Skocz do zawartości

podłogówka


lukalo

Recommended Posts

Witam

właśnie odpaliłem podłogówkę, instalator zrobił ją w zeszłym roku. Niestety instalator trochę zamotał się z prosta instalacją (przekombinował)
-kocioł na ekogroszek połączony przez wymiennik ciepła ze sprzęgłem wodnym.
od sprzęgła odchodzi pętle
-na grzejniki
- bojler
-podłogówkę

na razie wszystko działa, podłogówka też, jeżeli na głowicy termostatycznej ustawiam 40 to na termometrze na zasilaniu jest 40
proszę zweryfikujcie czy schemat jest ok.
temperatura na kotle 63 na sprzęgle(czyli pewnie również na zasilaniu podłogówki przed zaworem termostat 60)

rozumiem że ta rura która łączy powrót z zasilaniem służy temu aby ochłodzić wodę zasilającą podłogówkę do tych 40

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

na razie wszystko działa, podłogówka też, jeżeli na głowicy termostatycznej ustawiam 40 to na termometrze na zasilaniu jest 40
proszę zweryfikujcie czy schemat jest ok.
temperatura na kotle 63 na sprzęgle(czyli pewnie również na zasilaniu podłogówki przed zaworem termostat 60)

rozumiem że ta rura która łączy powrót z zasilaniem służy temu aby ochłodzić wodę zasilającą podłogówkę do tych 40


Termostat powinien być 50 ale jak masz już 60 to niech będzie.
Ta rura łącząca zasilanie z powrotem tak jak napisałeś w razie osiągnięcia temp zadanej zawór się zamyka i pompka ciągnie wodę z powrotu schładzając zasilanie (kapilarę) a jednocześnie zapobiega takie połączenie zatarciu się pompki w razie zamknięcia zasilania przez zawór termostatyczny. To taka uproszczona wersja zaworu trójdrożnego.
Link do komentarza
Układ w miarę poprawny choć nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dławienie strumienia ciepła na zaworze termostatycznym wpływa na funkcjonowanie pozostałej części instalacji i mogą pojawić się problemy z regulacją temperatury w pozostałych obiegach.

Lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie na skrzyżowaniu z "cienką" rurką termostatycznego zaworu trójdrożnego (mieszającego), co zapewni równomierny przepływ niezależnie od położenia sekcji sterującej przepływem wody.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Racja,po jakimś czasie mogą wystąpić problemy z samą regulacją temperatury,wiec nie wiem czy warto ją w ten sposób dławić jako strumień ciepła,to raczej mija się z celem.


Dławiony musi być ten strumień ciepła . A wersja jaka pokazał autor to uboższa wersja zaworu trójdrożnego, tak więc jakby nie patrzeć strumie dławiony musi być .
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

No jeżeli spojrzeć na to w ten sposób to oczywiście racja,zresztą tak czy inaczej minęło już trochę czasu wiec jeżeli wątek jest w dalszym ciągu aktualny to koniecznie daj znać na co ostatecznie się zdecydowałeś,na jakie rozwiązanie.



ten schemat który przedstawiłem to został już wcześniej zainstalowany, pytałem po prostu czy instalator zrobił to poprawnie.
Na razie się sprawdza, nie zaburza on innych układów bo podłogówka jest na oddzielnej pompce która bierze wodę ze sprzęgła (które jak domniemam ma właśnie zapobiegać tłumieniu się różnych pomp-to przeczytałem w wikipedi:)

P.S instalator przesadził trochę z ilością pomp w 5 + cyrkulacja ciepłej wody:)
masakra, jak na razie działa tylko czasem niektóre się zawieszają (pompy vilo)
Link do komentarza
Cytat

P.S instalator przesadził trochę z ilością pomp w 5 + cyrkulacja ciepłej wody:)
masakra, jak na razie działa tylko czasem niektóre się zawieszają (pompy vilo)


icon_eek.gif A co Ty masz za instalację? że aż 6 pomp potrzebujesz.
Zdajesz sobie sprawę ile za prąd zapłacisz, pomijając już że to są pompy energo.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

icon_eek.gif A co Ty masz za instalację? że aż 6 pomp potrzebujesz.
Zdajesz sobie sprawę ile za prąd zapłacisz, pomijając już że to są pompy energo.



