Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
luk885

garaz wolnostojacy a linia gazu

Recommended Posts

Witam ! czy garaz wolnostojacy lub jakakolwiek inna budowla wolnostojaca ma prawo stac na lini gazu? bardzo prosze o odpowiedz potrzebuje pilnie to wiedziec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam ! czy garaz wolnostojacy lub jakakolwiek inna budowla wolnostojaca ma prawo stac na lini gazu? bardzo prosze o odpowiedz potrzebuje pilnie to wiedziec


Czemu o to nie zapytasz u siebie w zakladzie gazowniczym.
Moze cos Ci to pomoże


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Kwestie z wiązane z usytuowaniem budynków mieszkalnych względem istniejących gazociągów zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 30 lipca 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe (Dz. U. Nr 97, poz. 1055) - dalej r.w.t.s.g. Zgodnie z § 9 ust. 2 r.w.t.s.g. "dla gazociągów układanych w ziemi i nad ziemią powinny być wyznaczone, na okres eksploatacji gazociągu, strefy kontrolowane, których linia środkowa pokrywa się z osią gazociągu". Przy czym zgodnie z § 9 ust. 6 pkt 1 lit. d r.w.t.s.g. szerokość strefy kontrolowanej, której linia środkowa pokrywa się z osią gazociągu, dla gazociągów podwyższonego średniego ciśnienia i gazociągów wysokiego ciśnienia, o średnicy nominalnej powyżej DN 500, powinna wynosić 12 m. Zaś z § 9 ust. ust. 4 r.w.t.s.g. wynika, że w strefie kontrolowanej nie wolno wznosić budynków. Należy więc przyjąć, że budynek mieszkalny może zostać usytuowany w odległości 6 m od osi gazociągu (strefa kontrolowana ma bowiem mieć szerokość 12 m, a więc po 6 m. z każdej strony licząc od osi gazociągu). Przy czym z przepisów nie wynika, aby usytuowanie budynku względem gazociągu było uzależnione od zgody właściciela gazociągu, czy też od spełnienia wymagań dotyczących zabezpieczeń budynku.

Wymagania powyższe nie dotyczą jednak gazociągów, które zostały wybudowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia (tj. przed dniem 12 grudnia 2001 r.) i dla których przed tym dniem wydano pozwolenie na budowę; wynika to z treści § 89 r.w.t.s.g. Do tego rodzaju gazociągów i ich stref kontrolowanych należy stosować przepisy rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 14 listopada 1995 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe (Dz. U. Nr 139, poz. 686).

Natomiast jeżeli gazociągi zostały wybudowane przed dniem 22 grudnia 1995 r. mają do nich zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Przemysłu z dnia 24 czerwca 1989 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe (Dz. U. Nr 45, poz. 243 z późn. zm.).


Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...