Skocz do zawartości

Panele, a ogrzewanie podłogowe


Recommended Posts

Niedługo zaczynam remont nowego lokum icon_smile.gif Poprzedni właściciel w całym mieszkaniu zamontował na podłodze granit, a pod nim jest ogrzewanie podłogowe. Ja granitu nie chcę i planuję położyć panele podłogowe. Moje pytanie jest czy muszę wyrzucić cały kamień i zamiast niego montować panele, czy można bez obawy o nadmierną utratę ciepła zamontować panele na kamieniu ?
Link do komentarza
Cytat

Panele muszą być typowe do montażu na ogrzewaniu podłogowym. Pozatym panel czy deska są dobrym izolatorem ciepła. Usuwając ten granit istnieje ryzyko uszkodzenia instalacji. Osobiście zaryzykowałbym położenie paneli na tym granicie.



Dzięki. Chyba też tak zrobię.
Link do komentarza
Cytat

Panele muszą być typowe do montażu na ogrzewaniu podłogowym. Pozatym panel czy deska są dobrym izolatorem ciepła. Usuwając ten granit istnieje ryzyko uszkodzenia instalacji. Osobiście zaryzykowałbym położenie paneli na tym granicie.



a gdzie tu ryzyko?
ważne, żeby panele nadawały się na ogrzewanie podłogowe i już.
Link do komentarza
Cytat

Witam. Kładąc panele na granicie sprawdziłeś wysokości drzwi, czy wejdą, czy trzeba będzie podcinać, czy może wymieniasz także ościeżnice. Ja bym ściągnął ten granit, ale zostawiając go masz o wiele mniej pracy i kurzu. szybka i czysta robota. Pomyśl co będzie dla Ciebie n najlepsze.
Pozdrawiam


Ja bym granit zostawił,będzie lepiej buforował ciepło .Martwił bym się jak to słusznie zauważyłeś o drzwi.
Co do paneli to dzisiaj praktycznie każde panele nadają się do ogrzewania podłogowego wodnego.Pisze wodnego bo już słyszałem ,że pojawiły się panele do ogrzewania podłogowego elektrycznego.
No i kładąc panele nie wolno zapomnieć dać folię i specjalny podkład pod ogrzewanie podłogowe.
Link do komentarza
Cytat

Niedługo zaczynam remont nowego lokum icon_smile.gif Poprzedni właściciel w całym mieszkaniu zamontował na podłodze granit, a pod nim jest ogrzewanie podłogowe. Ja granitu nie chcę i planuję położyć panele podłogowe. Moje pytanie jest czy muszę wyrzucić cały kamień i zamiast niego montować panele, czy można bez obawy o nadmierną utratę ciepła zamontować panele na kamieniu ?


To nie ma znaczenia czy zniszczysz ten granit na podłodze czy nie.
Najważniejszym jest, jak podłoga jest izolowana od strony stropu/sufitu pomieszczenia pod nim.
Kładąc panele na podłodze zwiększasz opór cieplny "R" dla strumienia ciepła skierowanego do pomieszczenia.
Jeśli pod elementem grzejącym jest izolacja termiczna odpowiedniej grubości, o większym oporze cieplnym "R" od tego jaki będą stawiały panele, to nie ma żadnego problemu.
Panele, mimo że mają większy opór cieplny niż granit będą ładnie grzały.
Ale jeśli nie ma żadnej izolacji termicznej od strony stropu/sufitu lub jest tylko symboliczna, to opór "R" od góry (po stronie Twojego mieszkania) będzie większy niż od dołu i większość energii cieplnej zostanie skierowana do pomieszczenia znajdującego się pod stropem (Twoją podłogą).

I to jest ryzyko jakie niesie Twoja decyzja. Reszta jest sprawą drugorzędną.
Link do komentarza
Cytat

To nie ma znaczenia czy zniszczysz ten granit na podłodze czy nie.
Najważniejszym jest, jak podłoga jest izolowana od strony stropu/sufitu pomieszczenia pod nim.
Kładąc panele na podłodze zwiększasz opór cieplny "R" dla strumienia ciepła skierowanego do pomieszczenia.
Jeśli pod elementem grzejącym jest izolacja termiczna odpowiedniej grubości, o większym oporze cieplnym "R" od tego jaki będą stawiały panele, to nie ma żadnego problemu.
Panele, mimo że mają większy opór cieplny niż granit będą ładnie grzały.
Ale jeśli nie ma żadnej izolacji termicznej od strony stropu/sufitu lub jest tylko symboliczna, to opór "R" od góry (po stronie Twojego mieszkania) będzie większy niż od dołu i większość energii cieplnej zostanie skierowana do pomieszczenia znajdującego się pod stropem (Twoją podłogą).

