Skocz do zawartości

fundament w wysokiej wodzie gruntowej


Gość

Recommended Posts

Mam budować dom niepodpiwniczony na gruncie piaskowym, ale z wysoką wodą gruntową. Ściana fundamentowa to 10 cm styropianu, folia i 24 cm bloczki betonowe. Jak to rozwiązać, by połączenia były prawidłowe i szczelne. Czy trzeba owijać całą ścianę folią, czy tez gruntować?
Link do komentarza
Gość Redakcja__
Izolacja przeciwwodna fundamentów domów niepodpiwniczonych jest zupełnie niepotrzebna. Natomiast do ich budowy należy używać materiałów mrozoodpornych (głównie betonu klasy conajmniej B 15 w postaci bloczków lub wylewanego w deskowaniu). W celu zmniejszenia nasiąkliwości, fundament trzeba pokryć powłoką z mas bitumicznych - najlepiej emulsją asfaltowo-kauczukową. Izolowanie cieplne takich fundamentów też nie ma wiekszego sensu - lepiej ułożyć grubą (10 - 15 cm) izolację pod całą podłogą na gruncie.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
mam w projekcie sciany fundamentu 30 cm bloczek betonowy i 5 cm steropian. dlaczego nie ocieplać fundamentów (niepodpiwniczonych) wszedzie piszą by to robić, przeciez ściana przemarza?Ja chcę zbudować dom i być pewnym że wilgoć go ominie. Ławy wylałem w szalunki wyłożone folią budowlaną, zachodzącą na ławach na siebie, pod ścianki fundamentowe pos folii 0.4 mm , scianki będą otynkowane i zabezpieczone od wilgoci preparatem wodorozcieńczalnym, 5cm steropianu i tynk mineralny na siatce , na koniec powtórne zaimpregnowanie preparatem od wody i wilgoci. tak chce zrobić . w podłogę 10 cm steropianu na cały dom . Czy moje rozwiązanie jest zasadne? takie wnioski wyciągnąłem z różnych artykułów o fundamentach.
Link do komentarza
Gość Redakcja__
Opisany sposób izolacji przeciwilgociowej jest zupełnie niepotrzebny gdyż nie ma najmniejszego wpływy na trwałość fundamentu i wnikanie wilgoci do budynku. Niestety takie zalecenia pojawiają się często w różnych publikacjach oraz projektach i narażaja jedynie inwestorów na niepotrzebne wydatki. Jedyną drogą, którą może przenikać wilgoć z fundamentów do domu niepodpiwniczonego jest miejsce ich połączenia ze ścianami - zewnętrznymi i wewnętrznymi - i tam należy ułożyć dwuwarstwową izolację z papy na welonie z włókna szklanego (tzw. izolacja pozioma ścian budynku na wysokości ponad poziomem gruntu). Izolacja ta musi się szczelnie łączyć z izolacją podpodłogową wykonaną z folii lub papy. Natomiast wszystkie elementy budynku, które znajdują się pod ziemią nie muszą być chronione przed wilgocią gdyż i tak nie uda się zapewnić absolutnej szczelności izolacji. Również ocieplenie nieogrzewanych przecież fundamentów nie ma sensu - ich temperatura będzie zawsze zbliżona do temperatury gruntu. Jedynie w domach, w których podłoga na parterze znajduje się tylko nieznacznie powyżej poziomu terenu, warto założyć izolację cieplną ścian fundamentowych, która ograniczy przenikanie ciepła przez mostek, jaki tworzy ściana fundamentowa w miejscu połączenia z izolacją podpodłogową. Przy wiekszym wyniesieniu poziomu podłogi izolacje taką układa się na cokole ścian zewnętrznych.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...