Skocz do zawartości

Jaka temperatura na kotle CO


Recommended Posts

  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Witam.Jaką temperaturę powinien mieć piec co ,szukałem na wszystkich forach i nie znalazłem więc pytam ,,mam piec z wentylatorem i sterownikiem wegiel i drewno ,dolnopalny ,12kw


To fuuuuj kocioł icon_smile.gif ,wentylator i sterownik wrzuć do kosza lub odsprzedaj może ktoś weźmie ,a kotłem klapką PG niech steruje miarkownik zwykły lub Boleckiego elektroniczny. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To fuuuuj kocioł icon_smile.gif ,wentylator i sterownik wrzuć do kosza lub odsprzedaj może ktoś weźmie ,a kotłem klapką PG niech steruje miarkownik zwykły lub Boleckiego elektroniczny.


Wątpie aby zamontował miarkownik ciągu bo to piec robiony na zamówienie czyli bezfirmówka.
Link do komentarza

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Cytat

To fuuuuj kocioł icon_smile.gif ,wentylator i sterownik wrzuć do kosza lub odsprzedaj może ktoś weźmie ,a kotłem klapką PG niech steruje miarkownik zwykły lub Boleckiego elektroniczny.


Dlaczego fuuuuj kocioł? Pale już drugi sezon i nie narzekam ,nic takiego sie nie dzieje żebym wen.i ster. sprzedawał .Pytam tylko jaka temperatura powinna być najlepsza dla pieca.Co do miarkownika ciągu to mogę założyć bez problemu . Edytowano przez zbyszekr114 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Pale już drugi sezon i nie narzekam ,nic takiego sie nie dzieje żebym wen.i ster. sprzedawał .Pytam tylko jaka temperatura powinna być najlepsza dla pieca.Co do miarkownika ciągu to mogę założyć bez problemu .


Ja bynajmniej się nie dopatrzyłem z fotek aby było gdzies tam zamontowac miarkownik,ale to m niejsza o to. Co mnie zaciekawiło to podłączenie pompki c.o. jakoś dziwnie to wygląda,jakbys mógł to daj fotke instalacji powyżej wyjscia z pieca.
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego fuuuuj kocioł? Pale już drugi sezon i nie narzekam ,nic takiego sie nie dzieje żebym wen.i ster. sprzedawał .Pytam tylko jaka temperatura powinna być najlepsza dla pieca.Co do miarkownika ciągu to mogę założyć bez problemu .


To o czym myślisz,co Ciebie trapi i tak się nie uda .Na początek wywal dmuchawę a sterownik czyli wyjście od niego na dmuchawę podłącz pod miarkownik Boleckiego a zaczniesz palić w kotle , wędzarnia się skończy.Albo załóż zwykły miarkownik. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

[attachment=17518:P1030727.JPG]


Takiego podłączenia to ja jeszcze nie widziałem, może mało jeszcze widziałem ,ale jak dla mnie to jakaś abstrakcja to podlączenie pompki c.o. i zaworu różnicowego.
Link do komentarza
Cytat

Takiego podłączenia to ja jeszcze nie widziałem, może mało jeszcze widziałem ,ale jak dla mnie to jakaś abstrakcja to podlączenie pompki c.o. i zaworu różnicowego.


Ma 2 albo jeszcze więcej wyjść z korpusu zasilania kotła icon_smile.gif

Niestety nie widać zaworu różnicowego można się tylko domyślać .Jeżeli on jest nad pompką to ciekawe zestawienie. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To o czym myślisz,co Ciebie trapi i tak się nie uda .Na początek wywal dmuchawę a sterownik czyli wyjście od niego na dmuchawę podłącz pod miarkownik Boleckiego a zaczniesz palić w kotle , wędzarnia się skończy.Albo załóż zwykły miarkownik.

