Skocz do zawartości

Jakie rodzaje bezpieczników do rozdzielni


Recommended Posts

Ocipieć można.
To tak na dzień dobry
Byłem w hurtowni elektrycznej, jako że mam rabat 6% do wykorzystania do końca listopada + zwrot VAT to chciałem sobie zrobić zakupy do domu by zacząć kłaść instalacje.
I se mówię do sprzedawcy standardowa instalacja elektryczna z bezpiecznikami w rozdzielnii itp itd..
Facio do mnie - bez projektu ani rusz.
No to ja se czytam poradniki w Leroy merlin

I sobie doczytałem: Zamontować wyłącznik różnicowoprądowy 30 mA, bezpieczniki topikowe lub wyłączniki nadprądowe zwracając uwagę na oznaczenia różnych obwodów
No to se biorę kopiuj/wklej w wyszukiwarkę sklepu i mam cosik takiego: 176 produktów w cenie od 613 zł do niespełna 90 zł

A ja chcę sobie po prostu kupić coś co zabezpieczy chałupę przed pożarem/przeciążeniem/skokiem-spadkiem napięć i porażeniem w wannie.

Na kablach
1) YDYp 5x4mm2 - płyta indukcyjna/piekarnik
2)YDYp 3x2,5mm2 - pralka/zmywarka/mikrofala/gniazdka elektryczne/sprzęt komputerowy
3) 3x1,5mm2 - oświetlenie
4) nie wiem jakie do Pompy Ciepła/odkurzacza centralnego/kotła ( obstawiam 3x2,5)
5) Alarmy i domofony YTDY 6x0,5, YSTY 4x0,75, OMY 2x1mm2

Wszystkie obwody nie będą mieć więcej niż 50m długości każdy (poza domofonem 120m) - generalnie 80% zmieści się w 30m

Kabel doprowadzony do chałupy to aluminiowy YAKY 5x25SE - w skrzynce jest YAKY 5x35 oraz bezpiecznik 20A a moc docelowa przyłączeniowa 12kW.
Pytanie brzmi
Jakie bezpieczniki główne - (te poza układami 3x2,5) mam dokupić ?
I czy faktycznie dobrym pomysłem jest robić obwód zamknięty - tzn kabel wychodzi z rozdzielni i do niej wraca
- tak na logikę to sensownie brzmi - ale się pytam.


Link do komentarza
Idź z projektem domu do elektryka. Razem wstępnie zaplanujcie gdzie ma być jakie urządzenie ile gniazd itp. Inaczej się nie da, liczenie po powierzchni domu nie ma sensu. Ważniejszy jest układ pomieszczeń. Ja mam np. dom parterowy niespełna 140 m, od rozdzielnicy do łazienek i kuchni daleko. To zrobiłem drugą rozdzielnicę w pomieszczeniu gospodarczym. I przewody sie bardzo skróciły.
To co możesz brać w ciemno:
wyłączniki nadprądowe B16 do obwodów gniazd;
B10 do obwodów oświetleniowych;
wyłączniki różnicowoprądowe o czułości 30 mA (prąd różnicowy). W ich przypadku zawyżone ponad potrzebę natężenie prądu roboczego nie jest problemem. Najpopularniejsze są 25 A, bo w domach jednorodzinnych raczej nie stosuje się też wiekszych zabezpieczeń nadprądowych.
Potencjalnie największe obciążenie to może być pompa ciepła. Każdy producent podaje w instrukcji konkretnego modelu wymagane zabezpieczenie.
Link do komentarza
EL-Instalator o taki wyłącznik różnicowoproądowy ci chodziło ?
Taki za 194,33 zł

Czy może taki jednak wystarczy ? Za 96 zł ?

Liczba biegunów: 2.0 Napięcie znamionowe [V] 1: 230.0 Prąd znamionowy [A]: 25.0 Znamionowy prąd różnicowy [A]: 0.3 Sposób montażu: Szyna DIN Czułość: AC Ochrona selektywna: Nie

Dzięki VIP - grubo to może być 1200 jak i 1900m icon_smile.gif
Aczkolwiek 5-6 obwodów na pomieszczenie ?
Chyba grubo przesadził. Ja liczę tak 1 obwód gniazdka - 2 obwód oświetlenie i to tak bym dał chyba na 2 pokoje + obwód na sieć komputerową i te pozostałe ciężkie gabaryty
I takie pytanko czym to się różni ?

