Skocz do zawartości

Ocieplenie stropu nad piętrem a ocieplenie nieogrzewanego strychu


Recommended Posts

Witam,

Parę słów wstępu, co buduję: dom piętrowy (dwie pełne kondygnacje), strop nad parterem Teriva, strop nad piętrem drewniany, strych nieużytkowy, nieogrzewany. W domu na parterze i piętrze podłogówka (poza garażem, który będzie nieogrzewany i oczywiście strychem).
Na podłodze strychu obecnie są położone deski, jednakże chciałbym położyć jakąś matę wygłuszającą i płyty OSB jako docelową podłogę.

Przymierzam się do ocieplenia domu od wewnątrz - w pierwszej kolejności stropu nad piętrem.
Planuję dać 18 cm wełny 0,34 pomiędzy belki stropowe, oraz 15 cm wełny 0,39 pod belkami, jako drugiej warstwy plus folia paroizalcyjna i zabudowa z płyt GK.
W późniejszym terminie myślę o ociepleniu strychu - wełna pomiędzy krokwie i pod nimi.

Wykonawca zwrócił mi jednak uwagę, żeby nie ocieplać w taki sposób (stropu i strychu), gdyż ocieplając strop nad piętrem a następnie ocieplając strych nieogrzewany doprowadzę do tego, że na strychu będzie się skraplała wilgoć.

Czy faktycznie tak będzie się działo, jeżeli ocieplę zarówno strop, jak i strych?
Jeżeli tak, jak temu zaradzić? Nie chciałbym, aby ciepło uciekało mi na strych, ale z drugiej strony nie chcę też zostawiać struchu całkowicie nieocieplonego, gdyż np. ma tam pracować rekuperator.
Jak się ma do przedstawionego powyżej zamysłu ocieplenia fakt ułożenia planowanej podłogi na strychu?

Wszelkie porady mile widziane.

Dziękuję i pozdrawiam,
Olek
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam,

fachowcem nie jestem, ale ja ocieplałem poddasze pianką poliuretanową (poprzez natrysk). Przekonały mnie jej bardzo dobre właściwości oraz właśnie to, że pianka posiada lepsze parametry przeciwwilgociowe niż wełna i z tego co dobrze zrozumiałem - nie trzeba żadnych specjalnych wentylacji robić. Również zależało mi, żeby zimą ciepło nie uciekało z zewnątrz, a latem upał nie dostawał się do wewnątrz. Dopiero pierwszy rok zimy przede mną - zobaczymy, czy jakąś oszczędność odczuję na rachunkach w porównaniu do zeszłego roku icon_smile.gif. Minusem jest jednak wyższa cena ocieplania - coś za coś. Oczywiście najlepiej skorzystać jeszcze z porady fachowców zajmujących się ocieplaniem metodą natrysku pianki, wiadomo - każdy przypadek jest inny.
Pozdrawiam,
Link do komentarza
Cytat

(...) ocieplałem poddasze pianką poliuretanową (poprzez natrysk). (...) Minusem jest jednak wyższa cena ocieplania - coś za coś.



Cena ocieplania pianką PUR jest niestety o wiele wiele i jeszcze raz wiele za wysoka w stosunku do korzyści. Liczyłem, czytałem.
Gdyby ta technologia była tańsza, byłoby o czym myśleć.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
Cytat

O wdmuchiwaniu perlitu celem izolacji termicznej poddasza (szczególnie skosów) jeszcze nie słyszałem



Wdmuchuje się też sypkie materiały izolacyjne jak właśnie perlit albo perlitoporyt który jest minerałem i który stanowi przeobrażona skała magmowa. Jest też perlit ekspandowany który otrzymywany jest w wyniku prażenia rud perlitowych w temperaturze 850-1150°C icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Czym ocieplić strop i jakiej grubości materiał użyć??


Dzień dobry,

W przypadku izolacji stropu, jej dobór zależy od rodzaju oraz technologii wykonania przegrody. Czy jest to strop nad pomieszczeniem ogrzewanym, nieogrzewanym czy może pod pomieszczeniem nieogrzewanym.
Najczęściej do ocieplenia stropu rekomendujemy izolację Isover Stropoterm:
http://www.isover.pl/Nasza-oferta/Stropoterm
Zapraszam również na stronę Isovera w celu zapoznania się z katalogiem rozwiązań budowlanych, gdzie znajdzie pan przykładowe przekroje izolacji stropów:
http://isover.eserwer24.pl/katalog_rozw/index.html

W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER Edytowano przez IsoverOE (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Pytanko , mam sporo wełny elewacyjnej , twardej 15 cm , czy nadaje się ten materiał do ocieplenia poddasza - strop w jętkach i skosy , i czy jak dam 30 cm to będzie wystarczająco . Robiłem różne rzeczy ale takiego numeru jeszcze nie więc pytam dla pewności - może ktoś tak robił i czy to się sprawdziło ??
Link do komentarza
Cytat

Pytanko , mam sporo wełny elewacyjnej , twardej 15 cm , czy nadaje się ten materiał do ocieplenia poddasza - strop w jętkach i skosy , i czy jak dam 30 cm to będzie wystarczająco . Robiłem różne rzeczy ale takiego numeru jeszcze nie więc pytam dla pewności - może ktoś tak robił i czy to się sprawdziło ??