Nie mówie ze palenie z miarkownikiem ciagu jest gorszę od dmuchawy ,tylko napisz czy zakupując takie urzą dzenie mogę sie podpiąć pod mój sterownik IE-24 i jaki jeszcze miarkownik ciagu jest dokładny i żeby sie nie zawieszał?
Link do komentarza
Cytat

Ma 2 albo jeszcze więcej wyjść z korpusu zasilania kotła icon_smile.gif


Wiem ,że co niektoóe kotły tak mają ,tylko po co takie coś robić? i czy w ogóle takie rozwianie jest prawidłowe, znaczy się czy wszystko działa jak powinno.
Link do komentarza
Cytat

Takiego podłączenia to ja jeszcze nie widziałem, może mało jeszcze widziałem ,ale jak dla mnie to jakaś abstrakcja to podlączenie pompki c.o. i zaworu różnicowego.

Moze powiesz coś więcej niż abstrakcja .Ja nie zakładałem tej instalacji ale gosciu powiedział mi jak będziesz mniał brak prądu to drugie wyjście zasilania zadziała.Wszystko działa jak powinno Edytowano przez zbyszekr114 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Moze powiesz coś więcej niż abstrakcja .Ja nie zakładałem tej instalacji ale gosciu powiedział mi jak będziesz mniał brak prądu to drugie wyjście zasilania zadziała.Wszystko działa jak powinno


Do tego celu służy zawór roónicowy,jak nie ma prądu to wtedy następuje zmiana ciśnienia bo pomka będąc na bajpasie daje większy opor dla cieczy i zawór różnicowy przepuści ,ale tylko po to aby pieca nie rozdeło bo co do sprawnego działania ogrzewania to bym nie powiedział ,że będzie to działać bz problemowo.
Link do komentarza
Cytat

Nie mówie ze palenie z miarkownikiem ciagu jest gorszę od dmuchawy ,tylko napisz czy zakupując takie urzą dzenie mogę sie podpiąć pod mój sterownik IE-24 i jaki jeszcze miarkownik ciagu jest dokładny i żeby sie nie zawieszał?

Tu masz miarkownik a czy będzie współpracował z IE-24 trzeba zadzwonić upewnić się tam jest w opisie telefon na 99% będzie ale należy skonsultować .
http://allegro.pl/elektroniczny-miarkownik...3544160236.html
http://bolecki.pl/miarkownik.php

Cytat

Człowiek zapytał o prawidłową temperaturę pracy kotła.

Sławomir mu napomknął .

Cytat

A Wy mu wmawiacie, że ta instalacja nie ma prawa działać, bo zastosowane rozwiązania są do ... odbytu.

gdzie napisałem?
A jak działa to inna sprawa. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Człowiek zapytał o prawidłową temperaturę pracy kotła.

A Wy mu wmawiacie, że ta instalacja nie ma prawa działać, bo zastosowane rozwiązania są do ... odbytu.

2 lata działało - a te "prawidłowe" jak mu pomogą - będzie z 12kW - 19,896kW ?


Temat rozciągamy bo zawsze coś w oko wpadnie to czlowiek niechcąco sie zapyta icon_biggrin.gif
A czy dwa lata działało prawidłowo? wiemy ,że jako działalo (bo chłop w zimę nie zamarzł icon_biggrin.gif )a czy lepiej czy gorzej? nie mamy skali porównania.
Link do komentarza
Tak na marginesie, pale w piecu bez problemów wszystko jest ok ,ale mam do Was pytanie podajecie ze miarkownik ciągu to dobra sprawa i zgadzam się z tym ,ale jeszcze nikt z Was nie napisał mi że ma taki miarkownik ciagu i jak sie sprawuję bo czytajac instrukcje mam obawy jak będzie sie sprawował ,czy nie nastapi jakaś zawiecha i tem. wzrośnie do 110stopni ?? Edytowano przez zbyszekr114 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tak na marginesie, pale w piecu bez problemów wszystko jest ok ,ale mam do Was pytanie podajecie ze miarkownik ciągu to dobra sprawa i zgadzam się z tym ,ale jeszcze nikt z Was nie napisał mi że ma taki miarkownik ciagu i jak sie sprawuję bo czytajac instrukcje mam obawy jak będzie sie sprawował ,czy nie nastapi jakaś zawiecha i tem. wzrośnie do 110stopni ??


