Skocz do zawartości

Czy każdy dom można i warto ocieplić?


Recommended Posts

  • 1 rok temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 2 lata temu...
Gość już lata po ociepleniu
Ocieplenie budynku to największy błąd jaki popełniłem. O kosztach nie wspominając. Efekt w okresie zimowym prawie żaden. Skoro 70-80 % ciepła ucieka przez okna i tzw. wentylację, to po co ociepla się mury ? Po ociepleniu spadło do zera tzw. oddychanie ścian i wentylacja - efekt porażający.
Link do komentarza
4 godziny temu, Gość już lata po ociepleniu napisał:

Ocieplenie budynku to największy błąd jaki popełniłem. O kosztach nie wspominając. Efekt w okresie zimowym prawie żaden. Skoro 70-80 % ciepła ucieka przez okna i tzw. wentylację, to po co ociepla się mury ? Po ociepleniu spadło do zera tzw. oddychanie ścian i wentylacja - efekt porażający.

A od kiedy ściany oddychają? Do oddychania służy wentylacja i te nieszczelne okna :). Zatkaj komin wentylacyjny, to zobaczymy jak długo pooddychasz przez te ściany :)

Link do komentarza

W niosek z tego taki, że przy ociepleniu budynku musimy mieć sprawną wentylację. Tu akurat mówimy o oddychaniu a na rysunku widać straty ciepła. Dach 30 to chyba trochę za dużo - skoro przez ściany ucieka 20%. Teraz duży nacisk kładzie sie na ocieplenie stropu lub, w przypadku poddasza użytkowego, więźby od środka. Myślę, że możemy zejść do 10-15 procent.

Link do komentarza
34 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Dach 30 to chyba trochę za dużo - skoro przez ściany ucieka 20%.

A dlaczego za dużo? tak ogólnie, czy w stosunku do ścian? ;)

59 minut temu, Elfir napisał:

ak ktoś nie ma szyb w oknach to może tam im ucieka 70 % ciepła.

Zależy też, jaki procent jest przeszklenia w stosunku do ścian. Jeśli duży, to te procenty wyglądają zupełnie inaczej.

Link do komentarza

straty_ciepla_w_domu_ask_121213.jpg

Za dużo albo nawet szacunkowo.

https://www.google.com/search?q=straty+ciepła+przez+przegrody&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjIqv2Rw4rcAhXFDOwKHaLgCkkQ_AUICigB&biw=1366&bih=626

kilkanaście rysunków, na których te wartości zmieniają się o kilka do kilkudziesięciu procent. Bez podania projektu i badania termowizyjnego takie rysuneczki można sobie nad łóżkiem powiesić :)

Na zaczerpniętym zdjęciu widać całkiem inne wartości a na zdjęciach termowizyjnych, których pełno w sieci, widać, ze przez dach ocieplony solidnie, ucieka mniej ciepła niż ścianami.

 

Zdjęcie z portalu www.wentylacyjny.pl

Link do komentarza

dach ocieplony solidnie a ściany bez ocieplenia - no to chyba oczywiste, że przez ściany wówczas ucieka więcej.

Jak zrobisz zdjęcie dobrze ocieplonego domu bez okien to też ci wykaże, że najwięcej ucieka przez okna.

 

Rysunek powyżej który zamieściłam był opracowany na podstawie budynku ocieplonego zgodnie z warunkami technicznymi określonymi przez ministra sprzed 2017 roku. Stąd naniesiono straty na wentylacji grawitacyjnej. 

Link do komentarza

jak robiłem obliczenia OZC do swojego domu, który dopiero budowałem, to wyszło mi, ze największe straty mam przez wentylację - mimo rekuperatora.

Diabeł ZAWSZE tkwi w szczegółach - w każdym domu,projekcie,grubościach izolacji i popełnionych podczas budowy błedach będzie to wyglądać trochę inaczej.

Link do komentarza

Otóż to. Najwięcej ciepła ucieka kominem wentylacyjnym. Czekam aż ktoś w końcu wymyśli rekuperator, który będzie odzyskiwał ciepło ze spalin z komina. To by dopiero byłą rewolucja :)

W sumie to by wystarczył jakiś wymiennik krzyżowy albo przeciwprądowy  - tylko szczelny, coś jak zawór EGR w samochodzie i dla pewności z filtrem dobrym na wlocie do pomieszczenia.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Gość już lata po ociepleniu
Witam, widzę że ja ktoś nie ma argumentów to pisze bzdury o braku szyb w zamieszkanym budynku. A może będzie lepiej jak rozwinie temat tzw. punktu rosy i oddychania (przepuszczalności) murów zewnętrznych. A dla tych co chcą skorzystać (z lepszej lub gorszej) rady, to informuję, że efekt oszczędności ciepła (i finansowej) uzyskałem po zamontowaniu rolet zewnętrznych na wszystkich oknach i drzwiach budynku.
Link do komentarza
Dnia 6.07.2018 o 15:00, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Na zaczerpniętym zdjęciu widać całkiem inne wartości a na zdjęciach termowizyjnych, których pełno w sieci, widać, ze przez dach ocieplony solidnie, ucieka mniej ciepła niż ścianami.

