Skocz do zawartości

odpowietrzenie kanalizy


lukalo

Recommended Posts

Cytat

znaczy się przy kurnikach zredukowanie wentylacji można spokojnie stosować, nic się nie stanie
natomiast w wielorodzinnej zabudowie, gdzie prawdopodobieństwo jednoczesnego stawiania kopy jest znaczne - średnica powinna być co najmniej równa średnicy pionu


Zapomniałeś dopisać, że słowa te wyartykułował "pęczek koperku", mający pojęcie o budowaniu jak miś Jogi o gwiazdach.
To pozwoli przyłożyć do nich właściwą wagę

Cytat

swoją drogą w WT dopuszczają stosowanie nawietrzników pionów, a tu średnica takiego nawietrzaka jest wielokrotnie mniejsza od średnicy pionu


Nie dodałeś (bo przecież nie mieści się to w forsowanej tezie) że dopuszczenie napowietrzania pionu kanalizacyjnego dotyczy wyłącznie instalacji posiadających kilka pionów, z których co najmniej jeden, najdalej położony od przyłącza musi być wentylowany. Zacytujmy tu przywołany przez pęczek koperku przepis, aby zamknąć pole do niedomówień:

§ 125. 1. Przewody spustowe (piony) instalacji kanalizacyjnej
powinny być wyprowadzone jako przewody
wentylacyjne ponad dach, a także powyżej górnej
krawędzi okien i drzwi znajduj?cych się w odległości
poziomej mniejszej niż 4 m od wylotów rur.

2. Nie jest wymagane wyprowadzanie ponad dach
wszystkich przewodów wentylujących piony kanalizacyjne,
pod następującymi warunkami:

1) zastosowania na pionach kanalizacyjnych niewyprowadzonych
ponad dach urządzeń napowietrzających te piony i przeciwdziałających przenikaniu
wyziewów z kanalizacji do pomieszczeń,
2) wyprowadzenia ponad dach przewodów wentylujących:
a) ostatni pion, licząc od podłączenia kanalizacyjnego
na każdym przewodzie odpływowym,
b) co najmniej co piąty z pozostałych pionów kanalizacyjnych
w budynku.
Link do komentarza
Czepiłeś się - tylko czego ?

Tego, że ustawodawca przewidział takie rozwiązanie ?

Ale spróbuję Cie naprowadzić na właściwy tor.

To co napisał Barbossa to była alegoria. On personifikował średnicę odpowietrzacza i zmniejszonego otworu przewodu wentylacyjnego kanalizacji z lecąca w przewodzie kupą, oraz ich wzajemnego wpływu, na wypływ kupy z kanalizacji i zasysanym przez nie powietrzem atmosferycznym.
Link do komentarza
Całość sprowadza się do zasady legalizmu (praworządności) - wszystko co nie jest prawem zabronione jest dozwolone.

Obowiązujące w budownictwie przepisy nie zakazują, redukcji wentylacji pionu kanalizacyjnego.
Są pewne obostrzenia w przywołanych zapisach PE dotyczące pionów kanalizacyjnych o wysokości powyżej 10m.

Cytat

Nadal nie przedstawiłeś fragmentu PN który dotyczy przewężeń pionów kanalizacyjnych.



Kupiłeś jakąś normę ? Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
czyli nic konkretnego nie potrafisz wskazać :scratching:
może zatem ktoś wskaże konkretny nawietrzak na rurę 110 (nie wywiewkę)

korekta na wszelki słuczaj- napowietrzak, bo IS się tak zacietrzewił, że już nie potrafi spokojnie/treściwie odpowiadać
no ale to rozumiem - saturday night fever, coffee shop forever

i chodzi o średnicę "aktywną" bo wiadomo, że dla 110 końcówka musi być 110, inaczej wpadnie (przy mniejszym kalibrze) do rury, musi mieć felc, uszczelkę, kolor..., montujący powinien, w trakcie..., posmarować... i co tam jeszcze Kłamca wyhaczy, że nie napisałem/ ergo - nie wiem (bo nie wiem icon_biggrin.gif )
Link do komentarza
Cytat

