spokojnie powinno wystarczyć 20cm - będziesz wtedy miał zapas na kolejne zmiany norm.
Co do Silki - jak już Ci ją przywiozą, to poświęć chwilę czasu kilku ludzi i przejrzyj jedną, dwie palety kontrolnie.
Sporo mi się trafiło ostatnio bloczków z pęknięciami skurczowymi!

Cytat

3. Strop - TERIVA - podobno same zalety....


Moda, szybkość układania, niska waga... tak, ale gdzie tu zalety których potrzebujesz jako przyszły mieszkaniec tego domku?

Cytat

4. Dach - Tutaj była najdłuższa dyskusja. [...] Podsumowując konstrukcja dachu ma składac się z elementów stalowych, które będą całośc trzymały w kupie, a pozostała konstrukcja drewniana w tradycyjnym systemie. Niedługo ma już byc gotowy ten projekt to będę wiedział więcej.


Dość często stosowane rozwiązanie w ostatnim czasie. Jak będziesz miał projekt to drewno już możesz zamawiać, jeśli będzie z lasu - teraz wycinane ma najmniej wilgoci.

Powodzenia
Link do komentarza
Jak każdy strop układany z elementów może z czasem klawiszować. Niska waga to przenoszenie dźwięków z wyższej kondygnacji. Jakieś wady można znaleźć przy każdym stropie, ale nie dobiera się elementów w ten sposób. Budynek musi być zaprojektowany jako całość, a nie składanka kilku, potencjalnie najlepszych elementów, które razem dają przeciętny dom. Przy parterówce, w cichym, spokojnym miejscu Teriva lub nawet drewniany i ściany z Ytonga lub ceramiki. Jeśli ściany z Silki, to akumulacja ciepła przez dom, więc najlepiej pasuje mi tu monolityczny, aby system był systemem, a nie przypadkiem...
Link do komentarza
Cóż, skażony jestem jednak przyzwyczajeniem aby budować na 100 lat - dzięki temu mój pierwszy dom stoi ponad 30 lat i nie wymaga remontu kapitalnego... choć dzięki monolitycznym stropom mógłbym już zmienić nieco jego rozkład funkcjonalny (co przy Terrivie nie wchodzi w grę!). Zgadzam się, że wszystko rozbija się o koszty, ale w sytuacji kiedy mam dołożyć 20%, a trwałość zwiększa mi się o 300%... nie znam drugiej, tak uzasadnionej inwestycji! icon_smile.gif
Co do klawiszowania, to może ujawnić się i po 5 latach przy odrobinie szczęścia...
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Jeżeli chodzi o ściany to zdecydowanie beton komórkowy, ponieważ przy obecnych cenach ogrzewania pozwoli na największe oszczędności dzięki wsp przenikania ciepła, który będzie najniższy przy zastosowaniu tego materiału.



Budując przy pomocy dowolnego materiału konstrukcyjnego można osiągnąć dobry wsp. U. Pytanie tylko jakim kosztem można do tego dojść i jak wyglądają inne, równie ważne parametry - np. Rw (izolacyjność akustyczna), nośność czy łatwość budowy i obróbki + koszty robocizny... Wybieranie materiału konstrukcyjnego tylko ze względu na izolacyjność termiczną to moim zdaniem złe podejście.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

(...)
2 .Ściany - Bloczek silikatowy "Silka" 25cm + styropian 20-25cm (choc mam wątpliwości czy nie będzie za mało?)
(...)



A projektant nie wskazał parametrów styropianu? Dostępne są na rynku płyty o lambdzie deklarowanej od 0,045 W/mK do nawet 0,030 W/mK. Opór cieplny 20 cm styropianu o lambdzie 0,045 wynosi 4,40 m2K/W, a te same 20 cm styropianu o lambdzie 0,030 dają już opór 6,65 m2K/W. Różnica jest istotna. Oczywiście, im niższa jest lambda, tym opór cieplny danej grubości płyty jest wyższy, a to zapewnia lepszą izolacyjność cieplną.
Zgodnie z wytycznymi PSPS rekomenduję stosowanie płyt o lambdzie deklarowanej co najwyżej 0,040 W/mK. Warto też sprawdzić jakość wyrobu wytypowanego do zakupu. Szczegóły weryfikacji jakości można znaleźć na stronie: http://www.gwarantowanystyropian.pl/dla-ko...-przed-zakupem/ Edytowano przez E-rzecznik PSPS (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
E-rzecznik PSPS obudził się i dalej uprawia reklamiarstwo. Może wykorzystaj możliwości i wiedzę, pewnie sowicie opłacaną, i tłumacz, że lambda to tylko jeden z parametrów stryropianu, na który należy zwracac uwagę. I ktróry nic nie jest wart po 15 latach, szczególnie jeżeli zostanie nieodpowiednio zastosowany: ściśnięty, zamoczony itd.
Link do komentarza
Cytat