Oczywiście masz prawo mieć obawy ,jak wygląda u Ciebie zabezpieczenie kotła na wypadek zagotowania wody masz instalację z naczyniem otwartym ?

Proponuję Ci zagłębić się w ten temat zwłaszcza pierwsze 150 stron :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...539#post6133539
Oczywiście możesz tez tam zadawać pytania ,tam jest dużo osób w takiej samej sytuacji przerabiali kotły w zdłuż i w poprzek . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście masz prawo mieć obawy ,jak wygląda u Ciebie zabezpieczenie kotła na wypadek zagotowania wody masz instalację z naczyniem otwartym ?

Proponuję Ci zagłębić się w ten temat zwłaszcza pierwsze 150 stron :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...539#post6133539
Oczywiście możesz tez tam zadawać pytania ,tam jest dużo osób w takiej samej sytuacji przerabiali kotły w zdłuż i w poprzek .

Tak mam instalację z naczyniem otwartym
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem jak mam to ująć ,ale tak jak mówisz juz kiedyś sprawdzałem para leci z naczynia jak z czajnika


Czyli sam widzisz,nie ma reguły zarówno przy dmuchawie jak i przy miarkowniku możesz wodę zagotować icon_smile.gif
Masz na króćcu przyłączeniowym do komina przepustnicę?
Link do komentarza
Cytat

Wodę zagotowałem świadomie przy pierwszym rozruchu pieca, a tak jeszcze mi się to nie zdarzyło.(ale wszystko możliwe) .Tak mam przepustnicę


Czyli wiesz po co ona jest icon_smile.gif
Ja pale teraz drewnem,a raczej przepalam na cwu (nie ma przepustnicy i tez nigdy nie zagotowałem wody ale na piecu mam ustawione 55 stopni i jak przyszła wichura to mimo,że aparatura się odłączyła to woda osiągnęła ponad 90 stopni a jakbym miał przepustnice to bym przymknął aby zmniejszyć ciąg.
przepustnicy nie mam bo aby podłączyć piec do komina musiałem zastosować dwa kolana regulowane ,a one przepustnicy nie posiadają. Jestem w trakcie dorabiania jej.
Link do komentarza
Ja chyba ustawie temp.na piecu 60 stopni i jak podbije po wyłączeniu wentylatora na 62 stopnie myslę ze ta temperatura będzie odpowiednia dla kotła i palenia w takim piecu .Piec robiłem na zamówienie bo chciałem duży zasyp a w tej cenie nie znalazłem na rynku takowego ,trzyma długo nawet do 14 godzin jeden zasyp np.węgiel plus drewno ,dobre wyjscie jak nikogo niema w domu przez 10godz.
Link do komentarza
Cytat

Ja chyba ustawie temp.na piecu 60 stopni i jak podbije po wyłączeniu wentylatora na 62 stopnie myslę ze ta temperatura będzie odpowiednia dla kotła i palenia w takim piecu .Piec robiłem na zamówienie bo chciałem duży zasyp a w tej cenie nie znalazłem na rynku takowego ,trzyma długo nawet do 14 godzin jeden zasyp np.węgiel plus drewno ,dobre wyjscie jak nikogo niema w domu przez 10godz.

Co do temperatury na kotle lepiej się zainteresuj powrotem ,czyli temperaturą wody powrotnej do kotła ,jak nie spada poniżej 45 *C to kondensować wymiennik kotła nie powinien .
Link do komentarza
Cytat

Co do temperatury na kotle lepiej się zainteresuj powrotem ,czyli temperaturą wody powrotnej do kotła ,jak nie spada poniżej 45 *C to kondensować wymiennik kotła nie powinien .