I to jest ryzyko jakie niesie Twoja decyzja. Reszta jest sprawą drugorzędną.



Skomplikowane to :/ Czyli warto zerwać trochę starej podłogi i sprawdzić izolację ?
Bo ogrzewanie jest w całym domu i na parterze i na piętrze i jak rozumiem to z góry będzie "szło" w dół ?
Przepraszam za głupie pytania ale jestem nowy w tym temacie.
Link do komentarza
Opisz dokładanie co to za mieszkanie, bo teraz coś wspominasz o domu.
Jakie tam są stropy?
Poprzedni właściciel był właścicielem całości, czy tylko mieszkania na piętrze?
On ten dom budował, czy kto inny?
Ogrzewanie podłogowe było zakładane na etapie budowy, czy dokładane znacznie później?
Jest to ogrzewanie elektryczne czy wodne?
Na podstawie odpowiedniego wywiadu będzie można z duża dozą prawdopodobieństwa ustalić co i jak bez dewastacji podłogi
Link do komentarza
Cytat

Opisz dokładanie co to za mieszkanie, bo teraz coś wspominasz o domu.
Jakie tam są stropy?
Poprzedni właściciel był właścicielem całości, czy tylko mieszkania na piętrze?
On ten dom budował, czy kto inny?
Ogrzewanie podłogowe było zakładane na etapie budowy, czy dokładane znacznie później?
Jest to ogrzewanie elektryczne czy wodne?
Na podstawie odpowiedniego wywiadu będzie można z duża dozą prawdopodobieństwa ustalić co i jak bez dewastacji podłogi



Jest to segment skrajny. Łączy się z innym budynkiem garażem i pokojem nad garażem.
Cały segment był własnością jednego właściciela. Dom budowała firma zewnętrzna.
Ogrzewanie było zakładane na etapie budowy przez firmę developerską. Ogrzewanie jest wodne.

Dziękuję za pomoc !
Link do komentarza
W takim układzie na stropie z 98% prawdopodobieństwem została ułożona izolacja termiczna, co jest zgodne ze sztuką
Jeśli mieszkania na parterze jest zamieszkałe i ogrzewane to wszystko powinno być OK.
Spróbuj ewentualnie wydostać informację od poprzedniego właściciela o grubości izolacji na stropie.
Strop gęstożebrowy (developerzy lubią go stosować) jako taki też będzie stawiał większy opór cieplny niż np. strop monolityczny.

Powadzenia w działaniach.
Link do komentarza
To i ja się podłączę. U mnie w sklepie są maty pod panele na ogrzewanie podłogowe o grubości 1,6 mm. Panele będą na całym parterze domu, ogrzewanie podłogowe tylko w kuchni gdzie musi być podkład o grubości 1,6 mm, a na reszcie powierzchni domu musi być 5 mm aby spasować się z płytkami przy kominku i płytkami w holu.
Czym, lub jak zniwelować różnice wysokości pomiędzy kuchnią a resztą domu, będzie to około 3 mm.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Czym, lub jak zniwelować różnice wysokości pomiędzy kuchnią a resztą domu, będzie to około 3 mm.
Pozdrawiam


Progiem półokrągłym aluminiowym albo jakimś specjalnym do wyrównania poziomów.

albo
Link do komentarza
Cytat

Witam. Nad tym myślałem, ale zastanawiam się czy taki próg zniweluje tą różnicę, jak myślisz nie będzie widać uskoku w końcu to jakieś 3 mm.
Pozdrawiam


Zniweluje spokojnie. Uskoku nie będzie widać bo próg jest zaokrąglony,ma łagodny łuk a jak masz zamiar kupić taki to zwróć uwagę aby miał uszczelkę silikonową po brzegach ,wtedy ładnie się dopasuje do podłogi.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...