Skocz do zawartości

Wygięcie się ramy(ościeżnicy ) okna


Recommended Posts

Okna zamontowane w nowym budynku w zeszłym roku- na jesieni. Niedawno zauważyliśmy dość mocne wygięcie ramy okien od strony południowo-zachodniej. Wygląda to tak jakby wybrzuszyła się w górę ościeżnica-ta na częśc dolna.Okno zamyka sie prawidłowo. Z zewnatrz widać jednak dość spore wygięcie w łuk. Sprawa dotyczy okna pojedyńczego jak i trzyskrzydłowego-tutaj widac spore pofalowanie, jakby skrzydła podczas uchylania pociągało rame w tym miejscu w górę. Oczywiście bedziemy sprawę załatwiać z firmą ,która te okna wstawiała, ale nawstepie może ktoś mi poda przyczynę?Czy może to mieć związek ze zbyt słabym zakotwieniem ramy (u dołu) do muru?Czy da się to naprawic czy trzeba bedzie bardziej radykalnych działań??Na razie ze zwględu na temperatury nie da się stwierdzić nieszczelności... Edytowano przez Czapi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A masz może fotki jak te okna były montowane? Np. Na czym była oparta rama i jak?



Niestety nie mam pojęcia o czym piszesz icon_confused.gif
Jak dla mnie okno wstawione standardowo icon_redface.gif
Jedyne co mogę dodać to były montowane jakieś specjalne listwy pod ramę, aby potem mozna było zamontować parapet.Panowie stwierdzili ze skoro nie mamy jeszcze parapetów, to wkłada sie pod ramę od dołu "coś".Tyle wiem....czy to mogło być powodem...???
Link do komentarza
Cytat

Okna zamontowane w nowym budynku w zeszłym roku- na jesieni. Niedawno zauważyliśmy dość mocne wygięcie ramy okien od strony południowo-zachodniej. Wygląda to tak jakby wybrzuszyła się w górę ościeżnica-ta na częśc dolna.Okno zamyka sie prawidłowo. Z zewnatrz widać jednak dość spore wygięcie w łuk. Sprawa dotyczy okna pojedyńczego jak i trzyskrzydłowego-tutaj widac spore pofalowanie, jakby skrzydła podczas uchylania pociągało rame w tym miejscu w górę. Oczywiście bedziemy sprawę załatwiać z firmą ,która te okna wstawiała, ale nawstepie może ktoś mi poda przyczynę?Czy może to mieć związek ze zbyt słabym zakotwieniem ramy (u dołu) do muru?Czy da się to naprawic czy trzeba bedzie bardziej radykalnych działań??Na razie ze zwględu na temperatury nie da się stwierdzić nieszczelności...


Witam,

rozumiem, że mówimy o oknach z PVC.
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka a do najbardziej prawdopodobnych należą:
- brak mocowania progów ramy okiennej lub mocowanie wykonano na kotwy, które trzymają okno w płaszczyźnie prostopadłej do okna ale w płaszczyźnie okna już nie,
- brak dylatacji na bokach przy progu ramy, nagrzany profil wydłuża się a ponieważ nie ma na to miejsca - wybrzusza się,

Jeśli odkształcenie nie jest duże (a wszystko na to wskazuje skoro okna funkcjonują poprawnie) można poprawić montaż, przy większych konieczny demontaż i ponowny montaż, w skrajnym przypadku wymiana ramy.
Przy poprawkach montażu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zachowanie poprawnej dylatacji oraz ciągłość izolacji ponieważ przy odkształceniach mogło dojść do jej zerwania oraz rozwarstwienia piany i po naprawie co prawda okno będzie szczelne ale przedmuchy czy nawet przecieki mogą wystąpić pomiędzy progiem a ścianą.

Link do komentarza
Dziękuję za odpowiedź.Poczekam co na to powie firma montująca te okna.Muszę stwierdzić że raczej na 100% wygięcia te powstały w czasie ostatnich upałów-wcześniej raczej tego nie było lub było niewielkie-od razu rzuciłoby mi się w oczy.
Dodam jeszcze jedno-od wewnątrz przy ramie okna na środku u góry pojawiło sie pęknięcie w tynku(tuż przy ramie).
Link do komentarza
Cytat

Akurat mamy tu zbieg okoliczności:największe okna mamy od strony najbardziej słonecznej, więc mamy dwa czynniki.Spore skrzydła okienne + działanie słońca....
No ale to chyba nie jest normalne icon_confused.gif


Zapomniałaś jeszcze napisać, a przypuszczam na 100% że tak jest, że okna są w kolorze, co o dobrych kilkanaście procenta w przypadku tak ekstremalnego nasłonecznienie zwiększa ryzyko deformacji ramiaka.
Druga sprawa to profil podokienny.
Najprawdopodobniej montażyści pozostawili listwę transportową (zabezpiecza się nią okna w transporcie, szczególnie te okleinowane), która nie jest profilem nośnym.



