Skocz do zawartości

Węglem nie napalisz


Barbossa

Recommended Posts

Jakiej ustawy ?

Wierzę w to co widzę i czuję - zwłaszcza czuję.
U mnie nie ma już kopalń, ani koksowni.

Na składach opalowych leży sobie węgiel - różnisty.
Polski w cenie od 500zł do 1100zł za tonę - wyselekcjonowany prawie ekologiczny, ale obok też leży węgiel - Czeski w cenie od 200 do 300zł za tonę - prawie kamienny.

Jak myślisz, co kupują ludzie mający piece lub kotły ?

Wystarczy przejść się między budynkami, aby wszystko było jasne.
A pomijam już tych co opalają "węglem" z biedaszybów (do 100zł za tonę) i nie wspominam o spalaniu śmieci. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

zawężasz zawężasz....



Co zawężam ?
Podałem tylko fakty.

Cytat

"brak ogrzewania jest bardziej ekologiczny niż ogrzewanie"



Bo to jest prawda - budując "ciepłe domy" - kładziemy kamień milowy do likwidacji kotłów na paliwo stałe, które stają się coraz mniej ekonomiczne w eksploatacji, a także inwestycyjnie coraz mniej atrakcyjne.
Link do komentarza
mnie to zawsze polityka i przewrotność polityków - wcurwiawa!
Żeby była energia - potrzeba paliwa
Żeby było ciepełko i woda ciepła - potrzeba paliwa

To dla użytkownika mieszkania najważniejsze jest - co? nie?

A potem jak słyszę takie bzdecenie - to co!
Kotłownie pozamykają
Koksownie
Wszystko pozamykają!!!!


No w Polsce - wszystko chyba!

ne,Ne,ne - no przecież zawsze można podjąć uchwałę
Rady Miasta
Albo lepiej!
Zarządzenie!
Wojewody!

no
i już
ja je znam Ryś!
Znam takie zarządzenia Wojewody - z 2006 roku - co to je wciąż 6.12 2013 będzie NSA powtórnie im się przyglądał
Tak że mniej emocji, więcej rozwagi + słuchaj mieszkańców i wyborców swoich = dobra decyzja...

Cytat

Bo to jest prawda - budując "ciepłe domy" - kładziemy kamień milowy do likwidacji kotłów na paliwo stałe, które stają się coraz mniej ekonomiczne w eksploatacji, a także inwestycyjnie coraz mniej atrakcyjne.



znaczy się jakie - niepotrzebujące energii z zewnątrz - jakiejkolwiek!
No proszę Cię!

No co!
Nawet pompa ciepła - prądu potrzebuje - prawda?
Prąd!
No jasne - elektrownia atomowa - i już
Ale dobrze wiesz - że elektrownia taka jest gorszym zagrożeniem chyba - aniżeli ta nasz, tradycyjna.
A i nie ma potrzeby innej - a i ludzie mają pracę, wypłatę i gospodarkę tą wypłatą napędzają
A i wiele wiele innych bym znalazł w polemice - jeśli chcesz ją podjąć
Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Bo masz na myśli tylko nieudolność władzy. Z szerszej perspektywy wygląda to trochę inaczej.

Można grzać i wodę i pomieszczenia bez użycia (indywidualnego) węgla i często taniej niż węglem.
Era czarnego złota kończy się (a w zasadzie skończyła się) - trzeba się z tym pogodzić.
Górnictwo jakie takie nie padnie jak "zamkną" kominy indywidualne.

Oczywiście prawo nie może działać wstecz - czyli nie można nagle zakazać wszystkim używanie węgla, ale droga zakazu w nowo budowanych domach jest słuszna - moim zdaniem, rzecz jasna.

Ps. Budując tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami, moc kotła potrzebnego do ogrzania 150m2 + CWU, to około 7kW.
Na "dniach" zaczną obowiązywać nowe "współczynniki U", a wtedy i 5kW będzie wystarczające. Kup taki kocioł węglowy.

To się nazywa selekcja naturalna. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Można grzać i wodę i pomieszczenia bez użycia (indywidualnego) węgla i często taniej niż węglem.
Era czarnego złota kończy się (a w zasadzie skończyła się) - trzeba się z tym pogodzić.
Górnictwo jakie takie nie padnie jak "zamkną" kominy indywidualne.




nieprawda
naturalne złoża eksploatowane - do granic możliwości to ropa!
Węgiel jeszcze spokojnie na 600 lat przewidywany jest - jako kopalina do wydobywania
I ja - właśnie tutaj widzę naszą pozycję liderowania niedługo
Tam żaden gaz łupkowy
Tam żadne inne drogie w eksploatacji kopaliny....
Węgiel!
Naturalny surowiec energetyczny - który zaraz niezbędny się okaże w codziennym życiu.