E-rzecznik PSPS obudził się i dalej uprawia reklamiarstwo. Może wykorzystaj możliwości i wiedzę, pewnie sowicie opłacaną, i tłumacz, że lambda to tylko jeden z parametrów stryropianu, na który należy zwracac uwagę. I ktróry nic nie jest wart po 15 latach, szczególnie jeżeli zostanie nieodpowiednio zastosowany: ściśnięty, zamoczony itd.



Wierzę, że Forumowicz nie miał na myśli "reklamiarstwa" stanowiącego synonim słów opisanych na stronie: http://www.synonimy.pl/synonim/reklamiarstwo/.
W przypadku styropianów do izolacji cieplnej ścian najistotniejszym parametrem jest współczynnik przewodzenia ciepła. W niniejszym wątku pisze się o grubości styropianu - tylko o grubości, stąd moja wypowiedź, zwracająca uwagę na asortyment płyt w zakresie lambdy.
Drugi istotny parametr w styropianach do izolacji fasad to wytrzymałość na rozciąganie (TR), która nie jest zależna od grubości styropianu i w przypadku płyt o lambdzie nie większej niż 0,040 W/mK najczęściej jest na odpowiednim deklarowanym poziomie, tj 80 lub 100 kPa.
Nie widzę tu potrzeby poruszania zagadnień dotyczących nieodpowiedniego stosowania płyt styropianowych, a prawidłowo wbudowany styropian zachowuje swoją trwałość przez wiele lat, odpowiadających wymaganemu okresowi użytkowania budynków.
Link do komentarza
Cytat

Nie sądzę, żeby Forumowicz oczekiwał odpowiedzi na to pytanie i pozwoli, że nie będę się wdawać w tego typu dyskusje.
PS Bez komentarza...


I tu się Pan/Pani Rzecznik PSPS myli zasadniczo - trwałość rozwiązania w czasie to PODSTAWOWA INFORMACJA bez której Forumowicz nie ma rzetelnych danych do przyjęcia racjonalnej strategii budowy domu!!!

No nie da się budować bez znajomości trwałości rozważanych rozwiązań. Weźmy przykład z mojej specjalności - strzecha: nie zastosuję przy pokrywaniu strzechą blachy ocynkowanej do opierzeń, bo okaże się iż trwałość opierzeń jest dużo mniejsza od trwałości strzechy i po kilku latach woda będzie przeciekała zmuszając do rozebrania fragmentów strzechy, co przekroczy kilkukrotnie wartość opierzeń z blachy np. ołowianej czy miedzianej. Podchodząc racjonalnie do zagadnienia stosuję blachę o podobnej trwałości jak strzecha.

Więcej wiary w reprezentowane rozwiązanie życzę, bo inaczej to naprawdę mordęga tak lawirować, unikać, zasłaniać się domniemanymi potrzebami bądź ich brakiem u przeciętnego inwestora.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

I tu się Pan/Pani Rzecznik PSPS myli zasadniczo - trwałość rozwiązania w czasie to PODSTAWOWA INFORMACJA bez której Forumowicz nie ma rzetelnych danych do przyjęcia racjonalnej strategii budowy domu!!!

No nie da się budować bez znajomości trwałości rozważanych rozwiązań. Weźmy przykład z mojej specjalności - strzecha: nie zastosuję przy pokrywaniu strzechą blachy ocynkowanej do opierzeń, bo okaże się iż trwałość opierzeń jest dużo mniejsza od trwałości strzechy i po kilku latach woda będzie przeciekała zmuszając do rozebrania fragmentów strzechy, co przekroczy kilkukrotnie wartość opierzeń z blachy np. ołowianej czy miedzianej. Podchodząc racjonalnie do zagadnienia stosuję blachę o podobnej trwałości jak strzecha.

Więcej wiary w reprezentowane rozwiązanie życzę, bo inaczej to naprawdę mordęga tak lawirować, unikać, zasłaniać się domniemanymi potrzebami bądź ich brakiem u przeciętnego inwestora.