piec na eko groszek chodzi w układzie otwartym, połączony jest z układem zamkniętym grzejników i bojlera za pomocą wymiennika ciepła i sprzęgła wodnego.
pomiędzy piecem a wymiennikiem 1 pompa
pomiędzy wymiennikiem a sprzęgłem druga pompa
pompma zasilająca podłogówkę
pompa zasilająca grzejniki
pompa zasilająca bojler
pompa obiegowa

wymiennik zastosował dlatego że nie chciał montować naczynia na nieocieplonym poddaszu
Teraz wiem ,że to nie problem , no ale wtedy nie wiedziałem (wtedy wyeliminowałbym jedną pompę pomiędzy piecem a wymiennikiem). Po zatym coś mu wspominałem o założeniu w przyszłości drugiego pieca na gaz więc wymiennik byłby konieczny

wiem , że można robić układy na jednej pompie .
Link do komentarza
Cytat

piec na eko groszek chodzi w układzie otwartym, połączony jest z układem zamkniętym grzejników i bojlera za pomocą wymiennika ciepła i sprzęgła wodnego.
pomiędzy piecem a wymiennikiem 1 pompa
pomiędzy wymiennikiem a sprzęgłem druga pompa
pompma zasilająca podłogówkę
pompa zasilająca grzejniki
pompa zasilająca bojler
pompa obiegowa

wymiennik zastosował dlatego że nie chciał montować naczynia na nieocieplonym poddaszu
Teraz wiem ,że to nie problem , no ale wtedy nie wiedziałem (wtedy wyeliminowałbym jedną pompę pomiędzy piecem a wymiennikiem). Po zatym coś mu wspominałem o założeniu w przyszłości drugiego pieca na gaz więc wymiennik byłby konieczny

wiem , że można robić układy na jednej pompie .


Naprawdę nie wiesz co z pieniędzmi robić.
A jakie korzyści ma Ci to dać? Bo ja nie widzę w tym żadnych.
Cały ten układ chodziłby spokojnie na dwóch , górach trzech pompach i było by poprawne działanie ale jak ktoś lubi komplikacje to ja mu tego nie zabronię.
Jaka to pompa obiegowa? co ona "obiega"?
Jak na razie pieca na gaz nie masz więc po co patrzysz w przyszłość, a jeżeli już to piec na ekogroszek + na gaz to jakieś nieporozumienie i wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Link do komentarza
Cytat

Naprawdę nie wiesz co z pieniędzmi robić.
A jakie korzyści ma Ci to dać? Bo ja nie widzę w tym żadnych.
Cały ten układ chodziłby spokojnie na dwóch , górach trzech pompach i było by poprawne działanie ale jak ktoś lubi komplikacje to ja mu tego nie zabronię.
Jaka to pompa obiegowa? co ona "obiega"?
Jak na razie pieca na gaz nie masz więc po co patrzysz w przyszłość, a jeżeli już to piec na ekogroszek + na gaz to jakieś nieporozumienie i wyrzucanie pieniędzy w błoto.


pompa obiegowa do ciepłej wody służy do tego, że jak odkręcasz ciepłą wodę to od razu leci ci ciepła a nie musisz czekać aż zleci ci zimna a potem ciepła (to jest akurat dobra sprawa).
gazowe miało służyć do podgrzewania tylko ciepłej wody latem (teraz mam grzałkę w bojlerze i jest ok)

Wiem , że ta ilość pomp jest zbyt duża, no ale w momencie robienia kotłowni nie miałem o tym pojęcia i liczyłem na instalatora. No ale w sumie wszystko działa ok więc nie ma co narzekać.

rurę do zbiornika przelewowego mógłby poprowadzić na poddasza wtedy zrezygnowałbym z wymiennika czyli miałbym jedną pompę mniej. gdyby nie było sprzęgła wodnego kolejna mniej (ale wtedy nie mógłbym mieć chyba oddzielnej pompy na podłogówkę, bojler i kaloryfery). Pewnie można by podłogówke, bojler, kaloryfery pociągnąć jedną pompą ale chyba by nie pociągnęła (dom ma poddasze), poza tym wszystko musiałoby chodzić jednocześnie i nie mógłbym wyłączać np ciągłego grzania na bojlerze. Podłogówka przecież musi mieć oddzielną pompę (gotowe zestawy do podmieszania wody w podłogówce mają oddzielną pompę).
tak jak pisałeś że układ pociągnąłby na 2, 3 pompach to żeby chodziły one w jednym układzie musi być chyba sprzęgło aby nie tłumiły te pompy swojego działania, gdyby chodziły jednocześnie a do zasilenia takiego sprzęgła potrzebna jest kolejna pompa.
Więc tak naprawdę miałbym jedną pompę mniej.
tak mi się wydaje (niestety nie na wszystkim można się znać, więc zatrudnia się do tego innych ludzi-na tym polega działanie gospodarki- ale nie ukrywam że w tym przypadku instalator przesadził, może chciał dobrze:) Edytowano przez lukalo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