Bo gdyby okno było podparte na listwie progowej (różnicę w konstrukcji widać na zdjęciach)


to byś o tym wiedziała, bo by była wyszczególniona w zamówieniu (zapłacona).
Możesz sobie jeszcze sprawdzić w jakiej klasie są wykonane profile. To pozwoli Ci się mniej więcej zorientować jakiej grubości są ścianki wewnętrzne i wzmocnienie.

O głównych, najprawdopodobniejszych przyczynach odkształcenia napisał już MS
Link do komentarza
Cytat

Czyli na 99% promienie słoneczne tak jak pisałem w pierwszym swoim poście.




Czyli skoro ościeżnice po nagrzaniu się "nie zmiesciły " sie w otworze to:
-za mały otwór na okno(za duże okno)
-niewłaściwy montaż nie uwzgledniający rozszerzalności termicznej okien....?
To raczej ramy do wymiany....
Link do komentarza
Cytat

Czyli skoro ościeżnice po nagrzaniu się "nie zmiesciły " sie w otworze to:
-za mały otwór na okno(za duże okno)
-niewłaściwy montaż nie uwzgledniający rozszerzalności termicznej okien....?
To raczej ramy do wymiany....



Witam Ponownie,

ja bym nie demonizował. Najprawdopodobniej okno jest prawidłowo zwymiarowane ale zostało "zablokowane" przez tynki, które nie powinny wnikać w przestrzeń pomiędzy oknem a murem lub przez pozostawione kliny montażowe, będzie to widać po zbiciu tynków w okolicy dolnych narożników. Usunięcie tych przeszkód powinno zapewnić prawidłową dylatację. Jak zawsze należy pamiętać o uzupełnieniu izolacji.
Link do komentarza
Cytat

Witam Ponownie,

ja bym nie demonizował. Najprawdopodobniej okno jest prawidłowo zwymiarowane ale zostało "zablokowane" przez tynki, które nie powinny wnikać w przestrzeń pomiędzy oknem a murem lub przez pozostawione kliny montażowe, będzie to widać po zbiciu tynków w okolicy dolnych narożników. Usunięcie tych przeszkód powinno zapewnić prawidłową dylatację. Jak zawsze należy pamiętać o uzupełnieniu izolacji.



O matko!!Mam te piękne równiutkie moje tynki teraz zbijać????Czy fachowcy od okien mogą stwierdzić czy tynki zostały prawdłowo połozone bez ich skuwania???
A jak zbijemy i okaże sie że jest ok??
Link do komentarza
Cytat

O matko!!Mam te piękne równiutkie moje tynki teraz zbijać????Czy fachowcy od okien mogą stwierdzić czy tynki zostały prawdłowo połozone bez ich skuwania???
A jak zbijemy i okaże sie że jest ok??



Witam,

oczywiście w celu inspekcji nie trzeba zbijać całych tynków a tylko punktowo, w narożnikach zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej. Jeśli tynki kładła inna ekipa niż ta od okien i to jeszcze mechanicznie, to prawie na pewno tynk jest pomiędzy ścianą a oknem, a w tej przestrzeni nie powinno go być, niestety dotyczy to całego obwodu okna.
Jeśli okaże się, że trzeba wymienić ramę to i tak tynki trzeba będzie skuć więc tak cz inaczej tynk jest do poprawki. Drobna sugestia - na oględziny radzę zaprosić obie ekipy równocześnie i na miejscu ustalić zakres odpowiedzialności.
Link do komentarza
Cytat

Witam,

oczywiście w celu inspekcji nie trzeba zbijać całych tynków a tylko punktowo, w narożnikach zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej. Jeśli tynki kładła inna ekipa niż ta od okien i to jeszcze mechanicznie, to prawie na pewno tynk jest pomiędzy ścianą a oknem, a w tej przestrzeni nie powinno go być, niestety dotyczy to całego obwodu okna.
Jeśli okaże się, że trzeba wymienić ramę to i tak tynki trzeba będzie skuć więc tak cz inaczej tynk jest do poprawki. Drobna sugestia - na oględziny radzę zaprosić obie ekipy równocześnie i na miejscu ustalić zakres odpowiedzialności.




