Skocz do zawartości

Status działki problem


erol

Recommended Posts

Mam problem z określeniem statusu działki. Ale od początku:

Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży działki. Ogłoszenie pochodzi z Agencji Nieruchomości. Widnieje tam status budowlano-rolna. Znalazłem tą działkę i narazie na własną rękę próbuję się czegoś o niej dowiedzieć. Wg Starostwa działka leży już w obrębie wsi. Poszedłem więc do urzędu gminy. Pani powiedziała, że ma stare mapy na których widnieje że to jest działka rolna, ale te tereny przewidziane są pod budowę ponieważ nieopodal jest w planach obwodnica. Powiedziała też ,że można się budować tylko do 100m wgłąb polnej drogi przy której leży ta działka ( ze względów planowanej obwodnicy). Zmierzyła i to 100m zahacza kawałeczek o tą działkę. I ona nie wie czy będe mógł się tam budować. W starostwie powiedzieli mi też że są to grunty R czyli rolne. I teraz mam totalny mętlik - co powinienem sprawdzić jeszcze, gdzie, o co zapytać i kogo by dowiedzieć się więcej. Na pewno zadzwonię do agencji, ale właśnie - o co pytać, żeby mi nie wcisnęli działki na której nie będe mógł się wybudować?
Link do komentarza
Nie ma Planu Zagospodarowania tego terenu. WZ to warunki zabudowy? A skąd mogę się dowiedzieć jaka to jest działka - czy rolno-budowlana czy rolna. Bo sprzeczne informacje podaje agencja nieruchomości i starostwo. Jeżeli to jest działka rolna to czy najpierw nie muszę jej odralniać zanim wystąpię o warunki zabudowy?
Link do komentarza
Musisz wystąpić z wnioskiem do gminy (formularze pewnie na stronie inetrenetowej gminy) o warunki zabudowy i określić mniej więcej co chcesz tam postawić: szerokość, długość, wysokość, kąt nachylenia połaci dachowej, ilość spadków dachu... i czekać na warunki. Nie musisz być właścicielem nieruchomości, by dostać WZ.
Link do komentarza
Cytat

Musisz wystąpić z wnioskiem do gminy (formularze pewnie na stronie inetrenetowej gminy) o warunki zabudowy i określić mniej więcej co chcesz tam postawić: szerokość, długość, wysokość, kąt nachylenia połaci dachowej, ilość spadków dachu... i czekać na warunki. Nie musisz być właścicielem nieruchomości, by dostać WZ.



Ale w geodezji Starostwa muszą mieć aktualne mapy. Tam powinno to być wszystko ładniutko oznaczone.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Sprawa wygląda tak, że chcę złożyć wniosek o wydanie WZ zanim kupię tę działkę. Jest to faktycznie działka rolna. Starostwo wydało mi mapki, ale nie chce wydać wypisu z rejestru gruntów. Twierdzi, że właściciel musi osobiście podpisać dokument. Ja nie mogę. No i ściana. Właściciel mieszka nie w moim mieście, nie ma w tym żadnego interesu, żeby przyjeżdzać i podpisywać dla mnie coś w starostwie. Jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Jakieś pełnomocnictwo może do wybierania dokumentów w jego imieniu? Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Tyle, że na tym etapie taki wypis nie jest (nie powinien być) wymagany. Reguluje to ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym art.52.2. (przywołany w art.64 tejże) - poproś o podstawę prawną dla takiego (tego) żądania.

Natomiast jeśli urząd (gmina) się uprze, to aby nie tracić czasu na "boksowanie" - złóż wniosek (w starostwie) o wydanie tego wypisu i wykaż swój interes prawny w uzyskaniu tego wypisu ( zamiar kupna tej działki takowym jest)

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Mam wniosek o WZ przed sobą z urzędu gminy i jest tam 9 załączników. M.in.

3) wypis z rejestru gruntów dla działki / działek / na których zamierzona jest inwestycja i jej oddziaływanie
4) wypis z rejestru gruntów ( uproszczony ) dla działek sąsiednich,

W starostwie mi powiedzieli,że nie wydadzą wypisu z rejestru bo musi być właściciel. Tłumaczyli się ochroną danych osobowych. Tyle, że ja dane właściciela znam już z agencji nieruchomości
Link do komentarza
Cytat

Sprawa wygląda tak, że chcę złożyć wniosek o wydanie WZ zanim kupię tę działkę. Jest to faktycznie działka rolna. Starostwo wydało mi mapki, ale nie chce wydać wypisu z rejestru gruntów. Twierdzi, że właściciel musi osobiście podpisać dokument. Ja nie mogę. No i ściana. Właściciel mieszka nie w moim mieście, nie ma w tym żadnego interesu, żeby przyjeżdzać i podpisywać dla mnie coś w starostwie. Jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Jakieś pełnomocnictwo może do wybierania dokumentów w jego imieniu?