Pozdrawiam



Forumowicz adam50, moim zdaniem, nie chce uzyskać żadnej informacji, ponieważ rozpoczął swoją wypowiedź od pogardliwych i ironicznych sformułowań pod moim adresem. Proszę wybaczyć, ale nie zamierzam prowadzić takich dyskusji.
Nie zmienia to faktu, że trwałość jest oczywiście bardzo istotnym elementem projektowania. Styropian prawidłowo wbudowany zachowuje swoją trwałość przez co najmniej kilkadziesiąt lat - o czym stanowią badania realizowane przez firmę BASF, prowadzone od 40 lat (źródło informacji: http://producencistyropianu.pl/baza-wiedzy...sc-styropianu/)

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Budując przy pomocy dowolnego materiału konstrukcyjnego można osiągnąć dobry wsp. U. Pytanie tylko jakim kosztem można do tego dojść i jak wyglądają inne, równie ważne parametry - np. Rw (izolacyjność akustyczna), nośność czy łatwość budowy i obróbki + koszty robocizny... Wybieranie materiału konstrukcyjnego tylko ze względu na izolacyjność termiczną to moim zdaniem złe podejście.




Zdecydowanie zgadzam się z przedmówca dlatego dobór np. materiału izolacyjnego powinien być decyzją świadomą i dlatego warto pomyśleć jakie inne korzyści przyniesie nam zastosowanie danego materiału.
W przypadku wełny otrzymujemy de facto niepalność, paroprzepuszczalność, hydrofobowość, izolacyjność akustyczną trwałość i oczywiście izolacyjność termiczną icon_biggrin.gif.
Link do komentarza
Drogi/a E-rzecznik PSPS zamiast się nadymać wystarczy podawać pełną informację, a nie ograniczać się do lansownia tylko jednej (oczywiście lepszej) strony medalu.
Budynki mieszkalne projektuje się na 50 lat użytkowania i wystarczy jeżeli producenci styropianu będą deklarowali taki okres trwałości cech i będziesz musiał/a gimnastykować się na forach internetowych. W przeciwnym wypadku uprawiasz właśnie reklamiarstwo.
Tak przy okazji BASF w Niemczech deklaruje trwałość parametrów na poziomie trwałości eksploatacji budynków mieszkalnych tylko dla niektórych swoich wyrobów i z pewnością nie są to EPS ( a i XPS nie wszystkie - oczywiście tylko te droższe).
Link do komentarza
Cytat

Czyli nie powinien być ściśnięty, zamoczony ...
- bo wtedy niezmienność/trwałość jego zalet może zbliżać się do tych podrzuconych przez adam50 15 lat?



dokładnie, czyli powinien być prawidłowo wbudowany. Każdy materiał nieodpowiednio wbudowany nie będzie odpowiednio trwały i nie będzie w 100 % spełniał założonej funkcji.
Parę cytatów z normy na styropian EPS (EN 13163) w kwestii trwałości:
4.2.7 Trwałość właściwości
4.2.7.2 Trwałość reakcji na ogień wyrobu wprowadzanego do obrotu w funkcji starzenia/degradacji
Właściwości użytkowe reakcji na ogień wyrobów z EPS, zadeklarowane w 4.2.6 Reakcja na ogień wyrobu wprowadzanego do obrotu, nie zmieniają się w czasie.
4.2.7.3 Trwałość oporu cieplnego i współczynnika przewodzenia ciepła w funkcji starzenia/degradacji
Współczynnik przewodzenia ciepła wyrobów z EPS nie zmienia się w czasie.
F.2 Zachowanie przy długotrwałym ściskaniu
Wyroby z EPS, spełniające wymagania podane w Tablicy C.1, przez ekstrapolację po 50 latach wykazują 2 % lub mniejsze odkształcenie pełzania przy ściskaniu, gdy są poddane stałemu naprężeniu ściskającemu
0,30 CS(10).

