Skocz do zawartości

system solbet smart


Recommended Posts

Cytat

Witam.
Nowość na rynku, system szybkiej zabudowy.
Ale może już ktoś stosował, miał styczność z tym innowacyjnym systemem. czym różni się bloczek betonowy w tym systemie od zwykłej płyty betonu komórkowego? czy jest sens w to inwestować?


Chyba nastąpiła mała pomyłka bo zapewne miałeś namyśli bloczek z bk a nie betonowy.
Te bloczki są do zabudowy nie konstrukcyjnej (czyli słabe że tak to powiem icon_smile.gif ) ,zapewne łatwo się je obrabia bo są z odmiany lekkiej tzw ciepłej i zapewne tylko tym się różnią od np Ytonga gr 5 cm.
A jaka jest ich cena tzn jaki maja wymiar i cena za sztukę?
Link do komentarza
no tak wkradł się błąd, niedopatrzenie.
chyba nie o tym samym materiale mówimy. icon_smile.gif

ten solbet smart to alternatywa do budowy np. w łazience półek, obudowy wanny zamiast płyt k-g. bloczki łączy się pianką/klejem poliuretanowym (też z pakietu solbet). z Ytongiem chyba nie ma to nic wspolnego.
jeśli są słabsze to nie powinny używane do budowy jw. a właśnie są do tego stworzone.

dlatego zastanawiam się czy tylko cena i nazwa jako chwyt marektingowy maja tu tylko i wyłaczne jakies znaczenie?
na stronie producenta podano że pakiet: 6cm-4szt., 8cm-3szt., koszt ok. 16-17zł, + pianka ok. 40zł
Link do komentarza
Cytat

no tak wkradł się błąd, niedopatrzenie.
chyba nie o tym samym materiale mówimy. icon_smile.gif

ten solbet smart to alternatywa do budowy np. w łazience półek, obudowy wanny zamiast płyt k-g. bloczki łączy się pianką/klejem poliuretanowym (też z pakietu solbet). z Ytongiem chyba nie ma to nic wspolnego.
jeśli są słabsze to nie powinny używane do budowy jw. a właśnie są do tego stworzone.

dlatego zastanawiam się czy tylko cena i nazwa jako chwyt marektingowy maja tu tylko i wyłaczne jakies znaczenie?
na stronie producenta podano że pakiet: 6cm-4szt., 8cm-3szt., koszt ok. 16-17zł, + pianka ok. 40zł


Jak dla mnie to ten system Solbetu to nic innego jak Dryfix ,z ta różnicą że tu ceramika a tam beton komórkowy a wspólnym mianownikiem jest ta pianka-klej.
Założę się ,że używając tej pianki-kleju Solbetu do wyrobów Ytonga efekt będzie taki sam.
Jeżeli Solbet wypuścił taki system na rynek to można być pewnym ,że za jakiś czas inni producenci też pójdą tym śladem icon_biggrin.gif
Cena za materiał nie jest jakaś powalająca,natomiast co do kleju-pianki to by było trzeba porównać z klejem w worku(ich wydajność) jeżeli chodzi o cenę ,natomiast jeżeli nie chodzi o cenę to w piance jest o wiele bardziej poręczny w użyciu.
Link do komentarza
Jest jeszcze jedna różnica.
Bloczki przeznaczone systemowo do klejenia klejem w piance są dokładniejsze wymiarowo.
A klasa gęstości bk z jakiego jest robiony system to 600, więc nie jest to materiał kruszący się w dłoniach.
Analogia do Dryfixu jak najbardziej na miejscu z tym że bloczki w systemie Dryfix są konstrukcyjnym elementem, a w tym nie.
Link do komentarza
Witam.
Pozwolę się włączyć w dyskusję.

SOLBET Smart służy do wykonywania ścian działowych i wszelkich zabudów wewnątrz budynku - elementów niekonstrukcyjnych.
Były wykonywane badania w ITB ścian działowych i na tej podstawie można stosować ten system w obiektach, których jest można stosować do budowy ścian w pomieszczeniach nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale również w pomieszczeniach do zebrań i zgromadzeń oraz w strefach dostępnych dla osób wykazujących niewielką dbałość o mienie. Czyli ściany działowe są naprawdę solidne i mocne.