Zajrzyj pod podany wyżej link kierujący do zaleceń producenta systemów kanalizacyjnych - tam zobaczysz wywietrzak dla pionu kanalizacyjnego, [b]którego średnica to 110mm, czyli 1:1 - to jest ta twoja wielokrotnie mniejsza średnica!!![/b]



A co ma pisać, skoro nie ma w ofercie (produkcji) innych - ma tylko 110, a opisuje swój system ?

poprawiłem średnicę

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jeszcze w kwestii formalnej - kielich np. rur Kaczmarka ma głębokość efektywną ok. 40mm, nie 10 cm...


Dokładnie to kielich przy rurze 110 ma 56 - 58 mm ale zdarzają się kielichy wydłużone których wymiar to 130 mm.
Te 10 cm wzięło się przez przypadek pisząc o rurze 110 mm czyli 11 cm taka mała pomyłka.
I tu raczej nie chodzi o rury Kaczmarka czy Nowaka bo są one znormalizowane i wymiary muszą być takie same u rożnych producentów, różnica może występować tylko przy grubości ścianek.
Link do komentarza
Cytat

Mhtylu, nie spieraj się ze mną - mówię o efektywnej głębokości kielicha, czyli od uszczelki do jego końca!
Zerknij na specyfikację wymiarów pod podanym linkiem.


Ale kto się spiera icon_eek.gif
Podałeś jakiś link a ja sprawdziłem w innym i tam pisze ,że długość kielicha 58 mm długość montażowa 58 mm do a drugi kielich jest w wersji wydłużonej do kanalizacji zewnętrznej który ma 130 mm długość montażowa a długość kielicha wynosi 180 mm a do wewnątrz jakby nie patrzał też wynosi 58 mm i dla jasności tematu z linku którym się podbudowujesz wg Tablicy 2-3 to wymiar A 36 mm + B 6 mm +C 16 mm = 58 mm a długość bosego końca rury to 58 mm . Jak dla mnie jasne ,że te 58 mm to długość montażowa.
Oczywiście ,że standardem są rury o kielich tym krótszym i napisałem ,że pisząc 10 cm miałem na myśli średnicę rury a pisałem o łączeniu. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif


A coś więcej?
Bo jakoś inaczej nie chce mi wyjść - odległość od dna kielicha do uszczelki to wg tabeli 38mm
i moim zdaniem kiedy rura, wsunięta te 38mm +_ w głąb kielicha wysunie się o tyle, to połączenie traci szczelność!
edit: Oczywiście dochodzi grubość uszczelki, więc 16mm więcej jak piszesz, choć nie widziałem uszczelki szerokiej na 16mm...

Cytat

Ponad 52 mm.
Dodam dla jasności 36 głębokość kielicha od uszczelki do zwężenia + 16 mm grubość uszczelki.


Tak bliżej icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

A coś więcej?
Bo jakoś inaczej nie chce mi wyjść - odległość od dna kielicha do uszczelki to wg tabeli 38mm
i moim zdaniem kiedy rura, wsunięta te 38mm +_ w głąb kielicha wysunie się o tyle, to połączenie traci szczelność!
edit: Oczywiście dochodzi grubość uszczelki, więc 16mm więcej jak piszesz, choć nie widziałem uszczelki szerokiej na 16mm...