tak jeszcze na marginesie - piszę na podstawie własnego doświadczenia...
u mnie w UM pozwalają wnioski złożyć przez internet
np złożyłem tak niedawno wniosek o wypis z rejestru gruntów
sciągnąłem druk, wypełniłem, podpisałem, zeskanowałem, wysłałem mailem. Odbiór szybciej niz przy złożeniu wniosku osobiście (wiem, bo przerabiałem jakiś czas temu) Po co tracić czas na wizyty w urzędzie?

a tak na marginesie, gdy urząd (lub konkretna osoba z urzędu) nie jest do zgody, to można wykorzystać ePUAP - mają profil zaufany można naprawdę wiele załatwić w ten sposób, bo wiele instytucji umożliwia w ten sposób procesowanie wniosków. Inna rzecz, że pewnie niewiele osób korzysta z tej możliwości (pewnie z niewiedzy) Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dodaj do tego, że mając nr. KW - bez problemów ściągasz przez internet wypis z KW (co może być pomocne w uzyskaniu, niezgodnego z prawem, żądania wypisu z rejestru gruntów).

Ps. A to żądanie dla działek sąsiednich też kuriozalne (nie wspominając już, że niezgodne z obowiązującymi przepisami).

Cytat

Sprawa wygląda tak, że chcę złożyć wniosek o wydanie WZ zanim kupię tę działkę.




Musisz mieć świadomość tego, że nawet spełniając absurdalne wymogi tej gminy, na WZiZT będziesz czekał kilka miesięcy.


dopisałem:


Cytat

Powiedziała też ,że można się budować tylko do 100m wgłąb polnej drogi przy której leży ta działka ( ze względów planowanej obwodnicy). Zmierzyła i to 100m zahacza kawałeczek o tą działkę.



W zasadzie tu masz pełną odpowiedź.

Jeśli ten kawałek wystarczy do zabudowy, czyli dom będzie postawiony, tylko na tym kawałku, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że otrzymasz zgodę na budowę.

I na marginesie - tylko ten kawałek można uznać za "budowlany" - reszta jest i będzie musiała pozostać rolna (bez prawa zabudowy - chyba, że będzie zmiana w studium i MPZP). Powinno to mieć odzwierciedlenie w cenie tej działki (teoretycznie). Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
U mnie to nawet wniosku o wypis nie mogę przez internet ściągnąć ze strony starostwa. Widzę, że jest możliwość skorzystania z ePUAP, ale niestety nie bardzo się w tym wyznaję
Sprawa z tymi 100 metrami też jest dla mnie jakaś niejasna. W zasadzie to nie wiem z czego to nawet wynika te 100m. Pani urzędnik mnie "załatwiała" w stylu "idź już i daj mi spokój"

Cytat

Musisz mieć świadomość tego, że nawet spełniając absurdalne wymogi tej gminy, na WZiZT będziesz czekał kilka miesięcy.

Zdaję sobie z tego sprawę, ale nie kupię działki w ciemno tylko dlatego, że jest atrakcyjnie położona. Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

U mnie to nawet wniosku o wypis nie mogę przez internet ściągnąć ze strony starostwa. Widzę, że jest możliwość skorzystania z ePUAP, ale niestety nie bardzo się w tym wyznaję



no właśnie w tym głowny problem - z moich znajomych to mało kto wie, że coś takiego istnieje, nie wspominając już o korzystaniu icon_eek.gif
http://epuap.gov.pl/
rejestrujesz konto zwykłe
prawdoodobnie nie masz podpisu cyfrowego, więc pozostaje ci przekształcić konto w profil zaufany - to konieczne zeby móc wysyłać dokumenty. Zaznacza się opcję w koncie i ma się 2 tygodnie zeby pojawić sie z dowodem tożsamości w wybranej instytucji (u nas jest to ZUS i US) - to taka dodatkowa weryfikacja.
Gdy już konto jest i profil zaufany , pozostaje tylko składać wnioski do elektronicznej skrzynki podawczej, można wysyłać wszelkiej maści pisma, wnioski, dowody itd - wszystsko jest podpisane cyfrowo przez nas - i adresat (urząd, sąd itp) ma obowiązek odpowiedzieć w ustawowym terminie.
I od razu podpowiedz - domyślnie na koncie ePUAP nie ma żadnych powiadomień na maila, że przyszła wiadomość/odpowiedź od urzędu - nie wiem dlaczego, pewnie jakiś "geniusz" to projektował - trzeba zacząć od konfiguracji skrzynki (co też nie jest intuicyjne, niestety)
Co ciekawe - podobne funkcjonalnościa rozwiązanie jak e-sąd jest już domyślnie dobrze skonfigurowane(chodzi o te powiadomienia)
Jest to o tyle istotne, że np. dostałem pismo z ministerstwa i jest termin 7 dni żeby je odebrać z ePUAP - po tym terminie, zostaje tylko ślad w systemie że pismo było i nie ma możliwości odebrania go....

