Skocz do zawartości

Podłączenie podwójnego wyłącznika światła


Nornik

Recommended Posts

Witam !
Remontuję mieszkanie i mam duży problem z podłączeniem wyłącznika światła do puszki w pokoju.W puszcze przewody są tak zainstalowane że jeden przycisk na wyłączniku włączał/wyłączał światło w łazience a drugi w pokoju.
Kupiłem wyłącznik podwójny z trzema zaciskami - jeden to L na dole i dwa u góry.Prąd mam w jednym przewodzie brązowym i jednym czarnym,pozostają dwa przewody bez napięcia też czarny i brązowy.Nie wiem jak to podłączyć aby włącznik działał prawidłowo.Próbowałem ale w głowie mi się już miesza i zrobiłem parę razy zwarcie.Na szczęście to dom jednorodzinny teścia.
Może kupiłem nie taki wyłącznik bo potrzebny jest taki,który ma dwa wejścia L ?
Link do komentarza
Cytat

Witam !
Remontuję mieszkanie i mam duży problem z podłączeniem wyłącznika światła do puszki w pokoju.W puszcze przewody są tak zainstalowane że jeden przycisk na wyłączniku włączał/wyłączał światło w łazience a drugi w pokoju.
Kupiłem wyłącznik podwójny z trzema zaciskami - jeden to L na dole i dwa u góry.Prąd mam w jednym przewodzie brązowym i jednym czarnym,pozostają dwa przewody bez napięcia też czarny i brązowy.Nie wiem jak to podłączyć aby włącznik działał prawidłowo.Próbowałem ale w głowie mi się już miesza i zrobiłem parę razy zwarcie.Na szczęście to dom jednorodzinny teścia.
Może kupiłem nie taki wyłącznik bo potrzebny jest taki,który ma dwa wejścia L ?


Czyli w puszcze masz 4 przewody? 2 z napięciem i 2 martwe? Jeśli tak to jeden z napięciem podłącz do wejścia L a drugi zaizoluj. A przewody martwe podłącz w dwa pozostałe zaciski. Tyle, że faktycznie powinieneś kupić inny włącznik.
Link do komentarza
Gość elpapiotr
Cytat

Czyli w puszcze masz 4 przewody? 2 z napięciem i 2 martwe? Jeśli tak to jeden z napięciem podłącz do wejścia L a drugi zaizoluj. A przewody martwe podłącz w dwa pozostałe zaciski. Tyle, że faktycznie powinieneś kupić inny włącznik.


Lepiej też sprawdzić, czy są nieżywe, bo może być problem z aktem zgonu. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Czyli w puszcze masz 4 przewody? 2 z napięciem i 2 martwe? Jeśli tak to jeden z napięciem podłącz do wejścia L a drugi zaizoluj. A przewody martwe podłącz w dwa pozostałe zaciski. Tyle, że faktycznie powinieneś kupić inny włącznik.


Sądzę że gdy tak zrobię to będę miał światło albo tylko w łazience albo w pokoju.Dołączam zdjęcie.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Nie sądzę.
Zapewne ktoś kto robił instalację lata temu zrobił tak: "0" od licznika idzie bezpośrednio do żarówek a faza idzie sobie od licznika do gniazda. Przerwę masz na fazie. ponieważ nie oszczędzał ten ktoś materiału albo nie miał pewności gdzie docelowo będzie włącznik masz dwie fazy w jednym włączniku. Ot co. jeżeli wykorzystasz jedną z nich do zasilenia obu lamp to złego raczej się nie stanie i jeżeli nie masz tam wsadzonych bóg wi jak mocnych halogenów to może sobie tak działać latami.