Dlaczego ten system jest do elementów niekonstrukcyjnych? Dlatego, że za mało wiemy jak się zachowują mury klejone na klej poliuretanowy na przestrzeni lat. W niektórych krajach do tej pory nie jest dopuszczone wykonywanie ścian konstrukcyjnych na klej poliuretanowy. W efekcie, z pełną świadomością ograniczyliśmy zastosowanie kleju poliuretanowego. Do ścian konstrukcyjnych stosujmy to co jest sprawdzone od wielu lat. Jeśli chodzi o elementy murowe, to jest to beton komórkowy. Te same odmiany (klasy gęstości), które stosowane są do ścian nośnych.

Bloczki do klejenia za pomocą kleju poliuretanowego powinny mieć precyzyjne wymiary. Cienką warstwą kleju poliuretanowego nie sposób wyrównać nierówności warstwy bloczków. Jeśli chodzi o różnice to Smart klej to klej o niewielkiej rozprężności natomiast Dryfix jest klejem o dużej rozprężności.

Jeśli chodzi o doświadczenia, to od ponad roku wykonujemy różnego rodzaju testy. Nie tylko w ITB, ale również samodzielnie.

Po samodzielnie wykonanych bardzo wielu próbach mogę zapewnić, że wykonawstwo jest dziecinnie proste. Efekty, jakie można uzyskać tworząc zabudowę zależą w od fantazji architekta lub wykonawcy. Bloczki można łatwo przycinać, szlifować, więc w zasadzie można wykonać każdy kształt. Klej bardzo mocno wiąże i szybko, więc można doklejać półki i wręcz rzeźbić. Np. przyklejona półka z bloczka o szerokości 10cm dopiero się zerwała, jak obciążyłem ją 300kg.
Wg mnie to bardzo fajny system, z którego można łatwo wykonać aranżację wnętrz i ściany działowe. Do tego można tę zabudowę normalnie, bez obawy użytkować. Mnie, jako inżyniera to przekonuje.

Postaram się zamieścić kilka zdjęć z prób.

Można też oglądnąć film. Wszystko, co zostało na filmie wykonane, to zrobiły dwie osoby, które wcześniej nie miały nic wspólnego z murowaniem. Wszystko powstało w ciągi jednego dnia zaledwie kilku godzin pracy na planie.
Co moża zrobić w systemie SOLBET Smart

DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



DSC01446.jpg



Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Link do komentarza
czyli rozumiem że bloczek z systemu solbet smart nie jest elementem konstrukcyjnym tylko z powodu montażu na klej poluretanowy? bo chyba sam bloczek komórkowy jako taki, czy to murowania czy klejenia to jest takim elementem.

podsumowując, nieco droższa alternatywa dla klejenia "na mokro" standardowych bloczków komórkowych.
zastanawiam się tylko czy na zaprawę cienkowarstwową da się wykonać taką półkę...?

DSC01446.jpg

Edytowano przez huhra (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam.
Dokładnie tak, ze względu na klej poliuretanowy nie możemy tego potraktować jako elementy konstrukcyjne. (Druga sprawa, to, że bloczki do tego wykorzystywane, to płytki i bloczki do 12cm.

Nie robiłem takich testów z przyklejeniem półki na zaprawę tradycyjną, ale obawiam się, że na ścinanie zaprawa tradycyjna tyle by nie wytrzymała. Do tego taką półkę na klej poliuretanowy wystarczy, że podeprzemy na około 1 godzinę (a nawet krócej). Dlatego jest to takie wygodne do wykonywania zabudowy.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Link do komentarza
Solbet, a ktoś to potem otynkuje?
Czy ideą jest taka surowizna - nie ukrywam pyląca, zbierająca kurz, nasiąkliwa, chropowata i krucha.

Ale sesję fotograficzną zrobiliście bardzo ładną. Doceniam.

Cytat

(...)
W niektórych krajach do tej pory nie jest dopuszczone wykonywanie ścian konstrukcyjnych na klej poliuretanowy.



A czym jest to motywowane? W sensie dlaczego?
Link do komentarza
Witam i dziękuję za uznanie dla zdjęć. Były wykonywane podczas prac na planie, cześć w ITB, część podczas własnych prób.

Są różne możliwości wykończenia powierzchni.
Można przykleić glazurę na tę surowiznę, można też pomalować, by się nie pyliło, można nałożyć też sam grunt, by był efekt surowizny, można otynkować. W Belgii widziałem bardzo fajne wykończenie. Polegało to na tym, że wykonawca zaznaczył spoiny za pomocą rylca. W taki sposób wykonał boniowanie połączeń a następnie tylko nałożył grunt. Efekt był bardzo fajny. Jest zatem wiele możliwości wykończenia, wszytko zależy od gustu.