samo pomysł jest super jak dla mnie, natomiast mam wrażenie, że nie jest w niczyim interesie rozpropagowania tego rozwiązania i jego funkcjonalności - a mam wrażenie, że jest wręcz odwrotnie...w tych urzędach też się chyba tego boją, bo na samą sugestię że coś im tam przeslę przez ePUAP, to proponują żeby im wysłać wniosek zeskanowany i podpisany na maila urzędowego, a po wysłaniu maila ze na jutro będzie gotowe icon_lol.gif Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ale na tej stronie nie ma wzoru wniosku. Wzór wniosku jest tu

http://www.przeworsk.net.pl/asp/pliki/wnio...ow_zabudowy.doc

I tutaj są konkretne załączniki. Czyli wg Ciebie powinienem ściągnąć ten wniosek, wypełnić go i dołączyć do niego tylko kopię mapy zasadniczej? Podejrzewam, że urzędnik od razu go odrzuci "bo nie ma reszty załączników"

Cytat

Gdy już konto jest i profil zaufany , pozostaje tylko składać wnioski do elektronicznej skrzynki podawczej, można wysyłać wszelkiej maści pisma, wnioski, dowody itd

Ale jeżeli tych wniosków nie można ściągnąć ze strony urzędu to i tak muszę się tam pofatygować po pusty druk, wypełnić go i dopiero wtedy złożyć przez ePUAP? Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ale jeżeli tych wniosków nie można ściągnąć ze strony urzędu to i tak muszę się tam pofatygować po pusty druk, wypełnić go i dopiero wtedy złożyć przez ePUAP?



założenie jest takie, że ściągasz, drukujesz, wypełniasz,wysyłasz bez ruszania się z domu.
Jak nie ma wniosku na stronie, napisz maila do urzędu z prośba o przesłanie w formie cyfrowej.
Albo poślij przez ePUAP, to tak jakbys posłał list polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru icon_smile.gif

a wniosek, może być nawet ogólny (bez logo UM itp) - chyba muszą go przyjąć - jak np. ściągniesz ze strony ministerstwa
Link do komentarza
Gmina nie ma, ale starostwo ma obsługę elektroniczną, a to do starostwa składam wniosek o wypis z ewidencji gruntów. Założyłem konto na ePUAP, chciałem sprawdzić czy mogę złożyć wniosek a dostaję komunikat - "Nie znaleziono informacji o możliwości załatwienia sprawy we wskazanej miejscowości". Na stronie starostwa piszą, że przystąpili w 2009 do epuap a na epuap, że nie ma możliwości. Eh, urzędy
Link do komentarza
Chłopie drogi - strasznie mieszasz sprawy.
Piszesz o WZiZT, a odnosisz się do wypisu z ewidencji gruntów, który nie jest potrzebny - podałem Ci stronę na której to jasno napisano i to dla Twojej gminy.



Pobierz sobie ten wniosek ze strony Urzędu.
Zmodyfikuj go (usuwając niepotrzebne wymagane załączniki) wypełnij i dostarcz do gminy.
Ale przedtem sprawdź zapisy w Studium, czy ta działka nie leży w strefie jakiejś ochrony.
Link do komentarza
Cytat

Chłopie drogi - strasznie mieszasz sprawy.


W którym miejscu? Dla mnie wszystko jest jasne. Staram się o WZ, do WZ potrzebuję załączników ze starostwa, w tym wypis z rejestru gruntów. Wypis jest potrzebny zgodnie z wnioskiem urzędu gminy. Ty każesz mi modyfikować wniosek na własną modłę. Przecież urzędnik mi tego nie przyjmie. Co mu powiem? Że na jakiejś stronie www pisali, że wypis nie jest wymagany i dlatego sam sobie zmodyfikowałem wniosek?
Link do komentarza
Cytat

Że na jakiejś stronie www pisali, że wypis nie jest wymagany i dlatego sam sobie zmodyfikowałem wniosek?