Wbrew pierdzeniom polityków!co to się na wszystkim znają lepiej niż My!

Cytat

Można grzać i wodę i pomieszczenia bez użycia (indywidualnego) węgla i często taniej niż węglem.



to mi tutaj szybko potwierdzaj - czym!!!!

ale tak wiesz - nie solary, nie inne które węgla przy produkowaniu - a i tak węgla wymagają
Które to!
Link do komentarza
Ja tego nie kwestionuję - ale tu mowa o indywidualnych piecach (kotłach), które nie są ekonomiczne i ekologiczne.

To prawda, że węgiel jest potrzebny, ale niekoniecznie do grzania indywidualnego i o tym tu i teraz mowa.

I co jest nieprawdą, że Polska gospodarka na węglu już nie stoi ? Albo, że brak indywidualnych odbiorców zagrozi istnieniu górnictwa w Polsce ?
Link do komentarza
Cytat

I co jest nieprawdą, że Polska gospodarka na węglu już nie stoi ? Albo, że brak indywidualnych odbiorców zagrozi istnieniu górnictwa w Polsce ?



właśnie, właśnie!
Indywidualni - może i nie.
To tak jak z gazem
70% zużycia to firmy (głównie te produkujące nawozy dla rolników)

Nie będę się brał z Tobą na rogi - bo nie taki przecież pomysł tematu w wątku - a i Ty mi za bliski prywatnie przecież kamrat.
Ale cierpliwie poczekam kilka lat - i wypomnę Ci w tym wątku kiedyś - mam tego pewność! Że wypomnę brak pozytywnego postrzegania górnika i kopalin - jako czegoś, co ratunkiem dzisiaj, a kiedyś zwykłym bogatym wpływem do budżetu miało być - zamiast akcyzy na fajki i piwo,
Podwyższanej wciąż....
Link do komentarza


przypomnieć wypada i pomyślcie jak wiele znaczy - a gdy nie będzie można nim palić - to wejdzie ustawa że będzie można go zjeść!

Jak znam życie - cała reszta Polski uzna ustawę za słuszną i jeszcze dopierdoli na forach - niby społecznościowych.....tym z wydobycia żyjącym...że smaczny jest i rzeczywiście da sięgo.Da
Link do komentarza
Cytat

Że wypomnę brak pozytywnego postrzegania górnika i kopalin - ...............



icon_eek.gif

To jest zbyt daleko idąca i niesłuszna interpretacja - wszak ja z pierwszego wykształcenia górnik jestem (nie wspominając już o drobnym fakcie, że akurat mnie, likwidacja kopalń zmusiła do zmiany zawodu) . icon_biggrin.gif

Ps. Akcyzą nie jest obłożony węgiel dla gospodarstw domowych i na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej.
Link do komentarza
bajbaga ma rację - niestety....

Cytat

znaczy się jakie - niepotrzebujące energii z zewnątrz - jakiejkolwiek!
No proszę Cię!

No co!
Nawet pompa ciepła - prądu potrzebuje - prawda?
Prąd!
No jasne - elektrownia atomowa - i już
Ale dobrze wiesz - że elektrownia taka jest gorszym zagrożeniem chyba - aniżeli ta nasz, tradycyjna.
A i nie ma potrzeby innej - a i ludzie mają pracę, wypłatę i gospodarkę tą wypłatą napędzają
A i wiele wiele innych bym znalazł w polemice - jeśli chcesz ją podjąć



bo tu nie o pompe chodzi...ale docelowo o domy zeroenergetyczne....
Link do komentarza
Całe te zakazy to nie wierze ,że są w 100% przestrzegane. A co zrobić babcia z emeryturą co kot napłakał , takich ludzi nie brakuje w Polsce. Niech się wezmą za koncerny co więcej wytrzymają aniżeli indywidualni mieszkańcy. Fabryki robią to cały rok a domki czy mieszkania tylko kilka miesięcy w roku. Ale tak zawsze u Nas w kraju było i jest ,że trzeba tego szaraka na dole zdołować.

A referendum nie zrobią bo wiadomo jaki byłby wynik icon_biggrin.gif Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Całe te zakazy to nie wierze ,że są w 100% przestrzegane. A co zrobić babcia z emeryturą co kot napłakał , takich ludzi nie brakuje w Polsce. Niech się wezmą za koncerny co więcej wytrzymają aniżeli indywidualni mieszkańcy. Fabryki robią to cały rok a domki czy mieszkania tylko kilka miesięcy w roku. Ale tak zawsze u Nas w kraju było i jest ,że trzeba tego szaraka na dole zdołować.