Dodam jeszcze, że prace wykończeniowe można wykonywać w tym samym dniu, ponieważ wszystko jest mocno sklejone już po około godzinie od zakończenia prac.

Co do tego, że na zachodzie ściany nośne na klej nie są wykonywane, to można przypuszczać, że za mało wiemy o tego rodzaju konstrukcjach. Taka sama przyczyna, dla której my tego nie zrobiliśmy.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Link do komentarza
Cytat

....
Co do tego, że na zachodzie ściany nośne na klej nie są wykonywane, to można przypuszczać, że za mało wiemy o tego rodzaju konstrukcjach. Taka sama przyczyna, dla której my tego nie zrobiliśmy.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk


bez przesady z tą niewiedzą, to tak jakby twierdzić, że nie wiadomo do czego jest zaprawa murarska w murze
zaprawa w murach służy li tylko do wyrównania naprężeń w murze, czyli upraszczajac - do równomiernego obciążenia każdego z elementów muru, a to oznacza, że jeżeli nie ma innych przeciwwskazań to można zastosować praktycznie dowolny materiał, który to zrealizuje
jak widać tu pianka znalazła również zastosowanie

to, że tego nie stosujecie to chyba bardziej snobizm, przecież nie będziecie "małpować" z innych producentów
fakt, że smart nie jest rozwiązaniem konstrukcyjnym, spowodowany jest jego grubością - 12 cm, w tym wymiarze nie uzanaje się jakiegokowiek materiału do murowania za materiał konstrukcyjny
(tak, tak, zaraz ktoś się oburzy, że przy spełnieniu pewnych zasad 12 cm cegły może być ścianą konstrukcyjną - ja bym tego unikał)
podejrzewam,ze prędzej czy później będzie pianka "murarska" solbetu, zawsze to czystszy i wygodniejszy sposób na postawienie ściany, a jakiś tajemniczych przeciwwskazań nie widzę
powoływanie się na zachód i ich ograniczenia w stosowaniu niektórych materiałów jest niereprezentatywne, bo często nie mają uzasadnienia technicznego
Link do komentarza
Każdy ma prawo do wysnuwania swoich hipotez. Ja piszę jaka była faktycznie przyczyna.
Jeśli chodzi o asortyment płytek / bloczków do klejenia na klej poliuretanowy, to odpowiada on zakresowi stosowania tego systemu.
Płytki i bloczki o szerokościach 6, 8, 10 i 12 cm są wystarczające, by wykonać zabudowę i ściany działowe.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk

Link do komentarza
a o jakiej tu trwałości dyskutować?
skoro poliuretan może być "zaprawą" w przypadku ceramiki, to tym bardziej przy betkomie, twierdziłbym, że nawet lepiej, bo podłoże pod "zaprawę" jednorodne, być może jeszcze mniej rozprężna niż w przypadku ceramiki
utlenić się nie utleni, wystarczy tylko, żeby bloczki były precyzyjnie docięte i cała filozofia

albo inaczej - co tu może być realnym zagrożeniem?
Link do komentarza
Ja mam watpliwości (duże ) , czy można wieszać na ścianie półki wiszące z takiego materiału który w dodatku nie dość że sam dość trochę waży to jeszcze będzie poddany dodatkowym obciążeniom , tylko na sam klej bez dodatkowych sztywnych zabezpieczeń , choćby coś w rodzaju tych łączników prezentowanych przy ściance .
Może zalecacie takie zabezpieczenia a ja to w materiale przegapiłem ? .
Na moje wyczucie i oko nikt nigdy nie powinien dopuścić do stosowania czegoś takiego tylko na sam klej , bo wystarczy niezbyt staranny montaż czegoś takiego i leci ustrojstwo na łeb bez żadnego ostrzeżenia . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Oczywiście, sposób wykonania takiej półki zależy od tego, do czego ma służyć, jakie jest podłoże, czyli możliwości uzyskania warstwy szczepnej. Jeśli ktoś przyklei półkę np. do gładzi gipsowej nałożonej na ścianę, to jej nośność będzie uzależniona od najsłabszego miejsca (prawdopodobnie tej warstwy). Wtedy sugeruję dodatkowe zamocowanie elementu za pomocą kołków, lub innych łączników.

