Skocz do zawartości

budowa na dwóch działkach i zmiana WZ


neutrino

Recommended Posts

Witam

Chcę kupić dwie sąsiednie działki budowalane o wymiarach 20m x 30m każda (czyli teren 1200m kw z 40m frontem). Są one częścią większego, niezabudowanego jeszcze obszaru, dla którego nie ma MPZP, natomiast została wydana ogólna decyzja o warunkach zabudowy. Poniżej przytaczam fragment maila z urzędu gminy:

"Dla przedmiotowego terenu nie został uchwalony MPZP natomiast wydana została ogólna decyzja o warunkach zabudowy, która była podstawą do podziału tego terenu. Na podstawie tej decyzji, bazując na jej zapisach Burmistrz Gminy po nabyciu przez osobę zainteresowaną i na jej wniosek wydaje decyzję o warunkach zabudowy na pojedynczą działkę."

W w/w decyzji jest mowa między innymi o:
a) dachu dwuspadowym, z kątami nachylenia 36-42st
b) szerokosci elewacji frontowej 10-12m
c) do dwóch kondygnacji, w tym poddasze użytkowe
d) powierzchnia zabudowy do 20%

Chcieliśmy budować z żoną dom parterowy z nieco szerszą elewacją frontową (ok 15-16m) i dachem wielospadowym. Zatem nie spełniamy punktów a) i b). Moje pytania:
1) Co oznacza, że jest to "OGÓLNA decyzja o warunkach zabudowy"? Czy jestem w stanie uzyskać nieco inne warunki zabudowy?
2) Czy mogę wybudować dom na dwóch działkach?
3) Czy jeśli dom będzie stał na dwóch działkach, to czy uda się uzyskać WZ z szerszą elewacją frontową?
4) Czy zmiana rodzaju dachu (wielospadowy, mniejsze kąty) wchodzi w grę?
5) Czy powinienem szukać innej działki? icon_smile.gif

Będę wdzieczny za wszelką pomoc i rozwianie wątpliwości/nadziei.
Link do komentarza
Na tych dwóch sąsiednich działkach chcecie budować dom? Warto się dowiedzieć czy w tym przypadku nie trzeba robić rozgraniczenia celem złączenia tych działek w jedność. Sprawdźcie także księgi wieczyste dla tych działek, jeśli znacie nr ksiąg wieczystych to możecie zrobić to tutaj - http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html
Zorientujcie się także czy działki nie są obciążone w jakiś sposób, obciążenie może być nie ujawnione w księdze wieczystej. Wtedy należy złożyć w gminie(wydziale geodezji i architektury) pismo o ujawnienie ewentualnego obciążenia.
Link do komentarza
Działki będzie sprzedawać gmina w przetargu. Nie sądzę, żeby miały obciążenia, ale jak się pojawi ogłoszenie o przetargu i podadzą nr kw, to na pewno sprawdzę.

Dowiedziałem się od was, że:
* mogę scalić działki, ale mogę też wystąpić o warunki zabudowy na dwóch działkach
* o warunki zabudowy moze wystąpić nie tylko właściciel
* wszystko w gminie jest możliwe jak się "dopłaci" 50k pln za WZ ;)

Czyli, że nie macie własnych doświadczeń, albo nie znacie przypadków "zmiany" WZ? Najbardziej interesuje mnie odpowiedź na pytanie: czy powinienem sobie szukać innej działki?
Link do komentarza
Cytat

Działki będzie sprzedawać gmina w przetargu. Nie sądzę, żeby miały obciążenia, ale jak się pojawi ogłoszenie o przetargu i podadzą nr kw, to na pewno sprawdzę.



Czyli, że nie macie własnych doświadczeń, albo nie znacie przypadków "zmiany" WZ? Najbardziej interesuje mnie odpowiedź na pytanie: czy powinienem sobie szukać innej działki?


