Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
huhra

narzędzia dla majsterkowiczów - amatorów - opinie, doświadczenia

Recommended Posts

2 godziny temu, Jacek Sawicki napisał:

Taśmową chciałem żeby ją wykorzystywać w ten sam sposób jak tutaj: 

W przypadku mimośrodowej chyba nie mógłbym?

Do takiego szlifowania lepszym rozwiązaniem jest takie coś, koszt to około 400 zł, ale za to nie ma porównania z wyżej wymieniona przez Ciebie szlifierką taśmową ręczną.

szlifierka-stolowa-einhell-tc-us-400-586

Co do multiszlifierki to Dremel  czy Proxxon jest drogi a żywotność podejrzewam jest taka sama jak innej multiszlifierki kupionej za 100 zł z osprzętem. Do takich multiszlifierek osprzęt można spokojnie dokupować i pasuje od innych marek, choćby nawet od wspomnianego Dremela. Tylko porównaj sobie np tarcze do cięcia oferowane przez Dremela a np przez Bassa, cena kosmos a jakoś taka sama. Jedynie co mogę Ci jeszcze podsunąć to kup sobie wałek giętki do multiszlifierki jest to naprawdę super sprawa do precyzyjnego dłubania.

1 godzinę temu, bajbaga napisał:

Panowie - umknęło Wam:

:D

On potrzebuje mini sprzęt.

i-dremel-3000-1-25-multiszlifierka-f0133

Dremel (specjalizuje się w mini narzędziach)  to bardzo dobry i trwały sprzęt, z dużymi możliwościami "rozbudowy" - z autopsji 

Jest dość duży wybór, w porównywalnych cenach nP:

mini-szlifierka-ev8060-135-w-dexter-powe

Rysiu ceny porównywalne piszesz, no no wiem czy tak bardzo porównywalne gdzie Dremel zaprezentowany przez Ciebie kosztuje ponad 300 zł a ta multiszlifierka około 100 zł.

8 minut temu, mhtyl napisał:

Jedynie co mogę Ci jeszcze podsunąć to kup sobie wałek giętki do multiszlifierki jest to naprawdę super sprawa do precyzyjnego dłubania.

Nie jest - jak dla mnie.
Natomiast są zestawy z z dodatkową mini mini mini "szlifierką" do grawerowania - bardzo przydatne w dopracowaniu detali (ręka jest bardziej precyzyjna bo nie ogranicza jej duża sztywność wałka.

• Dziękuję 1

Przed chwilą, bajbaga napisał:

Nie jest - jak dla mnie.
Natomiast są zestawy z z dodatkową mini mini mini "szlifierką" do grawerowania - bardzo przydatne w dopracowaniu detali (ręka jest bardziej precyzyjna bo nie ogranicza jej duża sztywność wałka.

Ten Dremel i multiszlifierka która zaprezentowałeś wcześniej posiadają owe wałki giętkie za pomocą których można grawerować, trzeba użyć tylko odpowiedniego frezu.

Heniu imię zmieniłeś na ........ ? :icon_lol:

Wiem co to wałek giętki.
O dziwo, wiem też jak działa.
Pracowałem i z wałkiem i z mini mini mini.
Wiem też, co nieco, o odpowiednich frezach do grawerowania.
Wałek jest be - jak dla mnie.

A np. takie cóś:
narzedzie-do-grawerowania-dremel-engrave

(to to waży 0,3 kg, a bezprzewodowa jest jeszcze lżejsza)  jest cacy - dla mnie.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

W gąszczu tylu informacji nie sposób sie zagubić z lekka:icon_biggrin:

Ja używałem do grawerki sporadycznie, ale multiszlifierke zawieszałem na stojaku i za pomocą wałka nieźle mi sie robiło. Być może dla kogoś kto non stop wykonuje grawerkę takie urządzenie będzie bardziej poręczniejsze, ale z drugiej strony taka typowa grawerka, mam na myśli jednostkę napędową jest o wiele słabsza od tej z wałkiem giętkim. Ale to też zależy w jakim materiale będzie wykonywana grawerka.

