Skocz do zawartości

Panele podłogowe- pytania


Recommended Posts

Czesc, mam kilka pyt. co do paneli podłogowych, nigdy nie mialem z nimi do czynienia.
-czy to prawda, że przed montażem paneli trzeba wyjąć drzwi z zawiasów, żeby później panele się nie unosiły
-co najlepiej położyć pod panele
-po co są potrzebne odłegłości między panelem a ścianą (kliny, które kładą)
-czy trzeba dobierać panele odpowiednio do podłoża?
Link do komentarza
Cytat

Czesc, mam kilka pyt. co do paneli podłogowych, nigdy nie mialem z nimi do czynienia.
-czy to prawda, że przed montażem paneli trzeba wyjąć drzwi z zawiasów, żeby później panele się nie unosiły
-co najlepiej położyć pod panele
-po co są potrzebne odłegłości między panelem a ścianą (kliny, które kładą)
-czy trzeba dobierać panele odpowiednio do podłoża?



1. Wyjąć, owszem. Żeby nie zawadzały.
2. To co zaleca producent.
3. Odległości to dylatacja. Niewielkie, żeby listwa przypodłogowa je zamaskowała. A kliny... Jakie kliny? Ot, drobny dystans, żeby panel się nie przesuwał.
4. A tego to nie rozumiem. Nie wiem o co Ci chodzi.
Link do komentarza
Cytat

[...] A kliny... Jakie kliny? Ot, drobny dystans, żeby panel się nie przesuwał.


Wbrew pozorom BARDZO ważna rzecz icon_exclaim.gif
Służą do stabilizowania układanej podłogi NA CZAS MONTAŻU paneli. Ułatwiają, a czasami wręcz umożliwiają układanie podłogi przy zachowaniu wymaganych dylatacji obwodowych. Po zakończeniu etapu składania podłogi - dawniej klejenia, dzisiaj "klikania" - należy USUNĄĆ wszystkie kliny i inne oporujące elementy, stabilizujące podłogę - wszak jest to PŁYWAJĄCA PODŁOGA. Tak jak każdy wyrób z drewna, czy drewnopochodnych materiałów, pomimo zabezpieczń przeciw wilgoci jest wrażliwy na wilgoć zawartą w powietrzu i przy dużych wahaniach wilgotności wymiary całej ułożonej powierzchni zmieniają się dość znacznie i naprawdę czasami można się zdziwić jak znacznie icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

Wbrew pozorom BARDZO ważna rzecz icon_exclaim.gif
Służą do stabilizowania układanej podłogi NA CZAS MONTAŻU paneli. Ułatwiają, a czasami wręcz umożliwiają układanie podłogi przy zachowaniu wymaganych dylatacji obwodowych. Po zakończeniu etapu składania podłogi - dawniej klejenia, dzisiaj "klikania" - należy USUNĄĆ wszystkie kliny i inne oporujące elementy, stabilizujące podłogę - wszak jest to PŁYWAJĄCA PODŁOGA. Tak jak każdy wyrób z drewna, czy drewnopochodnych materiałów, pomimo zabezpieczń przeciw wilgoci jest wrażliwy na wilgoć zawartą w powietrzu i przy dużych wahaniach wilgotności wymiary całej ułożonej powierzchni zmieniają się dość znacznie i naprawdę czasami można się zdziwić jak znacznie icon_rolleyes.gif



Wszystko się zgadza. Niepotrzebnie wszedł mi do głowy obraz klinowania parkietu i jakoś tak mi został. A panele układałem parę miesięcy temu, więc owszem, klin umożliwiający spokojny montaż na zatrzaski, który po zakończeniu prac nalezy bezwzględnie usunąć.
I potwierdzam, wilgoć w powietrzu, utrzymująca się przez dłuższy czas, może sprawić figle! Mnie na przyklad wygięła się listwa maskująca futrynę, odrywając klej, kiedy przez dwa dni w pokoju zamknięto pranie rozwieszone na podręcznej suszarce. Nikt nie zadbał o rozszczelnienie okien, drzwi zamknięte, bo nikogo nie było... Wysychało potem przez tydzień.
Link do komentarza
Cytat

Czesc, mam kilka pyt. co do paneli podłogowych, nigdy nie mialem z nimi do czynienia.
-czy to prawda, że przed montażem paneli trzeba wyjąć drzwi z zawiasów, żeby później panele się nie unosiły
-co najlepiej położyć pod panele
-po co są potrzebne odłegłości między panelem a ścianą (kliny, które kładą)
-czy trzeba dobierać panele odpowiednio do podłoża?