Link do komentarza
Sznowny/a E-rzecznik PSPS zapomniał/a dodać treść F.1 tj. "Producent może zdecydować o podaniu informacji dotyczących poniższych dodatkowych właściwości." i tylko wtedy jest to prawda. Skoro takiej informacji nie podaje w deklaracji właściwości użytkowych to znaczy że dla tego konkretnego wyrobu to nie jest prawda.
Kolejna demagogia ?!
"Stałemu naprężeniu ściskającemu"? Jakiej wartości: charakterystycznej, obliczeniowej, średniej, minimalnej? Dla zorientowanych - wytrzymałość to nie nośność.
Link do komentarza
Cytat

Sznowny/a E-rzecznik PSPS zapomniał/a dodać treść F.1 tj. "Producent może zdecydować o podaniu informacji dotyczących poniższych dodatkowych właściwości." i tylko wtedy jest to prawda. Skoro takiej informacji nie podaje w deklaracji właściwości użytkowych to znaczy że dla tego konkretnego wyrobu to nie jest prawda.
Kolejna demagogia ?!
"Stałemu naprężeniu ściskającemu"? Jakiej wartości: charakterystycznej, obliczeniowej, średniej, minimalnej? Dla zorientowanych - wytrzymałość to nie nośność.


Ciekaw jestem oceny E-rzecznika PSPS powyższej interpretacji adam_50.
Czy to prawda, że producent nie podając w deklaracji właściwości użytkowych danego wyrobu dodatkowych właściwości tak naprawdę nie bierze odpowiedzialności za nie? Czyli ogólnie tak, ale już w odniesieniu do konkretnego wyrobu nie???
Nie buduje to wiarygodności tego segmentu producentów... w Polsce
Link do komentarza
Cytat

Ciekaw jestem oceny E-rzecznika PSPS powyższej interpretacji adam_50.
Czy to prawda, że producent nie podając w deklaracji właściwości użytkowych danego wyrobu dodatkowych właściwości tak naprawdę nie bierze odpowiedzialności za nie? Czyli ogólnie tak, ale już w odniesieniu do konkretnego wyrobu nie???
Nie buduje to wiarygodności tego segmentu producentów... w Polsce



Sens Deklaracji Właściwości Użytkowych (DWU) polega na deklarowaniu konkretnych właściwości, a dotyczy to nie tylko styropianu, lecz wszystkich materiałów budowlanych produkowanych w oparciu o normy zharmonizowane. Aktualnie zawartość DWU jest ściśle określona przez Rozporządzenie Parlamentu i Rady (UE) Nr 305/2011. Załącznik III do niniejszego rozporządzenia wymaga podawania wyłącznie deklarowanych właściwości użytkowych w odniesieniu do tzw. zasadniczych charakterystyk przywołanych w Załączniku ZA normy zharmonizowanej. Zatem niestety, nie ma możliwości zadeklarowania w DWU właściwości dodatkowych wg zał. F. Producenci mogą więc podawać informacje zawarte w F.2 w innych dokumentach typu karta techniczna lub ulotka informacyjna. Nie zmienia to faktu, że jeśli spełnione są jednocześnie oba warunki zawarte w tablicy C.1, to informację o odkształceniu pełzania przy ściskaniu można wykorzystać do projektowania izolacji, i tak się to właśnie dzieje.
Kwestia deklarowania przez producentów konkretnych właściwości jest zależna od normy zharmonizowanej, która wskazuje zestaw parametrów do obowiązkowego deklarowania, bez względu na miejsce aplikacji (np. lambda, reakcja na ogień) oraz zestaw właściwości, które mogą być zadeklarowane przez producenta, jeśli jest to właściwe. Dla przykładu, naprężenie ściskające, CS(10), należy do drugiej grupy i jest deklarowane przez producentów w przypadku odmian styropianu przeznaczonych do aplikacji, w których występują obciążenia ściskające, np. do izolacji podłóg.
Istotna jest tu rola projektanta, który powinien do danej aplikacji wskazywać odmianę styropianu (lub zestaw najistotniejszych parametrów) odpowiednią do tego zastosowania.
Link do komentarza
Dalej demagogia ?!
Od dłuższego czasu nie ma konieczności deklarowania lambdy w DWU, tylko oporu cieplnego - taka niby drobnostka, ale E-rzecznik PSPS powinien to wiedzieć (szczególnie E-). Nie przeszkadza to oczywiście umieszczania takiej informacji w deklaracjach, choć jak wspominał E-rzecznik PSPS - nie wolno, rzekomo, tego robić. Z prostego powodu - klient został przyzwyczajony i styropian bez podania lambdy się nie sprzeda. W jednym E-rzecznik PSPS ma rację, deklaracje muszą zawierać informacje niezbędne z deklarowanym w pkt 3 stosowaniem. W przypadku styropianu jest to "izolacja cieplna" i wymaga informacji w tym zakresie. Jeżeli jednak styropian musiałby spełnić dodatkowo inne wymaganie np. nr 1 - o to wtedy niezbędne są inne dane, kontrole zakładowe i poza zakładowe itp.
Ale jedynym zmartwieniem styropianu jest, aby nie urwał się pod własnym ciężarem z gwoździa przez 15 lat icon_smile.gif .
Link do komentarza
Cytat