Najpierw kup działki od gminy a potem będziesz się martwił o WZ (słowo zmartwił to taka przenośnia icon_smile.gif )bo jeżeli będą one Twoje to WZ dostaniesz (tak jak wspomniała Ciril) w gminie i żadnych lewych pieniędzy nie musisz płacić.
Link do komentarza
Przede wszystkim, dzięki za wasze odpowiedzi.

Ja naprawdę rozumiem, że na 100% to będę pewien WZ jak o nie wystąpię i gmina je wyda. Ale ponieważ kupno działek jest uzależnione od tego czy będę mógł na nich wybudować tak dom jak chcę (czyli, taki jaki sobie wymarzyła żona icon_biggrin.gif), pytam, próbuję się dowiedzieć czy mam szanse na wydanie odpowiadających mi WZ. Napisałem w moim pierwszym poście jakich WZ potrzebuję, a jakie WZ wydała gmina w "ogólnej decyzji o warunkach zabudowy" na tym terenie. Co to w ogóle jest ta "ogólna dezycja" i jak bardzo jest wiążąca?

Cytat

Decyzja WZ jest wydawana na wniosek. W zasadzie to Ty we wniosku określasz parametry zabudowy, a gmina ewentualnie je zmienia w zależności od studium zagospodarowania (nie mylić z planem), czy też dostosowuje do sposobu zagospodarowania nieruchomości sąsiednich.


Mówisz o Studium uwarunkowan i kierunkow zagospodarowania przestrzennego? Przecież to jest bardzo ogólny dokument. Ale sprawdziłem: przewidziana jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. I to wszystko. Natomiast jeśli chodzi o nieruchomości sąsiednie, to najbliższe budynki stoją w odległosci ok 50-100m.
Edytowano przez neutrino (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1. Szerokość elewacji frontowej wynika z przepisów budowlanych (odległości od granicy) - teoretycznie można ugrać szerokość frontu do 14m (przy działce 20m), ale ściany od strony granic, bez okien.

2. Spady dachu spowodowane są (zapewne) strefą klimatyczną lub (i) położeniem gminy (np. górzysty teren).

3. Kształt dachu wynika zapewne z analizy urbanistycznej, ale można powalczyć - często skutecznie.

4. Powierzchnia zabudowy jest niewielka (120m2) co też wyklucza postawienie dużego, zwłaszcza parterowego, domu


Należy wystąpić o nowe WZiZT dla terenu 2 działek
Link do komentarza
Przy okazji jeszcze dopiszę; porozmawiaj z żoną. Czy działki leżą w dogodnej dla Was okolicy, jakie jest najbliższe sąsiedztwo, jakie będziecie mieć widoki za oknem...? można by wymieniać długo...

Poważnie chcecie uzależnić kupno działki od preferowanego przez Was kształtu dachu?

Pewnie czytaliście takie zdanie już milion razy, ale co mi tam... na dach będziecie patrzeć w trakcie budowy i kilka miesięcy po, później wygląd zewnętrzny przestaje mieć znaczenie.
Link do komentarza
Najważniejsze jest to, że chcemy dom parterowy bez poddasza użytkowego. Spróbuj znaleźć ciekawy (albo jakikolwiek) dom parterowy z frontem 10-12, dachem dwuspadowym 36-42st nachylenia.
Myślę, że gmina wydała takie warunki, bo działki są za małe (600m) dla domu parterowego. Narzucają tym samym budowę domów z poddaszem użytkowym. Ale na działce 1200m spokojnie dom parterowy można zbudować.
Link do komentarza
Cytat

+1 za zmianę żony ;)



Powiem Ci tylko tyle... rozejrzyj się jeszcze. Spójrz przyszłościowo - dojazdy, infrastruktura, sklepy, przedszkola, szkoły (wbrew pozorom odległość do dziadków/rodziców), sąsiedztwo.

I szczerze... dla mnie działka 600 m2 z domem 120 m2 jest jak mieszkanie w bloku. Nie możesz puścić bąka na swoim podwórku, bo sąsiad będzie go słyszał i czuł u siebie...

