Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Wspólny dom na działce męża

Recommended Posts

12 godzin temu, bajbaga napisał:

Mieszacie sprawy związane ze współwłasnością małżeńską i sprawami dziedziczenia (ustawowego)

Nie, bo:

Ale:

Ale, pomijając dziedziczenie, dom będzie stawiany z kredytu, spłacanego z współwłasności małżeńskiej, czyli:

Czyli, można będzie wystąpić  z roszczeniem o zwrot nakładów (50%) dokonanych na budowę domu, poniesionych od dnia ślubu.

Ale pisze, że kredyt ma być  na narzeczonego.....Więc to wcale nie jest oczywiste...

Ale patrząc to inaczej - znam przypadki, gdy darowizna była dokonywana tylko na syna/córkę, a nie na małżeństwo (pod pretekstem, że tak mniejsze koszty są) Po czasie okazywało się wielokrotnie, że jednak rodzice mieli rację, że nie przepisali na małżeństwo...

To trochę inny temat,. ale darowizna dokonana już po ślubie syna/córki nie wchodzi do majątku wspólnego...

To samo dotyczy spadku....

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)

2 minuty temu, aaaa napisał:

Ale patrząc to inaczej - znam przypadki, gdy darowizna była dokonywana tylko na syna/córkę, a nie na małżeństwo (pod pretekstem, że tak mniejsze koszty są)

Jeżeli chodzi o darowiznę która jest zwolniona od podatku to tak musi być, gdyby przepisali na syna i synową to nie była by to darowizna i musieli by zapłacić podatek. I ten pretekst miał uzasadnienie finansowe.

• Lubię to 1

11 godzin temu, aaaa napisał:

Ale pisze, że kredyt ma być  na narzeczonego.....Więc to wcale nie jest oczywiste...

Ale, spłata będzie (najprawdopodobniej)  już z majątku wspólnego .........

Pomijam już to, że, w razie "wojny" długi (niespłacony kredyt) też może być kłopotliwy.

Jest też coś takiego jak dobro rodziny - mają wspólne dziecko, czyli może być różnie.

11 godzin temu, aaaa napisał:

To trochę inny temat,. ale darowizna dokonana już po ślubie syna/córki nie wchodzi do majątku wspólnego...

To samo dotyczy spadku....

Niekoniecznie - z dziedziczeniem jest trochę inaczej niż z podziałem majątku po rozwodzie …

Nieruchomość kupiona przed ślubem, którego spadkodawca był jedynym właścicielem także wejdzie w skład spadku… 

Małżonek (i dzieci) dziedziczą udział zmarłego współmałżonka w byłym majątku wspólnym, a także jego majątek odrębny

Gość Aga
Dostałam dostałam działkę budowlaną od rodziców po ślubie do pisałam do niej męża czy mogę go teraz odpisać

Gość Beata
A moze mi ktos odpowie?Maz kupił dzialke na siebie za kawalera.Po 2latach od nabycia wzielismy slub.Miedzy czasie z powodu scigania organow komorniczych maz przepisal dzialke na mojego ojca.Po wyjasnieniu spraw ponownie przpisal ja na siebie ale bylismy juz malzenstwem.Czy ja jako zona nabywam prawa do wlasnosci dzialki i domu ktory jest teraz na nim budowany?

21 minut temu, Gość Beata napisał:

A moze mi ktos odpowie?Maz kupił dzialke na siebie za kawalera.Po 2latach od nabycia wzielismy slub.Miedzy czasie z powodu scigania organow komorniczych maz przepisal dzialke na mojego ojca.Po wyjasnieniu spraw ponownie przpisal ja na siebie ale bylismy juz malzenstwem.Czy ja jako zona nabywam prawa do wlasnosci dzialki i domu ktory jest teraz na nim budowany?

Nie. Dom należy do właściciela działki. A obecnie jest właścicielem działki twój mąż. Ty możesz najwyżej wnioskować o zwrot połowy kosztów budowy.

Mój mąż też był właścicielem działki, na której się budowaliśmy. Rozszerzyliśmy po ślubie współwłasność majątkową o majątek przedślubny (to było dużo tańsze niż przepisywanie połowy działki).

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
  • Lubię to 2

5 godzin temu, Elfir napisał:

Nie. Dom należy do właściciela działki. A obecnie jest właścicielem działki twój mąż. Ty możesz najwyżej wnioskować o zwrot połowy kosztów budowy.

To zależy w jakim sensie ojciec przepisał na syna działkę czy jako darowiznę czy ją sprzedał. Bo jeżeli była to darowizna to aby nie płacić podatku musi być na syna, jeżeli ją sprzedał to jest to już wspólny majątek po został wniesiony po ślubie pomimo że właścicielem jest jej mąż.

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

To zależy w jakim sensie ojciec przepisał na syna działkę czy jako darowiznę czy ją sprzedał. Bo jeżeli była to darowizna to aby nie płacić podatku musi być na syna, jeżeli ją sprzedał to jest to już wspólny majątek po został wniesiony po ślubie pomimo że właścicielem jest jej mąż.

to był teśc, z tego co zrozumiałam. maz przepisal dzialke na mojego ojca. 

1 godzinę temu, Elfir napisał:

to był teśc, z tego co zrozumiałam. maz przepisal dzialke na mojego ojca. 

Zgadza się, przeczytałem ale nie wiem jak się stało że pomyślałem o jego ojcu.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Utwórz nowe...