Skocz do zawartości

DZ pompy ciepła jako GWC dla rekuperatora.


syper

Recommended Posts

Gdzieś tam mi wiewiórki doniosły, że istnieje możliwość wykorzystania dolnego źródła gruntowej pompy ciepła jako GWC do rekuperatora. Czy ktoś zastosował to w praktyce albo słyszał czy to możliwe i w jaki sposób to zrobić. Sama koncepcja jest interesująca - ciekawe czy wykonalna : |. Planuję pompę Nibe F1245 i reku Brink Renovent Excelent.
Link do komentarza
Rysiu ja się nad taką opcją zastanawiam - na pewno w okresie letnim. Zima pozostaje do rozważenia....zawsze mogę wyłączyć, jak temperatury spadną za bardzo....
miejsce mam na osobną pętlę, ale nie chce mi się już rozkopywać i trochę obawy mam żeby przez przypadek DZ nie uszkodzić
Link do komentarza
Cytat

Zrobić się da, co więcej działać też będzie jak się to dobrze wykona.
Marka pompy ciepła i rekuperatora ma raczej drugorzędne znaczenie icon_biggrin.gif



Markę podałem tylko dla orientacji bo może ktoś ma i zastosował. Pytanie jak to zrobić ? Kolektor będzie pionowy więc dodatkowa pętla raczej odpada. No i czy nie trzeba będzie w tej sytuacji przewymiarować trochę DZ.

Cytat

Rysiu ja się nad taką opcją zastanawiam - na pewno w okresie letnim. Zima pozostaje do rozważenia....zawsze mogę wyłączyć, jak temperatury spadną za bardzo....
miejsce mam na osobną pętlę, ale nie chce mi się już rozkopywać i trochę obawy mam żeby przez przypadek DZ nie uszkodzić



No właśnie - bardziej mi chodzi o lato niż o zimę. Więc dobrze by było gdyby można na zimę wyłączyć. A już automatyka to by było bosko icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Dla okresu zimowego przewymiarowanie powinno wynosić około 1kW mocy DZ.
Jak tylko ma działać latem, to by-pass do wymiennika.
Automatyka do przełączania całkowicie zbędna... wajchę sobie dwa razy w roku ręcznie przełączysz.
Jedynie pompa obiegowa sterowana przez termik w momencie kiedy schładzanie powietrza jest wymagane.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...