Skocz do zawartości

Ocieplenie budynku


Recommended Posts

  • 1 miesiąc temu...
Na podłogi należy stosować twardsze styropiany, EPS 300, EPS 350, te fasadowe są zbyt miękkie i popękają.
Grubość styropianu na ściany dobiera się w zalezności od materiału z jakiego postawiono dom (im materiał słabiej izoluje tym styropian grubszy i o wyższej lambdzie). Warunkiem koniecnzym jest aby wsp przenikania ścian byl niższy niż 0,3 W/m2K.
Link do komentarza
Cytat

Na podłogi należy stosować twardsze styropiany, EPS 300, EPS 350, te fasadowe są zbyt miękkie i popękają.
Grubość styropianu na ściany dobiera się w zalezności od materiału z jakiego postawiono dom (im materiał słabiej izoluje tym styropian grubszy i o wyższej lambdzie). Warunkiem koniecnzym jest aby wsp przenikania ścian byl niższy niż 0,3 W/m2K.


Głupoty pan piszesz i tyle.
Link do komentarza
Cytat

Witam
Proszę o porady jaki styropian wybrać na ściany zewnętrzne i jaki na podłogi , czy może być taki sam ?

Z góry dziękuje .



Po pierwsze doborem styropianu powinien zająć się projektant. Niestety, często kończy się już przed pierwszym punktem...
Nie mając właściwie żadnych danych technicznych budynku mogę jedynie polecić odmiany o minimalnych istotnych parametrach dla obu zastosowań:
- na ściany styropian o lambdzie deklarowanej max 0,040 W/mK i wytrzymałości na rozciąganie min. 80 kPa, TR80
- na podłogę na gruncie styropian o naprężeniu ściskającym min. 80 kPa.
Są to minimalne parametry rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS).
Obowiązuje ogólna zasada, że im cięższy jest styropian, tym lepsze są jego właściwości.
Jeśli zostanie już podjęta decyzja o odmianie i producencie styropianu, to polecam wstępną weryfikację jego jakości - jeszcze przed zakupem. Wystarczy zważyć paczkę na hurtowni i określić gęstość styropianu a następnie porównać ją z minimalną gęstością podaną przez producenta - członka programu "Gwarantowany Styropian" lub z gęstością zalecaną przez PSPS. Więcej na stronie Stowarzyszenia.

Cytat

Już sama nazwa "styropian fasadowy" raczej wyklucza jego zastosowanie na powierzchnie obciążone (podłogi).



Ale odwrotnie, czyli styropian podłogowy na ścianę, to jak najbardziej tak. Może być tylko problem w wymaganym przy styropianie ściennym parametrze wytrzymałości na rozciąganie TR, którego najczęściej nie deklaruje się dla styropianów podłogowych, mimo, że powinien on być spełniony (dla wyrobów o odpowiedniej spoistości).
Dodatkowo, styropian podłogowy najczęściej ma zadeklarowaną (nie koniecznie występującą w wyrobie) gorszą geometrię, która może nastręczać trudności przy wykonywaniu ocieplenia ścian.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Pewnie, że projektant powinien mieć wzgląd na użycie ocieplenia, ponieważ również i tu obowiązują pewne normy. Na podłogę twardszy styropian jest konieczny, innego używa się na ściany, innego na tarasy czy balkony, a jeszcze inne pod podłogę.


To w końcu na podłogę jaki ma iść ten styropian?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

To w końcu na podłogę jaki ma iść ten styropian?



Styropiany przeznaczone do izolacji cieplnej podłóg powinny mieć zadeklarowany parametr naprężenia ściskającego przy 10 % odkształceniu, tzw. CS(10). Na rynku występują odmiany o naprężeniu ściskającym od 60 kPa, czyli CS(10)60. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu rekomenduje do ocieplania podłóg styropian o naprężeniu co najmniej 80 kPa. Warto więc rozważyć zakup styropianu posiadającego w kodzie oznaczenia parametr CS(10)80, CS(10)90 lub CS(10)100. Są też dostępne wyższe odmiany, zaliczane już do odmian parkingowych.
Przed zakupem warto sprawdzić wytypowany wyrób, ważąc paczkę i porównując uzyskaną wagę (w przypadku paczki o objętości 0,3 m3) lub wyliczoną gęstość z minimami PSPS. Szczegóły weryfikacji dostępne są na stronie: http://www.gwarantowanystyropian.pl/dla-ko...-przed-zakupem/ Edytowano przez E-rzecznik PSPS (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
    • Dalej nie bardzo rozumiem sens dawania OSB. Jak to "będzie wszystko w powietrzu"? Nie będzie oparcia na ścianach bocznych? Ja zwyczajnie pytam bo jakoś nie mogę skojarzyć takiego systemu, chyba takiego nie widziałem.   Zakładając jednak, że OSB jest niezbędna, to oczywiście, że należy przykręcać płyty g/k, a nie przyklejać. Klei się w sytuacji gdy nie ma do czego przykręcać. Bo kołkowania nie daje się tak gęsto jak wkręty, no i kołki tylko w miejscu "placków". Inaczej, gdyby kołkować puste przestrzenie, to wkręty kołków naciągną i zdeformują płaszczyznę płyty, a wtedy powierzchnia by falowała. Na płycie OSB falowanie nie grozi.
    • Witam kupiłem wcześniej styropian na fundament EPS 200 parking z firmy eurostyr.  Dzisiaj dorwalem stydopian również EPS z Termo organiki fundament Hydro stop paczke za 70zl połowę ceny sklepowej i myślę nad wymianą, Tylko ten parking jest bardzo twardy a ten z Termo wydaje mi się mięki podobny szary jak ocieplalem dom ;/ mam wysokie wody gruntowe więc wolał bym coś dobrego dać który z Tych będzie lepszy ?? Czy ten EPS Parking przepuści wodę? 
    • I płyta nie bedzie osiadać pośrodku? Może sprecyzuję, że pokój ze zdjęcia ma wymiar ~2900x4800. Więc w tym rozwiązaniu płyta opierałaby się tylko 2 krótszymi krawędziami 🤔   Jeśli przestrzeń pomiędzy płytą gk a OSB byłaby w tym przypadku ~50mm to mogę zrobić tam konstrukcję drewnianą zakotwioną do kilku belek stropowych. Wtedy umożliwi mi to montaż sprzętu bezpośrednio przez płytę gk bez konieczności wycinania i wykańczania w niej otworów 🤔   Na 100% 🤢   15mm od spodu, 22 od góry belek (poddasze)
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...