P.S. Możesz przecież zrobić próbę: ten brązowy z prądem zewrzyj najpierw z tym brązowym bez prądu - powinna zapalić Ci się lampa A a potem ten z brązowy z prądem zewrzyj z tym czarnym bez prądu - zapalasz lampę B
Link do komentarza
Cytat

Nie sądzę.
Zapewne ktoś kto robił instalację lata temu zrobił tak: "0" od licznika idzie bezpośrednio do żarówek a faza idzie sobie od licznika do gniazda. Przerwę masz na fazie. ponieważ nie oszczędzał ten ktoś materiału albo nie miał pewności gdzie docelowo będzie włącznik masz dwie fazy w jednym włączniku. Ot co. jeżeli wykorzystasz jedną z nich do zasilenia obu lamp to złego raczej się nie stanie i jeżeli nie masz tam wsadzonych bóg wi jak mocnych halogenów to może sobie tak działać latami.

P.S. Możesz przecież zrobić próbę: ten brązowy z prądem zewrzyj najpierw z tym brązowym bez prądu - powinna zapalić Ci się lampa A a potem ten z brązowy z prądem zewrzyj z tym czarnym bez prądu - zapalasz lampę B


Przy zwieraniu przewodów robi się zwarcie,wywala bezpiecznik.Ale zrobiłem tak:Próbówkę podłączyłem do czarnego z prądem i brązowego bez prądu.Zapala się żarówka w próbówce i w pokoju ale świeci słabo.Gdy podłączam próbówkę do brązowego z prądem i czarnego bez prądu żarówka świeci normalnie,Fakt że tą instalację robił zięć gdy tu mieszkał 22 lata temu.
Link do komentarza
Gość elpapiotr
Cytat

Nie sądzę.
Zapewne ktoś kto robił instalację lata temu zrobił tak: "0" od licznika idzie bezpośrednio do żarówek a faza idzie sobie od licznika do gniazda. Przerwę masz na fazie. ponieważ nie oszczędzał ten ktoś materiału albo nie miał pewności gdzie docelowo będzie włącznik masz dwie fazy w jednym włączniku. Ot co. jeżeli wykorzystasz jedną z nich do zasilenia obu lamp to złego raczej się nie stanie i jeżeli nie masz tam wsadzonych bóg wi jak mocnych halogenów to może sobie tak działać latami.

Skąd tam, w tej puszce wzięły się dwie fazy, możesz nam wyjaśnić, kolego Qubacen
?
Link do komentarza
Cytat

Sądzę że gdy tak zrobię to będę miał światło albo tylko w łazience albo w pokoju.Dołączam zdjęcie.




Cytat

Skąd tam, w tej puszce wzięły się dwie fazy, możesz nam wyjaśnić, kolego Qubacen
?


Sam autor o tym pisał i pokazał na fotce.

Link do komentarza
Cytat

Sam autor o tym pisał i pokazał na fotce.


Jak pisałem 22 lata temu taką "mądrą instalację zrobił mój zięć gdy tu mieszkał.Teraz ja robię remont i tym razem postanowiłem wymienić wyłącznik no zaczęły się schody.Doszedłem że aby móc zapalać światło w pokoju trzeba podłączyć dwa brązowe przewody - jeden prądowy do wtyku "L" drugi też brązowy do jednego z wtyków u góry wyłącznika.Natomiast aby paliło się światło w łazience to jeden prądowy w drugie gniazdo "L" a drugi do drugiego wolnego wtyku u góry.
Problem gdzie kupić wyłącznik z dwoma wejściami "L" ?
Link do komentarza
Cytat

Problem gdzie kupić wyłącznik z dwoma wejściami "L" ?


W sklepie icon_biggrin.gif
Nie znam się aż na tyle ale być może włącznik krzyżowy albo schodowy rozwiąże sprawę. Uważam ,że jak wytłumaczysz o co Ci chodzi w sklepie to kumaty sprzedawca doradzi i sprzeda Ci to co potrzebujesz.
A swoja drogą to nie pamiętasz jak było podłączone po staremu?

Cytat

Naprawdę, kolego mhtyl ?
Ja tam nie widzę oznaczeń, np. L1 , L2.
Było sprawdzane woltomierzem ?


