Skocz do zawartości

kupno działki i droga wew 2x po 3 m


antenka

Recommended Posts

Witam

proszę o pomoc w poniższej sprawie.
Działka którą chcę kupić ma dojazd drogą wewnętrzną na zasadzie współwłasności - szerokość 3 m.
Działki na przeciwko również mają dojazd drogą wewnętrzną na pasie 3 m.wydzielonym z tamtych działek.
Wszyscy mamy współwłasność do pasa 3 metrowego, łącznie jest 6 m bo oba pasy są do siebie równoległe.
Czy w takiej sytuacji - prawo do drogi wew. 3 metrowej jest mozliwosc uzyskania pozwolenia na budowę. To jest normalna sytuacja? Kupuję dzialkę pierwszy raz i nie chciałabym się naciąć. Na tą sytuację zwróciła uwagę Pani notariusz przy umowie przedwstępnej więc mogę się jeszcze wycofać. Proszę o pomoc.
z góry dziękuję,
Link do komentarza
Cytat

A czy na tych sąsiednich działkach już ktoś buduje czy się wybudował?



Tak, na jednej z działek jest dom w którym już ktoś mieszka.

Czy wiecie może od kiedy weszły te przepisy? Może ten ktoś dostał pozwolenie jeszcze na starych warunkach.
Od 2005 roku mamy tam plan zagospodarowania przestrzennego. Chciałabym tam podjechać i wypytać sąsiada kiedy występował o pozwolenie ale nie wiem jeszcze jak to zinterpretować.
Link do komentarza
Cytat

Tak, na jednej z działek jest dom w którym już ktoś mieszka.

Czy wiecie może od kiedy weszły te przepisy? Może ten ktoś dostał pozwolenie jeszcze na starych warunkach.
Od 2005 roku mamy tam plan zagospodarowania przestrzennego. Chciałabym tam podjechać i wypytać sąsiada kiedy występował o pozwolenie ale nie wiem jeszcze jak to zinterpretować.


Właśnie o to mi chodziło. Czyli za dużo tłumaczyć i podpowiadać Ci nie trzeba icon_biggrin.gif jeżeli ten ktoś dostał PnB to i w Twoim przypadku nie powinno być problemu.
A czy jest do tego terenu MPZP ?I co mówią WZ dla tej działki co chcesz ją kupić.
Link do komentarza
Właściciele nie są do końca zorientowani. Mówią, że nie sądzą aby to był problem te 2x3 i że wszystko jest ok.
Znalazłam jeszcze taki opis w planie zagospodarowania przestrzennego dot. przeznaczenia tych oby pasów:

tereny oznaczone jako B-O10D1/2, B-O12D1/2, B-O13D1/2, B-O16D1/2, B-O18D1/2
(ulice projektowane) ustala się

13.1.Przeznaczenie terenu: ulica dojazdowa – 1 jezdnia,2 pasy ruchu.
13.2.Funkcję ulicy: obsługa przyległego terenu.
13.3.Chodniki obustronne o szerokości 2 m po każdej ze stron jezdni.
13.4.Szerokość jezdni 5 m.
13.5.Zakończenie ulicy placem do zawracania o wymiarach 12,5x 12,5 m.
13.6.Szerokość w liniach rozgraniczających 10 m.
13.7.Prowadzenie sieci infrastruktury technicznej na warunkach określonych przez administratora dróg.

To może nie jest tak źle. Może to jest wystarczające mieć udział w jednym z pasów.
Strasznie pokręcone te przepisy budowlane!!:/
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam,

po rozeznaniu tematu w urzędach sprawa ma się następująco:
- wielkie ukłony dla pani notariusz która jako jedyna doszukała się wady, choć wcześniej obok działki były sprzedane i nikt tego nie zauważył
- dom który stoi przy tej drodze dostał pozwolenie przed 2009 roku
- urbanistyka od 2011 nie wydaje pozwolenia jeżeli droga nie ma min. 4.5 m. i musimy mieć udział w całej drodze a więc w naszym przypadku w trzech różnych działkach które składają się na drogę wewnętrzna.
W jednej już mamy, jeden pas jest gminy i już załatwiamy, trzeci kawałek od osoby fizycznej - również załatwiamy.

Dowiedziałam się że od 2011 wydział się mocno usztywnił w temacie odpowiedniej szerokości drogi. Gdyby to był dojazd do jednego domku to by jeszcze się zgodzili na pozwolenie na budowę, ale nie jeżeli jest tam 10 działek budowlanych.
W przeszłości jak dzielono nikt nie wpadł na to, aby połączyć te trzy działki drogowe w jedną, a przy wydzielaniu pasów z działek w szerokości 3 nie przewidziano że zmienią się wymagania...
Jak widać prawo działa wstecz, za pewne cel tego jest taki, że to my mamy za tym pobiegać, załatwić wszystkie formalności, utwardzić, uregulować sytuację prawną i gotową drogę miasto sobie w przyszłości przejmie :/
Może te informację się kiedyś komuś przydadzą.

pozdrawiam i dziękuję za wszystkie posty.
Link do komentarza
Prawo nie działa wstecz, bo przepisy o minimalnych "wymiarach" dróg dojazdowych, w brzmieniu takim jak dziś, obowiązują od co najmniej kilkunastu lat.

Nie napisałaś tego wyraźnie, ale tam zapewne była i jest jakaś droga gminna, którą "poszerzono" wydzielonymi z sąsiednich działek, pasami z obu stron (albo z jednej), bo stara droga była dojazdową do pól.

Co by tam nie było, nie potrzebujesz mieć współwłasności w "drodze" - wystarczy służebność przejazdu, przechodu i doprowadzenia mediów.
Jeśli jest tak, że część tego pasa stanowi droga gminna, to od gminy nie musisz mieć służebności przejazdu i przechodu, ale jak gdzieś doprorwadzenie mediów będzie wchodziło na ich teren, niezbędna będzie ich (gminy) zgoda.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...