Skocz do zawartości

Pomysł na ściane zewnętrzną 2xPorotherm 25


Recommended Posts

Witam,

mam zamiar wybudować dom i myśle jaki materiał wybrać, głownie na ściany. Mam pomysł aby to były ściany bez żadnego styropianu albo wełny. Zamiar jest taki, pustak Porotherm 25, 5cm przerwy i drugi Porotherm 25. Sciana bedzie mieć 55cm. Jak narazie widze, że nikt jeszcze tak nie budował bo prawie każdy daje z 15cm styropianu na pustaka.
Do myślenia daje też to, że trzeba wmiare szerokie fundamenty wylać ale wszystko jest możliwe.
Co myślicie o właściwościach cieplnych tak wybudowanego domu?
dziękuje
Link do komentarza
Cytat

Witam,

mam zamiar wybudować dom i myśle jaki materiał wybrać, głownie na ściany. Mam pomysł aby to były ściany bez żadnego styropianu albo wełny. Zamiar jest taki, pustak Porotherm 25, 5cm przerwy i drugi Porotherm 25. Sciana bedzie mieć 55cm. Jak narazie widze, że nikt jeszcze tak nie budował bo prawie każdy daje z 15cm styropianu na pustaka.
Do myślenia daje też to, że trzeba wmiare szerokie fundamenty wylać ale wszystko jest możliwe.
Co myślicie o właściwościach cieplnych tak wybudowanego domu?
dziękuje


Tak budowano przed i po wojnie (i jeszcze sporadycznie za czasów komuny) jak nie znano materiałów ociepleniowych.
Teraz takie budownictwo nie ma racji bytu.
A co do Twojego zamiaru wybudowania domu z taka ścianą to możesz mieć, tylko kto Ci na to pozwoli?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Po pierwsze jak chcesz budować z ceramiki budowlanej, to przecież masz pustaki Porotherm 44, które załatwiają kwestię odpowiedniej przenikalności cieplnej (mają U=0,3). Możesz też dać tam zaprawę "ciepłą" i trochę jeszcze obniżyć ten parametr. Ale rozumiem ideę budowania w systemie jednowarstwowym - ma to swoje plusy, ale też minusy w postaci potencjalnych mostków termicznych. Dlatego jak już to staraj się budować z pustaków szlifowanych, gdzie spoiny są znacznie ciensze. Zainteresuj się systemami Profi i Dryfix (pierwszy jest na zaprawę cienkospoinową a drugi na tzw. suchą, rozpylaną z tuby).

Ściana o grubości 55 cm (plus jeszcze tynki) przypomina mi bardziej schron atomowy icon_wink.gif Nie rób czegoś takiego, bo to strasznie niefunkcjonalne. Dom jest przecież od mieszkania, a nie od oszczędzania energii!!
Link do komentarza
Cytat

Ściana o grubości 55 cm (plus jeszcze tynki) przypomina mi bardziej schron atomowy icon_wink.gif Nie rób czegoś takiego, bo to strasznie niefunkcjonalne. Dom jest przecież od mieszkania, a nie od oszczędzania energii!!


icon_eek.gif
Dla dobra Twojego edytuj swój post i wykasuj te zdania .

Cytat

Dodatkowo, przy tak grubych ścianach zacznie sie problem z dostepem swiatła przez okna.


Nic się nie zacznie, pod warunkiem prawidłowego montażu okien.
Link do komentarza
Takie wypociny trzeba piętnować, bo się chłopina zapędził w reklamowaniu
Cytat

Ściana o grubości 55 cm (plus jeszcze tynki) przypomina mi bardziej schron atomowy icon_wink.gif Nie rób czegoś takiego, bo to strasznie niefunkcjonalne. Dom jest przecież od mieszkania, a nie od oszczędzania energii!!


Podobnie jak namiot.


Cytat

przecież masz pustaki Porotherm 44, które załatwiają kwestię odpowiedniej przenikalności cieplnej (mają U=0,3).