Dalej demagogia ?!
Od dłuższego czasu nie ma konieczności deklarowania lambdy w DWU, tylko oporu cieplnego - taka niby drobnostka, ale E-rzecznik PSPS powinien to wiedzieć (szczególnie E-). Nie przeszkadza to oczywiście umieszczania takiej informacji w deklaracjach, choć jak wspominał E-rzecznik PSPS - nie wolno, rzekomo, tego robić. Z prostego powodu - klient został przyzwyczajony i styropian bez podania lambdy się nie sprzeda. W jednym E-rzecznik PSPS ma rację, deklaracje muszą zawierać informacje niezbędne z deklarowanym w pkt 3 stosowaniem. W przypadku styropianu jest to "izolacja cieplna" i wymaga informacji w tym zakresie. Jeżeli jednak styropian musiałby spełnić dodatkowo inne wymaganie np. nr 1 - o to wtedy niezbędne są inne dane, kontrole zakładowe i poza zakładowe itp.
Ale jedynym zmartwieniem styropianu jest, aby nie urwał się pod własnym ciężarem z gwoździa przez 15 lat icon_smile.gif .



Wg PN-EN 13163:2013-05, pkt. 4.2.1 "Opór cieplny i współczynnik przewodzenia ciepła należy określać zgodnie z Załącznikiem A; powinien je deklarować producent zgodnie z poniższymi zasadami:
(...)
- w przypadku wyrobów o równomiernej grubości, opór cieplny, RD, należy zawsze deklarować. Współczynnik przewodzenia ciepła, lambda deklarowana, należy deklarować, o ile jest to możliwe. Jeżeli jest to właściwe, w przypadku wyrobów o nierównomiernej grubości (tzn. wyroby w formie klina, stożka lub wyroby niepłaskie o uformowanym kształcie) należy deklarować jedynie współczynnik przewodzenia ciepła, lambda deklarowana" Edytowano przez E-rzecznik PSPS (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Czyli nie ma konieczności deklarowania lambdy - i osiągnęliśmy porozumienie przynajmniej w jednym!
Lecz moje zapytanie, w gruncie rzeczy dotyczyło innej sprawy, patrz niżej
Cytat

... : ściśnięty, zamoczony itd.


Próbowałem już wywołać to w innym temacie i nie doczekałem się odpowiedzi - do obliczeń cieplnych należy przyjmować nie wartości deklarowane, lecz obliczeniowe charakterystyk materiałowych (w naszym przypadku - oporu cieplnego). Jako E-rzecznik PSPS powinieneś/naś dotrzeć do wiarygodnego źródła (czytaj norma, lub porównywalnie wiarygodne opracowanie), które umożliwia takie obliczenia. Precyzując pytanie: jak praktycznie wylicza się wartości obliczeniowe oporu uwzględniające warunki stosowania i ich zmienność oraz projektowany czas użytkowania? Zakładam, że zmienność w czasie cechy materiału jest już uwzględniona w wartości deklarowanej. Choć i tutaj nie mam pewności więc jeżeli będzie możliwość ...
Link do komentarza
Cytat

Czyli nie ma konieczności deklarowania lambdy - i osiągnęliśmy porozumienie przynajmniej w jednym!
Lecz moje zapytanie, w gruncie rzeczy dotyczyło innej sprawy, patrz niżej

Próbowałem już wywołać to w innym temacie i nie doczekałem się odpowiedzi - do obliczeń cieplnych należy przyjmować nie wartości deklarowane, lecz obliczeniowe charakterystyk materiałowych (w naszym przypadku - oporu cieplnego). Jako E-rzecznik PSPS powinieneś/naś dotrzeć do wiarygodnego źródła (czytaj norma, lub porównywalnie wiarygodne opracowanie), które umożliwia takie obliczenia. Precyzując pytanie: jak praktycznie wylicza się wartości obliczeniowe oporu uwzględniające warunki stosowania i ich zmienność oraz projektowany czas użytkowania? Zakładam, że zmienność w czasie cechy materiału jest już uwzględniona w wartości deklarowanej. Choć i tutaj nie mam pewności więc jeżeli będzie możliwość ...



