Skocz do zawartości

jak wywalczyć swoje?


diabel

Recommended Posts

Witam, niedawno 12 miesięcy temu zaistalowano mi kominek z doprowadzeniem ciepłego powietrza. Dodaj z góry instalowała mi to forma z 10 letnim stażem a ja im po prostu naiwnie zaufałem, ale do czego dąże Rozporządzenie mowi :
. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3,
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,
3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,
b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej.

Pkt 2 i 4 nie został u mnie spełniony, mimo to kominek został zamontowany.W dodatku podaczas wymiany instalacji elektrycznej w "tunelu gdzie zamontowana jest rura do odprowadzania ciepłego powietrza jest tęz puszka z prądem. Elektryk stwierdził że jedno nie może być z drugim i może doprowadzić do pożaru topnięcia się kabli itd. Nie wiem czy czeste złe samopoczucie, bole głowy i senność maja wlyw na brak spełnionych tych punktów, ale coś jest na rzeczy, bo takie objawy domownicy dostrzegaja u siebie w czasie palenia sie w kominku, co robić ? jest możliwośc sądzenie się z tą firmą i czego wynikiem byłby zwrot kosztów za kominek za nieprawidłowe zamontowanie i jak okazuję się mieszkanie to nie zabardzo spełnia warunki.
Link do komentarza
Z przepisów wynika, że w pomieszczeniu w którym zamontowany jest kominek musi być zapewniona wentylacja wywiewna oraz dopływ świeżego powietrza niezbędnego do spalania. O opisu nie wynika, czy istnieje możliwość wykonania kanałów wywiewnych i nawiewnych zapewniających wymaganą wentylację pomieszczenia. Trudno więc ocenić czy mieszkanie można dostosować do tych warunków. Natomiast sprawa ewentualnych roszczeń w stosunku do firmy instalującej kominek zależy od treści zawartej umowy o dzieło. Jeśli dotyczy ona jedynie wykonania obudowy bez przeprowadzenia prac adaptacyjnych umożliwiających funkcjonowanie kominka, to roszczenia w stosunku do firmy będą bezpodstawne.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Norma że przy kominku musi być sprawana wentylacja bo po 2 setce wszyscy śpią hehe.
A tak poważniej jak założyłem kominek to 1 co zrobiłem to założyłem do okien nawieiwniki higroseterowane firmy Aereco super sie sprawdzają dają od 5 do 30m3 powietrza na godzinę. Kiedyś czytałem że w ciągu godziny powierze musi być wymienione dla wysokiego komfortu. Polecam nawiewniki w okna jeżeli jest już wszystko zrobione to to chyba najlepsze rozwiązanie. Teraz mieszkam w bloku i też mam nawiewniki ale to ze względu na wilgoć jestem już uczulony na takie numery. Nie mam zamiaru się sterować roślinkami na scianach.
P.S nie zamjuję się handlem nawiewnikami ale wiele nerwów mnie kosztowała pleśń i tematy z tym związane teraz dmucham na zimne.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...