Liczba biegunów: 4.0
Napięcie znamionowe [V] 1: 230.0
Napięcie znamionowe [V] 2: 400.0
Prąd znamionowy [A]: 25.0
Znamionowy prąd różnicowy [A]: 0.03
Sposób montażu: Szyna DIN
Czułość: A lub AC Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Zaraz zobaczysz, dlaczego pisałem, że bez elektryka się nie obejdzie icon_smile.gif Ten pierwszy wyłącznik ma prąd zadziałania 30 mA, drugi zaś 300 mA. Czujesz różnicę? Zastosowania zupełnie inne. Jeden wyłącznik na cały dom to bezsens.
Tak na marginesie, to dlaczego jak człowiek jest chory to idzie do lekarza, jak psuje mu się samochód - to do mechanika. Ale jak chce coś robić z instalacją elektryczną to nie szuka elektryka? Sam nie dobierzesz prawidłowo zabezpieczeń.

Cytat

EL-Instalator o taki wyłącznik różnicowoproądowy ci chodziło ?
Taki za 194,33 zł

Czy może taki jednak wystarczy ? Za 96 zł ?

Liczba biegunów: 2.0 Napięcie znamionowe [V] 1: 230.0 Prąd znamionowy [A]: 25.0 Znamionowy prąd różnicowy [A]: 0.3 Sposób montażu: Szyna DIN Czułość: AC Ochrona selektywna: Nie

Dzięki VIP - grubo to może być 1200 jak i 1900m icon_smile.gif
Aczkolwiek 5-6 obwodów na pomieszczenie ?
Chyba grubo przesadził. Ja liczę tak 1 obwód gniazdka - 2 obwód oświetlenie i to tak bym dał chyba na 2 pokoje + obwód na sieć komputerową i te pozostałe ciężkie gabaryty
I takie pytanko czym to się różni ?

Liczba biegunów: 4.0
Napięcie znamionowe [V] 1: 230.0
Napięcie znamionowe [V] 2: 400.0
Prąd znamionowy [A]: 25.0
Znamionowy prąd różnicowy [A]: 0.03
Sposób montażu: Szyna DIN
Czułość: A lub AC


Link do komentarza
To samo mogę powiedzieć o informatykach - wszystkim się płaci a informatykom co najwyżej piwo stawia icon_smile.gif
Ale jak się pytam na forum o budowie domów to oczekiwałbym odpowiedzi - nie każę przecież ci zrobić tych zakupów za mnie. Jak mechanik robi mi samochód to po części ja jadę - on ma to złożyć do kupy.

Dlatego się pytam o te bezpieczniki. Chyba do jakiejś nędzy są główne bezpieczniki niezastąpione wręcz w domu ?

A ja elektyrka wezmę - ale do montażu skrzynki. Kable nie ma cudu - sam rozprowadzę, bo do tej pory nie wiem co gdzie i jak, żeby mi projekt robiono.
I tak to sobie widzę, masa ludzi czyta forum i nikt nie potrafi u siebie sprawdzić co ma założone ?
To po co na forum się lezie ?
Link do komentarza
Cytat

To samo mogę powiedzieć o informatykach - wszystkim się płaci a informatykom co najwyżej piwo stawia icon_smile.gif
Ale jak się pytam na forum o budowie domów to oczekiwałbym odpowiedzi - nie każę przecież ci zrobić tych zakupów za mnie. Jak mechanik robi mi samochód to po części ja jadę - on ma to złożyć do kupy.

Dlatego się pytam o te bezpieczniki. Chyba do jakiejś nędzy są główne bezpieczniki niezastąpione wręcz w domu ?

A ja elektyrka wezmę - ale do montażu skrzynki. Kable nie ma cudu - sam rozprowadzę, bo do tej pory nie wiem co gdzie i jak, żeby mi projekt robiono.
I tak to sobie widzę, masa ludzi czyta forum i nikt nie potrafi u siebie sprawdzić co ma założone ?
To po co na forum się lezie ?


