Skocz do zawartości

Oszczędności - EKOGROSZEK - gdzie szukać?


majkel12

Recommended Posts


Witam serdecznie,

Od 2 miesięcy jestem właścicielem pieca z podajnikiem na ekogroszek. Piec ma na sterowniku zadany czas pobierania, przerwę podawania, siłę nadmuchu itd.itd. Wszystko jasne.

W poniedziałek grzejniki są odkręcone na maxa (ustawienie na poziom 5) przez 24 godziny. We wtorek grzejniki są odkręcone np. na poziom 3. W jednym jak i w drugim przypadku sterownik na piecu ma zadane takie same ustawienia.

Czy pomiędzy poniedziałkiem, a wtorkiem będzie różnica w spalaniu ekogroszku? Przecież piec i tak chodzi na takich samych parametrach, tylko wpuszczamy mniej lub więcej ciepła do domu.

Proszę albo mnie skarcić za takie myślenie, albo potwierdzić to co napisałem. Przez całe życie mieszkałem w bloku dlatego zadaję takie idiotyczne pytania. Jest to mój pierwszy okres grzewczy w domku jednorodzinnym i chciałbym wiedzieć gdzie szukać oszczędności bo chyba raczej na sterowniku, a nie na grzejnikach...

Piec DEFRO EKO. Część domu na podłogówce, część na grzejnikach. Dom ocieplony.

Z góry dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Twój piec pracuje w dwóch trybach:

1. Praca - grzeje z mocą maksymalną do momentu uzyskania temperatury zadanej.
2. Podtrzymanie - po osiągnięciu temperatury zadanej, do momentu osiągnięcia niższej temperatury (tzw histereza kotła), potem przechodzi do pracy.

Jeśli dom odbiera mało ciepła, wydłużają się czasy podtrzymania, skracają pracy - kocioł zużywa mniej opału.
Jeśli dom odbiera więcej ciepła skracają się czasy podtrzymania, wydłużają czasy pracy - kocioł zużywa więcej opału.

Czas pobierania, przerwę i siłę dmuchawy ustawia się oddzielnie dla obu trybów.
Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź!

Cytat

Jeśli dom odbiera mało ciepła, wydłużają się czasy podtrzymania, skracają pracy - kocioł zużywa mniej opału.
Jeśli dom odbiera więcej ciepła skracają się czasy podtrzymania, wydłużają czasy pracy - kocioł zużywa więcej opału.
Czas pobierania, przerwę i siłę dmuchawy ustawia się oddzielnie dla obu trybów.



OK. Tylko ja mam wprowadzone sztywne parametry - nadmuch, czas podtrzymania, siłę dmuchawy itd. Nigdzie nie mam automatyki. Np. gdybym miał czas podtrzymania AUTO to wtedy rozumiem - sterownik sprawdza aktualne parametry i sam dobiera odpowiednie ustawienia. Podczas obserwacji nie zauważyłem, aby po nagłym odkręceniu wszystkich grzejników kocioł zwiększał podawanie, czy zmniejszał przerwy. Stąd moje pytanie. Mam zainstalowany sterownik DEFRO-AG.
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie,

Od 2 miesięcy jestem właścicielem pieca z podajnikiem na ekogroszek. Piec ma na sterowniku zadany czas pobierania, przerwę podawania, siłę nadmuchu itd.itd. Wszystko jasne.

W poniedziałek grzejniki są odkręcone na maxa (ustawienie na poziom 5) przez 24 godziny. We wtorek grzejniki są odkręcone np. na poziom 3. W jednym jak i w drugim przypadku sterownik na piecu ma zadane takie same ustawienia.

Czy pomiędzy poniedziałkiem, a wtorkiem będzie różnica w spalaniu ekogroszku? Przecież piec i tak chodzi na takich samych parametrach, tylko wpuszczamy mniej lub więcej ciepła do domu.

Proszę albo mnie skarcić za takie myślenie, albo potwierdzić to co napisałem. Przez całe życie mieszkałem w bloku dlatego zadaję takie idiotyczne pytania. Jest to mój pierwszy okres grzewczy w domku jednorodzinnym i chciałbym wiedzieć gdzie szukać oszczędności bo chyba raczej na sterowniku, a nie na grzejnikach...