A referendum nie zrobią bo wiadomo jaki byłby wynik icon_biggrin.gif



Heniu, nie wiesz co piszesz..te kilka miesięcy w roku, to jest tragedia. jak tylko rozpoczyna się sezon grzewczy, to stany PM10 przekraczają stany alarmowe...
http://stacje.katowice.pios.gov.pl/monitoring/
pooglądaj sobie raporty - pomiary automatyczne/stacje/np.Rybnik
Link do komentarza
Z grubsza zgodzę się z tym, że kotły trują i śmierdzą ale... Usłyszałem kiedyś historię jak to jeden biedny, bardzo biedny człowiek mi powiedział. "Był czas kiedy było bardzo źle. Z braku laku poszedłem do lasu i pozbierałem wszelkie śmieci zwłaszcza butelki typu PET. Wiem, że to złe ale dzięki nim nie zamarzłem. I co może lepiej aby kolejne 300lat się rozkładały?" I mocno dało mi to do myślenia - choć osobiście bardzo nie pochwalam a wręcz neguję i pierwsza moja reakcja nie była miła dla rozmówcy.....
Link do komentarza
Cytat

Heniu, nie wiesz co piszesz..te kilka miesięcy w roku, to jest tragedia. jak tylko rozpoczyna się sezon grzewczy, to stany PM10 przekraczają stany alarmowe...
http://stacje.katowice.pios.gov.pl/monitoring/
pooglądaj sobie raporty - pomiary automatyczne/stacje/np.Rybnik


Wiem, nie tylko Rybnik ma takie problemy i wcale nie bronię palenia węglem .Patrzę na całość (a raczej staram się patrzeć) obiektywnie ,bo kto pomoże tym najuboższym? Ja sam miałem kiedyś takiego sąsiada ,że bym go tępą siekierą ..... bo jak przeszedł sezon grzewczy to palił dosłownie wszystkim, jak wiatr wiał w przeciwnym kierunku to można było wytrzymać (ale za to inni mieli przekichane) ale jak wiał w moja stronę to nie było mowy aby na dworze wysiedzieć.Nie będę przesadzał,że było tak co dzień ale często się zdarzało.
Link do komentarza
Cytat

Wiem, nie tylko Rybnik ma takie problemy i wcale nie bronię palenia węglem .Patrzę na całość (a raczej staram się patrzeć) obiektywnie ,bo kto pomoże tym najuboższym? Ja sam miałem kiedyś takiego sąsiada ,że bym go tępą siekierą ..... bo jak przeszedł sezon grzewczy to palił dosłownie wszystkim, jak wiatr wiał w przeciwnym kierunku to można było wytrzymać (ale za to inni mieli przekichane) ale jak wiał w moja stronę to nie było mowy aby na dworze wysiedzieć.Nie będę przesadzał,że było tak co dzień ale często się zdarzało.



Wszelkie zakazy spełzną na niczym ,Polacy przez tyle wieków byli nękani i dali radę się przeciwstawić ,jak są zakazy to my ręce zacieramy i próbujemy je zaraz obejść ,to trzeba zmieniać w głowie ,przez edukację .
Na przykładzie tego tematu :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...ęgla-kamiennego
można niewielkim kosztem, praktycznie własnym nakładem pracy , zaoszczędzić opał i być mniej uciążliwym dla sąsiadów i otoczenia .
Link do komentarza
Cytat

Wszelkie zakazy spełzną na niczym ,Polacy przez tyle wieków byli nękani i dali radę się przeciwstawić ,jak są zakazy to my ręce zacieramy i próbujemy je zaraz obejść ,to trzeba zmieniać w głowie ,przez edukację .


A mi się nasunęło takie cuś ,po Twojej podpowiedzi ,że Polacy od wieków byli nękani i dali radę.
Otóż Polak ma we krwi robić władzy na przekór, przecież patrząc wstecz to jak nie rozbiory ,to zabory ,to okupacja ,komuna itp i co? Palak dał radę zawsze robił wbrew władzy i to już mamy we krwi bez względu czy jakieś rozwiązanie jest słuszne czy nie Polak zawsze postawi swoje Veto icon_biggrin.gif

Cytat

Na przykładzie tego tematu :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...ęgla-kamiennego
można niewielkim kosztem, praktycznie własnym nakładem pracy , zaoszczędzić opał i być mniej uciążliwym dla sąsiadów i otoczenia .