W świetle nowych przepisów wchodzących w życie w 2014 roku taki współczynnik przenikania ciepła ściany zewnętrznej niczego nie załatwia.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam,

mam zamiar wybudować dom i myśle jaki materiał wybrać, głownie na ściany. Mam pomysł aby to były ściany bez żadnego styropianu albo wełny. Zamiar jest taki, pustak Porotherm 25, 5cm przerwy i drugi Porotherm 25. Sciana bedzie mieć 55cm. Jak narazie widze, że nikt jeszcze tak nie budował bo prawie każdy daje z 15cm styropianu na pustaka.
Do myślenia daje też to, że trzeba wmiare szerokie fundamenty wylać ale wszystko jest możliwe.
Co myślicie o właściwościach cieplnych tak wybudowanego domu?
dziękuje



Zamiast stawiać swa rzędy pustaków i marnować materiał, rozważ raczej jednowarstwową ścianę z pustaków Porotherm 44 DRYFIX. Jedna warstwa - ściana murowana w systemie dryfix na suchą zaprawę. Muruje się szybko, ściana nadaję się od razu do otynkowania, bez dodatkowego docieplenia i co najważniejsze zapewnia normę cieplna na poziomie U=0,30 W/m²K.
Poczytaj na stronie producenta: http://www.wienerberger.pl/porotherm-44-dr...i=1119356883967
buduj na sucho: http://www.budujnasucho.pl/
Link do komentarza
Płacą Ci za reklamowanie? ogranicz się może do opisu swoich doświadczeń w budowaniu a linki se daruj,jak kto chce to kaleką nikt nie jest i sam znajdzie stronkę tą czy ową.
I dla przypomnienia cobyś się za bardzo nie burzył , cytat z regulaminu forum którego zapewne nie czytałeś
4. Niedopuszczalne jest również umieszczanie przez uczestników na łamach Forum przekazów reklamowych, przekazów zawierających linki do prywatnych stron www oraz treści zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy e-mail.



Cytat

Zamiast stawiać swa rzędy pustaków i marnować materiał, rozważ raczej jednowarstwową ścianę z pustaków Porotherm 44 DRYFIX. Jedna warstwa - ściana murowana w systemie dryfix na suchą zaprawę. Muruje się szybko, ściana nadaję się od razu do otynkowania, bez dodatkowego docieplenia i co najważniejsze zapewnia normę cieplna na poziomie U=0,30 W/m²K.
Poczytaj na stronie producenta: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx...
buduj na sucho: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Hę? A skąd wy wzięliście tego pustaka? Najgrubszy porotherm to chyba 44??




Porotherm 50 P+W
Porotherm 50 1/2 P+W

Wymiary 500x248x238 mm
Masa ok. 21 kg/szt.
Zużycie 16 szt./m²
Zużycie zaprawy 35 l/m²
Klasa wytrzymałości 10
Współczynnik przenikania ciepła U=0,26* W/m²K
* zaprawa termoizolacyjna Porotherm TM

na normalnie użytkowanej stronce Porothermu znajdziesz go......

http://www.wienerberger.pl/porotherm-50-pw...i=1119356883967

Cytat

Tyle że od stycznia przyszłego roku dla ścian zewnętrznych współczynnik przenikania ciepła będzie musiał wynosić U=0,25W/mK więc proponowany przez Ciebie pustak się nie nada na ścianę jednowarstwową.



to i ten 50cm ze swoim 0.26 nie łapie się?
to po jaką cholerę ta produkcja?

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Co do jednowarstwowego porothermu to są już w ich ofercie produkty, które spełniają nową normę przenikalności cieplnej. Co ciekawe dalej jest to pustak 44 cm icon_smile.gif Pustak Porotherm 44 EKO+ ma współczynnik przenikalności cieplnej na poziomie 0,23, czyli spokojnie mieści się w założonej normie. Więcej info o tym wynalazku na oficjalnej stronie producenta: http://www.wienerberger.pl/porotherm-44-ek...i=1119356883967

Pustak jest w opcji Dryfix, P+W i na zaprawę cienkospoinową - do wyboru do koloru. Zakładam, że od "zwykłego" porothermu 44 różni się gęstością i masą. Tutaj akurat ceramika budowlana ma spore pole manewru - wystarczy lekka zmiana konstrukcji pustaka żeby uzyskać lepsze parametry przenikalności cieplnej...

