Skocz do zawartości

Różnice między stropem monolitycznym a stropem gęstożebrowym?


Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Różnice między tymi stropami związane są przede wszystkim z inną technologią wykonania. Strop monolityczny warto robić gdy dysponuje się deskowaniami wielokrotnego użycia i stosunkowo tanimi pracownikami.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/porady/6052-roznice-miedzy-stropem-monolitycznym-a-stropem-gestozebrowym

Link do komentarza
Gość Instalator
Drogi Redaktorze stropy monolityczne pozwalają umieścić niektóre instalcje w nich bez ponoszenia przez inwestora dodatkowych kosztów. Ukrycie instalacji w stropie gęstożebrowym wiąże się ze żmudna pracą układania co prowadzi do dodatkowych kosztów gdyż instalacje, która chcemy ukryć musimy pojedynczo ukrywać w bloczkach układając je. Dodatkowo trzeba pamiętać i najlepiej zaznaczyć na projekcie stropu miejsca ukrycia i prowadzenia takich instalacji. Jednym słowem w gęstożebrowych stropach nie ukrywamy nic chyba, że sami się chcemy z tym bawić.
Link do komentarza
Droga Redakcjo BD !
"Zjawisko pękania tynku wzdłuż żeber" stropów gęstożebrowych zachodzi w źle zaprojektowanych stropach lub (co lubi większość inwestorów) w ogóle nie projektowanych, np.: "no oko fachowca", "rady sprzedającego" itp.
Zapewniam, że "zjawisko pękania tynku" w podobnie "projektowanych" stropach żelbetowych monolitycznych jest o wiele groźniejsze.
Link do komentarza
Zalet płyty monolitycznej nie sposób przecenić ..
Przy stropach gęstożebrowych potrzeba dołożyć dużo betonu i dodatkowych zbrojeń ..
W przypadku mojej budowy po przeliczeniu tego "+materiału" wyszło że trochę więcej drutu , zbrojenie : belki f i12x3 co 80 cm + kratownica z fi 12 oczka 20x20 + podciągi zgodnie z projektem , dodatkowo niewiele więcej betonu ..
Efekt można zobaczyć na naszej wystawie/ekspozycji.... Strop ma już 8 lat bez żadnych poprawek na tynkach ..
Link do komentarza
Witam!
Jestesmy na etapie ustalania koncepcji projektu naszego domu. Chcemy uniknac podciagu w salonie gdzie rozpietosc to okolo 7,5m. Wiem ze mozna to zrobic wykonujac wlasnie strop Teriva, jednak troche obawiam sie "klawiszowania" tego stropu z biegiem czasu. Czy strop monolityczny mozna wylac na taka rozpietosc (7,3m)?? A moze ktos podpowie jakies inne rozwiazanie ktore oczywiscie nie bedzie sie wiazalo z duzym wzrostem kosztow.
Przesylam rzut parteru z zaznaczonymi podciagami.

[attachment=17183:rzut_parteru.pdf]

rzut_parteru.pdf

rzut_parteru.pdf

Edytowano przez Marta11 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość taki tam  -zjada mi resztę zdań
Jeżeli chodzi o izolacyjność akustyczną,bezkonkurencyjny jest strop monolityczny. Przy grubości powyżej 14 cm jego masa jest większa niż 350 kg/m

całkowicie tłumi drgania. Posadzkę można wtedy układać bezpośrednio na powierzchni stropu, zyskując pomieszczenia wyższe o kilka centymetrów. Stropy o mniejszej grubości i gęstożebrowe wymagają wyciszenia, dlatego trzeba ułożyć na nich podłogę pływającą
Link do komentarza
A czemu tak się upierasz przy stropie monolitycznym?
Strop Strunobetonowy lub "Filigran"(rozpiętość do 9,5 m) pozbawione są wady w postaci ewentualnego klawiszowania, jednocześnie lepiej tłumiąc dźwięki niż Teriva.

Jeśli zmiany chcecie dokonać w gotowym projekcie, to konstruktor musi i tak wykonać odpowiednie wyliczenia i to on się wypowie wiążąco jak taki strop ma być wykonany.
Link do komentarza
Cytat

A czemu tak się upierasz przy stropie monolitycznym?
Strop Strunobetonowy lub "Filigran"(rozpiętość do 9,5 m) pozbawione są wady w postaci ewentualnego klawiszowania, jednocześnie lepiej tłumiąc dźwięki niż Teriva.

Jeśli zmiany chcecie dokonać w gotowym projekcie, to konstruktor musi i tak wykonać odpowiednie wyliczenia i to on się wypowie wiążąco jak taki strop ma być wykonany.




Konstruktor proponuje Terive a ja juz sie o nim naczytalam tylko ze wiem na pewno ze go nie chce w swoim domu.
Nie chodzi o to ze sie upieram przy czyms. Chce zasiegnac informacji czym mozna zastapic ten strop gestozebrowy (jak dobrze rozumiem to jest wlasnie ta Teriva), a jednoczesnie nie szpecic pomieszczenia podciagiem.
Jestem kobieta i laikiem w dziedzinie budownictwa.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...