Nie będę się chwalił ale ten sposób palenia to stosuje od kilkunastu lat icon_biggrin.gif
A pamiętasz jak za komuny były modne takie piecyki co zasypywało się je węglem i rozpalono je z góry , żar szedł na dół i z powrotem do góry.
Coś na wzór tego
Link do komentarza
Jako szczęśliwy posiadacz kotła węglowego pozwolę sobie wtrącić trzy grosze w polemikę.
W moim przekonaniu ten zakaz jest delikatnie mówiąc jak strzał kulą w płot.
Od lat jestem fanem wątków prowadzonych przez userów Last Rico , hes itp.
Udowodnili Oni , że można tym paliwem palić ekonomiczniej nie trując przy tym wszystkich i wszystkiego co żywe wokoło.
...takie porównanie mi się nasuwa :scratching:
Większość z nas pamięta czasy ,gdy radzieckie ziły spalając 40l/100 benzyny kiepskiej jakości śmigały nam pod nosem , na przemian z węgierskimi autobusami ,które ruszając z przystanku zostawiały za sobą duszące obłoki pełne śmiertelnych toksyn.
Dziś tych pojazdów już na szczęście na ulicach nie widzę. Wyginęły , a raczej wykluczyła je z obiegu ekonomia - po pierwsze. Bo po co tyle wydawać na paliwo - skoro można trzy razy mniej ?
Pukaliśmy się w czoło kiedy wprowadzono zakaz sprowadzania samochodów bez katalizatorów jednocześnie sprzedając w salonach tico,lubliny i inne cuda smrodząco-trujące wiele bardziej niż te z zachodu.
Nie pomogło to w przeżyciu tym produktom- upadły bo tak samo wykluczyła je ekonomia.
Dziś samochody dalej są na benzynę. Jutro też będą.
Będą miały silniki mniejszej pojemności , spalające mniej i bardziej efektywnie ...ale dalej na benzynę .
Tak samo należy potraktować (imho) spalanie węgla ,brykietów, peletów itd.
Da się .Wcale nie przez wprowadzanie zakazu go spalania.
Cena moi drodzy ! Cena czyni cuda ! Dopóki benzyna nie kosztowała tyle ile kosztuje - truliśmy się wzajemnie z rozkoszą przepuszczając przez nasze baki hektolitry . Nikt się nie przejmował ,że jego bryka pije 15ście na100.
Dziś na lcznikach mamy komputery , które z dużą precyzją informują nas ile to marnujemy w tej chwili , a ile to oszczędzamy w innej.
W mojej okolicy , z uwagi na wrzechobecność węgla - mało kto nim nie pali.
Tyle tylko , że ja spalam go 1,3t/sezon , a górnik z deputatem 6t/rok spala 6t/sezon icon_biggrin.gif
Gdyby tak trzeba mu było wyjąć z domowego budżetu gotówkę na tyle opału ...


...ale to tylko takie moje skromne trzy grosze


Link do komentarza
Cytat

Wszelkie zakazy spełzną na niczym ,Polacy przez tyle wieków byli nękani i dali radę się przeciwstawić ,jak są zakazy to my ręce zacieramy i próbujemy je zaraz obejść ,to trzeba zmieniać w głowie ,przez edukację .
Na przykładzie tego tematu :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...ęgla-kamiennego
można niewielkim kosztem, praktycznie własnym nakładem pracy , zaoszczędzić opał i być mniej uciążliwym dla sąsiadów i otoczenia .


Pisałem tu już o tym 2 lata temu icon_biggrin.gif
Rozumiem też żeby ograniczyć spalanie w miastach. Tam dom przy domu. Zimą nie da się przejść, bo nie ma czym oddychać
To jednak efekt złego palenia węglem i (zwłaszcza) zamiennikami!
Ale czy ktoś wyobraża sobie zakaz w całym województwie Małopolskim albo Sląskim?
Bo ja nie.
Zamiast tego powinny być szkolenia jak efektywnie, ekonomicznie i ekologicznie(j) palić w kotłach. Edytowano przez MrTomo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

oczywiście - bardzo skutecznie dbać, o czym regularnie się dowiadujemy....zresztą nasi sąsiedzi z zachodu też....tylko trochę inaczej....



bo u nich Merkel rządzi - a nie Tusk!

dzisiaj deklaracja w świat poleciała - 500.000 ojro dla Filipińczyków!
a My?
My to se śmieci pozałatwiajmy najpierw swoje własne - skutecznie...
Link do komentarza
W Zakopanem, to nie Giewont zanieczyszczał powietrze.
W Krakowie, to nie aktywność Kopca jest przyczyna złej jakości powietrza.
Na mojej wsi, to nie Chełmiec jest aktywny, tylko sąsiedzi palą torfem albo śmieciami ( w nowych budynkach, ale sprzed zakazu kominowego) - przez cały rok (bo CWU).
Tam gdzie stoją budynki z zakazem kominowym (dla nowo budowanych) takich problemów nie ma - cały rok maja otwarte okna.

