Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Dach kryty strzechą - przykładowa wycena

Recommended Posts

Gość Irbis Strzecharstwo
Ciekawa tendencja... ujmowania pokrycia strzechą jako jednego z popularnych pokryć dachowych, ale do rzeczy: w artykule są kardynalne błędy, niedomówienia i przekłamania!

Zacznijmy od przykładu niedopuszczalnych błędów: strzechy w żadnym przypadku nie można układać na folii paroizolacyjnej! Takie potraktowanie wymuszałoby też albo rezygnację z dodatkowego ocieplenia dachu, co jest raczej konieczne (tak jak w przypadku pozostałych pokryć dachowych), albo tworzenie dodatkowej pustki wentylacyjnej pod folią, ograniczającej jednocześnie grubość ocieplenia. Odbiegając od dodatkowych uwarunkowań - strzecha położona na warstwie materiału nie przepuszczającego powietrza będzie po prostu gniła. To, o co powinna być strzecha uzupełniona, to warstwa wiatrochronna, doskonale grana przez membranę paro przepuszczalną (tylko ta trwałość...)
Nigdzie w Europie nie spotkałem się z układaniem strzechy na folii paroizolacyjnej (chyba, że przez domorosłych strzecharzy, w ten sposób zabezpieczających się przed przeciekaniem wody), dzięki temu między innymi, że właśnie Polska, jako jedna z nielicznych w Unii Europejskiej nie ma kwestii układania strzechy unormowanych. Na ten przykład Niemcy, Wielka Brytania, Holandia czy Dania
szczycą się własnymi, nie powtarzalnymi, ale jednak w ogólnym zarysie spójnymi zasadami wykonywania pokrycia strzechą, wypracowywanymi od pokoleń i ciągle unowocześnianymi o zastosowanie współczesnych materiałów, poprawiających jakość (głównie trwałość) strzech.

Idźmy dalej - wycena. To trochę naciąganie klienta, bo położenia jednego metra kwadratowego strzechy, to tylko część kosztów! Kto krył dach dachówką czy blachą, ten doskonale wie, że "diabeł" ukryty jest w szczegółach... czyli w wykończeniach i obróbkach! Weźmy na ten przykład obróbkę komina, który jest częścią każdego chyba dachu - sama blacha ołowiana o szerokości 40 cm, niezbędna do wykonania obróbek, to koszt kilkaset złotych, do tego dochodzi obróbka drewniana (kozubek, okap dolny) a gdzie jest, wykonywane z cegły, pogrubienie komina pozwalające na wykonanie 12cm wydry? W sumie samo dostosowanie i opierzenie komina może sięgnąć kilku tysięcy złotych! Kiedy w wycenie jednego metra kwadratowego uwzględnimy jeszcze konieczne w przypadku strzechy zabezpieczenia, koszt skacze nam dodatkowo o kilkadziesiąt złotych na jednym m2...

Rozumiem, że każdy dach jest inny i ma swoją specyfikę, ale odnoszę wrażenie (tekst chyba uzasadnia taki wniosek) że wysiłek autorki sprowadził się do zaczerpnięcia kilku informacji z sieci (widzę całe fragmenty ściągnięte z mojego serwisu pod adresem www.strzecha.eu) i uzupełnienie ich o informację cenową, też tylko powierzchowną. Sądzę, że czytelników zdobywa się jednak większym wysiłkiem, który owocuje rzetelnym i wiarygodnym opracowaniem, naprawdę pomocnym, a nie tylko przybliżającym tematykę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

[...] a gdzie jest, wykonywane z cegły, pogrubienie komina pozwalające na wykonanie 12cm wydry? W sumie samo dostosowanie i opierzenie komina może sięgnąć kilku tysięcy złotych! Kiedy w wycenie jednego metra kwadratowego uwzględnimy jeszcze konieczne w przypadku strzechy zabezpieczenia, koszt skacze nam dodatkowo o kilkadziesiąt złotych na jednym m2...