Co do pustaka 50 cm i U=0,26 to wydaje mi się, że jest to parametr podany dla ściany bez tynku. Jeśli będzie założony tynk, to spokojnie uda się zejść z U poniżej normy 0,25.
Link do komentarza
Tynk tynkiem, ale styro lub wełna na pewno załatwią sprawę icon_biggrin.gif

Cytat

Pustak Porotherm 44 EKO+ ma współczynnik przenikalności cieplnej na poziomie 0,23, czyli spokojnie mieści się w założonej normie. Więcej info o tym wynalazku na oficjalnej stronie producenta


To rzeczywiście musi być jakiś wynalazek na miarę XXI wieku icon_biggrin.gif
Cytat

Pustak ceramiczny Porotherm 44 EKO+ DRYFIX to idealne rozwiązanie do budowy domu energooszczędnego z „oddychającymi” ścianami jednowarstwowymi bez docieplenia

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość mhtyl
Proszę Cię nie wypisuj taki głupot.
Ściana 2W jest lepsza od 1W, fakt droższa w wykonaniu ale tu nie chodzi o koszty budowy tylko późniejszej eksploatacji znaczy się oszczędności na ogrzewaniu.
Link do komentarza
Wienerberger puścił teraz do sprzedaży pustaki wypełnione wełną mineralną. Ściana jest więc jednowarstwowa (a raczej wykonuje się ją identycznie jak jednowarstwówkę), ale posiada docieplenie. Bardzo dobre rozwiązanie jeśli ktoś się waha czy wybrać technologię 1W czy 2W. Jeżeli chodzi o U takiej śćiany, to wg producenta na tynku termoizolacyjnym można osiągnąć nawet do 0,17. To jest wartość lepsza niż jednowarstwowe betony komórkowe! Moim zdaniem bardzo ciekawa rzecz i czekam na pierwsze opinie osób, które zdecydują się na tą technologię (nota bene w Niemczech już od jakiegoś czasu wypełnia się pustaki wełną, więc można powiedzieć, że producent nie będzie testował na polskich klientach, tylko wdroży gotowy i sprawdzony produkt...).
Link do komentarza
Obiegowa opinia, że ściana 2w jest lepsza od 1w jest powszechna. Też sądzę, że bezpieczniej jest stawiać 2w. Jednakże jak by się zastanowić, to nowy Porotherm spełnia normy pod ścianę 1w i to już normy docelowe, przewidziane do 2021r. Faktem jest również, że ściana 1w nie pozwala na błędy i partactwo. Przy ścianie 2w wszelkie niedoróbki przykryje styropian i przy 1w nie ma miejsca na błędy. W niemczech domy ze ścianami 1w są na porządku dziennym, są energooszczędne i ciepłe. Jak bym miał budować nowy dom, to bym się musiał zastanowić i może bym się zdecydował, zważywszy, że technologia już jest i na zachodzie się sprawdza. Niestety, albo stety, mam ściany 2w i też jest git.
Link do komentarza
Cytat

Faktem jest również, że ściana 1w nie pozwala na błędy i partactwo. Przy ścianie 2w wszelkie niedoróbki przykryje styropian i przy 1w nie ma miejsca na błędy.



Haha to jest optymizm prezentowany przez producentów dociepleń icon_biggrin.gif Prawda jest taka, że partactwo wykonawcy odbije się na izolacyjności termicznej ściany - bez względu na to że jest do niej dołożony styropian. Poza tym takie myślenie zakłada, że docieplenie będzie wykonane idealnie. A niby na jakiej podstawie? Pracowałem trochę przy budowach domów i wiem, że akurat technicznie trudniej jest zrobić dobre docieplenie niż wymurować dobrą ścianę. Przy murowaniu na pióro-wpust to naprawdę trzeba być mistrzem żeby coś zrobić źle. Oczywiście nie mam tu na myśli cienkich spoin, gdzie trzeba mieć jakieś umiejętności... Podsumowując mój przydługi wywód - wolałbym porządnie wymurowaną ścianę 1W niż badziewną ścianę 2W!
Link do komentarza
Cytat

Podsumowując mój przydługi wywód - wolałbym porządnie wymurowaną ścianę 1W niż badziewną ścianę 2W!


