Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

jak wywalczyć swoje?


Recommended Posts

Witam, niedawno 12 miesięcy temu zaistalowano mi kominek z doprowadzeniem ciepłego powietrza. Dodaj z góry instalowała mi to forma z 10 letnim stażem a ja im po prostu naiwnie zaufałem, ale do czego dąże Rozporządzenie mowi :
. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3,
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,
3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,
b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej.

Pkt 2 i 4 nie został u mnie spełniony, mimo to kominek został zamontowany.W dodatku podaczas wymiany instalacji elektrycznej w "tunelu gdzie zamontowana jest rura do odprowadzania ciepłego powietrza jest tęz puszka z prądem. Elektryk stwierdził że jedno nie może być z drugim i może doprowadzić do pożaru topnięcia się kabli itd. Nie wiem czy czeste złe samopoczucie, bole głowy i senność maja wlyw na brak spełnionych tych punktów, ale coś jest na rzeczy, bo takie objawy domownicy dostrzegaja u siebie w czasie palenia sie w kominku, co robić ? jest możliwośc sądzenie się z tą firmą i czego wynikiem byłby zwrot kosztów za kominek za nieprawidłowe zamontowanie i jak okazuję się mieszkanie to nie zabardzo spełnia warunki.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z przepisów wynika, że w pomieszczeniu w którym zamontowany jest kominek musi być zapewniona wentylacja wywiewna oraz dopływ świeżego powietrza niezbędnego do spalania. O opisu nie wynika, czy istnieje możliwość wykonania kanałów wywiewnych i nawiewnych zapewniających wymaganą wentylację pomieszczenia. Trudno więc ocenić czy mieszkanie można dostosować do tych warunków. Natomiast sprawa ewentualnych roszczeń w stosunku do firmy instalującej kominek zależy od treści zawartej umowy o dzieło. Jeśli dotyczy ona jedynie wykonania obudowy bez przeprowadzenia prac adaptacyjnych umożliwiających funkcjonowanie kominka, to roszczenia w stosunku do firmy będą bezpodstawne.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 7 miesiące temu...
Norma że przy kominku musi być sprawana wentylacja bo po 2 setce wszyscy śpią hehe.
A tak poważniej jak założyłem kominek to 1 co zrobiłem to założyłem do okien nawieiwniki higroseterowane firmy Aereco super sie sprawdzają dają od 5 do 30m3 powietrza na godzinę. Kiedyś czytałem że w ciągu godziny powierze musi być wymienione dla wysokiego komfortu. Polecam nawiewniki w okna jeżeli jest już wszystko zrobione to to chyba najlepsze rozwiązanie. Teraz mieszkam w bloku i też mam nawiewniki ale to ze względu na wilgoć jestem już uczulony na takie numery. Nie mam zamiaru się sterować roślinkami na scianach.
P.S nie zamjuję się handlem nawiewnikami ale wiele nerwów mnie kosztowała pleśń i tematy z tym związane teraz dmucham na zimne.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • W zimie powietrze jest suche - także na polu - chyba że jest deszczowo. Więc wietrzenie nawietrznikiem wiele nie daje w tym względzie. Nawilżacz powietrza musi mieć dużą wydajność, chyba że śpisz w pokoju z zamkniętymi drzwiami - inaczej miesza się całe powietrze z mieszkania.   Moim zdaniem dobry jest stary sposób - pojemniki z wodą na kaloryferach, mniej elegancki ale wydajniejszy - mokre ręczniki na kaloryferach. Można też prysnąć mgielką wodną na dywan przed snem. Nawet nie wiem, czy nie zdrowsza jest taka wilgoć wtedy - od wilgoci z nawilżacza.    Wietrzyć trzeba - krótko - za to częściej. Szczególnie przed snem. Żeby wymienić powietrze, a nie chlodzić mury.
  • Będzie  Ale jeśli to tylko w miejscu styku kantu deski - to będzie niewielki. Ale - z drugiej strony odsunięcie minimalne deski od ocieplenia zamiast oklejenia jej pianką chyba będzie zdrowsze dla deski. Więc może warto tak odciąć deski wzdłóż, żeby wyrównać ocieplenie ściany i połączyć je z ociepleniem dachu - i minimalnie zdynsansować te deski od ocieplenia (dach zawsze troszkę się rusza - więc bezpośrednie połączenie ze styropianem nie jest najlepsze. Wg mnie.   Szkoda, żeś nie skrócił troszkę krokwi i nie podparl murłatą bliżej środka czy na prawej stronie muru, wtedy by tam było miejsce na termoizolację muru wyższego  az do tego podparcia - i krokwie też by nie wchodziły w ocieplenie ściany.
  • Witam, mam problem z suchym powietrzem w mieszkaniu.   Mieszkanie jest stosunkowo nowe, centralne ogrzewanie, nowe kaloryfery i okna. W oknach są wywietrzniki, które niestety są po prostu wielką dziurą w ramie okna, na której jest plastikowa obudowa z dziurkami. Wypchałem środek watą, a w drugim oknie koszulką i siatką, ponieważ bez tego zimno po prostu wpada przez dziurę. Mieszkanie jest czyste, raczej sprzątamy na bieżąco, na pewno nie ma pleśni ani grzyba. Starałem się wietrzyć mieszkanie, choć nie zawsze systematycznie.   Zakupiłem nawilżacz ewaporacyjny firmy Klarta. Miał bardzo dobre opinie i nie był tani niestety. Raczej stosuję zgodnie z zaleceniami. Dosyć często go myje i zmieniam wodę (co 1-3 dni). Wątpiąc w skuteczność nawilżacza, zakupiłem najtańszy higrometr. Ale on potwierdza mniej więcej wilgotność, jaką pokazuje nawilżacz. Na higrometrze zewnętrznym jest około 45-50 % wilgotności, a na nawilżaczu 40-45 %. Te wartości nie są aż tak niskie, czytałem, że powinno być 40-60%.   Mimo to cały czas budzimy się z mega suchymi gardłami i nosami. Między innymi przez to mam duże problemy medyczne.   Czy coś jeszcze może wpływać na dyskomfort w jamie ustnej podczas snu? Proszę o wszelkie sugestię. Jak jeszcze mogę podnieść wilgotność? Pozdrawiam!
  • Gość Tyle w temacie
   Ja uważam, że na dachu nie ma co oszczedzac… My po licznych przygodach z poprzednią blachą wymieniliśmy ostatnio pokrycie na panele od Regamentu i różnica jest diametralna. Zakup i montaż przebiegły bezproblemowo, udało się zniżkę wytargować, a na dach aż miło teraz popatrzeć
  • Gość Anioł
   Lepiej nic nie pisać jak pisać i pokazywać ludziom bzdury
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...