Skocz do zawartości

Temperatura odczuwalna


Recommended Posts

Witam, mam pytanie do ogrzewaniowych ekspertów. W jednym z domów mam temperaturę w przedziale 20,5 - 22 stopnie nawet, w drugim 18,5 - 19,0, a mimo to w tym drugim jest zdecydowanie cieplej. To znaczy nie jest cieplej, ale w pierwszym ciepłe kapcie nie zawsze wystarczą, a w drugim w gaciach bywa za gorąco mimo braku tych 3 stopni. Od czego to zależy? Czy może to wynikać z np niedoizolowanej posadzki w tym pierwszym? Podłoga jest chłodniejsza, w drugim znośna (odczucie stopy w skarpecie icon_smile.gif ) Proszę o porady, nie wiem co mogę z tym zrobić. 3 stopnie cieplej, a mimo to... zimniej :/ Edytowano przez racer (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam, mam pytanie do ogrzewaniowych ekspertów. W jednym z domów mam temperaturę w przedziale 20,5 - 22 stopnie nawet, w drugim 18,5 - 19,0, a mimo to w tym drugim jest zdecydowanie cieplej. To znaczy nie jest cieplej, ale w pierwszym ciepłe kapcie nie zawsze wystarczą, a w drugim w gaciach bywa za gorąco mimo braku tych 3 stopni. Od czego to zależy? Czy może to wynikać z np niedoizolowanej posadzki w tym pierwszym? Podłoga jest chłodniejsza, w drugim znośna (odczucie stopy w skarpecie icon_smile.gif ) Proszę o porady, nie wiem co mogę z tym zrobić. 3 stopnie cieplej, a mimo to... zimniej :/



Ja mam ok 20-21 stopni w domu ale na parterze od podłogi izolowanej (10 cm styro) pokrytej gresem jest jakby chłodno. Na piętrze, przy tej samej temp otoczenia, na podłodze jest parkiet i odczuwalnie jest cieplej.
Link do komentarza
To jest właśnie jedna z zalet ogrzewania podłogowego - ciepło promieniuje od dołu, co powoduje, że temperatura może być niższa o kilka stopni, a odczuwalna będzie jako komfortowa. Podobny efekt uzyskasz przy dobrym ociepleniu podłogi na gruncie. 10cm styropianu na podłodze to trochę za mało - standard to ok. 30 cm zakładając, że podłoga znajduje się na poziomie zero. Ja, przy zagłębieniu budynku na 1.50m w ziemi, dałem 20 cm plus dodatkowa warstwa 5cm pod podłogówkę.

Link do komentarza
Cytat

To jest właśnie jedna z zalet ogrzewania podłogowego - ciepło promieniuje od dołu, co powoduje, że temperatura może być niższa o kilka stopni, a odczuwalna będzie jako komfortowa. Podobny efekt uzyskasz przy dobrym ociepleniu podłogi na gruncie. 10cm styropianu na podłodze to trochę za mało - standard to ok. 30 cm zakładając, że podłoga znajduje się na poziomie zero. Ja, przy zagłębieniu budynku na 1.50m w ziemi, dałem 20 cm plus dodatkowa warstwa 5cm pod podłogówkę.



Teraz wiem że to za mało ale 10 lat temu jak dom budowałem to było jeszcze ok!
Link do komentarza
jest jeszcze kwestia wilgotności...z moich obserwacji w 1 sezonie grzewczym przy utrzymywaniu tej samej temperatury odczuwanie ciepła było inne niz w kolejnych. Nie miałem wtedy jeszcze higromentru, ale wydaje mi się że miało to związek z wilgotnością...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...