Tak dla zilustrowania przykładu zdjęcie komina wybudowanego tradycyjnie, ale dla prawie każdego innego pokrycia i zdjęcie tego samego komina dostosowanego do pokrycia dachu strzechą. Małe uzupełnienie - w Polsce każdy może zrobić jak chce i pierwsza wersja jest bardziej popularna niż ta prawidłowa, ale ona jest prawidłowa wyłącznie w krajach gdzie strzecharstwo jest w podstawowych parametrach unormowane prawnie. Nikt też dzięki temu nie ubezpieczy tam domu, na którym komin nie jest dostosowany, co ja mówię nie ubezpieczy - nawet odbioru nie dokona urzędnik, wystarczy mu rzut oka, bez wysiadania z samochodu i macha ręką na pożegnanie ze słowami: jak poprawicie komin wtedy proszę o telefon! Dzięki temu na zachodzie strzechy ... nie palą się! Może odrobinę przesadziłem, nie tylko dzięki temu, bo obowiązują jeszcze zabezpieczenia, ale faktem jest, że z badań statystycznych wynika, iż ponad 90% pożarów strzechy wywoływane jest przez niewłaściwie wybudowany komin.Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Wiązki trzciny rozcina się, równomier­nie rozkłada na dachu (na 1 m2 potrzeba około 8 wiązek) i przytwierdza do łat nierdzewnym drutem żaroodpornym ? wyrób taki w wyso­kiej temperaturze nie odkształca się, czyli nie traci swojej wytrzymałości, a co za tym idzie, nie pozwala na rozluźnienie trzciny, tworząc z niej czasową zaporę dla ognia.


Jest kilka sposobów realizacji strzechy. W jednym z nich wiązki trzciny układa się równomiernie na dachu (na 1m2 potrzeba 10-12 wiązek - 8 wiązek wychodzi przy grubej, długiej trzcinie, która na zachodzie nie mogła by być położona, bo jest to po prostu "poza gatunek", którego nie używa się ze względu na przyspieszoną degradację pokrycia i problem z gwarancją, ale jest to jeden z wielu chwytów służących obniżeniu ceny, niestety kosztem jakości!!!

Dokładnie ujmując trzcina nie jest przytwierdzana do łat, a ściskana (sprasowywana) pomiędzy prętem dociskowym a łatą. Siłę docisku uzyskujemy poprzez skręcanie wspomnianego drutu chromoniklowego, który łączy pręt dociskowy z łatą (można to uzyskać poprzez szycie (owinięcie drutu chromoniklowego wokół łaty) lub wkręcenie w łatę, przez warstwę trzciny, wkręta do którego przymocowany jest drut chromoniklowy, w postaci 30cm dwóch "wąsów". Następnie krzyżujemy końce drutu nad prętem dociskowym i skręcając z dużą siłą uzyskujemy efekt sprasowania trzciny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ma wywiewać bo masz z tego co pamiętam wentylacje grawitacyjną. Anemostat to raczej do wentylacji mechanicznej a nie do grawitacyjnej. To błąd, należałoby to naprawić ale najpierw wywaliłbym ten anemostat i sprawdził czy jest w ogóle jakiś ciąg. Kuchnia i łazienka bez sprawnej wentylacji to w przyszłości kłopoty.
  • W kuchni od początku wentylacja była do kitu, czyli boczny kanał pod sufitem idący do łazienki.Zrezygnowałam z takiego rozwiązania. Jest dziura i anemostat. Nic nie wwiewa, nie zaobserwowałam osadzającego się lodu.  Zatem idąc tropem obaw Gawła mam nadzieję, że na kolejnej dziurze też by nie było lodu.  Kołderki skończone, zapakowane do studni. Fotki jutro.  
  • Gość rgaczol@wp.pl
   Witam, to coś wspaniałego, gratuluję pomysłu. TYLKO ZAZDROŚCIĆ. Czy ten kosztorys to wszystkie koszty? Proszę o uściślenie, 400 zł na środki chemiczne to koszt roczny , czy miesięczny? Jestem emerytem z niewielkim dochodem. Dlatego takie może naiwne pytanie. Mam dom letniskowy na wsi . Drewniany z możliwością mieszkania całorocznie. Problem z ogrzewaniem . Mam kominek , który spala duże ilości drewna i w zasadzie zimą tam nie bywam. Państwa rozwiązanie związane z miejscem do hydromasażu może zmienić moje podejście do eksploatacji "działki".
  • Też się nad tym zastanawiam i plnuję ale dopiero za 3 lata a Ty już nie za wcześnie? Nie chodzi chyba o malowanie??
  • Jest to stary budynek i w niektórych miejscach ściana ceglana ma 12 cm grubości i w tych miejscach gdzie mam możliwość wkładałem dodatkowe ocieplenie. Druga sprawa to ściana kolankowa, która jest tak naprawdę cofnięta o jakieś 0,5 metra od faktycznej zewnętrznej ściany. Tzn. ścianka kolankowa jest zbudowana ze stelażu pod GK a przed nim jest 15 cm warstwa wełny.   Pomiędzy legary a sam stelaż nie planowałem już wkładać wełny, nie będzie tam na nią miejsca ponieważ stelaż będzie wisiał o "włos" od legarów. Jedynym więc ociepleniem sufitu będzie 15 cm warstwa wełny między belkami stropowymi a strych powyżej będzie miał wypełnione między krokwiami również 15 cm warstwą wełny.
 • Popularne tematy

×