Każde paczka paneli ma ulotkę obrazkową przedstawiająca montaż ,krok po kroku oraz szczegółowy opis.
Jak udasz się do pierwszego lepszego sklepu to z pewnością sprzedawca Ci taka ulotkę da oraz jak dobry sprzedawca to udzieli wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące Cię pytania icon_biggrin.gif
Przykładowe ulotki obrazkowe montażu paneli podłogowych


Link do komentarza
Cytat

Czesc, mam kilka pyt. co do paneli podłogowych, nigdy nie mialem z nimi do czynienia.
-czy to prawda, że przed montażem paneli trzeba wyjąć drzwi z zawiasów, żeby później panele się nie unosiły
-co najlepiej położyć pod panele
-po co są potrzebne odłegłości między panelem a ścianą (kliny, które kładą)
-czy trzeba dobierać panele odpowiednio do podłoża?


- drzwi do unoszenia się paneli nic nie mają, po prostu łatwiej się układa i obrabia miejsce przy futrynie jak drzwi nie przeszkadzają
- jedni wolą piankę, a inni papier falisty - zobacz jakie są zalecenia producenta paneli, a później wybierz to co Ci bardziej odpowiada.
- te "odległości" pozwalają podłodze rozszerzać się bez pęcznienia. Znajomy zrobił na styk, panele kiedyś złapały wilgoć z powietrza i mu podłoga w górę urosła. Jakby miał dylatacje to nie miałby tego problemu. Kliny po ułożeniu podłogi koniecznie trzeba WYJĄĆ!!!
- panele dobiera się do warunków w jakich mają być ułożone, czyli: intensywność użytkowania, wilgotność pomieszczenia, współpraca z ogrzewaniem podłogowym itd

Link do komentarza
Co do podkładu to trzeba zaznaczyć ,że podkład pod panele jest uzależniony od rodzaju ogrzewania (podłogówka wymaga specjalnego podkładu) oraz na jakiej kondygnacji są panele układane Tutaj powinno się używać podkładów wygłuszających (praktycznie każdy podkład jest wygłuszający ale są gorsze i lepsze) i na koniec jeżeli już chodzi o podłogówkę to praktycznie wszystkie jakie są produkowane nadawają się na ogrzewanie podłogowe. Słyszałem nawet ,że już produkują panele pod ogrzewanie elektryczne.
Jeszcze wspomnę o foli PE , jeżeli posadzka jest betonowa to musowo trza dać folię bez względu czy to podłoga na poddaszu czy na piątym piętrze.
Link do komentarza
  • 6 lata temu...

Podłoga zależna od podłoża- no jest to ważne, jeśli podłoże nie jest równe może się okazać że w przypadku układania paneli, będą one się rozkładać, kafelka może pękać, a w ostateczności do łazienki będziesz wchodził po schodach.

 

Jeśli masz starą podłogę drewnianą w domu, i jest ona krzywa a nie chcesz jej usuwać, zamontuj na niej płytę OSB i układaj panele. Panele podłogowe winylowe tez neico inaczej pracują na nierówności. Jednak mimo wszystko płyta OSB to dobry podkład znowu pod płytki drewnopodobne. Na rynku są już specjalne kleje wiążące z takim materiałem (poprawnie mnie jeśli się mylę). Krzywa podłoga to po prostu więcej pracy żeby ją wyprowadzić.

 

Link do komentarza
3 godziny temu, JuliaM napisał:

Podłoga zależna od podłoża- no jest to ważne, jeśli podłoże nie jest równe może się okazać że w przypadku układania paneli, będą one się rozkładać, kafelka może pękać, a w ostateczności do łazienki będziesz wchodził po schodach.

Jeśli posadzka jest nierówna to należy doprowadzić ją do wyrównania a potem układać panele czy płytki.

Mało wiesz bo wypisujesz nieprawdę. Płytki ceramiczne nie pękają od nierównej posadzki!!!!!!!!!!!!!

3 godziny temu, JuliaM napisał:

Jeśli masz starą podłogę drewnianą w domu, i jest ona krzywa a nie chcesz jej usuwać, zamontuj na niej płytę OSB i układaj panele.

Nie tak siup jak piszesz o tej płycie osb.

Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
9 godzin temu, doris9 napisał:

A ja mam pytanie - jakiej firmy panele się naprawdę nadają? Żeby kasa nie była wyrzucona w błoto?

Z doświadczenia w użytkowaniu mogę spokojnie powiedzieć, że nie liczy się nazwa firmy.

Tylko optymalny dobór paneli pod względem klasy ścieralności, oraz użytych do produkcji surowców gwarantują wieloletnie bezawaryjne użytkowanie.

Tutaj masz o klasach ścieralności i rodzajach paneli:

https://budujemydom.pl/wykanczanie/podlogi-i-posadzki/a/523-klasy-scieralnosci-i-uzywalnosci-paneli-podlogowych

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...