Skocz do zawartości

kosztorys inwestorski za free


Recommended Posts

Pewnie fachowiec znajdzie błędy, mi się szukać nie chce. Z doświadczenia własnego wiem że dla banku dającego kredyt na budowę domu trzeba sporządzić zgrubny kosztorys, dodać z min 10% i gitara. Nikt do złotówki tego nie rozlicza bo i po co. Ważne że dom stoi o odpowiedniej wartości, a klient ma większość (słowo klucz to "większość") faktur, bo część jest rozliczana bez faktur zazwyczaj. Budowa domu to nie apteka. Byle nie przekroczyć maksymalnego budżetu bo w banku musi się spinać, czyli: kredyt + wkład własny = całkowity koszt budowy domu do zamieszkania (włącznie z otoczeniem).
Link do komentarza
Cytat

Pewnie fachowiec znajdzie błędy, mi się szukać nie chce. Z doświadczenia własnego wiem że dla banku dającego kredyt na budowę domu trzeba sporządzić zgrubny kosztorys, dodać z min 10% i gitara. Nikt do złotówki tego nie rozlicza bo i po co. Ważne że dom stoi o odpowiedniej wartości, a klient ma większość (słowo klucz to "większość") faktur, bo część jest rozliczana bez faktur zazwyczaj. Budowa domu to nie apteka. Byle nie przekroczyć maksymalnego budżetu bo w banku musi się spinać, czyli: kredyt + wkład własny = całkowity koszt budowy domu do zamieszkania (włącznie z otoczeniem).



święte słowa ale budżet jakiś trzeba założyć
Link do komentarza
Cytat

święte słowa ale budżet jakiś trzeba założyć



No to ja w 2005 założyłem 500 tys i się zmieściłem (dom + działka). Część dał bank, część wyłożyłem ja (w tym sprzedawane mieszkanie) i sprawa się domknęła. Faktur miałem chyba tak na połowę budowy z tego co pamiętam. Wystarczy spojrzeć na wątki o koszcie budowy m2 domu i spokojnie można zweryfikować poprawność ogólnego budżetu, a to czy na ściany wydałeś 50 czy 60 tys nikt przy zdrowych zmysłach w banku nie będzie patrzył. Dla banku ważne są 3 rzeczy:
- zdolność klienta do wyłożenia wkładu własnego
- realność założeń i wartość końcowa tego co powstanie
- zdolność klienta do spłaty kredytu
Link do komentarza
1. Brak stali w ławach
2. Kominy – brak wkładów
3. Brak spoidła dla bloczków (cement/klej cokolwiek)
4. Brak desek na szalunki
5. Brak piachu na wypełnienie stanu „0” – w ogóle brak piachu
6. O pierunochronie to tak tylko wspominam
7. O gwoździach/szpilkach nie ma ani słowa
8. Zaprawy szamotowej do kominów nie wspomniano
9. Balustrad się nie dopatrzyłem
10. Schody – także nie widziałem


A dla banku to ten kosztorys i tak aż "za"
Link do komentarza
Cytat

1. Brak stali w ławach
2. Kominy – brak wkładów
3. Brak spoidła dla bloczków (cement/klej cokolwiek)
4. Brak desek na szalunki
5. Brak piachu na wypełnienie stanu „0” – w ogóle brak piachu
6. O pierunochronie to tak tylko wspominam
7. O gwoździach/szpilkach nie ma ani słowa
8. Zaprawy szamotowej do kominów nie wspomniano
9. Balustrad się nie dopatrzyłem
10. Schody – także nie widziałem


A dla banku to ten kosztorys i tak aż "za"



Ad. 3 - niektórzy producenci dają klej w cenie cegły
Ad. 4 - ileż to budów ja bez szalowania fundamentów widziałem, a nadproża oczywiście systemowe
Ad. 6 - a kto montuje piorunochron Panie?
Ad. 7 - mam szwagra cieślę i drugiemu szwagrowi zrobił konstrukcję dachu bez jednego gwoździa - da się?
Link do komentarza
Cytat

Ad. 3 - niektórzy producenci dają klej w cenie cegły


Ale na pierwszy poziom bloczków, do bloczków i inne poprawki już tego gratisu raczej nie zostanie

Cytat

Ad. 4 - ileż to budów ja bez szalowania fundamentów widziałem, a nadproża oczywiście systemowe



A szalowanie stropu/schodów wewnętrznych/zewnętrznych....

Cytat

Ad. 6 - a kto montuje piorunochron Panie?



Przy tak szczegółowym kosztorysie to jakby brak.....

Cytat

Ad. 7 - mam szwagra cieślę i drugiemu szwagrowi zrobił konstrukcję dachu bez jednego gwoździa - da się?



Gwoździe to Panie zawsze idą i nie koniecznie na dach.
Link do komentarza
Cytat

1. Brak stali w ławach
2. Kominy – brak wkładów
3. Brak spoidła dla bloczków (cement/klej cokolwiek)
4. Brak desek na szalunki
5. Brak piachu na wypełnienie stanu „0” – w ogóle brak piachu
6. O pierunochronie to tak tylko wspominam
7. O gwoździach/szpilkach nie ma ani słowa
8. Zaprawy szamotowej do kominów nie wspomniano
9. Balustrad się nie dopatrzyłem
10. Schody – także nie widziałem


ad1 - stal jest policzona na całość budynku, pozycja 23
ad2 +- wkładów do kominka nie znajdziesz w żadnym kosztorysie, ale ogólnie nie ma kominów systemowych. Pomijam fakt że podstawa kosztorysowa jest błędna
ad3 - jest zawarte w pozycji murowania, pozycja 8
ad4 + pod warunkiem, że liczymy systemem gospodarczym, jeśli zleconym to w pozycjach elementów żelbetowych jest uwzględnione zużycie szalunków (nie całe tylko to co się w naturalny sposób wyeksploatuje)
ad5 + błędnie jest zasypanie gruntem z wykopu chociaż projekt mówi co innego
ad6 - brak w projekcie
ad7 - każda pozycja z wieźbą zawiera gwoździe/łączniki, tutaj pozycja 25. pomijam fakt, że więźbę rozbija się na czynniki pierwsze a wskazana podstawa dotyczy montażu.... mieczy i zastrzałów
ad8 - zaprawy i wszelakiego rodzaju spoiwa są przy elemencie głównym (zaprawa do murowania czy murowaniu ścian, fuga przy układaniu płytek, zaprawa szamotowa przy murowaniu kominów)
ad9 +
ad10 +

Qubacen 5,5 pkt
Link do komentarza
Cytat

ktoś jeszcze coś wypatrzył?

Qubacen budujesz się? bo na chwilę obecną masz obiecany kosztorys icon_cool.gif


Ja już jestem na etapie odbioru domu - więc albo zapytam kolegi który jest na etapie stanu zero a jeśli on nie zechce to przekażę nagrodę komuś komu się przyda - ale to uzgodnimy na PW. A tak z ciekawości podaj proszę te braki.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...