Ależ przecież uzyskałeś odpowiedź.
Nie rozumiem po co to uniesienie. A co do rozprowadzenia kabli samemu jak to chcesz zrobić to żebyś się nie zdziwił ,że żaden elektryk nie przyjdzie i nie będzie Ci montował skrzynki a jeżeli nawet to i tak Cię skasuje odpowiednio . Wim bo kilka opowieści z życia wzięte słyszałem o takim czymś.
Dla przykładu ja polazłem do elektryka który mi robił całą instalacje,rozpisał co i ile mam kupić i nie jest powiedziane ,że to co u mnie będzie i u Ciebie.
Link do komentarza
Mhtyl do Oslo nie pojadę by mi to rozpisał mój elektryk.
Naprawdę tak ciężko jest napisać jaki bezpiecznik do:
1) Zasilanie płyty indukcyjnej
2) Zabezpieczenie sieci komputerowej
3) Zasilanie betoniarki i spawarki
4) Zasilanie oświetlenia
5) Zabezpieczenie przeciwporażeniowe w łazience
6) Zasilanie gniazdek w układzie po 5 gniazdek
7) Główne bezpieczniki dla uziomu fundamentowego.

Przecież są tutaj elektrycy, którzy na co dzień montują takie bezpieczniki w instalacjach domowych - więc naprawdę ciężko tak podać jakie należy kupić ?
Np do oświetlenia w mieszkaniu mam Hagera MB 110 B10 a do instalacji elektrycznej mam B16 z resztą o tym napisał el-instalator.


Taki jest odpowiedni do zabezpieczenia sieci komputerowej ?

Przecież nie buduję hotelu ani zakładu produkcyjnego, żeby to stanowiło aż taki problem.
I widzę że tutaj i na elektrodzie są tylko z tym problemy na pozostałych forach jakoś ludzie potrafią się dzielić swoimi doświadczeniami. Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Vip zerknij no link w moim pierwszym poście w tym temacie icon_smile.gif
A co ja poradzę, że ja tak kiepsko płacę, że chłopak musi zorze polarne uziemiać ?


No to tak na szybko. Krótko i na temat.

Podawać linki do sklepów internetowych z:
B - wyłącznik główny
E - wyłącznik różnicowoprądowy

G - jakie z nich do zabezpieczenia kuchni indukcyjnej/zmywarki/sieci komputerowej
Link do komentarza
Draagon, lekko mnie osłabiłeś. Zachowujesz się jakbyś mózg odłączył od dłoni i piszesz co ci pod palce wejdzie.
Zastanów się: oczekujesz że powiemy Ci coś sensownego w odpowiedzi na Twoje "bo ja chcę, bo ja muszę".

Zarejestruj się na elektrodzie, poczytaj KONKRETNE dyskusje,
zarejestruj się na SEP - stowarzyszenie elektryków polskich i poczytaj.
Naucz się podstaw, to i odpowiedzi otrzymasz, bo zaczniesz zadawać pytania.

Na szybko:
kabel 2,5mm2 - zabezpieczenie nie większe niż 16A (chyba że wielożyłowe, ergo przewód, ale to i tak ryzyko)
kabel 1,5mm2 - zabezp 10A
kabel 4mm2 - zabezp 25A

Wył różn-prąd:
30mA - obwody różne
300mA - to tzw przeciwpożarowy. On może być w szeregu z różnicówką 30mA

Ale poszukaj informacji na elektrodzie. Są tam TABELE dopuszczalnych prądów w kablach. Będziesz wiedział jaki wyłącznik wstawić

Ściągnij jaki projekt i policz najdłuższy swój obwód - poznasz maksymalny spadek napięć.

Układ zamknięty jest niebezpieczny i szczerze mówiąc nie wiem po co go wymyślono.

Ale:
ja się nie znam, nie jestem elektrykiem i jedynie wymądrzam się, bo do tego forum służy. Do wymądrzania się. ;)

I koniecznie bezwzględnie zrób projekt, bo inaczej odstawisz jakąś papraninę, w której potem nie będziesz wiedział o co chodzi.
Zwolnij.