 

Zdjęcie z portalu www.wentylacyjny.pl

 

2 godziny temu, Gość Gość już lata po ociepleniu napisał:

informuję, że efekt oszczędności ciepła (i finansowej) uzyskałem po zamontowaniu rolet zewnętrznych na wszystkich oknach i drzwiach budynku.

 

Dnia 6.07.2018 o 22:56, Elfir napisał:

Rysunek powyżej który zamieściłam był opracowany na podstawie budynku ocieplonego zgodnie z warunkami technicznymi określonymi przez ministra sprzed 2017 roku. Stąd naniesiono straty na wentylacji grawitacyjnej. 

Problem w tym - że Każdy ma swój przykład - a kwestię trzeba rozpatrzyć wg danego (jednego) modelu.

To, że portal o wentylacjach pokazuje straty ciepła budynku  51% - i to przez komin (a przecież wiadomo, że wentylacja przez komin tto tylko część wentylacji budynku poza skrajnymi przypadkami) - to to jest wg mnie zakres tzw. delikatnie mówiąc reklamy własnego tematu (produktów?).

 

A ogólnie: wiele zależy np. od ilości kondygnacji - im więcej, tym mniej strat przez dach (liczymy oczywiście stosunek pow. dachu do pow. łącznej kondygnacji.

Ponieważ tu temat glównie dot. budynków jednorodzinnych - no to straty są duże przez ostatni strop (a czasem jest to jedyny strop). 

Dlaczego więcej przez dach - bo ciepło idzie w górę głównie kolokwialnie mówiąc.

 

Wentylacja - tu też jest kwestia, na ile zwentylowane są pomieszczenia i jakie, jaki jest ciąg w tych wentylacjach, jak często wietrzymy pomieszczenia - jaki jest nawiew. Ale w 50% ucieczki ciepła przez komin nie uwierzę, chyba że ktoś ma super ocieplony dom i wietrzy, ile wlezie - czyli napędza tzw. ciąg.

Natomiast jesli to liczy wg. normalnej infiltracji powietrza z zewnątrz + wietrzenie pomieszczeń przez okna - w domu energooszczędnym - gdzie lubi się codziennie otworzyc okna dla naturalnego powietrza - to tak. Ale tam ogólne straty są małe.

 

Rolety. Mam. Chronią przed deszczem, wiatrem - w tym sensie przed ucieczką ciepła. Tu jest zalezność od stron świata -wiatrów. A więc u mnie od zachodu jest jakieś 80% mocnych wiatrów. Tu też jest zależność, gdzie i ile jest powierzchni okien w ścianach. Ale rolety to nie jest jakaś wydajna termoochrona - poza skrajnymi przypadkami.

 

Reasumując : Wg mnie schemat pokazany przez Elfir w #8 (i podobne wskazania)  są najbliższe prawdy ogólnie  - i takie najczęściej widziałem w opracowaniach dot. termomodernizacji. Dot. przeciętnego budynku, z typowych materiałów, o typowych przekrojach (grubościach) i typowych parametrach cieplnych.

 

Link do komentarza
47 minut temu, zenek napisał:

 

 

 Ale w 50% ucieczki ciepła przez komin nie uwierzę, chyba że ktoś ma super ocieplony dom i wietrzy, ile wlezie - 

 

To jest akurat błędne rozumowanie, bo właśnie przy super ocieplonym domu ten udział straty ciepła przez wentylację będzie miał największy procent i może być nawet większy niż 50%.

Link do komentarza
Dnia 7.07.2018 o 06:03, aaaa napisał:

jak robiłem obliczenia OZC do swojego domu, który dopiero budowałem, to wyszło mi, ze największe straty mam przez wentylację - mimo rekuperatora.

Stary numer, ale widać że jeszcze bardzo aktualny.

Jak widać, dalej,  liczą ilość strat wentylacyjnych, z .......... krotności wymiany (bo w programie nie "odhaczyli" odpowiedniej opcji). 