pompa obiegowa do ciepłej wody służy do tego, że jak odkręcasz ciepłą wodę to od razu leci ci ciepła a nie musisz czekać aż zleci ci zimna a potem ciepła (to jest akurat dobra sprawa).


To jest fachowo pompa cyrkulacyjna cwu, bo obiegowa to jest każda która pracuje w jakimś obiegu.
Może jest to dobra sprawa ale jakie koszta i straty są tego to chyba nie liczyłeś, fakt jest taki że za wygoda trza płacić icon_biggrin.gif

Cytat

Wiem , że ta ilość pomp jest zbyt duża, no ale w momencie robienia kotłowni nie miałem o tym pojęcia i liczyłem na instalatora. No ale w sumie wszystko działa ok więc nie ma co narzekać.


Jak działa to dobrze, ale policz sobie ile Watów ma każda pompka i ile idzie przez okres grzewczy.

Cytat

Pewnie można by podłogówke, bojler, kaloryfery pociągnąć jedną pompą ale chyba by nie pociągnęła (dom ma poddasze), poza tym wszystko musiałoby chodzić jednocześnie i nie mógłbym wyłączać np ciągłego grzania na bojlerze. Podłogówka przecież musi mieć oddzielną pompę (gotowe zestawy do podmieszania wody w podłogówce mają oddzielną pompę).
tak jak pisałeś że układ pociągnąłby na 2, 3 pompach to żeby chodziły one w jednym układzie musi być chyba sprzęgło aby nie tłumiły te pompy swojego działania, gdyby chodziły jednocześnie a do zasilenia takiego sprzęgła potrzebna jest kolejna pompa.
Więc tak naprawdę miałbym jedną pompę mniej.
tak mi się wydaje (niestety nie na wszystkim można się znać, więc zatrudnia się do tego innych ludzi-na tym polega działanie gospodarki- ale nie ukrywam że w tym przypadku instalator przesadził, może chciał dobrze:)


Podłogówka musi mieć osobny obwód i osobny grzejniki, inaczej się nie da.
To są dwie pompki + ewentualnie cyrkulacyjna.
Bojler spokojnie będzie chodził na jednej pompce wraz z grzejnikami.
Link do komentarza
Cytat

To jest fachowo pompa cyrkulacyjna cwu, bo obiegowa to jest każda która pracuje w jakimś obiegu.
Może jest to dobra sprawa ale jakie koszta i straty są tego to chyba nie liczyłeś, fakt jest taki że za wygoda trza płacić icon_biggrin.gif


Jak działa to dobrze, ale policz sobie ile Watów ma każda pompka i ile idzie przez okres grzewczy.


Podłogówka musi mieć osobny obwód i osobny grzejniki, inaczej się nie da.
To są dwie pompki + ewentualnie cyrkulacyjna.
Bojler spokojnie będzie chodził na jednej pompce wraz z grzejnikami.



pompki są w miarę energooszczędne , na I biegu 23 Wat
jeżeli grzejniki i bojler byłyby na jednej pompce to bojler cały czas byłby zasilany.
a ja mam tak ustawione że włącza się jak temp wody w bojlerze spadnie poniżej ustalonej temp.
Nawet piec w sterowniku ma oddzielne sterowanie C.O i CWU.
Pompka cyrkulacyjna pobiera tylko 3W i sterowana jest streownikiem czasowym (takim do kontaktu)

a co do zastosowania sprzęgła wodnego (hydraulicznego)
to poczytałem sobie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sprz%C4%99g%C5%82o_hydrauliczne
wynika z tego, że niby jakieś zalety są.
tak jak pisałem ja sie na tym nie znałem , a teraz wiem tylko ciut więcej niż na początku więc nie chce sie tutaj wymądrzać. Tak mi zrobił instalator i nawet nie wnikałem wcześniej czy robi to dobrze. No ale jak widać zrobił to dobrze tylko mógł zrobić to prościej.
Edytowano przez lukalo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

pompki są w miarę energooszczędne , na I biegu 23 Wat
jeżeli grzejniki i bojler byłyby na jednej pompce to bojler cały czas byłby zasilany.
a ja mam tak ustawione że włącza się jak temp wody w bojlerze spadnie poniżej ustalonej temp.
Nawet piec w sterowniku ma oddzielne sterowanie C.O i CWU.
Pompka cyrkulacyjna pobiera tylko 3W i sterowana jest streownikiem czasowym (takim do kontaktu)