W tajemnicy powiem (choć wiele ryzykuję :icon_cool: ), że nie o moc chodzi - bo graweruje się diamentowymi końcówkami grawerskimi np:1088625-01.jpg

lub ściernicami diamentowymi np:

f-dremel-sciernica-diamentowa-4-4-mm-710

Pisze i rysuje się nimi po stali łatwiej (  nawet przy 10W i obrotach 6.000)  niż długopisem po papierze.

Frezy tego nie potrafią - nawet te z węglikami)

Ps. Drogie są bo od 30zł - do dobrze ponad 100zł w zależności od średnicy.
Zestaw dremela ma taka końcówkę (na zdjęciu zamontowana w końcówce wałka).

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Do uściślenia, pisząc o frezach do grawerki miałem na myśli to co pokazałeś,  one fachowo nazywają sie frez do grawerowania diamentowy.

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

W gąszczu tylu informacji nie sposób sie zagubić z lekka:icon_biggrin:

Ja używałem do grawerki sporadycznie, ale multiszlifierke zawieszałem na stojaku i za pomocą wałka nieźle mi sie robiło. Być może dla kogoś kto non stop wykonuje grawerkę takie urządzenie będzie bardziej poręczniejsze, ale z drugiej strony taka typowa grawerka, mam na myśli jednostkę napędową jest o wiele słabsza od tej z wałkiem giętkim. Ale to też zależy w jakim materiale będzie wykonywana grawerka.

Do tego to trza mieć taką rąsię jak ten Polak, co od lat sześćdziesiątych projektował Szwedom banknoty. Na jednym milimetrze potrafił narysować siedem linii a za chwilę powtórzyć identyczny rysunek nieco dalej. Ksero nie było dokładniejsze.

2 godziny temu, demo napisał:

Dla uściślenia ten przyrząd  który pokazał Bajbaga nie jest szlifierką ale raczej dłutem.

Jeżeli masz na myśli ten pierwszy z postu #147 to załączam że to multiszlifierka jedna i druga, jeżeli chodzi o ten drugi z postu #154 to grawerka. Dłuto wygląda podobnie ale ma inne końcówki robocze.

106626.jpg

b30e98214fd28a8ccd5aba81511b

Chodzi mi o sposób działania, czyli obroty i ruch oscylacyjny. I tak, miałem na myśli ten z nr 154.

Natomiast to co pokazujesz jest typowym dłutem do materiałów miękkich.

• Dziękuję 1

Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "grawerka", ale tym urządzeniem można rzeżbić w materiale miękkim jak typowym dłutem:

• Dziękuję 1

Ten Dexter, co pokazywałem ma ten wałek. M.in dlatego on póki co znajduje się na 1 miejscu. Ta szlifierka stołowa Einhela jak najbardziej by mi się przydała, ale jeszcze na to za wcześnie.

Jedyny minus szlifierek z multum końcówek jest taki, że płacę za coś, czego nie potrzebuję. Z multiszlifierki potrzebuję tylko końcówek do cięcia, szlifowania i polerowania drewna. Szukałem czegoś, co ma podobną cenę, wałek oraz nie ma żadnych końcowek, bo te sobie mógłbym sam dokupić, ale nie znalazłem.

Dziękuję wszystkim za informacje :)

1 godzinę temu, Jacek Sawicki napisał:

Ten Dexter, co pokazywałem ma ten wałek. 

Wały giętkie od tych tanich firm są bardzo kiepskiej jakości. Jak już musisz go mieć to chyba tylko od Dremela.

• Dziękuję 1

21 minut temu, demo napisał:

Wały giętkie od tych tanich firm są bardzo kiepskiej jakości. Jak już musisz go mieć to chyba tylko od Dremela.