Choćby na tym "współczesnym" rysunku:

image.png.07af1642c27e656fc600c07dbafc19c2.png

 

Do wyliczeń przyjęto wymianę 325 m3/h :icon_eek:

 

Zwracam jednocześnie uwagę na to, że powoływanie się na procenty jest dobre dla oceny gorzałki a nie zużycia energii przez dom - no chyba, że służy to marketingowi np. przy ofercie centrali rekuperacyjnej.

 

Zwracam też uwagę na wpis demo - prościej tego nie można ująć.

 

 

Link do komentarza

Tak czy inaczej - skoro przez komin nie ma oporu tylko ciągnie ile wlezie ( a ciągnie ciepłe powietrze), to można nawet oszacować, że odda tyle ciepła, ile nie zdąży oddać do przegród, cześć też wdychamy i się ogrzewamy itd. itp. Ścianami i sufitami nie pójdzie za dużo bo tam jest opór i bariera na tyle, na  ile skuteczne jest ocieplenie. Teraz tylko można się sugerować procentami ale tu bym raczej sugerował się wypowiedzią bajbagi na temat tych procentów :)

Wystarczy tylko zerknąć na wymagania dotyczące U dla przegród i widać "z marszu" które przegrody najwięcej przepuszczą ciepła.

Okna i wentylacja (chociaż to nie przegroda a w zasadzie korytarz).

 

Link do komentarza
43 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Tak czy inaczej - skoro przez komin nie ma oporu tylko ciągnie ile wlezie ( a ciągnie ciepłe powietrze), to można nawet oszacować, że odda tyle ciepła,

I tu jest pies pogrzebany, bo mowa o domu bez prawidłowej wentylacji, czyli bez prawidłowo dobranych nawiewników oraz odpowiednio dobranych kratek wywiewnych - czyli wbrew przepisom.

 

Prawidłowo dobrana i wykonana wentylacja grawitacyjna sporo kosztuje, a inwestorzy nie widzą potrzeby inwestowania w to, skoro komin z kratką za mniej jak 10 zł i uchylone okno  jest szczytem techniki wentylacyjnej.

 

 

Link do komentarza
6 godzin temu, demo napisał:

To jest akurat błędne rozumowanie, bo właśnie przy super ocieplonym domu ten udział straty ciepła przez wentylację będzie miał największy procent i może być nawet większy niż 50%.

No przecież napisałem to:

7 godzin temu, zenek napisał:

Ale w 50% ucieczki ciepła przez komin nie uwierzę, chyba że ktoś ma super ocieplony dom i wietrzy, ile wlezie - czyli napędza tzw. ciąg.

Dokładnie to samo, co ty!

Link do komentarza
3 godziny temu, zenek napisał:

Dokładnie to samo, co ty!

Kufa, no jednak nie to samo, bo na ile ja rozumiem pisany język polski to Ty piszesz że przy super ocieplonym domu, udział procentowy ucieczki ciepła może wynosić 50 % jedynie przy jakimś wietrzeniu "ile wlezie", a w domyśle ( co chyba logiczne) - mniej. Natomiast ja twierdzę że swobodnie może nawet przekroczyć te 50% przy zwykłym, normatywnym wietrzeniu. No i jak ? jest różnica czy jej nie ma ?

No i jeszcze coś, ..........ludzie trzymajcie mnie bo nie wytrzymam i przestanę grzecznie tłumaczyć temu osobnikowi, jak dalej będzie coś kręcił.:krzeslo:

Link do komentarza
12 minut temu, demo napisał:

Kufa, no jednak nie to samo, bo na ile ja rozumiem pisany język polski to Ty piszesz że przy super ocieplonym domu, udział procentowy ucieczki ciepła może wynosić 50 % jedynie przy jakimś wietrzeniu "ile wlezie", a w domyśle ( co chyba logiczne) - mniej. Natomiast ja twierdzę że swobodnie może nawet przekroczyć te 50% przy zwykłym, normatywnym wietrzeniu. No i jak ? jest różnica czy jej nie ma ?

No i jeszcze coś, ..........ludzie trzymajcie mnie bo nie wytrzymam i przestanę grzecznie tłumaczyć temu osobnikowi, jak dalej będzie coś kręcił.:krzeslo:

Ok - rzeczywiście - teraz, kiedy sprawę uściśliłeś - to rzeczywiście twierdzę inaczej.

Tym bardziej, że super ocieplony dom zakłada również odpowiednie zabezpieczenie wentylacji przed ucieczką ciepła, więc normatywne wietrzenie nie powinno dawać takich strat.  

 

Jeśli idzie o ostatne zdanie - jest niegrzeczne. Dziecinada.

To tyle.
 

 

Link do komentarza
18 godzin temu, zenek napisał:

 więc normatywne wietrzenie nie powinno dawać takich strat.  