Pokazał na fotce ,że w dwóch kablach jest prąd, nie ma co się czepiać takich szczegółów bo on ani ja nie jesteśmy fachowcami . Jest prąd to jest faza icon_biggrin.gif a czy to każda osobno czy jedna to już fachowiec by doszedł.
Link do komentarza
Gość elpapiotr
Cytat

Pokazał na fotce ,że w dwóch kablach jest prąd, nie ma co się czepiać takich szczegółów bo on ani ja nie jesteśmy fachowcami . Jest prąd to jest faza icon_biggrin.gif a czy to każda osobno czy jedna to już fachowiec by doszedł.


Skoro nie jesteście fachowcami, to po co bierzecie się za fachową robotę ?
Żaden problem multimetrem sprawdzić, czy tak jest rzeczywiście.
I po jakiego grzyba potrzeba dwóch wejść L dla łącznika ?
Link do komentarza
Cytat

Skąd tam, w tej puszce wzięły się dwie fazy, możesz nam wyjaśnić, kolego Qubacen
?


1) mhtyl Ci wyjaśnił;
2) czytaj ze zrozumieniem i od początku do końca, a nie wcinaj się.

Cytat

Skoro nie jesteście fachowcami, to po co bierzecie się za fachową robotę ?


Wiesz po co takie fora są? Jeśli tak to nie czytaj dalej. Uważam, że jeśli chcesz pomóc człowiekowi to napisz coś z sensem albo zamilcz.

A a propos fachowców to już tu gdzieś pisałem - żywisz się w restauracjach tylko czy czasem w domu? Jeśli w domu to czy jesteś kucharzem? Jak nie to jakim prawem bierzesz się za przygotowywanie posiłków nawet takich jak "kanapka"?

Ludzie, minimum normalizacji poproszę!
Link do komentarza
Cytat

W sklepie icon_biggrin.gif
Nie znam się aż na tyle ale być może włącznik krzyżowy albo schodowy rozwiąże sprawę. Uważam ,że jak wytłumaczysz o co Ci chodzi w sklepie to kumaty sprzedawca doradzi i sprzeda Ci to co potrzebujesz.
A swoja drogą to nie pamiętasz jak było podłączone po staremu?


Pokazał na fotce ,że w dwóch kablach jest prąd, nie ma co się czepiać takich szczegółów bo on ani ja nie jesteśmy fachowcami . Jest prąd to jest faza icon_biggrin.gif a czy to każda osobno czy jedna to już fachowiec by doszedł.


Wejścia "L" są oznaczone na wyłączniku a nie na zdjęciu kabli w puszce,które prawidłowo są rozpoznawane po kolorach.
Faza jest prawdopodobnie jedna tylko zięć rozdzielił na dwie stąd gdy sprawdzam próbówką to na jednej parze przewodów pali się żarówka normalnie a na drugiej słabo.Sądzę że jak pisze mhtyl to krzyżowy lub schodowy powinien rozwiązać sprawę.
Szkoda,ale nijak nie mogę sobie przypomnieć jak to było podłączone po staremu.
Jeszcze kombinuję aby podłączyć do takiego wyłącznika:
Do wejścia L razem dwa przewody ten czarny prądowy i brązowy prądowy natomiast drugi brązowy i czarny do pozostałych dwóch wejść.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Gość elpapiotr
Cytat

Wiesz po co takie fora są? Jeśli tak to nie czytaj dalej. Uważam, że jeśli chcesz pomóc człowiekowi to napisz coś z sensem albo zamilcz.
Jak nie to jakim prawem bierzesz się za przygotowywanie posiłków nawet takich jak "kanapka"?
Ludzie, minimum normalizacji poproszę!


No to smacznego przy tej kanapce z włącznikiem.
A fora są po to, by każdy laik grzebał gdzie się da, później myk na forum z okrzykiem "ratunku".
Drugi laik pomoże, i dostanie punkta icon_biggrin.gif
W sprawie normalizacji polecam wieloarkuszową PN-HD 60364. Edytowano przez elpapiotr (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

No to smacznego przy tej kanapce z włącznikiem.
A fora są po to, by każdy laik grzebał gdzie się da, później myk na forum z okrzykiem "ratunku".
Drugi laik pomoże, i dostanie punkta icon_biggrin.gif
W sprawie normalizacji polecam wieloarkuszową PN-HD 60364.