Ja użytkuje multiszlifierke od dobrych ponad 20 lat, oczywiście nie ta samą:icon_biggrin: pierwszą kupiłem w Niemczech (chyba Craft King czy coś podobnego) i służy la mi dobre 10 lat aż sie rozpadła/spaliła,   posiadała wałek giętki i wieszak do multiszlifierki, ale tamten wałek jest u mnie do dziś i dobrze się sprawuje, dlaczego bo wrzeciono wałka jest osadzone na łożyskach a nie jak teraz są osadzane na tulejkach.

Pomijając wszystko - dla mnie jest różnica między obróbką przez frezowanie a grawerowaniem.

2 godziny temu, Jacek Sawicki napisał:

Jedyny minus szlifierek z multum końcówek jest taki, że płacę za coś, czego nie potrzebuję. Z multiszlifierki potrzebuję tylko końcówek do cięcia, szlifowania i polerowania drewna.

To kup samą frezarkę/szlifierkę (ale z 2 różnymi "futerkami") a wymagane końcówki, dokupuj w miarę potrzeb, w sklepie z narzędziami protetyki stomatologicznej - multum kształtu i funkcyjności.

karta%20inf%20frezy%20z%C3%B3%C5%82te%20

• Dziękuję 1

Teraz doczytałem :icon_rolleyes:

15 godzin temu, demo napisał:

Chodzi mi o sposób działania, czyli obroty i ruch oscylacyjny. I tak, miałem na myśli ten z nr 154.

Prawda  :icon_lol:

18 godzin temu, demo napisał:

Dla uściślenia ten przyrząd  który pokazał Bajbaga nie jest szlifierką ale raczej dłutem.

2 godziny temu, bajbaga napisał:

Pomijając wszystko - dla mnie jest różnica między obróbką przez frezowanie a grawerowaniem.

To kup samą frezarkę/szlifierkę (ale z 2 różnymi "futerkami") a wymagane końcówki, dokupuj w miarę potrzeb, w sklepie z narzędziami protetyki stomatologicznej - multum kształtu i funkcyjności.

Wybaczcie niewiedzę, google też nie pomaga: https://www.google.pl/search?q=futerko+szlifierki&oq=futerko+szlifierki&aqs=chrome..69i57.6933j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Futerko? :P

12 minut temu, Jacek Sawicki napisał:

Inaczej imak czy uchwyt . Coś takiego.

images?q=tbn:ANd9GcTHhmPJ8sHAmlztqhWImm7

7d11b51f4fdca24a705fe9edb3cb

3cfc09c342638cb147485a80d2f4

Multiszlifierki maja przeważnie jedno futerko o ile można tak to nazwać,a jedynie zmienia sie tuleje z odpowiednią średnica na osprzęt. Coś jak poniżej.

HTB16GLsJVXXXXXnXXXXq6xXFXXX2.jpg

Ale w tym przypadku dokładnie taki:

dremel-4485.jpg

Mają różne średnice do osadzania narzędzi (np. frezów) 
Typowe dla tego urządzenia 0,8, 1,6, 2,4, 3,2

Oczywiście w mm :D

Hm, dremelka udało mi się pożyczyć, wersję MultiPro 395, więc ten temat mam jakby z głowy.

Swoją drogą dlaczego te urządzenia obracają wałem w stronę użytkownika, a nie na zewnątrz? Wszystkie trociny i pył lecą

1) W moją stronę

2) Prosto w narzędzie...

Jakiś absurd.