Ja tak nie robiłem ale widziałem i kogoś jak taką wełnę kładł, ba nawet kilka kawałków miał ze sreberkiem, widocznie może odkupił od kogoś komu zostało po okazyjnej cenie.
Link do komentarza
Tak na zdrowy rozum to każdy materiał izolacyjny będzie lepszy niż nic i w sumie dobry.
Ważne żeby szczelność i ciągłość izolacji była zachowana.
30cm zapewni całkiem przyzwoitą izolację (U< 0,14) przy lambdzie wełny elewacyjnej zawierającej się w przedziale 0,035 - 0,042W/mK w zależności od producenta.
Link do komentarza
Cytat

Tak na zdrowy rozum to każdy materiał izolacyjny będzie lepszy niż nic i w sumie dobry.
Ważne żeby szczelność i ciągłość izolacji była zachowana.
30cm zapewni całkiem przyzwoitą izolację (U< 0,14) przy lambdzie wełny elewacyjnej zawierającej się w przedziale 0,035 - 0,042W/mK w zależności od producenta.


Jani , mnie nie rajcuje całkiem przyzwoita izolacja , ja chcę mieć ciepło w zimie i zimno w lecie więc te współczynniki izolacyjności które podałeś są ok czy nie ?? icon_biggrin.gif sorki za dociekliwość ...
Link do komentarza
Są, są.
Norma o dachu mówi:
2014 - U=0,2
2017 - U=0,18
2011 - U=0,15

Spróbuj ustalić jaką dokładnie ma lambdę ta wełna to będziemy wiedzieli czy łapiesz się tez na normę na rok 2015... której jeszcze nie ma ustalonej? icon_biggrin.gif

PS.
Standard dla domu pasywnego w przypadku dachu to U=0,1W/mK... sam oceń czy wynik który podałem Cię satysfakcjonuje.
Link do komentarza
[quote name='Jani_63' date='15.06.2014, 21:41 ' post='428433']
Są, są.
Norma o dachu mówi:
2014 - U=0,2
2017 - U=0,18
2011 - U=0,15

Spróbuj ustalić jaką dokładnie ma lambdę ta wełna to będziemy wiedzieli czy łapiesz się tez na normę na rok 2015...
Znalazłem oznaczenie , chyba chodzi o lambde - 0,041
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Odświeżę temat. Do izolacji stropów Recticel proponuje również płyty Eurofloor.
Pojawiają się pytania dotyczące izolacji z pianki, zaraz potem pojawiają się propozycje natrysku pianki. Mało kto wspomina o płytach z pianki PIR/PUR.

Dlatego proponuję zapoznać się z ofertą firmy Recticel Izolacje i rozwiązaniami systemowymi z zastosowaniem płyt Eurofloor
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Odświeżę temat. Do izolacji stropów Recticel proponuje również płyty Eurofloor.
Pojawiają się pytania dotyczące izolacji z pianki, zaraz potem pojawiają się propozycje natrysku pianki. Mało kto wspomina o płytach z pianki PIR/PUR.

Dlatego proponuję zapoznać się z ofertą firmy Recticel Izolacje i rozwiązaniami systemowymi z zastosowaniem płyt Eurofloor



Właśnie to jest nawet ciekawa sprawa. To jakiś wymysł na potrzeby rynku izolacji ale skoro sie sprawdza, to czemu nie??.

Myszy tego nie zjedzą, nie wykruszy się chyba (mam rację???) i nie trzeba się martwić, że coś zawilgotnieje. Trochę mnie przeraża samo słowo "systemowe" ale w zasadzie wszystko trzeba zrobić dokładnie niezależnie od materiału, więc chyba nie ma co się bać icon_razz.gif Edytowano przez nokia (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Właśnie to jest nawet ciekawa sprawa. To jakiś wymysł na potrzeby rynku izolacji ale skoro sie sprawdza, to czemu nie??.

