Skocz do zawartości

Wieniec na ścianie z BK


Recommended Posts

Witam forumowiczów.
Mam w projekcie strop Teriva i wieniec jak na rysunku. Ściana na rysunkach jest z pustaków Porotherm, jednak wybrałem na materiał ścian bloczki gazobetonowe. I mam pytanie o wieniec, a właściwie o tę 3 centymetrową wylewkę z betonu B-20 znajdującą się bezpośrednio pod wieńcem. Jakie jest wasze zdanie? Robić taką wylewkę?
Zrobić ją przed położeniem belek stropu? Czy może zostawić miejsce pod belkami i zrobić tę wylewkę razem z wieńcem z pomocą wibratora?
A może położyć jedną warstwę z cegły pełnej (też taki pomysł widziałem)?
A może jeszcze ta wylewka ma występować tylko w miejscach oparcia belek stropu, co 60 cm?
Na dodatek obejrzałem zdjęcia z materiałów promocyjnych polskiego producenta bloczków BK i tam widać, że wieniec i belki stropu kładą bezpośrednio na ścianę BK, bez żadnych kształtek czy wylewek. Osobiście myślę, że taka ściana na styku ze stropem może się trochę pokruszyć.
Pozdrawiam

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Ta wylewka 3 cm musi być i jest ona traktowana jako poduszka a zarazem wyrównanie poziomu. Należy ja wykonać po obwodzie wieńca i to przed położeniem belek stropowych.

Ja kładłem a raczej murarze cegłę zamiast wylewać poduszkę. Tylko z cegłą musisz się liczyć,że o dobre 6 cm podniesie Ci eis sufit i jeżeli np masz schody to zmieni się także ich wymiar.
Link do komentarza
Prawidłowe oparcie belek na stropie powinno zapewniać umieszczenie ich nad dolnym zbrojeniem wieńca, co wymaga wypoziomowania ich przy tym na ryglach (podporach przyściennych ) bądź użycia specjalnych kształtek wieńcowych.

W praktyce w domach jednorodzinnych belki układane są jednak bezpośrednio na betonowej poduszce wyrównującej. Niezbędne jest ułożenie zbrojenia przypodporowego z siatki zgrzewanej typu P1 lub P2 zależnie od rozpiętości stropu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...