Nie na jakiejś stronie, tylko na oficjalnym opisie obowiązujących procedur zaakceptowanych przez ministerstwo.

Wykaz załączników (zgodny z art.52 ustawy o planowaniu i .....) masz w podanym linku w WARUNKI/więcej informacji - literka B.


To było po pierwsze.

Po drugie - jeśli jednak wolisz dostarczyć ten wypis (bo urząd się uprze) to przy wniosku o wypis musisz podać swój interes prawny, bo starostwo nie wyda tego wypisu osobie postronnej.
Link do komentarza
Ok, próba nie strzelba. Wypełnię wniosek i dołączę do niego tylko mapki. Zobaczymy co na to urzędnik. Dzięki bardzo za pomoc. Poinformuję niedługo jak się ma sytuacja

Cytat

przy wniosku o wypis musisz podać swój interes prawny, bo starostwo nie wyda tego wypisu osobie postronnej.

Wiem. Pisałem o tym wyżej, że nie chcieli wydać, ale nie byłem osobiście. Teraz pójdę osobiście i napomnę o interesie prawnym. Jeżeli oczywiście urząd gminy wniosku nie przyjmie Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Teraz pójdę osobiście i napomnę o interesie prawnym.



Nie wspomnę, tylko musi być ujęte we wniosku.

Jest w druku wniosku taka rubryka. Warto tam napisać, że dane osobowe otrzymałeś z AN, gdzie wystawiono tą działkę na sprzedaż.
Tu masz przykładowy wzór wniosku: http://www.um.warszawa.pl/sites/default/fi...g-01-04-z_1.pdf

Cytat

Wypełnię wniosek i dołączę do niego tylko mapki. Zobaczymy co na to urzędnik.



Wczytaj się w warunki dla tego terenu, określone w Studium - tam jest napisane co można, a czego nie.
Po co dawać dodatkowy argument do odrzucenia.


Ps. I miej na uwadze, że jeśli w promieniu 3 krotnego frontu działki, ale nie mniej niż 50m, nie ma zabudowań, to także z tego powodu wniosek może być odrzucony (działka nie spełnia wymogów formalnych dla zabudowy).
Link do komentarza
Jeśli dobrze patrzę na mapkę to ta działka leży akurat na granicy gminy więc ciężko z niej wywnioskować jakie to tereny. A jeżeli tereny są R to z automatu decyzja o WZ będzie odrzucona?

Cytat

I miej na uwadze, że jeśli w promieniu 3 krotnego frontu działki, ale nie mniej niż 50m, nie ma zabudowań

Na sąsiedniej działce jest dom, dosyć niedawno wybudowany Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Przeczytaj Studium, bo tam (na terenie gminy) każda wieś ma jakieś inne i różne tereny ochronne - w tym gruntów rolnych, wykluczające możliwość zabudowy.




Cytat

Na sąsiedniej działce jest dom, dosyć niedawno wybudowany



To go "zlokalizuj" na mapie i sprawdź czy jest w tym obszarze 100m i jak w stosunku do niego wygląda sytuacja na Twojej działce.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Ciąg dalszy historii. Do wniosku o warunki zabudowy musiałem oczywiście dołączyć wszystkie załaczniki ponieważ urząd był uparty. Nawet z kanalizacji i z rejonu energetycznego musiałem mieć dokumenty. Wstępnie decyzja o warunkach zabudowy będzie pozytywna, ale..
Prawdobodobnie nie dostanę pozwolenia na budowę z tego względu, że działka ta nie ma prawnego dojazdu do drogi publicznej. Zobrazuję to mapką. Droga pionowa to droga publiczna, droga niebieska, pozioma to droga polna (spokojnie można przejechać). Czerwona działka to działka "moja". Droga polna ma 25ciu współwłaścicieli, ale ten pan który działkę sprzedaje nie jest ujęty w wypisie z rejestrów. Co mogę w tej sytuacji zrobić?
Dodam, że na działkach obok "mojej" są wybudowane domy i sąsiedzi dojeżdzają przez tę drogę. Co dziwniejsze oni też nie figurują w wypisie z rejestru dla tej drogi polnej icon_confused.gif

Link do komentarza
Cytat

....... ale ten pan który działkę sprzedaje nie jest ujęty w wypisie z rejestrów. Co mogę w tej sytuacji zrobić?




Bo najprawdopodobniej jest określona służebność "drogowa" - inaczej nie byłby możliwy podział.