No tynki były maszynowo kładzione... zalamka.jpg
Link do komentarza
Cytat

Jeśli tynki kładła inna ekipa niż ta od okien i to jeszcze mechanicznie, to prawie na pewno tynk jest pomiędzy ścianą a oknem, a w tej przestrzeni nie powinno go być, niestety dotyczy to całego obwodu okna.


Że tak zapytam - a piana gdzie? Wydmuchało ją przy kładzeniu tynków?
A z drugiej strony, jak pozostawili kliny montażowe po bokach na jednej wysokości to błąd wykonawczy zdaje się, nie?
Link do komentarza
Cytat

Że tak zapytam - a piana gdzie? Wydmuchało ją przy kładzeniu tynków?
A z drugiej strony, jak pozostawili kliny montażowe po bokach na jednej wysokości to błąd wykonawczy zdaje się, nie?



Po co ta agresja, tu chodzi o to, aby pomóc - wyjaśnić zainteresowanej a nie "grać w łapki"
Piana jest tylko pianą i jeśli tynki były kładzione maszynowo (ciśnieniowo) to na z dużym prawdopodobieństwem są "wstrzyknięte" pomiędzy okno a mur a co do klinów montażowych to rzeczywiście nie doprecyzowałem tematu. Rama przy dolnym zawiasie okna powinna być podparta z boku ale tylko od jednej strony, w oknach dwuskrzydłowych, od tej strony gdzie większe, cięższe skrzydło lub to, które się częściej otwiera, z przeciwnej strony powinien być luz. W górnym narożniku dokładnie po przekątnej od dolnego podparcia też powinien być klocek aby okno nie maiło tendencji do "kłądzenia" się. Podparcia te powinny być jednak w odległości ok. 15 cm od narożników a nie w samych narożnikach. Dla pewności załączam schemat prawidłowego podparcia ramy.[attachment=17237:Klockowanie.pdf]

Klockowanie.pdf

Klockowanie.pdf

Link do komentarza
Tu nie ma mowy o żadnej agresji, i jeśli tak to odebrałeś to sorry, choć co do "dużego prawdopodobieństwa" to bym polemizował. icon_wink.gif
Ale nie idzie nam tu o jakieś kłótnie, tylko jak zaznaczyłeś, o pomoc dla Czapi i o naświetlenie ewentualnych przyczyn usterki.
Co do klinowania... ja to wiem, a Ty to bardzo ładnie przedstawiłeś w załączonym PDF-e, tak że wszyscy mogą zobaczyć co mieliśmy na myśli.

Link do komentarza
Cytat

Tu nie ma mowy o żadnej agresji, i jeśli tak to odebrałeś to sorry, choć co do "dużego prawdopodobieństwa" to bym polemizował. icon_wink.gif
Ale nie idzie nam tu o jakieś kłótnie, tylko jak zaznaczyłeś, o pomoc dla Czapi i o naświetlenie ewentualnych przyczyn usterki.
Co do klinowania... ja to wiem, a Ty to bardzo ładnie przedstawiłeś w załączonym PDF-e, tak że wszyscy mogą zobaczyć co mieliśmy na myśli.




Klinowanie było, co do umiejscowienia klinów-nie pamiętam.W domu mam jakieś zdjęcia po zamontowaniu-moze na nich coś zobaczę.
Teraz wytłumaczcie-czy WSZYSTKIE kliny sie usuwa czy jakieś zostawia?
Link do komentarza
Cytat

Dzieki.Sprawdzę.Ja mam niestety te "odkształcenia niszczące" symetryczne w oknie pojedyńczym(wybrzuszenie w górę na dolnej ramie) a w potrójnym takie "fale"



Dla uspokojenia,

opis na rysunku "odkształcenia niszczące" jest bardziej ku przestrodze, czyli co się może stać (ale nie musi). Jeśli okna funkcjonują to (przynajmniej na razie) nie ma mowy o zniszczeniach. Najprawdopodobniej skończy się korektą montażu i uzupełnieniem tynków - jeden dzień bałaganu i po sprawie.
Link do komentarza
Cytat

Dla uspokojenia,

opis na rysunku "odkształcenia niszczące" jest bardziej ku przestrodze, czyli co się może stać (ale nie musi). Jeśli okna funkcjonują to (przynajmniej na razie) nie ma mowy o zniszczeniach. Najprawdopodobniej skończy się korektą montażu i uzupełnieniem tynków - jeden dzień bałaganu i po sprawie.



Oby tak było.Dziękuję tu wszystkim za zgłębienie i wyjaśnienia mojego problemu."Fachowcy" mają zjawić się za tydzień, będę przynajmniej wiedzieć co mogło byc przyczyną icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...