I moje pytanie - gdzie chcieli byście budować (mieszkać) w sąsiedztwie "spalarni" śmieci ?
Jeśli tak to mogę sprzedać 2 działki w środku takiego eldorado. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Postępu nie zatrzymasz. Paliwa stałe w domowych instalacjach grzewczych są be, bo trują powietrze - zwłaszcza węgla to dotyczy.



tak mi się nasunęło - efekt konferencji na której byłem - że nie ma co dramatyzować......
zmiany jeśli nastąpią, to pewnie nie szybko i będą tylko bodźcem do pracy nad coraz wydajniejszymi paleniskami....będą ograniczenia, ale węgiel nieprędko zniknie....
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

będą ograniczenia, ale węgiel nieprędko zniknie....



i na to wygląda

"Nie było nigdy zamiarem Ministerstwa Środowiska, ani nie było takich planów w rządzie, żebyśmy zakazali spalania węgla w sektorze bytowo-komunalnym – poinformował wicedyrektor departamentu ochrony powietrza w resorcie środowiska Roman Głaz. Jak dodaje, departament chciał jedynie, aby spalanie odbywało się w cywilizowany sposób."



http://dzisiajwgliwicach.pl/aktualnosci/it...%C4%99-wycofuje

Chociaż wczoraj czytałem że w Krakowie ustawa przeszła. Poprawiono jedynie punkt o spalaniu drewna w kominku, dopuszczając taka mozliwość.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,1..._odetchnie.html
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
"Związkowcy oczekują od premiera "podjęcia działań na rzecz opracowania polityki energetycznej kraju opartej na węglu". Podkreślają przy tym, że jest jedynym surowcem energetycznym, którego Polska posiada pod dostatkiem.
Wszelkie zaniechania w obecnej sytuacji będą nieodwracalne i doprowadzą do katastrofy całego kraju - przestrzegają związkowcy. "

Zima nie pomogła, jest katastrofalnie...

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/340...iczna,id,t.html
Link do komentarza
Cytat

"Związkowcy oczekują od premiera "podjęcia działań na rzecz opracowania polityki energetycznej kraju opartej na węglu".


Teraz chyba nie będzie miał czasu i głowy, bo jego córka dostała chyba ze dwa esemesy z groźbami karalnymi, więc musi zorganizować ochronę i wytropić nadawcę. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
bobiczek - nie bardzo rozumiem dlaczego "zaczęło się"? Aby górnictwo (czy jakakolwiek inna branża produkcyjna, usługowa) była opłacalna i rentowna, należy albo podnieść cenę na towar/usługę albo ograniczyć koszty. Podniesienie ceny na węgiel stanie się średnio (żeby nie powiedzieć bardzo) opłacalne gdyż mamy tańszy węgiel z za granicy czy (w skrajnym przypadku) alternatywne źródła energii które są mniej uciążliwe dla odbiorcy (olej, gaz, zielona energia). Więc pozostaje ograniczanie kosztów. Jest to jakby naturalne. Skoro nie można znieść przywilejów górniczych oraz odciąć raz na zawsze udziału (finansowego) związków zawodowych to....

Więc wygaszenie 5 kopalń to żaden początek... Albo inaczej, tak to początek konkurencyjnych cen dla przeciętnego kowalskiego.

P.S. Zdaję sobie sprawę, że mało popularne poglądy głoszę, ale "biznes is biznes".....
Link do komentarza
Może i bym sie z Tobą zgodził, gdyby nie podobna sytuacja która miała kilka dobrych lat temu z polskimi cukrowniami.
Zamykanie i likwidacji tychże wspomnianych tłumaczona była w bardzo podobny sposób i podobnie argumentowana.
A jednak po latach okazała sie błędem.
Myślę że podobna sytuacja może przydarzyć się w przypadku kopalń.
Bo tutaj sama ekonomia to nie wszystko.
Jest tam w tle dla mnie ważniejsza niezależność energetyczna, której pozbędziemy sie definitywnie w przypadku likwidacji polskich kopalń.
Dzisiaj walczymy na razie o zminimalizowanie niekorzystnych emisji itd, ale w przypadku likwidacji sprawa staje się poważniejsza a nawet groźna - jak dla mnie
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...