Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Skąd wynikają różnice w temperaturze ułożonych płytek ceramicznych?

Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Nie ma płytek "zimnych" czy "ciepłych", wszystkie wyroby ceramiczne mają zbliżona przewodność cieplną, a więc przejmują ciepło od stóp jednakowo.  


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/wykanczanie/podlogi-i-posadzki/porady/6129-skad-wynikaja-roznice-w-temperaturze-ulozonych-plytek-ceramicznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dgb
I z tym bym polemizowała. W trakcie upalnego lata poszukiwałam płytek do domu. Zwróciłam uwagę na różnocieplność płytek w tej samej ekspozycji. To znaczy wszystkie płytki były identycznej grubości, ułożone bezpośrednio na płycie OSB, w równych kwadratach 120 na 120 cm. Niektóre z nich osiągnęły temperaturę zbliżoną do otoczenia (były wręcz gorące), podczas gdy inne były lodowate. W związku z tym nie jestem pewna czy w masie ceramicznej nie są zawarte jakieś składniki, które wpływają na pochłanianie ciepła z otoczenia przez płytkę.
Gdzieś też kiedyś czytałam (artykuł nie dotyczył Polski), że do pomieszczeń typu: salon, pokój, korytarz wewnętrzny stosuje się płytki "stałocieplne", czyli takie, które nie obniżają znacząco swojej temperatury w chłodzie i nie podnoszą zbytnio (nie nagrzewają się) w cieple.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jan
Oczywiście. Przewodność cieplna ceramiki jest różna i choć z pozoru nie są to duże różnice, to jednak efekty są znaczące, zwłaszcza jeśli dobiera się ceramikę pod ogrzewanie podłogowe. Nawet na tym serwisie jest podany stosowny przykład:
https://budujemydom.pl/podlogi-i-posadzki/11425-jaki-rodzaj-posadzki-na-podlogowke.
Prawdą jest to co piszesz o składzie ceramiki, to ma decydujące znaczenie na cieplność płytek. Między innymi zależy ona od ilości zawartego AL2O3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...