To masz zwykłe pompki a nie energooszczędne. icon_biggrin.gif
A co stoi na przeszkodzie aby bojler był cały czas zasilany?
Każde sterowniki mają c.o. i cwu. Ja u siebie pod sterowanie cwu podłączyłem pompkę od podłogówki.
Ten instalator mógł zrobić prościej a przede wszystkim taniej, ale tak to jest jak się nie płaci za materiał a kasuje sie klienta od punktu.. A jak już jesteśmy przy ogrzewaniu to jaki masz rozdzielacz do podłogówki?
I ostatnia rada, wyrzuć zbędne pompki z tej instalacji, sprzedaj je i za pieniądze kup opał, o wiele bardziej na tym zyskasz a na komforcie ogrzewania nie stracisz.
Link do komentarza
Cytat

To masz zwykłe pompki a nie energooszczędne. icon_biggrin.gif
A co stoi na przeszkodzie aby bojler był cały czas zasilany?
Każde sterowniki mają c.o. i cwu. Ja u siebie pod sterowanie cwu podłączyłem pompkę od podłogówki.
Ten instalator mógł zrobić prościej a przede wszystkim taniej, ale tak to jest jak się nie płaci za materiał a kasuje sie klienta od punktu.. A jak już jesteśmy przy ogrzewaniu to jaki masz rozdzielacz do podłogówki?
I ostatnia rada, wyrzuć zbędne pompki z tej instalacji, sprzedaj je i za pieniądze kup opał, o wiele bardziej na tym zyskasz a na komforcie ogrzewania nie stracisz.



pompki to wilo smart 25/4 zakres poboru mocy to 23-49 W
Pompka sama dopasowuje moc w wybranym zakresie w zależności od obciążenia

takie najtańsze pompki mają pobór mocy od 38 do 72W
więc tak jak wcześniej pisałem jest wmiarę energooszczędna

jak 2 lata temu szukałem pomp to większość była tych najzwyklejszych, teraz widzę że dominują np: alpha 2 Grundfosa od 5 do 22 W

a co do zasilania bojlera przez oddzielną pompę to ja widzę taką zaletę, że jeżeleli jest czasowe duże zużycie ciepłej wody i trzeba dostarczyć całą moc kotła na bojler to wtedy wyłącza sie pompa na kaloryfery i działa tylko ta na bojler (taka jest jedna z funkcji sterownika)
Po coś chyba producenci sterowników do kotłów robią dwa wyjścia na CO i CWU? a niektórzy nawet na więcej pomp. w sumie nie zastanawiałem się dlaczego??? może ty wiesz:)

rozdzielacz do podłogówki mam taki jak do grzejników, jest listwa zasilania i powrotu z zaworkam do regulacji na każdą pętle. szczerze mówiąc nie przyglądałem się temu bo mam go pod schodami i jest zastawiony.

aby przerobić instalację musiałbym zapłacić instalatorowi .
poza tym czytałem gdzieś że w układzie zamkniętym kaloryfery stalowe dłużej wytrzymują.

Na forach ludziska też piszą o takim układzie jak ja mam czyli kocioł na otwartym następnie kaloryfery na zamkniętym, ale na pewno jest ich mniej

nie wiem czy to ma znaczenie ale kotłownia u mnie jest dostawiona do domu i bezpośrednio przez ścianę graniczy z salonem, może instalator tutaj widział problem.
bo dzięki wymiennikowi naczynie przelewowe znajduje się bezpośrednio nad piecem a nie biegnie pokręcona rurką na nieocieplony strych

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

lukalo, mógłbyś coś więcej powiedzieć o tej pompie wilo? jak się sprawują i przede wszystkim czy są bezawaryjne? opłaca się kupować pompy tej firmy?