Jeszcze jedno:
Zabezpieczenie wyłącznikami nadprądowymi zabezpiecza kable przed przepaleniem, dlatego musi być dobrane do przekroju.
Przekrój kabli zaś dobiera się do obciążenia, czyli do urządzeń.
Link do komentarza
Draagon aby zaspokoić Twoja dociekliwość icon_biggrin.gif podam ile i jaki materiał wyliczył mi elektryk na mój dom 140 m2.
puszka głęboka łączona 60 mm - 70 szt
przewód YDYp 3X1,5 - 250 m
przewód YDYp 3X2,5 - 400 m
peszel niepalny 18mm - 50 m
wyłącznik hermetyczny pojedynczy - 2 szt
gniazdo hermetyczny podwójne - 3 szt
puszka hermetyczna - 3 szt
rura 50 mm niebieska Janoflex - 5 m
linka żółto-zielona 1X10 mm2 - 45 m
linka żółto-zielona 1X16 mm2 - 11 m
przewód YDY 5X2,5 - 20 m
przewód YKY 5X10 - 30 m
bezpiecznik S-303 B-25 - 1 szt
bezpiecznik S-301 B-16 - 6 szt
bezpiecznik S-301 B-20 - 1 szt
różnicówka 3 fazowa 40A/30mA
Skrzynka bezp. 3X12 S-301 - 1 szt
skrętka komputerowa - 100 m
przewód antenowy - 100 m
gniazdo siłowe 32A + wył Prawo/Lewo - 1 szt
przepięciówki - 4 szt
wyłącznik sieć-agregat-sieć - 1 szt


Link do komentarza
No i zajebiście mhtyl - ale doprosić się o to - OMG icon_smile.gif
A Pezet dzięki za uwagę - wczoraj/dzisiaj przekopałem się przez forum muratora i uzyskałem info na nurtujące mnie uwagi bez większych problemów
Kto jak kto, ale Ty powinnieneś wiedzieć co u siebie kładłeś i na co zwracałeś uwagę.
No i VIP dzięki za te schematy .
Twój link i spis mhtyla całkowicie rozjaśniły mi obraz sytuacji.



Mhtyl jedno pytanko - peszel niepalny - to gdzieś przy drewnie/krokwiach dawany był ?
Link do komentarza
Draagon,
kto jak kto, ale ja to ja, a ty to ty.
Wiem co kładłem, bom se projekt zrobił.
Przy okazji wrzucę go do dziennika - mojego dziennika - tylko dokopię się do zasobów, które są obecnie w innym miejscu na świecie aniżeli ja mam większą i mniejszą radość przebywać i choć nie są w jakimś niezwykłym od mej obecnej... lokalizacji... oddaleniu, jednak na tyle dużym, by problemem się stało iżby tak na pstryk sięgnąć, pokopać, odkopać i w sieć wkopać.

Czy lokalizacja to loka lizacja i ma coś wspólnego z lizaniem loków?
Link do komentarza
Cytat

No i zajebiście mhtyl - ale doprosić się o to - OMG icon_smile.gif



Mhtyl jedno pytanko - peszel niepalny - to gdzieś przy drewnie/krokwiach dawany był ?


Widzisz , warto być upierdliwym icon_biggrin.gif to się dostanie to co się chce.
Tak ten peszel szedł na poddaszu oraz częściowo kabel antenowy do pokoi . Pisze ,że częściowo bo tego niepalnego brakło więc dokupiłem zwykły i grubszy bo do salonu poszły dwa antenowe i skętka.
Zapomniałem dopisać ,że jeszcze jedna różnicówka doszła ,ale to w trakcie montażu ,więc nie ująłem jej na liście.
Co do piekarnika i płyty indukcyjnej poszedł kabel pięcio żyłowy z czego dwie fazy na płytę i jedna faza na piekarnik.
A ten wyłącznik sieć-agregat-sieć to służy jako wyłącznik gł i przełącznik w razie zasilania z agregatu, jest on zamontowany w rozdzielni.

A cha, dzięki za docenienie mojego trudu , czyli za plusika icon_razz.gif
Link do komentarza
To teraz Draagon, złóż do kupy mój projekt el, zakupy Mhtyl-a, obejrzyj projekt Bellino 309 i będziesz miał z grubsza to, co musisz u siebie wyczynić.
Pamiętaj, żeby zgrabnie i równomiernie obciążyć fazy uwzględniając współczynnik jednoczesności kj. Albo znajdź jakie tabele na jego temat, albo sobie przyjmij sam z siebie. W sumie fajna zabawa - bo zastanawiasz się co kiedy chodzi i jak się rozkłądają obciążenia aż tu nagle
- łubudu! wywaliło fazę! - myślisz sobie patrząc na swoje zapiski
I zaczynasz się zastanawiać jak porozkłądać urządzenia po fazach, żeby zwarcie w żelazku nie wyłączało komputera albo pompa w ogrodzie nie wywalała zasilania bramy.

