Skocz do zawartości

Działka narożna południowo-zachodnia. Jak najlepiej usytuować dom?


Recommended Posts

Witam
W przyszłym roku zaczynam budowę domu. Działkę już mam i jak większość z Was forumowicze staję przed wyborem projektu domu. Będzie to projekt indywidualny, bo niestety mam bardzo nietypową działkę. Jest to działka narożna przy której od południowej i częściowo zachodniej strony przebiega gminna droga. Jest ona asfaltowa i łączy moją miejscowość z sąsiednią. Wstępnie opracowałem dwa warianty jak rozmieścić dom na tej działce i jak usytuować wszystkie pomieszczenia. Wszystko na załączonych dwóch rysunkach.
Chciałbym aby pokój dzienny był od południowej, nasłonecznionej strony. Na dole planuję też sypialnię i chciałbym aby była zacisznym miejscem. Najlepiej przedstawię oba warianty. Czerwoną przerywaną linią wyznaczyłem nieprzekraczalną linię zabudowy, którą mam w warunkach zabudowy wydanych przez gminę i to trochę utrudnia, gdyż ogranicza obszar zabudowy. Myślę, że koncepcje są na tyle czytelne, że nie będzie problemu z tym co na rysunkach. Kółka mniejsze i większe to oczywiście istniejące już drzewa lub dopiero do posadzenia. Od strony zachodniej i południowo-zachodniej jest posadzony żywopłot.

Wariant A.
Wejście od wschodu, garaż od wschodu, pokój dzienny od strony południowo-zachodniej, sypialnia od północnego-zachodu. W tym wariancie w pokoju dziennym i sypialni bardziej będzie odczuwalny hałas od przejeżdżających samochodów.

http://fotoo.pl/show.php?img=623666_dom-wariant-a.jpg.html

Wariant B.
Wejście od zachodu i garaż od zachodu. pokój dzienny od południowego wschodu, a sypialnia od wschodu. Uważam ten wariant za lepszy gdyż garaż będzie tłumił hałas od zachodu a pokój dzienny będzie tylko jedną ścianą skierowany w stronę drogi. W tym wariancie sypialnia będzie w zacisznym miejscu.

http://fotoo.pl/show.php?img=623667_dom-wariant-b.jpg.html

Czy ktoś również miał podobny problem z usytuowaniem domu na działce i mógłby podzielić się doświadczeniami, uwagami i radami? Czy ktoś miał podobną działkę? Będę również wdzięczny za uwagi dotyczące układu pomieszczeń.
Link do komentarza
Cytat

Będę również wdzięczny za uwagi dotyczące układu pomieszczeń.




A mógłbyś nakreślić gdzie będą drzwi, ciekawi mnie czy do spiżarki będzie się wchodziło od garażu czy kotłowni .... bo ani jedno ani drugie rozwiązanie nie jest najlepsze / wykluczyłam łazienke, bo jakoś dziwnie byłoby po kartofle czy dżemik iść do łazienki i potem do spiżarki ... /
Link do komentarza
Cytat

Czy ktoś również miał podobny problem z usytuowaniem domu na działce i mógłby podzielić się doświadczeniami, uwagami i radami? Czy ktoś miał podobną działkę? Będę również wdzięczny za uwagi dotyczące układu pomieszczeń.



witaj
mam taka sama sytuacje tak ty

click

click


dom z charakterem 4 (domy z wizja)
(odbicie lustrzane)

dom stoi zgodnie z kierunkami swiata

jedyny problem jaki sie pojawil to w urzedzie obrocili dom w papierach 90 stopni w prawo
odwolywalem sie o zmiane decyzji
trwalo to ponad miesiac ale nie zaluje

w zimie slonce operuje tam gdzie najwiecej przeszklen w bryle budynku

z braku mamony jeszcze w nim nie mieszkam...


co do ukladu pomieszczen to bedzie kilka zmian na poddaszu

wjazd na dzialke od strony poludniowo-zachodniej
a dom postawiony jest na w drugiej polowie dzialki liczac od wjazdu


na twoim miejscu wybralbym wariant A Edytowano przez kiwaczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam

stokrotka---> poniżej zamieszczam szkice rzutu parteru i elewacji. Rysunki są dla wariantu B. Projekt będzie robiony na zamówienie przez projektanta.
Dziękuję za opinie. Skłaniam się bardziej ku wariantowi B czyli garaż od zachodu. Problemami przy tej działce są głównie hałas, kurz i spaliny od samochodów, a u nas głównie wiatry zachodnie. Natężenie ruchu na tej drodze na pewno wzrośnie, bo moja działka to część projektowanego osiedla domków jednorodzinnych.
Moim zdaniem na korzyść wariantu B przemawiają: mniejszy hałas a co za tym idzie cichsza sypialnia na dole, możliwość dostawienia wiaty w przyszłości (w wariancie A to niemożliwe). Pokój dzienny nadal jest usytuowany od strony południowej.

Co do uwag. Są rolety, żaluzje itd. więc można zasłonić jak za gorąco w lecie, a poza tym planuję w przyszłości klimatyzację. Auto myję w myjni ;) Od wschodu będą posadzone drzewa więc słońce nie będzie tak bardzo doskwierać o porankach.

Rysunki - rzut parteru i elewacje.
http://fotoo.pl/show.php?img=627398_rzut.jpg.html

http://fotoo.pl/show.php?img=627399_elewacje.jpg.html
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...