My robiliśmy testy do 300kg na betonie komórkowym, ale w praktyce nikt nie wykona półki na takie obciążenie. Zawsze należy zastosować racjonalne i adekwatne rozwiązanie do sytuacji i potrzeb.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Link do komentarza
Będę obstawał przy tym że nawet przy najlepszych warunkach nośności , nie powinno się wieszać czegoś takiego tylko na samym kleju a w waszych materiałach powinna być informacja o obowiązku stosowania dodatkowych zabezpieczeń . Do tego odpowiednie mocowanie będące integralnym elementem systemu i już nie wbijane ale wkręcane . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Przekonuje mnie do siebie ten system i prawdopodobnie, jeśli uda mi się trafić to od ręki dostępne w pobliżu, skorzystam z niego do zabudowy łazienki, ale mam jedno pytanie, a raczej dwa, choc jedno, to tylko formalność.

1. można skorzystać z dowolnego betonu komórkowego? Jakoś bardziej pasują mi płyty o grubości 5cm, niz 6cm

2. jak wykonać półkę, jak ta nad pralką (o wymiarach ok. 100x90cm), jeśli długość bloczków, to 60cm?


Czy wystarczy, jeśli zrobię coś takiego?


Czy część dochodzącą do ściany powiniennem kotwić, czy wystarczy przykleić? Edytowano przez Olleo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
beton komórkowy z systemu od zwykłego różni się gestością betonu, odchyleniami wymiarowymi (z systemu już równiejszy) i rozmiarami płyt. klej który jest w ofercie jak i bloczki są elementami systemu i wiadomo za tym idzie też cena. zastosowanie zwykłych bloczków oraz ogólnie dostępnego kleju poliuretanowego w tubach będzie dobrym alternatywnym rozwiązaniem. na youtube jest filmik odnośnie stawianie ścian, pólek w tym systemie. na czas schnięcia kleju elementy wiszące muszą być podparte. odnośnie zbudowy nad pralką nie wiadomo jak zachowa się miejsce klejone do czoła. z założeń systemu wystarczy kleić ale jakaś kotwa napewno nie zawadzi.
Link do komentarza
Cytat

beton komórkowy z systemu od zwykłego różni się gestością betonu, odchyleniami wymiarowymi (z systemu już równiejszy) i rozmiarami płyt. klej który jest w ofercie jak i bloczki są elementami systemu i wiadomo za tym idzie też cena. zastosowanie zwykłych bloczków oraz ogólnie dostępnego kleju poliuretanowego w tubach będzie dobrym alternatywnym rozwiązaniem. na youtube jest filmik odnośnie stawianie ścian, pólek w tym systemie. na czas schnięcia kleju elementy wiszące muszą być podparte.


Myslalem o zwyklym BK i kleju z systemu. Jak bardzo gestoscia sie rozni? Jest twardszy, czy wrecz przeciwnie?

Cytat

odnośnie zbudowy nad pralką nie wiadomo jak zachowa się miejsce klejone do czoła. z założeń systemu wystarczy kleić ale jakaś kotwa napewno nie zawadzi.


Pytanie, jak to kotwic? Mowimy o plytach powiedzmy 5-6cm grubych.
Link do komentarza
Witam.
Widzę, że planowanie zastosowanie ma cechy mebla.
Rozwiązanie proponuję przyjąć w oparciu o sposób użytkowania tej zabudowy.

Jeśli nie będzie się na niego stawać, to można to skleić wszystko z płytek 6cm. Po prostu za pomocą kleju poliuretanowego w areozolu SOLBET Smart. Można to później powierzchnię glazurą. Jeśli jednak jest prawdopodobieństwo, że ktoś będzie wchodził górę, to proponuję dla bezpieczeństwa dać płytę - blat, natomiast ściankę skleić z płytek z betonu komórkowego.

Co do zamiany grubości płytek, to aprobata przewiduje zastosowanie płytek o grubościach 6 i 8cm. Do ścian działowych bloczków 10 i 12 cm. Niemniej jednak nikt tego nie będzie odbierał tak, jak na budowie...

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Link do komentarza
Cytat

masz pewnie na myśli cienkowarstwową sypką zaprawę do BK.


Nie, nie. Chodzi mi o ten klej poliuretanowy.
Cytat

czytaj dokładnie wcześniejsze posty, było już o tym.
z systemu ma gestośc 600, taki zwykły 400-500 (kg/m3)


Czyli rozumiem, ze ten z solbetu jest po prostu wytrzymalszy, kumam.
Cytat

http://www.youtube.com/watch?v=1HTgZST_d0w tu masz przedstawione jak to wygląda. Pytasz jak, czy raczej czym kotwić?