To samo można powiedzieć, że ktoś woli dobrze wymurowaną 2W niż badziewną 1W.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Co to jest ADD to my wiemy, ale czy uważasz że zaproponowane rozwiązanie
Cytat

zaprojektowano 15 centymetrów betonu i 24 centymetrów poliuretanu – co jest najdroższym rozwiązaniem.


jest aż tak dobrym rozwiązaniem i na każdą kieszeń?
Ja mam co do tego poważne wątpliwości, mimo że jak piszesz ściana finalnie wychodzi z U=0,1W/mK przy grubości 39cm + tynki.
Link do komentarza
ADD to cała szersza koncepcja ale nie ma chyba przeszkód, żeby zastosować ścianę z tego systemu? Przy czym nie jest to ściana z ociepleniem z poliuretanu. Ta, o której pisano wykorzystuje styropian i jest na pewno na każdą kieszeń. Mimo niskich obecnie cen materiałów ściennych metr sześcienny styropianu czy betonu jest i tak tańszy niż metr sześcienny ceramiki ściennej. Dodatkowo ta ściana jest bardziej szczelna, ponieważ nie ma spoin.
Link do komentarza
Chyba myślisz o pustakach, chyba termomur się nazywały, ale nie o to mi chodzi. Ja bym raczej nie zastosował ich do budowy własnego domu. Poszukam w czasie majówki i podrzucę link. Ściana ADD jest wykonana z prefabrykatów. Styropian jest tu również szalunkiem traconym ale zupełnie innym niż te pustaki styropianowe
Link do komentarza
Znalazłem kilka linków. Można się tam praktycznie wszystkiego dowiedzieć;
http://ladnydom.pl/budowa/1,113332,1413723...logia.html?as=1
http://www.architektura.info/index.php/arc...rony_srodowiska
http://www.plgbc.org.pl/konkurs-2011.html#!prettyPhoto[1432]/0/
http://www.domadd.pl/filozofia-add
niestety nie trafiłem nigdzie na aktualne informacje z budowy takiego domu w Podzamczu koło Kielc na terenie parku technologicznego.
Link do komentarza
Ale jak widać pomysł na przegrodę zewnętrzną nie jest do końca sprecyzowany wśród projektantów.
Jeden przykład już podałem... drogie rozwiązanie.
Drugi wariant to:
Cytat

Od wnętrza domu mamy 5 cm warstwę zbrojonego betonu, co umożliwia zawieszenie regałów i szafek. Równocześnie ściana ma dostatecznie dużą pojemność cieplną, by optymalnie zagospodarować słoneczne i bytowe zyski ciepła.

Mimo niewielkiej grubości płyta łączy i usztywnia dwa żelbetowe słupki 7,5 × 15 cm, stanowiące układ konstrukcyjny domu. Ściana monolityczna ocieplona z zewnątrz 25 cm styropianu o x=0,031 W/(mK) pozwala na uzyskanie U=0,1 W/(m2K)


Trzecim proponowanym rozwiązaniem jest:
Cytat

Konstrukcyjne Ściany Zewnętrzne o grubości 15cm wykonane są w innowacyjnej technologii prefabrykacji poligonowej w formach zinwentaryzowanych z styropianowym szalunkiem traconym. Po postawieniu ściany są ocieplane 25cm. styropianu, który klejony jest do szalunku płyty fundamentowej.



Na podstawie przedstawionych przykładów widać że ogólna zasada sprowadza się do doprowadzania do jak najcieńszej konstrukcji nośnej i dodaniu izolacji termicznej o grubości i lambdzie zapewniającej uzyskanie planowanego współczynnika przenikania ciepła "U" na poziomie 0,1W/mK.