Jest konieczność deklarowania lambdy, jeśli deklarowanie jest możliwe. Nie należy interpretować tego zapisu normowego jako brak konieczności.

Do wyznaczania wartości obliczeniowych służy norma PN-EN ISO 10456 "Materiały i wyroby budowlane. Właściwości cieplno-wilgotnościowe. Tabelaryczne wartości obliczeniowe i procedury określania deklarowanych i obliczeniowych wartości cieplnych". Można według niej wyznaczyć obliczeniową wartość oporu cieplnego i współczynnika przewodzenia ciepła.
Zgodnie z definicją wartości obliczeniowych, są to wartości w określonych warunkach zewnętrznych i wewnętrznych, które można uważać za typowe właściwości użytkowe po wbudowaniu.
Jeżeli zestaw warunków dla wartości deklarowanych jest odpowiedni do zastosowania w praktyce, to wartości te można bezpośrednio stosować jako wartości obliczeniowe. W przeciwnym przypadku należy dokonać tzw. konwersji danych.
Uwzględnić można następujące konwersje:
1. z uwagi na temperaturę
2. z uwagi na wilgotność
3. z uwagi na starzenie
4. naturalną
Dla styropianu wbudowywanego jako tradycyjna izolacja ścian (np. w systemie ETICS), czy też podłóg, nie dokonuje się żadnej konwersji i przyjmuje się, że lambda obliczeniowa jest równa lambdzie deklarowanej. Wynika to m.in. z tego, że lambda deklarowana określana jest dla wartości zmierzonych w średniej temperaturze 10 st. Celsjusza.
Przy użyciu styropianu do izolacji ścian fundamentowych przy bezpośrednim kontakcie z gruntem, należy dokonać konwersji z uwagi na wilgotność. A np. przy użyciu styropianu do izolacji chłodni, wymagane jest dokonanie konwersji z uwagi na temperaturę. Nie dokonuje się natomiast przy styropianie konwersji naturalnej (tylko dla materiałów o otwartej strukturze) oraz z uwagi na starzenie, ponieważ nie podlega on zjawiskom starzenia, oczywiście przy prawidłowym wbudowaniu (błędem jest np. przyklejenie płyt do ściany i wystawienie ich na działanie promieni UV przez kilka miesięcy).
Praktyczne metody wyznaczania wartości obliczeniowych podane są w niniejszej normie. Edytowano przez E-rzecznik PSPS (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dla styropianu wbudowywanego jako tradycyjna izolacja ścian (np. w systemie ETICS), czy też podłóg, nie dokonuje się żadnej konwersji i przyjmuje się, że lambda obliczeniowa jest równa lambdzie deklarowanej. Wynika to m.in. z tego, że lambda deklarowana określana jest dla wartości zmierzonych w średniej temperaturze 10 st. Celsjusza.


Uprzejmie proszę o źródło tej informacji - wspomniana norma nic nie wspomina, że w takich przypadkach współczynnik przeliczeniowy można przyjąć równy 1,0.

Cytat

Praktyczne metody wyznaczania wartości obliczeniowych podane są w niniejszej normie.


To jest jakiś żart, ktoś z Ciebie E-rzeczniku PSPS zakpił. Na tym polega problem, że norma nie podaje żadnych praktycznych metod wyznaczania tych wartości dla sytuacji, o których mówimy. Jest goły wzór, lecz brak wartości, które trzeba podstawić.
I to jest właściwie przyczyna, dla której pozwalam sobie drwić z ważenia styropianu i i Waszego stowarzyszenia. Zamiast przeprowadzić w połączeniu z wiarygodną instytucją ( np. ITB) badania, których owocem będzie metoda praktycznego ustalania rzeczywistej charakterystyki cieplnej styropianu, każecie klientom nosić wagę do sklepu icon_evil.gif ;.
Link do komentarza
Cytat

Uprzejmie proszę o źródło tej informacji - wspomniana norma nic nie wspomina, że w takich przypadkach współczynnik przeliczeniowy można przyjąć równy 1,0.