To widzialem. Pytam i jak i czym kotwic - na filmie jest kotwienie pionowych scianek, a my tutaj mamy pozioma polke zakotwic do pionowej sciany - przeciez nie ta blaszka.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli nie będzie się na niego stawać, to można to skleić wszystko z płytek 6cm. Po prostu za pomocą kleju poliuretanowego w areozolu SOLBET Smart. Można to później powierzchnię glazurą. Jeśli jednak jest prawdopodobieństwo, że ktoś będzie wchodził górę, to proponuję dla bezpieczeństwa dać płytę - blat, natomiast ściankę skleić z płytek z betonu komórkowego.



Jaka plyte ma Pan na mysli? Ewentualnie moznaby zrobic to tak:


Pytanie, jaka jest cena za m2 systemowej plyty 6cm?

p.s. na poleczki wzdluz scian o glebokosci 12-14cm wystarczy plytka 6cm gruba?
Link do komentarza
Cytat

Płyta meblowa, OSB, blat drewniany. Zależy, jakie ma być wykończenie.

Taka ścianka wystarczy, tylko, czy nie szkoda przestrzeni?

Kątowniki mogą być o szerokości półki około 5cm.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk



No ale mam wowczas kantowke, albo katownik na wierzchu, a zona raczej tego nie odbierze ;)

Czy cena na stronie www.solbet.pl, czyli jakies 30zl/m2 plytki 6cm, to aktualna cena?

Z tego, co widzialem, to np. H+H robi plytki w tym samym wymiarze i gestosci (600), a cena jest bodajze 2x nizsza. Termalica ma bloczki 5 i 7,5cm grube, tez 600tki. Pytanie, czy to jest materialowo i wytrzymalosciowo to samo i moga sie roznic ewentualnie tylko dokladnoscia wymiarowa?

Przypomne sie jeszcze z pytaniem o polki przy scianie na kosmetyki etc. - jakies 12-14cm glebokie. Czy grubosc 6cm wystarczy, klejone tylko od czola do sciany? Edytowano przez Olleo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

O cenę najlepiej pytać w firmach handlowych.

Płytki 6cm wystarczą.


Dziekuje za dotychczasowe odpowiedzi. Nie bede naciskal z pytaniami o konkurencje icon_smile.gif

Po przemysleniu w swiatyni dumania mam kolejne dwa pytania:

1. czy to rozsadne tak kleic czolo plyt do pionowej sciany, jesli scianka z BK spoczywa na wylewce plywajacej, ktora mimo wszystko minimalnie pracuje?

2. wszystko latwo wyglada, jesli kleimy tylko do czola, albo jedno na drugie, a jak mamy do wykonania poleczke w istniejacej takiej wnece?


Rozumiem, ze dokladnosc wymiarowa jest dlatego tak istotna, ze spoina z kleju poliuretanowego jest bardzo cienka - taka tez pewnie musi byc i w tym wypadku, wiec nie mozemy zostawic luzu miedzy bocznymi sciankami polki, a wneka, czyli klej z tej powierzchni sie po prostu wycisnie przy wsuwaniu polki. Czy wobec tego mam kleic tylko tyl polki do sciany rownoleglej?

Jak zwykle to bywa, w instrukcjach technicznych brak jest nietypowych detali.
Link do komentarza
Zasięgnąłem języka w doradztwie technicznym ceresita i nie polecają do powierzchni pionowych swojego produktu - jedynie na powierzchnie poziome przy klejeniu ścianek działowych.

Obdzwoniłem wszystkie hurtownie we Wrocławiu ze strony www.solbet.pl i oczywiście w żadnej nie słyszano o Solbet Smart i żadna nie może mi ściągnąc ilości detalicznej. Klej zamówiłem na próbę przez allegro, ale bloczki będę musiał użyć zwyczajne BK, co tam mi się uda dostać w markecie.
Link do komentarza
grubość kleju miedzy bloczkami na ścianie pionowej powinna wystarczyć do zachowania elastyczności podczas tych ruchów. a nie możesz postawić ścianki nie na wylewce?

nie rozumiem w czym masz problem z wykonaniem takiej półki wnękowej?
docinasz wymiar, nanosisz klej, wsadzasz na miejsce, co za różnica ile gdzie tego kleju wylizie, jak i tak potem go obcinasz i masz zamiar obłożyć to glazurą. pamiętaj tylko że takie półki muszą być podparte do momentu stwardnienia kleju.
Link do komentarza
jeszcze raz prosze o odpowiedz na pytania z postu https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...st&p=387005

zrobilem maly test z pianka PU do klejenia styroduru i bloczkami betonowymi.