Piec DEFRO EKO. Część domu na podłogówce, część na grzejnikach. Dom ocieplony.

Z góry dziękuję za pomoc.


Jeżeli obniżysz temperaturę w pomieszczeniach będzie mniej spalać węgla.


Cytat

Dziękuję za odpowiedź!



OK. Tylko ja mam wprowadzone sztywne parametry - nadmuch, czas podtrzymania, siłę dmuchawy itd. Nigdzie nie mam automatyki. Np. gdybym miał czas podtrzymania AUTO to wtedy rozumiem - sterownik sprawdza aktualne parametry i sam dobiera odpowiednie ustawienia. Podczas obserwacji nie zauważyłem, aby po nagłym odkręceniu wszystkich grzejników kocioł zwiększał podawanie, czy zmniejszał przerwy. Stąd moje pytanie. Mam zainstalowany sterownik DEFRO-AG.

Masz sztywne parametry tylko dla czynnika czyli wody w obiegu,a głowicami na grzejnikach ustawiasz ilość oddanego ciepła do pomieszczenia .Gdy głowica osiągnie zadaną temperaturę zamknie przepływ wody w grzejniku . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli obniżysz temperaturę w pomieszczeniach będzie mniej spalać węgla.
Masz sztywne parametry tylko dla czynnika czyli wody w obiegu,a głowicami na grzejnikach ustawiasz ilość oddanego ciepła do pomieszczenia .Gdy głowica osiągnie zadaną temperaturę zamknie przepływ wody w grzejniku .



Dziękuję za logiczne wytłumaczenie. Temat zamknięty.
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za odpowiedź!



OK. Tylko ja mam wprowadzone sztywne parametry - nadmuch, czas podtrzymania, siłę dmuchawy itd. Nigdzie nie mam automatyki. Np. gdybym miał czas podtrzymania AUTO to wtedy rozumiem - sterownik sprawdza aktualne parametry i sam dobiera odpowiednie ustawienia. Podczas obserwacji nie zauważyłem, aby po nagłym odkręceniu wszystkich grzejników kocioł zwiększał podawanie, czy zmniejszał przerwy. Stąd moje pytanie. Mam zainstalowany sterownik DEFRO-AG.



W każdym sterowniku o tym czy piec będzie w trybie pracy czy podtrzymania decyduje temperatura kotła, którą mierzy czujnik temperatury i przekazuje do sterownika. Na sterowniku ustawiasz temperaturę zadaną kotła.

Cytat z piątej strony instrukcji sterownika DEFRO-AG:

Jeśli temperatura kotła jest niższa od Temperatury zadanej, regulator
znajduje się w cyklu pracy, w którym nadmuch pracuje przez cały
czas, natomiast czas pracy podajnika paliwa jest ustawiany przez
użytkownika (ustawia się zarówno czas pracy jak i czas przerwy).


Gdy kocioł osiągnie temperaturę zadaną przechodzi w cykl podtrzymania.

Cytat z szóstej strony instrukcji sterownika DEFRO-AG:

Jeśli temperatura kotła jest równa, bądź wyższa od Temperatury
zadanej, regulator znajduje się w cyklu podtrzymania (należy
skonfigurować czas przerwy jak i czas pracy w podtrzymaniu)


Jednym słowem nie jest tak, że kocioł nie pracuje automatycznie.

Jeśli dom będzie odbierał dużo ciepła, to temperatura na kotle przez dłuższy czas będzie niższa od zadanej. Parametry takie jak podawanie, przerwa i nadmuch nie zmienią się.

Jeśli dom będzie odbierał mało ciepła, to kocioł szybciej osiągnie temperaturę zadaną i przejdzie do trybu podtrzymania, co nie zmienia faktu, że zanim wejdzie w tryb podtrzymania kocioł będzie pracował tak samo intensywnie jak w przypadku opisanym wyżej.

Idź do kotłowni, posiedź godzinkę i poobserwuj jak wygląda cykl pracy i cykl podtrzymania. Zwracam uwagę, że cykle te nie trwają 10-15 sekund, tylko kilkanaście minut.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...