Skocz do zawartości

Załamany wężyk przy baterii ORAS


ManfredBee

Recommended Posts

Zdecydowałem się na nowe baterie. Akurat ORAS. Wannowa i natryskowa nie sprawiły mi kłopotu, ale gorzej było z umywalkową stojącą. Ma zainstalowane fabrycznie wężyki. Tak wyszło, że ich długość w ogóle mi nie pasuje - odrobinę dłuższe lub odrobinę krótsze pasowały by idealnie. Ideałem byłaby możliwość ich wymiany na dowolną długość albo nawet na rurki, ale popularna wyszukiwarka pokazuje, że są nietypowe (w sensie mocowania do baterii) i mogą mieć tylko 30cm. Oczywiście można je przedłużyć (spośród GW3/8-GZ3/8 znalazłem tylko IVENĘ - warto?), ale podczas próby montażu baterii jeden z oryginalnych wężyków załamał się i to w dwóch miejscach. To w sumie dziwne, bo przy testach na starym wężyku anonimowego dla mnie producenta nie udało mi się doprowadzić do załamania, a tymczasem ORASowy do tego stopnia się Z ŁATWOŚCIĄ zgiął, że nie chciał puszczać wody. No i mam pytanie - czy tym załamaniem się przejmować, czy też poszukać oryginalnego wężyka i go wymienić?
Link do komentarza
To samo miałem u siebie przy montażu baterii Hansgrohe i byłem dość trochę zdziwiony że tak szybko się załamuje . Trzeba przy zakręcaniu nakrętki nie dopuścić do obrotów wężyka bo to pomaga w załamaniu ,a jak i to nie pomaga to kombinerkami ułożyć wężyk żeby nabrał w miejscu załamania kształt okrągły . Chyba teraz robią te wężyki z cienkościennego plastiku który jest pod tym oplotem siatkowym i wychodzą takie kwiatki . Jednak chyba głównym powodem takich sytuacji jest niestandardowa odległość do przyłącza wody i trzeba naciągać lub załamywać wężyk . Nie zmienia to faktu że wężyk nie powinien się tak szybko załamywać jak rulonik papieru , niestety coś chyba się zmieniło w produkcji tych wężyków skoro i u hansagrohe to występuje a wcześniej tego nie było. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To samo miałem przy montażu baterii Hansgrohe i byłem dość trochę zdziwiony że tak szybko się załamuje . Trzeba przy zakręcaniu nakrętki nie dopuścić do obrotów wężyka a jak i to nie pomaga to kombinerkami ułożyć wężyk żeby nabrał w miejscu załamania kształt okrągły . Chyba teraz robią te wężyki z cienkościennego plastiku który jest pod tym oplotem siatkowym i wychodzą takie kwiatki . Jednak chyba głównym powodem takich sytuacji jest niestandardowa odległość do przyłącza wody i trzeba naciągać lub załamywać wężyk . Nie zmienia to faktu że wężyk nie powinien się tak szybko załamywać jak rulonik papieru , niestety coś chyba się zmieniło w produkcji tych wężyków skoro i u hansagrohe to występuje a wcześniej tego nie było.



U mnie nie było kwestii obrotu wężyka (jestem uczulony na wężyki i traktuję je z przesadną delikatnością). Wężyk jest za długi, żeby z lekkim odgięciem trafić na zawór i za krótki, żeby zrobić jakiś sensowny zawijas nad zaworem. W konsekwencji nieco zbyt ciasnego zawijasa załamał się.

Więc nie wiem: spróbować zdobyć wąż na wymianę i wymienić, czy zostawić?

Przypomnę też drugie (pierwsze) moje pytanie: czy przedłużki z IVENY jakie znalazłem będą OK, czy stanąć na głowie, żeby kupić inne?
Link do komentarza
Cytat

Więc nie wiem: spróbować zdobyć wąż na wymianę i wymienić, czy zostawić?

Przypomnę też drugie (pierwsze) moje pytanie: czy przedłużki z IVENY jakie znalazłem będą OK, czy stanąć na głowie, żeby kupić inne?


Wężyk jak jest za długi (no nie do przesady za długi icon_smile.gif ) to lekko go wybrzuszyć czy zrobić pętle aniżeli za krótkiego naciągać na sztywno.
Przedłużek bym nie dawał bo nie ma sensu ,każda przedłużka to potencjalny w przyszłości być może przeciek.
Link do komentarza
Cytat

Wężyk jak jest za długi (no nie do przesady za długi icon_smile.gif ) to lekko go wybrzuszyć czy zrobić pętle aniżeli za krótkiego naciągać na sztywno.