A zaraz potem myślisz sobie
- no dobra wywaliło mi korki. Jak porozkłądać gniazda i światło po fazach, żebym nie miał nagle ciemnego całego parteru albo całego poddasza.
Bo rzecz w tym, Draagon, żeby mieszać jedno z drugim - jak ciepnie ci instalacja oświetleniowa z jednej fazy lub z jednego obwodu, to musisz mieć jakieś światło gdzieś w pobliżu, a przynajmniej jakieś gniazdko z prądem coby lampkę podłączyć.
Z powyższego powodu nie wpina się w jeden obwód światła i gniazd tego samego pomieszczenia.


Powyższe dotyczy też wyłączników różnicowo-prądowych.
Powinno być ich kilka po to, iżby, kiedy zadziała zabezpieczenie, nie zamierała cała chałupa. Ale to jest oczywiste, prawda?
Link do komentarza
Pezet ja wiem o co mniej wiecej biega.
Jak żarówka ma powiedzmy 100W to w obwodzie jak ich będzie 10 to daje te 1000W i wtedy wiadomo jaki dać bezpiecznik. Jak płyta ma 7kW to też wiadomo co i jak.
I właśnie dlatego chciałem ten cholerny spis czy nazwę bezpieczników.
A tak prawda sram się z tym - bo mam jeszcze 3h do wykorzystania bonu - a 300 zł piechotą nie chodzi.
Przynajmniej wiem ile mniej wiecej kabla kupić coś w przedziale między 500 a 1500m icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Jak żarówka ma powiedzmy 100W to w obwodzie jak ich będzie 10 to daje te 1000W i wtedy wiadomo jaki dać bezpiecznik. Jak płyta ma 7kW to też wiadomo co i jak.


1. Prawie nie ma szans, żebyś zapalał wszystkie 10 żarówek na raz
2. Teraz są inne żarówki - pobierają mniej prądu choć są opisane jako np 100W
3. Płyta to 3 obwody, np 2+2+3, choć zabezpieczenie jedno. i PIEKARNIK. Piekarnik daj i kuchenkę na kablu 2,5mm2 lub 4mm2 - nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaki lepsiejszy. Zupełnie jak wojna wełny ze styrkiem
Link do komentarza
Cytat

bezpiecznik S-303 B-25 - 1 szt
bezpiecznik S-301 B-16 - 6 szt
bezpiecznik S-301 B-20 - 1 szt
różnicówka 3 fazowa 40A/30mA
Skrzynka bezp. 3X12 S-301 - 1 szt



Skomentuję na razie tylko to.
Tego jest zdecydowanie za mało! Chyba, że zastosowałeś później więcej, bo miejsca w rozdzielnicy masz...
Par. 188 warunków technicznych mówi wyraźnie:
Cytat

§ 188.
1. Obwody odbiorcze instalacji elektrycznej
...
2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.



W terminie "obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia" kryją się wszystkie odbiorniki o mocy około 2 kW i wyższej. Ponadto, dobrą praktyką jest np. wyodrębnienie obwodu do lodówki, żeby ewentualna awaria innego urządzenia nie odłączyła jej od sieci, jak również istnieje wtedy mozliwość zastosowania tzw. wyłącznika urlopowego, kiedy jednym aparatem odłączamy w domu wszystkie obwody oprócz wydzielonych, czyli np. zasilania alarmu, właśnie lodówki, czy czegoś innego. Nie musimy wtedy sprawdzać w poszczególnych pomieszczeniach czy nie zapomnieliśmy o czymś.

Z takich własnie przyczyn ja, w trzypokojowym mieszkaniu w bloku, mam 5 oddzielnych obwodów w samej kuchni, nie licząc zasilania kuchenki. W łazience, jeśli jest pralka, też musi być na oddzielnym obwodzie. Teraz poszukajcie zmywarek, czajnikow, suszarek, piekarników itp. itd. oraz pomyślcie o czymś, czego jeszcze nie ma, ale za dwadzieścia lat będzie.