Dzięki wielkie wszystkim za zainteresowanie o taką
odpowiedź mi chodziło. Tak na marginesie jakbym ustawił czujnik na powrocie i zadał temperaturę np . 45*C to takie wyjście takze byłoby dobre ? ,dopiszę że posiadam w domu zawory termostatyczne na grzejnikach Edytowano przez zbyszekr114 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dzięki wielkie wszystkim za zainteresowanie o taką
odpowiedź mi chodziło. Tak na marginesie jakbym ustawił czujnik na powrocie i zadał temperaturę np . 45*C to takie wyjście takze byłoby dobre ? ,dopiszę że posiadam w domu zawory termostatyczne na grzejnikach

Jeżeli masz tam coś co będzie pilnować temperatury powrotu to tak bo czujnik tylko bedzie odczytywać temperaturę ,musi być jeszcze zawór wykonawczy ,który będzie ją korygował.
Najważniejsze to pozbyć się dmuchawy ,palenie na naturalnym ciągu zmniejsza powstawanie zjawiska kondensacji w kotle ,oszczędza opał czyli pieniądze ,oraz kocioł czyści się łatwiej nie ma smoły ,niedopalonej sadzy na ściankach ,lub występuje w mniejszej ilości .
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli masz tam coś co będzie pilnować temperatury powrotu to tak bo czujnik tylko bedzie odczytywać temperaturę ,musi być jeszcze zawór wykonawczy ,który będzie ją korygował.
Najważniejsze to pozbyć się dmuchawy ,palenie na naturalnym ciągu zmniejsza powstawanie zjawiska kondensacji w kotle ,oszczędza opał czyli pieniądze ,oraz kocioł czyści się łatwiej nie ma smoły ,niedopalonej sadzy na ściankach ,lub występuje w mniejszej ilości .


Miarkownik ciagu kiedyś zastosuje, może w następnym roku ,zgadzam się ze zmiejszy sie zjawisko kondensacji na kotle lecz co do oszczędzania opału tu akurat stawiam znak ? Edytowano przez zbyszekr114 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Całe życie człowiek się czegoś uczy, lub nauczy.

Co i gdzie w tym kotle jest jego wymiennikiem, który może kondensować ?

Ps. A nie chodzi przypadkiem o temperaturę spalin, a nie powrotu ?


To prawda całe życie .
Kocioł C.O. składa się z poszczególnych części choć wydaje się ze to jeden pospawany element ,np ruszta wodne,komora zasypu,palenisko,wymiennik itd .
Taki kocioł oddaje ciepło przez wymiennik ,substancji przenoszącej je np. wodzie, a podgrzana woda przenoszona jest w inne miejsce, np. do grzejnika. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Tutaj zgadzam się z powyzsza opinią,nie da się tego jednoznacznie pokreślić i zależy od kilku czynników,w tym takze paliwa jakie stosujemy. Jak w chwili obecnej wygląda sytuacja tak ogólnie? jeżeli zaglądasz jeszcze na forum to daj znać.

Jezeli chodzi omnie to zagladam ,paliwo mam suche ,węgiel ,drzewo lisciaste i iglaste ale ogólnie wilgotność dobra
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Zakładając,że opał jest suchy, ciąg kominowy dobry i dobre napowietrzenie kotłowni a także poprawna konstrukcja kotła....

Węgiel kamienny, suchy - temp. ok. 37-43st.c przy lambdzie 1,0-2,0 i to powinno być wystarczające
Suchy węgiel brunatny 15%H2O - ok.52st.C
Drewno, suche ok. min.58st.C.....

W poprawnie skonstruowanym kotle dolnego spalania jakies paliwo jest podstawowe...
Dolniaki nie sa jednak na paliwa drobne typu miały, stąd dmuchawa to raczej problem jak zaleta w takim kotle....
Dolniak powinien pracowac z miarkownikiem.

Jak spalasz węgiel- miarkownik.