Źródłem tej informacji jest cytowana norma i zapis, że "Jeżeli zestaw warunków dla wartości deklarowanych jest odpowiedni do zastosowania w praktyce, to wartości te można bezpośrednio stosować jako wartości obliczeniowe"

Cytat

To jest jakiś żart, ktoś z Ciebie E-rzeczniku PSPS zakpił. Na tym polega problem, że norma nie podaje żadnych praktycznych metod wyznaczania tych wartości dla sytuacji, o których mówimy. Jest goły wzór, lecz brak wartości, które trzeba podstawić.
I to jest właściwie przyczyna, dla której pozwalam sobie drwić z ważenia styropianu i i Waszego stowarzyszenia. Zamiast przeprowadzić w połączeniu z wiarygodną instytucją ( np. ITB) badania, których owocem będzie metoda praktycznego ustalania rzeczywistej charakterystyki cieplnej styropianu, każecie klientom nosić wagę do sklepu icon_evil.gif ;.



Norma podaje metody wykonania konwersji, wraz z wartościami współczynników konwersji. Dostępne są również przykłady obliczeń. Nie wiem o jakie bardziej praktyczne metody Forumowiczowi chodzi.

I na koniec proszę o wyjaśnienie, co mają wspólnego metody projektowania izolacji cieplnej ze sprawdzaniem jakości styropianu...? Nie ma współczynnika uwzględniającego zaniżanie jakości przez niektórych producentów.
Wydaje mi się, że łatwiej jest zważyć paczkę, niż zbadać współczynnik przewodzenia ciepła w laboratorium. Mimo, że to rzeczywiście najbardziej wiarygodna metoda, to jest możliwa dopiero po zakupie styropianu. PSPS poszukuje dla Konsumentów jak najprostszych rozwiązań, które z dużym prawdopodobieństwem pozwolą upewnić się co do jakości styropianu.
Link do komentarza
Cytat

Źródłem tej informacji jest cytowana norma i zapis, że "Jeżeli zestaw warunków dla wartości deklarowanych jest odpowiedni do zastosowania w praktyce, to wartości te można bezpośrednio stosować jako wartości obliczeniowe"


Jeżeli można to proszę przełożyć na "polski". Wartość deklarowaną podaje się dla warunków suchych i temp. +10oC, a w zimie jest -20oC no i odpowiednia wilgotność - w normie nie ma takiego przykładu. To warunki "odpowiednie" (szczególnie, że norma obowiązuje w zakresie temperatur od 0 do +30 )?

Co do sprawdzania jakości. O jakości sprzedawanego styropianu decyduje deklaracja i odpowiednie oznaczenie, co jest regulowane prawem jak dla sprzedaży materiałów budowlanych. Jeżeli ktoś robi kanty, to konkurencja wie to najlepiej i wie jak temu zaradzić w ramach obowiązującego prawa. Wasze stowarzyszenie próbuje przerzucić odpowiedzialność na klienta (bo nie zważył) bez możliwości prawnych egzekwowania roszczeń w przypadku niezgodności. Stworzona została następna bariera utrudniająca dostęp do rynku nowym producentom (spoza sitwy?), a nic nie ułatwiająca klientowi - chyba, że ktoś ma zamiłowanie do noszenia wagi.
A zdaje się, że wszyscy chcą ją raczej zrzucić icon_biggrin.gif.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli można to proszę przełożyć na "polski". Wartość deklarowaną podaje się dla warunków suchych i temp. +10oC, a w zimie jest -20oC no i odpowiednia wilgotność - w normie nie ma takiego przykładu. To warunki "odpowiednie" (szczególnie, że norma obowiązuje w zakresie temperatur od 0 do +30 )?



+10oC, to średnia normowa temperatura badawcza dla górnej i dolnej płyty grzewczej lambdomierza, czyli np. dla +20oC dla płyty górnej i 0oC dla płyty dolnej. Odpowiada to warunkom rzeczywistym, gdy np. na zewnątrz jest 0oC, a wewnątrz budynku +20oC. To, że czasami mamy w Polsce temperaturę -20oC, a w domu +20oC daje tyle, że otrzymujemy dla ściany średnią temperaturę 0oC i to przez kilka-kilkanaście dni w roku. Skoro przyjmuje się w ramach projektowania, że temp. średnia +10oC jest odpowiednia, to ja z tym nie dyskutuję.
Proponuję zwrócić się w sprawie szczegółów projektowych do projektantów, lub do polecanej przez Forumowicza wiarygodnej instytucji (np. ITB).

