Skocz do zawartości

Żywopłot - do obsadzenia 120 metrów


Karolina1984

Recommended Posts

Znalazłam gdzieś- chyba w którymś dzienniku budowy- informację, że ktoś tu robił sobie żywopłot z choinek, kupowanych w nadleśnictwie- za jakieś zupełne grosze.

Czy moglibyście sie wypowiedzieć w tym temacie- czy rzeczywiście można tam tak tanio kupić sadzonki ? Jak taki żywopłot się sprawuje, jak go pielęgnować.

Na pierwszy ogień, zanim zaczniemy budować- musimy obsadzic przynajmniej jeden bok działki, najbardziej narażony na podglądactwo- 100metrów. Na pewno nie będę kupować tui za kilkanaście zł za sadzonkę, bo po prostu pieniądze liczę dwadzieścia razy, żeby jakoś wsyztsko rozplanować.

Link do komentarza
Świerki długo rosną ,ja bym Ci zaproponował roślinę czy krzew teraz nie pamiętam ale przyrost roczny ma coś ponad metr a cenowo nie ma tragedii. Nie pamiętam jak się on nazywa ale znalazłem opis o nim na alledrogo.
Link do komentarza
Ligustr zimozielony
LIGUSTER Ligustr
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.
Tak to się nazywa ,pozwoliłem Cie wyręczyć w poszukiwaniach icon_biggrin.gif
Co przemawia za tym aby go kupić to ,to że po zakupie na jedna stronę tak jak chcesz ,na kolejne będziesz miała sadzonki już za darmo,bo rozsadzisz te które się rozrosną.
Cenowo wygląda podobnie jak z choinkami ,ale choinek nie rozsadzisz.

Cytat

Ok, jak coś znajdziesz- będę wdzięczna.


Już znalazłem icon_biggrin.gif

http://allegro.pl/ligustr-pospolity-ligust...3455731599.html
Tu jest ciekawa oferta cenowa.
Link do komentarza
Cytat

potocznie zwana wierzba energetyczna. bardzo tanio, bardzo szybko rośnie, można samemu wyprodukować sadzonki, można zaplatać i stworzyć mocny płot icon_smile.gif

[




solange, nie chcę wyjść na debila, bo o wierzbie słyszałam- czy to prawda, że potem takim wysuszonym drewnem ludzie palą w kominku ?? To bym miała przyjemne z pożytecznym ( jakbym walnęła coś głupiego, nie śmiać się icon_razz.gif )
Link do komentarza
Cytat

solange, nie chcę wyjść na debila, bo o wierzbie słyszałam- czy to prawda, że potem takim wysuszonym drewnem ludzie palą w kominku ?? To bym miała przyjemne z pożytecznym ( jakbym walnęła coś głupiego, nie śmiać się icon_razz.gif )


tak, to prawda. tylko do takiego rekreacyjnego kominka powinny być minimum 3 letnie odnogi. do zwykłego pieca w kotłowni, można wrzucać najdrobniejsze pędy, ale muszą być wysezonowane (wysuszone).
Link do komentarza
Cytat

potocznie zwana wierzba energetyczna. bardzo tanio, bardzo szybko rośnie, można samemu wyprodukować sadzonki, można zaplatać i stworzyć mocny płot icon_smile.gif

http://www.ze.strefa.pl/index2.php?main=zywoplot.htm





To jest super sprawa - ale nie na grunty suche i piaszczyste - muszą być własnie takie jakie ma solange - baaardzo wodniste - u mnie po 3 latach te co przeżyły mają moze z 1m wysokości - a sadziłem 3000 szt. Koszt wyszedł chyba 150 zł
Link do komentarza
Cytat

sadząc rośliny wyobraź sobie jak będą wyglądać za 10-20 lat, sąsiad posadził świerki jako żywopłot , póki to były choinki to wyglądały nieźle ale gdy zaczęły wyrastać na w drzewa to wyglądały paskudnie


bo trzeba wiedzieć i się trochę znać, a nie zasadzić i nic więcej nie robić. przecież w odpowiednim czasie wystarczyło ściąć stożek wzrostu i drzewka rozrastałyby się na szerokość, a nie wysokość.

Cytat

To jest super sprawa - ale nie na grunty suche i piaszczyste - muszą być własnie takie jakie ma solange - baaardzo wodniste - u mnie po 3 latach te co przeżyły mają moze z 1m wysokości - a sadziłem 3000 szt. Koszt wyszedł chyba 150 zł


Karolina też ma wodniste icon_smile.gif

z resztą przyznać trzeba, że chyba żaden żywopłot nie wyjdzie taniej, niż wierzba.
Link do komentarza
Cytat

Początkowo, początkowo icon_cool.gif

Bo to bardzo "żywotny" chwast jest.


nie ulega wątpliwości, że przy każdym żywopłocie trzeba się narobić. jeśli chce się mieć szybko efekt, to się sadzi ekspansywne gatunki, które trzeba potem "ogarniać". Sadząc wolnorosnące drzewka, mniej przy nich pracy, ale na efekt trzeba czekać dłużej.
Link do komentarza
Słuchajcie, znalazłam jeszcze coś, co sie nazywa winobluszcz pięciolistkowy- podobno (?) zimozielony.
I tak pomyślałam- może to, bo skoro te boki po 100 metrów są- a szerokości tylko 22, jak sie okazuje- to nie wiem, czy mądrze jest sobie jeszcze optycznie "zmniejszać" tę szerokość o dajmy na to metrowej szerokości żywopłot.

Co sądzicie o tym bluszczu ??
Link do komentarza
Cytat

Słuchajcie, znalazłam jeszcze coś, co sie nazywa winobluszcz pięciolistkowy- podobno (?) zimozielony.
I tak pomyślałam- może to, bo skoro te boki po 100 metrów są- a szerokości tylko 22, jak sie okazuje- to nie wiem, czy mądrze jest sobie jeszcze optycznie "zmniejszać" tę szerokość o dajmy na to metrowej szerokości żywopłot.

Co sądzicie o tym bluszczu ??


a gdzie wyczytałaś, że zimozielony?

Winobluszcz pięciolistkowy jest silnie rosnącym pnączem zrzucającym liści na zimę. Należy do rodziny winoroślowatych Vitaceae. Pochodzi z Ameryki Północnej. (więcej info tu http://rosliny.wymarzonyogrod.pl/baza-rosl...listkowy,4_589/ Edytowano przez solange63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Z jednej storny- sąsiadów- mamy betonowy płot - potworek, 100 metrów długości.

Nie wiem, czy postawimy od drugiej siatkę, czy też potworka- i ta druga strona jest "goła" , zupełnie wystawiona na widok publiczny, na długości 100 metrów. Działek tam obok nie będzie- więc ma przede wsyzstkim osłaniać nas- i betonowe potworki.
Więc wiadomo, że zimą też nie chcę sie czuć jak na wybiegu dla szczurów ;)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...