Kwestia jednej różnicówki trójfazowej na taką instalację to w ogole pomylka Jeśli zadziała, lokalizacja miejsca usterki będzie bardzo trudna, a jej zadziałanie pozbawia nas zasilania w całym domu.
Owszem, nie ma przepisów tego zabraniających, ale proza życia ukłoni się nieraz. Nie należy zapominać, że coraz więcej urządzeń elektronicznych ma zasilacze impulsowe, a one powodują powstawanie prądu upływu. Ti kilka miliamperów, ale jak się to zsumuje... A różnicówka jest sprawna, jeśli zadziała w zakresie prądu różnicowego 16 - 30 mA. Czyli przy 16 mA może zadziałać przy całkowicie sprawnej instalacji elektrycznej!!!
Podzielenia tego prądu różnicowego na więcej różnicówek niż jedna, eliminuje praktycznie taką możliwość.
Poza tym, im więcej różnicowek, tym lokalizacja uszkodzen instalacji staje się prostsza, bo od razu mamy wskazówkę które obwody sprawdzić.
No i pozostałe urządzenia pracują, kiedy szukamy awarii.
Link do komentarza
Cytat

Przecież nie buduję hotelu ani zakładu produkcyjnego, żeby to stanowiło aż taki problem.
I widzę że tutaj i na elektrodzie są tylko z tym problemy na pozostałych forach jakoś ludzie potrafią się dzielić swoimi doświadczeniami.



W wolnej chwili poczytaj sobie taki temat, zatytułowany Z Matołkiem przez fora Będziesz wiedział, ile bardzo często są warte znalezione tam porady.
A tak w ogóle, to dlaczego nie chcesz zrozumieć, że udzielanie takich porad na odległość komuś, kto zupełnie nie "kuma" tematu jest skrajną nieodpowiedzialnością? Nie mam tu na myśli Ciebie, bo pytasz o rzeczy, które, gdybym był na forum (ale nie byłem), postarałbym się jakoś wyjaśnić, ale chodzi mi o tych, którzy próbują bawić się w elektryków.
Lekarze też nie leczą przez telefon, bo nie widząc pacjenta mogą popełnić groźną omyłkę. A elektrycy też. Bo prąd to nie zabawka, polecam Ci również inny temat: 8-latka porażona prądem na podwórku. Zmarła na miejscu

PS. Odradzam Ci samodzielne układanie kabli. Ja nie przyjmuję robót, kiedy właściciel chce tak "zaoszczędzić". Nie wyobrażam sobie też poważnego elektryka, który przyjmie kontynuację takiej pracy. Chyba, że inwestor zapłaci za sprawdzenie całej roboty i za poprawki, które trzeba będzie zrobić. Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Retro ale ja się nie pytałem np czy kabel 2x 0,5 będzie odpowiedni do zasilania kuchni indukcyjnej na bezpieczniku B10.
Ja się pytałem o bezpieczniki do danych urządzeń jakie kto ma i ile mniej więcej kabla położył w chałupie.
Nie pytałem się na jakich bezpiecznikach ma chodzić tokarka CNC, czy czym zasilić przetwórnię biopaliw. Pytałem się z mojego punktu laika o dość oczywiste kwestie.
A kable nie ma zmiłuj - sam ułożę icon_smile.gif Tu już rozmawiałem o tym, z tym zorzopolarnym elektrykiem który mi przyłącze robił -ale projekt dam przed położeniem kabli do konsultacji.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Retro ale ja się nie pytałem np czy kabel 2x 0,5 będzie odpowiedni do zasilania kuchni indukcyjnej na bezpieczniku B10.
Ja się pytałem o bezpieczniki do danych urządzeń jakie kto ma i ile mniej więcej kabla położył w chałupie.
Nie pytałem się na jakich bezpiecznikach ma chodzić tokarka CNC, czy czym zasilić przetwórnię biopaliw. Pytałem się z mojego punktu laika o dość oczywiste kwestie.
A kable nie ma zmiłuj - sam ułożę icon_smile.gif Tu już rozmawiałem o tym, z tym zorzopolarnym elektrykiem który mi przyłącze robił -ale projekt dam przed położeniem kabli do konsultacji.




zakupy się udały? tzn czy nie za dużo kupiłeś? bo dokupić zawsze można - gorzej ze zwrotem
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...