Pisać umi a czytać ze zrozumieniem już ni.... Czyli jak obecna młodzież w klasach gimnazjalnych....

A tak serio to czy uważasz, że zmianę włącznika należy wykonywać mając wszelkie do tego potrzebne uprawnienia - jeśli tak to przepraszam i więcej tu nie piszę. Jeśli nie to czy uważasz, że "zięć gdy tu mieszkał" znał i robił w/g PN-HD 60364?

Bo mnie osobiście się raczej nie widzi.
Link do komentarza
Cytat

A tak serio to czy uważasz, że zmianę włącznika należy wykonywać mając wszelkie do tego potrzebne uprawnienia - jeśli tak to przepraszam i więcej tu nie piszę. Jeśli nie to czy uważasz, że "zięć gdy tu mieszkał" znał i robił w/g PN-HD 60364?



Trzeba mieć przynajmniej zielone pojęcie, bo to nie zabawka.
Prąd elektryczny tym różni się od kanapki, ze po ciulowej kanapce mozna się porzygać i iść na obiad do teściowej.
A po porażeniu prądem teściowa już nie pomoże...
Link do komentarza
Gość elpapiotr
Cytat

A tak serio to czy uważasz, że zmianę włącznika należy wykonywać mając wszelkie do tego potrzebne uprawnienia - jeśli tak to przepraszam i więcej tu nie piszę. Jeśli nie to czy uważasz, że "zięć gdy tu mieszkał" znał i robił w/g PN-HD 60364?
Bo mnie osobiście się raczej nie widzi.


Nie mógł robić w/g PN-HD 60364, gdyż norma ta nie istniała.
Ale mógł robić według PBUE icon_razz.gif
Link do komentarza
retrofood - szanuję Cię za Twoją wiedzę ale zakładam, że jeśli ktoś się bierze to "zielone" pojęcie ma. Dlatego też jak moje rady zawiodły to nie wypowiadam się dalej bo nie znam szczegółów, nie widziałem instalacji i autor wątku nie podał do wiadomości wielu szczegółów a wróżyć z fusów nie będę bo....


...właśnie o prądzie mowa

A tak z innej beczki i prywatnie to po prostu uważam, że jeżeli ktoś na otwartym forum pyta o coś i jeżeli można temu komuś pomóc to dlaczego nie. I również nie uznaję wyższości i patrzenia z góry ludzi zz branży na ludzi nie z branży. Żyjemy w kraju gdzie średnia krajowa jest w okolicach 3kilozłotego i nie każdego stać na to by brać fachowca do błahostek. Choć nie ukrywam, że bardzo chciałbym dożyć czasów aby za moją pracę płacili mi tyle abym mógł do zmiany żarówki wołać elektryka z uprawnieniami. Koniec kropka.
Link do komentarza
Cytat

Witam.

Do wymiany żarówki nie jest potrzebny elektryk. icon_biggrin.gif


Otóż jak w odległej przeszłości miałem epizod pracy w UK - zanim napłynęło tam mnóstwo ludzi ze "starej" europy to pewien lord z tytułami szlacheckimi do wymiany świetlówek wołał elektryka. Ja byłem mocno zdziwiony i na moje pytanie do pracodawcy: "to co lokaj mu wymienić nie może?" zostałem bardzo mocno zrugany wzrokiem i usłyszałem: "coś ty?! Przecież lokaj nie jest elektrykiem!".
Link do komentarza
Cytat

retrofood - szanuję Cię za Twoją wiedzę ale zakładam, że jeśli ktoś się bierze to "zielone" pojęcie ma. Dlatego też jak moje rady zawiodły to nie wypowiadam się dalej bo nie znam szczegółów, nie widziałem instalacji i autor wątku nie podał do wiadomości wielu szczegółów a wróżyć z fusów nie będę bo....