Druga sprawa, trochę się już w tym drewnie pobawiłem i wyszło mi, że potrzebuję jeszcze jedno narzędzie - piłę/wyrzynarkę włosową. Chciałem ostatnio zrobić jakiś fajny kształt i nijak nie szło. I teraz pytanie:

Trzeba inwestować w drogi osprzęt (800+), czy wystarczy np. taka:

https://www.oleole.pl/wyrzynarki/dremel-moto-saw-ms20.bhtml?from=pla&gclid=CjwKCAjwrO_MBRBxEiwAYJnDLG5N21aG3FRpyTBQQboDVNb5oo_Xpvtho53-5nJiozrqOjZXibUNZRoCCmkQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CP3iz5-d69UCFdaZGAodHV8H-A

https://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/wyrzynarki-stolowe/wyrzynarka-stolowa-bt50n-85-w-nutool,p137415,l884.html?gclid=CjwKCAjwrO_MBRBxEiwAYJnDLIw70iCQT6Gm28W96Ktwb5X1SMQladgxX90DyPdVxB9lX0Ea2Pv6QRoCSlsQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CJ31waCd69UCFYtVGAodlXwAsA

https://www.google.pl/shopping/product/1366438525323728601?q=piła+włosowa+do+drewna&newwindow=1&biw=1920&bih=990&sa=X&ved=0ahUKEwiQkaunnevVAhWqAJoKHYwsBt0Q8wII8QIwCg

Co do wyrzynarki włosowej to Dremela odradzam, pozostałe jak najbardziej. Ja osobiście "choruję" na takie coś, ma moc 240 W i jak widać jest z wałkiem giętkim i dodatkowym stołem roboczym.

titan-pila-wyrzynarka-stolowa-wlosowa-24

Albo druga wersja która tez mi by pasowała, parametry i osprzęt taki sam jak powyżej.

pol_pl_-DEDRA-DED7762-WYRZYNARKA-WLOSOWA

24 minuty temu, Jacek Sawicki napisał:

Hm, dremelka udało mi się pożyczyć, wersję MultiPro 395, więc ten temat mam jakby z głowy.

Swoją drogą dlaczego te urządzenia obracają wałem w stronę użytkownika, a nie na zewnątrz? Wszystkie trociny i pył lecą

1) W moją stronę

2) Prosto w narzędzie...

Jakiś absurd.

To nie absurd, te urządzenia nie maja zmiany obrotów prawo/lewo i są prawoobrotowe z prostego powodu, wszystkie wymienne końcówki/akcesoria jak piłki, frezy i wiertła są przystosowane do prawych obrotów.

No ja rozumiem, że wszystkie akcesoria są przystosowane do prawych obrotów, tylko po co to zostało od samego początku tak zaprojektowne?

http://allegro.pl/einhell-pila-wlosowa-wlosnica-tc-ss-405-i6906915479.html

Ten Einhell od wymienionych przeze mnie wyżej będzie/jest jakoś wyraźnie lepszy ? Czy to to samo ? Jakoś marka Einhell i gwarancja door2door bardziej do mnie przemawia od np. NuTool. Tym bardziej, że to mocniejsze jest.

No ja rozumiem, że wszystkie akcesoria są przystosowane do prawych obrotów, tylko po co to zostało od samego początku tak zaprojektowne?

Az tym zapytaniem to musiałbyś sie cofnąć kilkaset lat do tyły:icon_biggrin:

http://allegro.pl/einhell-pila-wlosowa-wlosnica-tc-ss-405-i6906915479.html

Ten Einhell od wymienionych przeze mnie wyżej będzie/jest jakoś wyraźnie lepszy ? Czy to to samo ? Jakoś marka Einhell i gwarancja door2door bardziej do mnie przemawia od np. NuTool. Tym bardziej, że to mocniejsze jest.

Einhell i inne podobne marki na tym samym wózku jadą:icon_biggrin: Nie wiem czy dobrze doczytałem ale ta maszyna może pracować pracą ciągłą 10 min. Na pewno coś nią wytniesz, a jak spełni Twoje oczekiwania to wtedy będziesz mógł kupić coś bardziej konkretniejszego.

Myślicie że jest sens do domowego użytku szukać sprzętów z silnikami bezszczotkowymi? Podobno są bardziej trwałe

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się