Do drewna, to powinno się wstawic bufor i grzać pod 70st.C, wsad się wypala, reszta to odbiór z bufora na instalacje domową.....



Miarkonik MCI boleckiego podłącza się w wyjście dmuchawy od 12.11.2013 nowy model MCIv3 z przyciskiem programującym uczenie sie miarkownika pod dany sterownik
Link do komentarza
Cytat

Kwestia samej temperatury to już zależność kilku czynników,w tym również prawidłowo wykonanej izolacji budynku,im będzie ona lepsza,tym mniej zużyjemy np węgla czy generalnie opału.


Nie prawda. Temperatura nie jest uzależniona jak ocieplony jest dom. A to ,że spalimy mniej opalu to już ocieplenie ma duże znaczenie jak również uzależniona jest moc kotła od ocieplonego domku.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Zamontowałem miarkownik boleckiego mcv3 muszę powiedzieć że jestem zaskoczony .lepsze spalanie ,mniej syfu ,mniejsze zużycie paliwa .mniejsze zużycie prądu ,po modyfikacji sterownika wszystko hula ,tem.zwiększyłem na kotle do 68 st. .Myślę że tem. 70st jest odpowiednia dla mojego kotła na powrocie 55st, dolno-palny.Dzieki i Pozdrawiam Edytowano przez zbyszekr114 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zamontowałem miarkownik boleckiego mcv3 muszę powiedzieć że jestem zaskoczony .lepsze spalanie ,mniej syfu ,mniejsze zużycie paliwa .mniejsze zużycie prądu ,po modyfikacji sterownika wszystko hula ,tem.zwiększyłem na kotle do 68 st. .Myślę że tem. 70st jest odpowiednia dla mojego kotła na powrocie 55st, dolno-palny.Dzieki i Pozdrawiam



a mówiłem,że tak będzie icon_smile.gif

dolniak- miarkownik, spala się naturalnie, spokojnie, więc dłużej wytrzymuje wsad i więcej pieniążków w kieszeni zostaje....
Link do komentarza
Cytat

Witam.Jeszcze spróbuję zastosować taki palnik ; do czystszego palenia i lepszego spalania



Nie wiem czy tym jakoś mega poprawisz, może Cie to zdziwi, ale nie tyle taka ceramika jest ważna, co odpowiednia dystrybucja powietrza.....

Jak to dolniak, to z komory nad zasypem powinno się dystrybuować powietrza zaraz nad pionowy kanał przy ujściu z paleniska (za rusztem na dole, jakieś 10-15cm powyżej tej półki.

Jak musisz dorabiać, to tak nie zrobisz, ale idzie wykminić rurą lub profilem powietrze, aby było na górze komory spalania pobierane i na dole jakoś to podeprzeć, zaczepić i wygiąc rure lub profil w tył w strone pionowego kanału. Tym sposobem poprawisz więcej jak tą kombinacją z układana ceramiką, taka ceramika ci może pomóc jedynie w przypadku, jak kocioł za duży....
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem czy tym jakoś mega poprawisz, może Cie to zdziwi, ale nie tyle taka ceramika jest ważna, co odpowiednia dystrybucja powietrza.....

Jak to dolniak, to z komory nad zasypem powinno się dystrybuować powietrza zaraz nad pionowy kanał przy ujściu z paleniska (za rusztem na dole, jakieś 10-15cm powyżej tej półki.

Jak musisz dorabiać, to tak nie zrobisz, ale idzie wykminić rurą lub profilem powietrze, aby było na górze komory spalania pobierane i na dole jakoś to podeprzeć, zaczepić i wygiąc rure lub profil w tył w strone pionowego kanału. Tym sposobem poprawisz więcej jak tą kombinacją z układana ceramiką, taka ceramika ci może pomóc jedynie w przypadku, jak kocioł za duży....

Mam kocioł za duży ,ale spróbuję rurka ma być przy wymienniku?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...