BK do BK przy probie oderwania bardzo latwo odlazi razem z warstwa BK. BK do tynku cem-wap odlazi z cieniutka warstwa tynku (to tynk lekki, wiec niezbyt mocny).

Jak zwykle puszcza najslabszy element, wiec raczej do klejenia polek do sciany bez kotwienia sie to nie nadaje. Zreszta to samo bedzie sie dziac z plytami budowlanymi z XPS.
Link do komentarza
Cytat

grubość kleju miedzy bloczkami na ścianie pionowej powinna wystarczyć do zachowania elastyczności podczas tych ruchów. a nie możesz postawić ścianki nie na wylewce?


a na czym innym mialbym posadowic scianke?

Cytat

nie rozumiem w czym masz problem z wykonaniem takiej półki wnękowej?



teraz glownie chodzi o wytrzymalosc BK.
Link do komentarza
jak widać po twoim doświadczeniu nie wytrzymałość BK jest najważniejsza tylko materiały do którego kleisz. wiadomo że jeśli chodzi wytrzymałość BK jako półki to im grubszy tym mocniejszy. ale widzę że ty chcesz zrobić 6cm więc trzymaj się tego i pomyśl tylko jak go wzmocnić. ja otrzymując takie wnioski z doświadczenia, stosował bym kołki montażowe, kątowniki i płaskowniki bez żadnego zawachania. przecież i tak przykryjesz je warstwą kleju/glazury
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

jak widać po twoim doświadczeniu nie wytrzymałość BK jest najważniejsza tylko materiały do którego kleisz. wiadomo że jeśli chodzi wytrzymałość BK jako półki to im grubszy tym mocniejszy. ale widzę że ty chcesz zrobić 6cm więc trzymaj się tego i pomyśl tylko jak go wzmocnić. ja otrzymując takie wnioski z doświadczenia, stosował bym kołki montażowe, kątowniki i płaskowniki bez żadnego zawachania. przecież i tak przykryjesz je warstwą kleju/glazury



Stosowalibyscie dodatkowe kotwienie, jesli ten klej tak trzyma?

http://www.youtube.com/watch?v=wMhDqkINp8Y

Kuzyna (ok. 80kg) utrzymala polka przyklejona do slabego betonu (baza to piasek 0-2mm) bez problemu - pode mna (w ubraniu ok. 115kg) trzymala, poki nie nacisnalem mocniej. Puscil glownie beton (na 2/3 dlugosci bloczka - te 1/3 kleju juz utrzymac dalej nie mogla).

A tutaj polka przyklejona do zagruntowanego tynku cem-wap:


bloczek betonowy, kawalek plyty betonowej, cegla, 2 pojemniki po niecale 5l plynu, razem jakies 40kg.
Link do komentarza
Pan Tomasz z Solbetu zapomnial o temacie, a ja jestem bardzo ciekaw, na ile Solbet daje gwarancje zachowania wlasciwosci w czasie?

Jakies kotwienie dla swietego spokoju do tych polek tez bym dal, ale jakie najlepiej - laczniki metalowe do scian typu LP30, czy moze lepiej na wylot przez polke kolkiem do sciany?
Link do komentarza
Cytat

Długość bloczka to 600mm - długość półki 600mm.
Myślałem że chodzi o konstrukcję opisaną/pokazaną w #22


Konstrukcje ogarne ;)

Chodzi o poleczki i szafeczki (z takich samych bloczkow na 13-14cm glebokich), a im dluzsze, tym wieksza powierzchnia klejenia. Od paru dni na przykladowej takiej 60cm dlugiej lezy sobie 40-42kg i nic sie nie dzieje, wiec wytrzymalosc lepiej, niz "spoko", ale nie wiem, jak sie bedzie zachowywac ten klej PU za 5-10 lat.
Link do komentarza
Dla świętego spokoju zwiesiłbym te półki na prętach metalowych (bloczek nawiercony "centrycznie", nawiercenie w ścianie, w środek pręt) i "wzmocnił" tym klejem.

A musisz mieć te półki - no chyba, że nie lubisz tej osoby, która będzie to sprzątać icon_cool.gif



Ps. Dla jasności, to takie połączenie "kołkowe" jak w meblach (tyle, że kołek metalowy).
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...