Ale to tylko moje zdanie...
Link do komentarza
Cytat

Powiem Ci tylko tyle... rozejrzyj się jeszcze. Spójrz przyszłościowo - dojazdy, infrastruktura, sklepy, przedszkola, szkoły (wbrew pozorom odległość do dziadków/rodziców), sąsiedztwo.


Właśnie dlatego zależy mi na TEJ działce. Okolica cicha, szkoła całkiem niedaleko, rodzice (żony:P) też.

Cytat

I szczerze... dla mnie działka 600 m2 z domem 120 m2 jest jak mieszkanie w bloku. Nie możesz puścić bąka na swoim podwórku, bo sąsiad będzie go słyszał i czuł u siebie...


Dlatego właśnie chcemy zbudować 110-130m2 na działace 1200m2.
Link do komentarza
Po mojemu ,zresztą już wyżej o tym pisałem musi być właścicielem tych dwóch działek,a po zakupie scalić je w jedną starać się o WZ dla jednej dużej działki albo uzyskać nowe WZ dla tych dwóch działek .
Mój sąsiad kupił działkę od gminy,jedną dużą dla swoich synów ale synowie chcieli mieć swoje i działkę podzielili na dwie i też były wydane WZ dla jednej dużej, a po podziale dostał nowe dla każdej z osobna.
Czyli jeżeli można rozbić jedna działkę na dwie to i można dwie działki połączyć w całość,ale warunek trzeba być właścicielem.Za wydzielenie tych dwóch działek z jednej niestety geodecie musiał zapłacić z własnej kieszeni i podejrzewam,że jeżeli będziesz scalał te dwie działki w jedną to też nie obędzie się bez opłaty dla geodety.
Link do komentarza
Cytat

A nie do czasu "skonsumowania" - PnB ? (moim zdanie sugeruje to art.65.1.1.)


Rysiu! Masz rację, ale....

PnB konsumuje tzn. już nic nie da się zrobić.

A jak jest WZ -tum non consumatum, to po kupieniu dwóch działek będzie mógł występować o inne WZ na wspólne zagospodarowanie.

A tak jak pisałam - marne szanse, by dostał na wspólne zagospodarowanie przed przetargiem.
Link do komentarza
Dodatkowo, tak trochę przekornie.

Ja nie widzę zagrożenia, wszak:
- WZiZT jest wydawane imiennie, ale na konkretną działkę (obszar),
- tylko "właściciel" decyzji WZiZT jest jej "dysponentem" - może te prawa scedować na kogoś innego,
- może być wydanych i 10 WZiZT na jedną działkę (obszar), ale to właściciel działki decyduje z którego WZiZT chce "skorzystać".

Tak więc, z formalnego punktu widzenia, nie ma żadnej "akcji samobójczej", bo gmina sprzedaje działkę (działki) razem ze "swoją" decyzją WZiZT, a inwestor ma prawo wyboru - buduje wg. WZiZT gminy lub innego (jeśli wydano) lub występuje o nowe WZiZT.
Link do komentarza
Nawiązując do tej działki/działek to mniejsza będzie miała większe wzięcie aniżeli jedna duża, acz kol wiek jak to mówią każdy towar ma swojego kupca icon_biggrin.gif
I dalej jest tu mowa o WZiZT nawet kilku ,ale do jednej działki a nie do dwóch działek jedne WZiZT.
Jak dla mnie to zainteresowany powinien udać się do gminy i zapytać czy jak zakupi dwie działki sąsiadujące będzie mógł wybudować domek taki jaki chce oraz czy musi te działki scalać w jedną.
Dla ciekawostki dodam,że w tamtym roku gmina u mnie sprzedawała działki w formie przetargu niedaleko mojego domu 5 działek - 1 duża i 4 mniejsze i trafił się kupiec i kupił wszystkie icon_biggrin.gif tak więc u neutrino może być podobnie,że nie będzie chętnych na te działki i kupi po pierwszym przebiciu.
Link do komentarza
Cytat

I dalej jest tu mowa o WZiZT nawet kilku ,ale do jednej działki a nie do dwóch działek jedne WZiZT.



