Skocz do zawartości

Instalacja c.w.u. z wykorzystaniem pompy ciepła


Recommended Posts

Gość Inwestor
Bardzo dobry artykuł zgadzam się z tym ,że projekty domów a zwłaszcza gotowce są źle zaplanowane ja zleciłem projekt na zamówienie i dzięki mojej długoletniej praktyce w budownictwie oraz wiadomością z internetu udało mi się wykryć dużo błędów od etapu projektu . jak bym miał budować drugi budynek to teraz zrobi bym go dużo szybciej i taniej Obecnie jest to dom mieszkalny o powierzchni 150m2 z pompą ciepła z dolnym źródłem odwierty 4 x 35m oraz dom zasilany wodą ze studni głębinowej o głębokości 45m
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Przepisy mówią jednoznacznie temperatura wody 60°C na zasilaniu i 55°C na powrocie w układzie z cyrkulacją.
Te zalecenia związane są z zabezpieczeniem przed skażeniem biologicznym instalacji ciepłej wody użytkowej.

Wymagany przegrzew dla całej instalacji wynosi powyżej 70°C a nie jak podaje autor, 60°C.
W temperaturze 60°C bakterie Legionella żyją 20 minut (w 70°C giną natychmiast). Takie działanie temperatury podawane jest dla warunków optymalnych w których nie ma w instalacji osadów mineralnych (kamień kotłowy) i biologicznych (biofilm), co jest mało prawdopodobne po kilku latach użytkowania instalacji.
Oszczędne energetycznie instalacje z "zoptymalizowanymi" ustawieniami temperatury ciepłej wody użytkowej poniżej 50°C oraz brak cyrkulacji to gwarancja namnażania się bakterii i innych mikroorganizmów w instalacji.

W instalacjach niskotemperaturowych, rozwiązaniem problemu wtórnego skażenia wody jest zapewnienie przegrzewu całej instalacji ( nie tylko zasobnika) co najmniej raz w tygodniu wodą o temperaturze powyżej 70°C lub stosowanie urządzeń usuwających legionellę i biofilm z instalacji.
Mamy do wyboru dezynfekcję chemiczną (dawkowanie dwutlenku chloru) oraz dezynfekcję fizyczną czyli uzdatniacze wody emitujące fale elektromagnetyczne rozchodzące się w całej instalacji.

Nie należy oszczędzać kosztem zdrowia swoich bliskich i własnego.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...