Cytat

Co do sprawdzania jakości. O jakości sprzedawanego styropianu decyduje deklaracja i odpowiednie oznaczenie, co jest regulowane prawem jak dla sprzedaży materiałów budowlanych. Jeżeli ktoś robi kanty, to konkurencja wie to najlepiej i wie jak temu zaradzić w ramach obowiązującego prawa. Wasze stowarzyszenie próbuje przerzucić odpowiedzialność na klienta (bo nie zważył) bez możliwości prawnych egzekwowania roszczeń w przypadku niezgodności. Stworzona została następna bariera utrudniająca dostęp do rynku nowym producentom (spoza sitwy?), a nic nie ułatwiająca klientowi - chyba, że ktoś ma zamiłowanie do noszenia wagi.
A zdaje się, że wszyscy chcą ją raczej zrzucić icon_biggrin.gif.



O jakości styropianu POWINNA decydować deklaracja i odpowiednie oznaczenie. Niestety, tak nie jest i nawet wiedza na ten temat nie daje możliwości zaradzenia tej sytuacji w ramach obowiązującego prawa. NIESTETY! A o jakości "zgodnej" z deklaracją i na opakowaniu proszę poczytać sobie na wielu innych forach...

Nie zgadzam się, że ważenie styropianu przed zakupem (a właściwie jego brak) jest utrudnieniem egzekwowania ewentualnych roszczeń. Wręcz przeciwnie: jest to sposób na zabezpieczenie się przed zakupem złego jakościowo wyrobu. Natomiast jeśli już zakupimy trefny wyrób (bo np. nie mamy dostępnej w hurtowni wagi i zważyliśmy zakupione paczki w domu), to PSPS daje wsparcie przy postępowaniu reklamacyjnym. Szczegóły można znaleźć na stronie PSPS w zakładce "Wytyczne dotyczące reklamacji": http://www.gwarantowanystyropian.pl/dla-ko...ego-styropianu/ Edytowano przez E-rzecznik PSPS (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Proponuję zwrócić się w sprawie szczegółów projektowych do projektantów, lub do polecanej przez Forumowicza wiarygodnej instytucji (np. ITB).


Czyżby Ciebie E-rzeczniku i całe stowarzyszenie PSPS interesowała tylko jakaś wyidealizowana cecha styropianu? Kupić jak najniższą lambdę, a w jakim celu to już nie ma znaczenia? Typowo marketingowe podejście ..., z punktu widzenia producenta !!!
I nie chcesz pomóc w określeniu rzeczywistych korzyści (a właściwie obliczeniowych), które można osiągnąć, stosując akurat taki styropian, który dodatkowo (oprócz zapłaty) trzeba ważyć? Bo cała reszta producentów, oprócz członków PSPS to mafia, zaniżająca lambdę?
A do temperatur, może ktoś inny, liczący na co dzień napisze jaki jest rozkład temperatury w styropianie w ścianie np. 15 cm styropianu i 24 betonu komórkowego? Bo chyba nie wyjdzie ( przy - 20) średnio 10 st.?
Nie jestem fachowcem, ale chyba nigdy nie przyjmuje się warunków +10 st. - w świadectwach średnią dla każdego miesiąca zimowego, dla max. zapotrzebowania na ciepło instalacji , minimalną normową (Suwałki brr).
PS Nie traktuj naszej dyskusji jako napaść. To jest okazja do rozpowszechnienia wiedzy, której próżno szukać u fachowców. Może dzięki niej nie zostanie odrzucony jakiś wniosek na kredyt z powodu niejasności w obliczeniach cieplnych? To Ty masz za sobą opłacanych przez producentów naukowców, niech wyłożą to jasno.
Link do komentarza
Nie wyłożą, bo nikt im za to nie zapłaci - a już na pewno nie producent.

Te półprawdy i prawdy wygodne dla producenta, to tylko marketing i ochrona członków stowarzyszenia, a największymi jajami jest ten "pseudo protokół" - wystarczy znać obowiązujące prawo (konsumenckie), aby wiedzieć dlaczego.

Oni (PSPS) wytaczają sprawy o nieuczciwą konkurencję czym się chwalą, a nie podają ani jednego przykładu pomocy pojedynczemu inwestorowi.

Cytat

9.Reprezentowanie i ochrona interesów członków Stowarzyszenia w zakresie prowadzonej działalności
gospodarczej, w szczególności przed organami państwowymi, samorządowymi, organizacjami
krajowymi i zagranicznymi.





Natomiast nie czepiałbym się tego, ze lambda jest uśredniona (temperaturowo) - w zasadzie to nie ma znaczenia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...