Tyle że to żadne novum.
Trend, żeby warstwowa ściana konstrukcyjna rozdzielała funkcje dla poszczególnych grup materiałów ma już też ładnych kilka lat.
Taką przegrodę zewnętrzną o odpowiedniej nośności i grubości jaka jest sugerowana przez projektantów w przypadku domów ADD można również postawić z silikatów (E15; E18) lub z bloczków o większym formacie - Tempo®.
Należy tylko pamiętać, że mowa tu cały czas tylko ścianie zewnętrznej, a to tylko wycinek i to mały, z całości koncepcji konstrukcyjnej ADD.

O właściwościach bloczków wapienno-piaskowych, a pożądanych dla domu który ma się legitymować odpowiednią akumulacją nie ma co się rozwodzić.
Za to plusem, choć nie twierdzę że tak będzie na 100%, może się okazać koszt postawienia ściany bez korzystania z "technologi dedykowanej", do której to wcześniej czy później ktoś przemyci dodatek/sformułowanie "Eko", co z automatu podniesie jej "wartość" dla klienta końcowego, czyli mówiąc prosto... ją podroży.
Link do komentarza
Koncepcja jest prosta i wcale nie nowa. Można powiedzieć nawet, że "sięga do korzeni". Ja to uważam za zaletę, ponieważ proste rozwiązania są najlepsze. Oczywiście, że same ściany nie wypełniają całej koncepcji ADD, ale temat jest o ścianach więc o nich właśne napisałem. Mam nadzieję, że będzie się pojawiać więcej informacji w sieci na ten temat. Jeżeli ktoś z czytelników forum na nie, to proszę o linki. Edytowano przez Jacek ZS (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
A jaka jest izolacyjność akustyczna takiego domu? Bo mam wrażenie, że 15cm bloczek może mieć tragiczne Rw. Ja swego czasu pomieszkiwałem w domu ze ścianami z gazobetonu i dociepleniem styropianowym. Wrażenie jest takie, jakby się miało cały czas otwarte okno icon_smile.gif Każdy klakson auta się niesie, każdy krzyk człowieka albo szczekanie psa. Dla mnie niestety jest to ważne, dlatego dom mam z Porothermu, który w porównaniu do betonu wartość Rw ma dużo lepszą...
Link do komentarza
Cytat

(...) mam wrażenie, że 15cm bloczek może mieć tragiczne Rw. Ja swego czasu pomieszkiwałem w domu ze ścianami z gazobetonu i dociepleniem styropianowym. Wrażenie jest takie, jakby się miało cały czas otwarte okno icon_smile.gif


A który to projektant zaakceptował ściany nośne z gazobetonu grubości 15cm?
Zanim coś napiszesz, co kompletnie jest niezwiązane z aktualna myślą przewodnią... przeczytaj do czego się odnosisz.
Bo tak,
... chciałeś pierdyknąć posta i pierdyknąłeś.




Cytat

Ja napisałem, że ściana ADD jest tańsza od każdej innej i dlaczego tak jest.


Masz dostęp do jakieś cennika/opracowania które to oficjalnie potwierdza?
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

A który to projektant zaakceptował ściany nośne z gazobetonu grubości 15cm



Cytuję z artykułu:
"Obie strony mówią o absurdalnych rozwiązaniach. Duda o budowie ścian: – Powinny mieć 5 centymetrów betonu i 35 centymetrów styropianu, a zaprojektowano 15 centymetrów betonu i 24 centymetrów poliuretanu – co jest najdroższym rozwiązaniem."

Nie ja wymyśliłem te 15 cm betonu na ścianę...
Link do komentarza
Cytat

Nie pisałem , że Dom ADD z pełnym wypasem jest tańszy od każdego innego. Temat dotyczy ścian i ograniczam się do ścian.



Same ściany to nie jest ADD i raczej mało mają wspólnego z samą ideą takiego domu.
Wbrew pozorom to też nie jest dom pasywny - te (takie) ściany powinny być (w ADD) "tylko" "energooszczędne".

Akurat ten ADD ma Ek 30kWh/m2, a ściany U około 0,1W (m2K)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...