...właśnie o prądzie mowa

A tak z innej beczki i prywatnie to po prostu uważam, że jeżeli ktoś na otwartym forum pyta o coś i jeżeli można temu komuś pomóc to dlaczego nie. I również nie uznaję wyższości i patrzenia z góry ludzi zz branży na ludzi nie z branży. Żyjemy w kraju gdzie średnia krajowa jest w okolicach 3kilozłotego i nie każdego stać na to by brać fachowca do błahostek. Choć nie ukrywam, że bardzo chciałbym dożyć czasów aby za moją pracę płacili mi tyle abym mógł do zmiany żarówki wołać elektryka z uprawnieniami. Koniec kropka.



Problem w tym, że większość nie rozumie, ze ZAOCZNIE SIĘ NIE DA!
Jakby wymieniający miał chociaż minimalną wiedzę, to kupilby miernik za 8,- (słownie: osiem) PLN i wiedząc gdzie przyłożył jego końcówki, mógłby wyciągnąć wnioski.
Natomiast moje końcówki tam nie sięgają, więc KAŻDA odpowiedź jest obarczona blędem.
Więc jak pomóc na odległość, gdy trzeba to pomacać i pooglądać, zeby coś WIEDZIEĆ?

Jak widzisz, wyłącznik ma trzy zaciski, przewodów jest cztery i tylko wróżka PETRONELA wie, gdzie idą pozostałe końce tych czterech przewodów.
Link do komentarza
Cytat

Jak widzisz, wyłącznik ma trzy zaciski, przewodów jest cztery i tylko wróżka PETRONELA wie, gdzie idą pozostałe końce tych czterech przewodów.


O włącznik bym się nie martwił ale, wiedza PETRONELI byłaby wskazana o czym napisałem.

Cytat

Jakby wymieniający miał chociaż minimalną wiedzę, to kupilby miernik za 8,- (słownie: osiem) PLN i wiedząc gdzie przyłożył jego końcówki, mógłby wyciągnąć wnioski.



Znam tańsze rozwiązania - partyzanckie ale działają.....
Link do komentarza
Gość elpapiotr
Cytat

O włącznik bym się nie martwił ale, wiedza PETRONELI byłaby wskazana o czym napisałem.
Znam tańsze rozwiązania - partyzanckie ale działają.....


Oczywiście najtańszym rozwiązaniem jest izolacja i długopis.
Przed przystapieniem do tego grzebania można było porobić zdjęcia (nie po), oznakować i opisać końce rozłączanych żył przewodów itd.
Tańszego nie ma. A tak - Polak mądry po szkodzie, jak pisał Kochanowski. Edytowano przez elpapiotr (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Skoro nie jesteście fachowcami, to po co bierzecie się za fachową robotę ?
Żaden problem multimetrem sprawdzić, czy tak jest rzeczywiście.
I po jakiego grzyba potrzeba dwóch wejść L dla łącznika ?


A coś się tak najeżył?
Ktoś pyta o poradę to jak jesteś w stanie pomóc to napisz.
Ja nie czuję się na siłach to nie podpowiadam,a to że zabrałem tu głos to tylko gwoli wyjaśnienia z kąt się wzięły dwie fazy czy dwa kable z prądem icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość elpapiotr
Cytat

A coś się tak najeżył?
Ktoś pyta o poradę to jak jesteś w stanie pomóc to napisz.
Ja nie czuję się na siłach to nie podpowiadam,a to że zabrałem tu głos to tylko gwoli wyjaśnienia z kąt się wzięły dwie fazy czy dwa kable z prądem icon_smile.gif


No i skąd się wzięły ?
Link do komentarza
Cytat

No i skąd się wzięły ?



Ze ściany wyszły icon_biggrin.gif

A tak na serio ,jak już pisałem piszą tu nie fachowcy (fachowcy też żeby nie było obrazy icon_smile.gif ) i używają określeń nie fachowych więc nie ma co się dziwić tylko jakby to powiedzieć sprowadzić takich "do ziemi" , coś w stylu ostatniej wypowiedzi jaka udzielił retro. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...