Ktoś gdzieś takie "kwity" zapewne posiada - należy sprawdzić w KW tej drogi-działki.
Link do komentarza
Dlaczego w takim razie taka służebność nie jest wyszczególniona w wypisie z rejestru? Rozumiem, że ten sąsiad w środku w takim razie też ma jakiś rodzaj służebności od kogoś?
Pani zajmująca się wnioskiem powiedziała, że musiałbym mieć zgodę wszystkich 25ciu współwłaścicieli działki :/ Nie da się tego jakoś obejść? Jakimś samoistną współwłasnością np
Link do komentarza
Cytat

no jak nie ma! to jest czyjąś własnością czy nie jest?

Twierdziły, że nie mają jej w bazie więc pewnie właściciele mają ją przy sobie. Znalazłem nr księgi na wypisiez rejestru gruntów, ale jest w formie KW XXXX gdzie xxxx to cztery cyfry. Jak wchodzę na stronę http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html i wpisuję ten nr to mam błąd, że chce jeszcze cyfrę kontrolną

Link do komentarza
Niestety po wygenerowaniu nowego numeru księgi dostaję-nie znaleziono numeru księgi o podanym numerze. Znajduje księgę tylko dla jednego numeru kontrolnego, zgadzają się właściciele, miejscowość, ale nie zgadza się nr działki więc chyba jest tak jak mówiły panie w sądzie
Link do komentarza
Tak się miotasz - a nie prosciej zadzwonić lub przejść się do tego biura nieruchomości i uzyskać dodatkowe informacje ?

Od razu uprzedzam, że właściciel i tak nie sprzeda bez pośrednictwa tego biura, bo tak skonstruowana jest umowa, a i jemu jest wygodniej.

Cytat

Niestety po wygenerowaniu nowego numeru księgi dostaję-nie znaleziono numeru księgi o podanym numerze. Znajduje księgę tylko dla jednego numeru kontrolnego, zgadzają się właściciele, miejscowość, ale nie zgadza się nr działki więc chyba jest tak jak mówiły panie w sądzie



Bo wpis w rejestrze nie jest aktualny, co do nr. KW - tam był (najprawdopodobniej) podział i na każdą działkę jest nowa KW i nowy nr. działki

dopisałem:

A ta KW nie jest przypadkiem zamknięta ?
Przejrzyj działy tej znalezionej KW - tam mogą być dodatkowe informacje. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Biuro nieruchomości podało mi kontakt do sprzedającego i na tym się jego rola skończyła.Ja nr księgi mam, ale wygląda na to, że w starostwie jest jakiś nieaktualny. W sądzie jak pisałem, w ogóle nie mogli zidentyfikować nr KW. Właściciel pewnie ma to co w starostwie bo chyba nie mógł zataić sobie podziału działki oraz nowych numerów KW. No bo na chłopski rozum - był podział pola, są nowe działki, nowe KW to dlaczego żaden urząd nie ma nowych KW?

Cytat

A ta KW nie jest przypadkiem zamknięta ?

Nie. A co ciekawe data zapisania księgi to 03-01-2013 Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Czy WZiZT to nie to samo co Warunki Zabudowy? Wniosek będzie pozytywny, czytałem projekt. Będe mógł się jednak wybudować na części działki,części pozostanie rolna

Cytat

A ten zapis (w tej dacie) czego dotyczył ?



Stan w czasie założenia - ZAŁOŻENIE KSIĘGI WIECZYSTEJ DLA NIERUCHOMOŚCI, DLA KTÓREJ PROWADZONA BYŁA KSIĘGA WIECZYSTA DAWNA
Chwila zapisania księgi --- 2013-01-03
Chwila ujawnienia księgi --- 2013-01-10 Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Moim zdaniem jest to właściwe KW dla tej działki (1400m2).
KW założono w 1949r, a ostatni wpis był w 1956r.
Nie gra nr. działki, bo w międzyczasie nastąpiła zmiana numeracji działek, a nikt nie miał potrzeby zmiany zapisów w KW - może to być przeszkodą istotną przy nabyciu tej działki.

Najprawdopodobniej nie ma też służebności przejazdu, bo nikt o to nie zadbał - ale warto sprawdzić w zapisie KW tej "drogi".

Czyli pozostaje albo zgoda tych 25 współwłaścicieli "drogi", albo ustanowienie drogi koniecznej.
Link do komentarza
Nie zgadza się także powierzchnia. Sprzedający sprzedaje działkę 12ar. W geoportalu jak i na wypisie z rejestru również jest to działka 12ar
Z czym wiąże się ustanowienie drogi koniecznej?
Czy nie można tego załatwić również przez służebność od dwóch sąsiadów? Tzn służebność "na papierze", że niby mogę przejeżdzać przez ich działkę, ale w praktyce będe jeździł tą polną?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...