Myszy tego nie zjedzą, nie wykruszy się chyba (mam rację???) i nie trzeba się martwić, że coś zawilgotnieje. Trochę mnie przeraża samo słowo "systemowe" ale w zasadzie wszystko trzeba zrobić dokładnie niezależnie od materiału, więc chyba nie ma co się bać icon_razz.gif



Alternatywą jest wspomniana wełna. Ten rodzaj izolacji jest dość popularny dlatego producenci wyspecjalizowali się w różnego rodzaju produktach: płytach, matach, welonach, które można w zasadzie ułożyć poprawnie w dowolnych miejscach.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Alternatywą jest wspomniana wełna. Ten rodzaj izolacji jest dość popularny dlatego producenci wyspecjalizowali się w różnego rodzaju produktach: płytach, matach, welonach, które można w zasadzie ułożyć poprawnie w dowolnych miejscach.



Tak patrzę na ofertę Climowool z tego roku i faktycznie - specjalizacja polega na zawężeniu oferty do kilku, niezbędnych produktów. Może to też jest sposób?
Link do komentarza
Cytat

Tak patrzę na ofertę Climowool z tego roku i faktycznie - specjalizacja polega na zawężeniu oferty do kilku, niezbędnych produktów. Może to też jest sposób?



Jest sposób ale w tym linku są produkty z ich aplikacjami typowo do poddasza i ścian działowych. Co nie zmienia faktu, że przy odpowiedniej adaptacji rozwiązań można też zaizolowac strop między legarami
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Jest sposób ale w tym linku są produkty z ich aplikacjami typowo do poddasza i ścian działowych. Co nie zmienia faktu, że przy odpowiedniej adaptacji rozwiązań można też zaizolowac strop między legarami



OK OK, mi chodzi o sposób, a produkt mogę sobie potem dobrać. Wełna to wełna tylko ważne żeby izolowała i w niektórych przypadkach, żeby była możliwość do dalszej adaptacji - czyli np. do ułożenia podłogi bez wymiany całej izolacji. Na welonie przecież płyt OSB nie ułożę.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

OK OK, mi chodzi o sposób, a produkt mogę sobie potem dobrać. Wełna to wełna tylko ważne żeby izolowała i w niektórych przypadkach, żeby była możliwość do dalszej adaptacji - czyli np. do ułożenia podłogi bez wymiany całej izolacji. Na welonie przecież płyt OSB nie ułożę.



Rozumem, ale w takim razie ne ma sensu układać ocieplenia na podłodze w pomieszczeniu, do którego zaglądamy raz na rok, tylko ocieplić więźbę od środka i zrobić to z sensem. Ucieczka ciepła zostanie odcięta przez warstwę izolacji między krokwiami i na krokwiach od środka a jedyne co nam wtedy spędzi sen z oczu, to fakt , że ogrzewamy kubaturę poddasza nieużytkowego. Jest to jednak dobry "start" do modernizacji poddasza z nieużytkowego na użytkowe.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Rozumem, ale w takim razie ne ma sensu układać ocieplenia na podłodze w pomieszczeniu, do którego zaglądamy raz na rok, tylko ocieplić więźbę od środka i zrobić to z sensem. Ucieczka ciepła zostanie odcięta przez warstwę izolacji między krokwiami i na krokwiach od środka a jedyne co nam wtedy spędzi sen z oczu, to fakt , że ogrzewamy kubaturę poddasza nieużytkowego. Jest to jednak dobry "start" do modernizacji poddasza z nieużytkowego na użytkowe.




Pomyślę nad logistyką by nie robić tego 2 razy i nie przekładać wełny z kąta w kąt. Za stracony czas przecież nikt mi nie zapłaci.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Tutaj ciekawy film instruktażowy w temacie, niekonwencjonalnie zrobiony:
https://www.youtube.com/watch?v=Gqyn2Vf7bvY



Owszem metoda prosta jak drut a film ciekawie zrealizowany. Jest tylko jedno ale: to poddasze raczej juz użytkowe nigdy nie będzie. W tym wypadku uszczuplenie kubatury nie ma znaczenia. Powrót do stanu pierwotnego raczej nie do uzyskania. I widzę małe niedociągnięcia w ociepleniu pasa na styku połaci i podłogi.


Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Owszem metoda prosta jak drut a film ciekawie zrealizowany. Jest tylko jedno ale: to poddasze raczej juz użytkowe nigdy nie będzie. W tym wypadku uszczuplenie kubatury nie ma znaczenia. Powrót do stanu pierwotnego raczej nie do uzyskania. I widzę małe niedociągnięcia w ociepleniu pasa na styku połaci i podłogi.



Metoda skuteczna ale efekt przewidziany na stałe. Chyba, ze po zmianie koncepcji będzie przewidziany demontaż i inna metoda aranżacji poddasza. Co nie zmienia faktu, ze wełna mineralna/szklana jest jednym z bardziej popularnych materiałów do izolacji termicznej poddasza.
Proponuje lekturę artykułu o ociepleniu poddasza wełną climowool.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...