Tak bliżej icon_biggrin.gif


Tylko wg mnie zagadnienie rozszczelnienia to takie gdybanie. Czy ktoś próbował rozdzielić dwie połączone rury? Dwie osoby muszą dobrze ciągnąć i jednocześnie okręcają na przemian aby rury rozłączyć (mam na myśli rurę 110 pcv) co w praktyce (przy prawidłowym montażu) nie może się zdarzyć chyba przy trzęsieniu ziemi się rozszczelnią icon_biggrin.gif
Link do komentarza
wszystko już zabudowane nidąicon_smile.gif
rury mocowane plastikowymi obejmami albo obejmami stalowymi z gumą dość gęsto (mniej niż 1 m)
tych obejm nie zaciskałem jakoś specjalnie mocno, mogą wykonywać drobne ruchy na rurze.
Tak sobie myślałem, że jeżeli miałoby się rozszczelnić pod wpływem ruchów więźby (więźba już sucha + deskowanie) to tym bardziej nida by mi spadła, bo te 3-4 cm to chyba przesada aby dach tak się ruszał. No chbaże przyjdzie huragan i go zwieje, ale wtedy będzie to najmiejszy problem.
rura jest fi 110, trochę pokręcona ale nie miałem innego wyjścia (dobrze że nie pokazałem wam tej części na strychu-tam rura zakręca i idzie pod skosem już równolegle do krokwii)-a wszystko to dlatego,że presunąłem ściankę działową o 0,5m
na szczeście tylko jeden dzień śmierdziało teraz jest ok Edytowano przez lukalo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Poznałeś różne opinie, i na tyle, na ile uznałeś za słuszne zastosowałeś je przy montażu.
Ty wykonujesz tę pracę, znasz szczegóły o których my nie mamy pojęcia, decydujesz i ponosisz konsekwencje. To jest w porządku! Powodzenia! icon_biggrin.gif



czy wg Ciebie, na podstawie tego co wcześniej napisałem zrobiłem coś nieprawidłowo.
czy puszczenie odpowietrzenia nie w pionie a po skosach czymś może skutkować?

P.S. widzę, że jest Pan specjalistą w wielu dziedzinach: dachy, zabudowy poddaszy, murarka, instalacje? Edytowano przez lukalo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

czy wg Ciebie, na podstawie tego co wcześniej napisałem zrobiłem coś nieprawidłowo.
czy puszczenie odpowietrzenia nie w pionie a po skosach czymś może skutkować?


Wg mnie jest wszystko ok, żadnego poważnego błędu się nie dopatrzyłem. W końcu nie jest to jakaś kosmiczna sprawa tylko odpowietrzenie kanalizy a raczej doprowadzenie powietrza aby nie powstało podciśnienie w instalacji przy spuszczaniu między innymi kupy icon_biggrin.gif
A powiedz gdzie wypuściłeś to odpowietrzenie? do kanału wentylacyjnego czy do kominka wentylacyjnego w dachówce.
Link do komentarza
Cytat

czy wg Ciebie, na podstawie tego co wcześniej napisałem zrobiłem coś nieprawidłowo.
czy puszczenie odpowietrzenia nie w pionie a po skosach czymś może skutkować?


Sądzę, że wziąłeś pod uwagę nasze głosy i wybrałeś najlepsze rozwiązanie.
Nie znam całokształtu, więc nie mogę wyrokować czy jest zrobione prawidłowo czy nieprawidłowo.
Mogę powiedzieć że jak dla mnie to odpowietrzenie jest zrobione "nieelegancko",
ale tak bywa jeśli w trakcie budowy wynika potrzeba wprowadzenia zmian.

Cytat

P.S. widzę, że jest Pan specjalistą w wielu dziedzinach: dachy, zabudowy poddaszy, murarka, instalacje?


Nie przesadzajmy - po prostu buduję. Współpracuję z architektami, konserwatorami, producentami. Współpraca ta polega na dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem a działa w obie strony.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Tak ot, ale ciężko dobrać temat : czy doprowadzenie kanalizacji na długości 6m z prawdopodobnie 1 kolanem 90 i drugim 45 jest ryzykowne ? Zakładam spad 2-5% Pytam dla pewności, czy w ogóle pakować się w inwestycje i czy ktoś się czegoś takiego podejmie, żeby było sprawne.
Link do komentarza
Cytat

Tak ot, ale ciężko dobrać temat : czy doprowadzenie kanalizacji na długości 6m z prawdopodobnie 1 kolanem 90 i drugim 45 jest ryzykowne ? Zakładam spad 2-5% Pytam dla pewności, czy w ogóle pakować się w inwestycje i czy ktoś się czegoś takiego podejmie, żeby było sprawne.


Zastosuj zamiast jednego kolana 90 stopni - dwa po 45 stopni.Reszta będzie ok.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...