 

Normatywne wietrzenie daje zawsze takie same straty, obojętnie czy dom jest dobrze czy źle ocieplony. 

Różny jest tylko ich PROCENTOWY udział z całościowej utraty ciepła, bo o tym była mowa i było to już wiele razy wałkowane na tym forum. 

Tak, jak masz rekuperator to część tego ciepła odzyskujesz,  jeśli to miałeś na myśli pisząc o zabezpieczeniu wentylacji przed utratą ciepła - jednak nie za darmo.

PROCENTOWY udział utraty ciepła przez wentylację będzie zawsze większy w domu super ocieplonym, bo przez przegrody jest bardzo mały i tyle w temacie. 

Tylko nie wyciągnij z tego wniosku że domy dobrze ocieplone są "kijowe", bo mają duży procentowy udział w utracie ciepła przez wentylację.:D 

Link do komentarza
4 godziny temu, demo napisał:

Tylko nie wyciągnij z tego wniosku że domy dobrze ocieplone są "kijowe", bo mają duży procentowy udział w utracie ciepła przez wentylację.

Dzięki za uwagę, bo już chcialem zdzierać styropian ze ścian, żeby polepszyć ten stosunek. Kurcze - w życiu bym się nie domyślil. 

                                                                                           :takaemotka:

4 godziny temu, demo napisał:

Normatywne wietrzenie daje zawsze takie same straty,

Wracajac do wietrzenia - sposób jest też ważny. Norma, normą, -  a sposób może dawać mniej lub więcej strat.

Link do komentarza

Teraz będziemy się zastanawiać nad metodą wietrzenia? Ja proponuję to robić w największe mrozy siedząc plecami do uchylonego okna i wtedy wam przejdzie ochota na gdybanie :)

 

Odzysk ciepła z wentylacji chyba mówi sam za siebie - jest do odzyskania co???? CIEPŁO czyli to samo ciepło idzie na straty w innym przypadku a te procenty 40% czy 50% to już tylko skala wielkości w porównaniu ze ścianami czy poddaszem.

 

Ograniczenie strat ciepła przez przegrody  = ocieplenie, przez wentylację = odzysk ciepła z wentylacji lub, jak wspomniał bajbaga - prawidłowo dobrana i wykonana wentylacja grawitacyjna.

Link do komentarza
49 minut temu, bajbaga napisał:

Współczesne domy są wentylowane - nie potrzebują wietrzenia

A ja lubię świeże powietrze prosto z ogrodu - nieocieplone i tłoczone przez rury - tylko świeże z ogrodu. Dlatego u mnie sposób wietrzenia jest ważny. 

 

Oczywiście rekuperator też jest potrzebny.

 

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Teraz będziemy się zastanawiać nad metodą wietrzenia? Ja proponuję to robić w największe mrozy siedząc plecami do uchylonego okna i wtedy wam przejdzie ochota na gdybanie :)

Zawsze wieczorem przed snem to robię - ale niekoniecznie tyłem do okna ☺️

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Teraz będziemy się zastanawiać nad metodą wietrzenia? Ja proponuję to robić w największe mrozy siedząc plecami do uchylonego okna i wtedy wam przejdzie ochota na gdybanie :)

No widzisz, wywołałeś wilka z lasu i teraz już w temacie będzie samo kasztanienia. Jeszcze trochę to poznamy wzór na pole wietrzenia względem kąta otwarcia okna. mam nieodparte wrażenie, że zenek ma duży niedobór świeżego powietrza a to skutkuje takimi kfiatkami.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Niestety nie. Wystarczy przeczytać warunki programu Czyste Powietrze. Nie wykluczone, że zasady dofinansowania z programów samorządów lokalnych pozwalają a dofinansowania do inwestycji wcześniejszych. Jest to jednak o tyle trudna sprawa, że trudno przedstawić koszty inwestycji - chyba, że ktoś trzyma faktury/umowy etc.

Link do komentarza
3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Nie wykluczone, że zasady dofinansowania z programów samorządów lokalnych pozwalają a dofinansowania do inwestycji wcześniejszych. 

Na 100% nie ma czegoś takiego i nie będzie. Dopłaty mają zachęcać i pomagać w przeprowadzeniu inwestycji a nie premiować już wykonane. 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dnia 7.11.2018 o 12:47, demo napisał:

Na 100% nie ma czegoś takiego i nie będzie. Dopłaty mają zachęcać i pomagać w przeprowadzeniu inwestycji a nie premiować już wykonane. 

Jest w tym logika, na szczęście obecna polityka pozwala na uwzględnienie ulgi remontowej w rozliczeniu podatkowym. O ile ten remont będzie polegał na termomodernizacji.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...