dwa razy mi się zawiesiła (mam kilka pomp, więc nie była to ta sama) -ale udało mi się samemu je odblokować.
Co można powiedzieć poza tym??? pompują, nie hałasują zbytnio, zużycia energii nie mierzyłem.
gdybym nie musiał kupować tylu sztuk kupiłbym dte bardziej energooszczędne.
kupowałem na allegro-były znacznie tańsze niż w sklepie
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

domyślasz się co mogło być powodem zawieszenia? piszesz, ze masz sporo pomp Wilo, więc chyba dwa zawieszenia to nie jest jakiś duży minus. takie coś może się wszędzie zdarzyć. chciałam Wilo by słyszałam właśnie że są energooszczędne i opłacalne...




Witam,
Ponieważ zauważyłem iż pojawił się tu wątek „pompki” Wilo może warto się do niego odnieść. Pompa obiegowa którą Pan posiada czyli Wilo-Smart jest to rozwiązana tzw. pół automat.
Określenie pracy pompy jako pół-automatyczniej, a nie w pełnie elektronicznej bierze się przede wszystkim stąd, iż w swojej pompie posiada Pan w dalszym ciągu 3 biegi odnoszące się do 3 pól zakresu pracy pompy, tzw. mały domek, średni domek i duży domek czyli mała – średni – lub duża i rozległa instalacji. W owych czasach było to jak najbardziej pomp energooszczędne. Dziś kiedy wprowadzona została w życie dyrektywa ErP, a wszystkie bezdławnicowe pomp wyposażone są w silniki synchroniczne, pobór został jeszcze dodatkowo ograniczony.
W tym momencie w naszym typoszeregu znajdzie Pan takie pompy jak Yonos PICO oraz Stratos PICO czyli odpowiedniki wycofanych już pomp Smart.
Co do zblokowania pompy to zakładam iż nastąpiło to zapewne przy załączaniu pompy po okresie przestoju – przez sezonem zimowym. Bardzo często zanieczyszczenia które znajdują się w instalacji tzw. kamień kotłowy, powodują zblokowanie wirnika pompy. W takich ekstremalnych sytuacja gdy pomp nie poradzi sobie ze zblokowanym przez zanieczyszczenie wirnikiem, polecam rozwiązaniem z zastosowaniem octu. Część wirującą pompy możemy zamoczyć na kilka godzin w roztworze octu, tak aby usunąć naleciałą zawiesinę nie tylko z samego wirnika ale również z tulei smarowanie łożysk.
Niestety instalacji grzewcze z otwartym naczyniem wzbiorczym, są znacznie bardziej narażone na powstawanie tzw. kamienia kotłowego, przez lepsze utlenienie wody.
Zakładam że jest jeszcze sporo czasu upłynie zanim wymieni Pan pompę na ten najnowsze energooszczędne. ; )

W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji.
Link do komentarza
Cytat

A co ma alergia wspólnego z ogrzewaniem podłogowym ?
Chyba że mówisz o swojej (prywatnej/osobistej) alergii... na podłogówkę.

Fakt że w sezonie grzewczym w ogóle podaż alergenów jest mała, już pomijam.



rozumiem że wewnątrz grzejnika nie gromadzi się kurz:)))))))))) ponadto bardzo łatwo go stamtąd usunąćicon_smile.gif))))))))
za to podłogi sie nie wyciera:)))))))))))))
dlatego strach przed alergiąicon_smile.gif))))))

Cytat

domyślasz się co mogło być powodem zawieszenia? piszesz, ze masz sporo pomp Wilo, więc chyba dwa zawieszenia to nie jest jakiś duży minus. takie coś może się wszędzie zdarzyć. chciałam Wilo by słyszałam właśnie że są energooszczędne i opłacalne...



pomp mam 5 . raz zawiesiła mi sie w sezonie więc zrobiło sie zimno. Na szczęście szybko udało sie ją odblokować. Odkręciłem odpowietrznik i pogrzebałem śrubokrętem:)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Ja także nie bardzo rozumiem co wspólnego ma alergia z ogrzewaniem podłogowym więc warto byłoby podać szczegóły bo pierwszy raz spotykam się z takim określeniem. W razie jeszcze jakichkolwiek problemów występujących z prawidłowym działaniem pompy to śmiało pisz na forum,zawsze chętnie pomożemy i doradzimy. Edytowano przez Spednet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...