Wężyk uniwersalny dostępny w handlu mógłbym bezkarnie wybrzuszyć. Te dostarczone z baterią łatwo się łamią. Gdybym miał kilka centymetrów wyżej zawory łuk byłby "spokojniejszy" i byłaby szansa na to, że się węże nie złamią. Kilka centymetrów niżej, to może sięgnęłyby z lekkim wygięciem - to byłoby optimum, ale oczywiście naciąganie na sztywno byłoby zdecydowanie złym pomysłem. Dziś wiem, że powinienem zamówić baterię z rurami miedzianymi - można by je wygiąć i po prostu uciąć na wymiar. Ale nie przyszło mi do głowy, że bateria może mieć nietypowe złącze do wężyków i w chwili zakupu nie przywiązywałem wagi do kwestii jej podłączenia.

Aktualnie bateria ma już założone 30cm przedłużki (najkrótsze, jakie znalazłem) i funkcjonuje prawidłowo. Trochę tylko niepokoi mnie kwestia złamanych wężyków - czy nie osłabiły się zanadto.

Ale chyba jestem przeczulony, bo kiedyś, o 4:45 strzelił mi wąż od baterii zlewozmywakowej. Stało się to w mojej obecności, bo akurat wstałem. Ale takie zdarzenie nawet parę minut wcześniej lub godzinę później skończyłoby się zalaniem lokalu więc mogę mówić o ogromnym szczęściu.
Link do komentarza
W sieci bywają czasami duże różnice ciśnień , a najsłabszym jej elementem są chyba te węzyki , w związku z tym dobrze mieć zabudowany reduktor ciśnienia . U mnie ostatnio tak szaleli z tym ciśnieniem sieciowym że doszło do zalania kilku domów .
Cisnienie było tak duże że wyzwalało zawory bezpieczeństwa na bojlerach , niestety u mnie też i doszło do zalania kotłowni .
Link do komentarza
Szanowni Państwo,
Firma Oras stosuje wężyki elastyczne typu soft pex o przyłączach M10 lewy gwint x G3/8.
Standardowa długość wężyków wynosi 375 mm – numer katalogowy 600306/2 (2 szt. w opakowaniu)
Pozostałe długości wężyków przyłączeniowych o przyłączach M10 lewy gwint x G3/8 :
1. Nr katalogowy 600308 – długość 620 mm (1 szt. w opakowaniu).
2. Nr katalogowy 600307/2 – długość 515 mm (2 szt. w opakowaniu).
3. Nr katalogowy 600262/2 – długość 410 mm (2 szt. w opakowaniu).
4. Nr katalogowy 600309 – długość 320 mm (1 szt. w opakowaniu).
5. Nr katalogowy 601028/2 – długość 275 mm (2 szt. w opakowaniu).
6. Nr katalogowy 601029/2 – długość 175 mm (2 szt. w opakowaniu).
W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt na numer telefonu 501 896 509.
Serwis Oras
Link do komentarza
Cytat

Szanowni Państwo,
Firma Oras stosuje wężyki elastyczne typu soft pex o przyłączach M10 lewy gwint x G3/8.
Standardowa długość wężyków wynosi 375 mm – numer katalogowy 600306/2 (2 szt. w opakowaniu)
Pozostałe długości wężyków przyłączeniowych o przyłączach M10 lewy gwint x G3/8 :
1. Nr katalogowy 600308 – długość 620 mm (1 szt. w opakowaniu).
2. Nr katalogowy 600307/2 – długość 515 mm (2 szt. w opakowaniu).
3. Nr katalogowy 600262/2 – długość 410 mm (2 szt. w opakowaniu).
4. Nr katalogowy 600309 – długość 320 mm (1 szt. w opakowaniu).
5. Nr katalogowy 601028/2 – długość 275 mm (2 szt. w opakowaniu).
6. Nr katalogowy 601029/2 – długość 175 mm (2 szt. w opakowaniu).
W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt na numer telefonu 501 896 509.
Serwis Oras


Cieszę się niezmiernie, że pojawił się komunikat podpisany przez "Serwis Oras". Szkoda tylko, że nie padła istotna dla mnie odpowiedź. Dodam, że próbowałem dzwonić na numery podane na "http://www.oras.com/pl/consumer/company/contacts/Pages/Contacts.aspx", jednak "pogadałem" sobie wyłącznie z automatem.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...