Przeca pisano:


Cytat

Jeżeli wyda WZ dla dwóch działek razem ...




Cytat

..... to po kupieniu dwóch działek będzie mógł występować o inne WZ na wspólne zagospodarowanie.




Cytat

No to pisz o wspólne zagospodarowanie...




Cytat

Zamiast scalać możesz wystąpić o WZ na wspólne zagospodarowanie tych dwóch nieruchomości.




Cytat

Należy wystąpić o nowe WZiZT dla terenu 2 działek






A tak na marginesie, te wszystkie działki (w tym przypadku) mają (w zasadzie) też tylko jedne WZiZT.
Link do komentarza
Cytat

Przeca pisano:



















A tak na marginesie, te wszystkie działki (w tym przypadku) mają (w zasadzie) też tylko jedne WZiZT.


Ano pisano ,a ja taki dzisiaj rozkojarzony icon_biggrin.gif ale coś tam nowego nagryzmoliłem icon_wink.gif
Jeżeli działki są takie same to na pewno maja takie same WZiZT ,ale nie koniecznie .
Oooooooo! o tym też pisali icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Działki będzie sprzedawać gmina w przetargu. Nie sądzę, żeby miały obciążenia, ale jak się pojawi ogłoszenie o przetargu i podadzą nr kw, to na pewno sprawdzę.



Uprzedzam, że nie po to te działki wydzielano, aby je scalać. Znam przypadek, kiedy gość kupił cztery sąsiednie działki na przetargu, bo wydawało mu się, że jak bedą jego, to zrobi z nich jedno siedlisko. A tu zonk! Gość kasowy, działki atrakcyjne, a tu w gminie mu powiedzieli, ze nie po to je wydzielali, zeby je łączyć. W przetargu wygrał, ni mieli podstaw do jego unieważniania, bo przecież mógł je kupić aby ulokować jakieś pieniądze.

Minęło już chyba z osiem lat, działki stoją puste. Włodarze gminy się zmieniali, ale każdy burmistrz stawia twarde weto.
Link do komentarza
Cytat

(...) w gminie mu powiedzieli, ze nie po to je wydzielali, zeby je łączyć.


Brzmi to trochę jak: "Nie, bo nie". A jakaś podstawa takiego stanowiska gminy? Czy gdziekolwiek było zapisane, że działek nie można scalać (najlepiej z uzasadnieniem)? Znam przypadek, gdzie w MPZP było napisane, że na danym terenie nie wolno wyznaczać działek mniejszych niż 3k m2. Ale to było z góry wiadome przed przetargiem.
Link do komentarza
Cytat

Brzmi to trochę jak: "Nie, bo nie". A jakaś podstawa takiego stanowiska gminy? Czy gdziekolwiek było zapisane, że działek nie można scalać (najlepiej z uzasadnieniem)? Znam przypadek, gdzie w MPZP było napisane, że na danym terenie nie wolno wyznaczać działek mniejszych niż 3k m2. Ale to było z góry wiadome przed przetargiem.



Oczywiście, że jest. Podstawę stanowią uchwały gminy o odrolnieniu terenu i przeznaczeniu na cele budowlane po wykonaniu podziału na poszczególne działki. W celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców gminy. Dla wszystkich tych operacji poniesiono koszty!
I co, teraz potrzeby mają pozostać niezaspokojone, a gmina ma przeznaczyć kolejne pieniądze na wydzielenie działek? O to coraz trudniej, bo z takiego złaczonego terenu podatek wpływający nie rośnie...
Link do komentarza
Jeszcze raz - ale dobitnie.

Nie ma takiego prawa, które zabrania budowy jednego budynku na kilku działkach.
Nie ma takiego prawa, które zabrania scalenia - zwłaszcza "na poprawienie warunków".

Nie mniej jednak, nie oznacza to wcale i automatycznie, że jeśli działka większa, to większy może być front zabudowy (określony w "starych" WZiZT) - a jest to wykluczone jeśli obowiązuje taki zapis (o froncie) w MPZP.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...