Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

za wysoko nadproże! wiercenie w nadprożu?

Recommended Posts

Witam serdecznie,
Szanowni forumowicze wczoraj miałem wstawiane drzwi zewnętrzne. Jak się okazało nadproże było wyżej od górnej krawędzi ościeżnicy o jakieś 20cm. Monterzy uzupełnili różnicę poprzez wklejenie suporeksu i dodatkowo zakotwienie go na 3 śruby w nadprożu. I tutaj mam dylemat czy można wiercić w nadprożu (element konstrukcyjny)? Monterzy uzasadnili to faktem iż samo wklejenie suporeksu może być niewystarczające i powodować z czasem pęknięcia na obróbce drzwi.
Bardzo proszę o komentarze. Pozdrawiam Jacek

Ps. Nadproże: betonowe typu typu L-19 Edytowano przez jacoslavz (zobacz historię edycji)
Cytat

Witam serdecznie,
Szanowni forumowicze wczoraj miałem wstawiane drzwi zewnętrzne. Jak się okazało nadproże było wyżej od górnej krawędzi ościeżnicy o jakieś 20cm. Monterzy uzupełnili różnicę poprzez wklejenie suporeksu i dodatkowo zakotwienie go na 3 śruby w nadprożu. I tutaj mam dylemat czy można wiercić w nadprożu (element konstrukcyjny)? Monterzy uzasadnili to faktem iż samo wklejenie suporeksu może być niewystarczające i powodować z czasem pęknięcia na obróbce drzwi.
Bardzo proszę o komentarze. Pozdrawiam Jacek

Ps. Nadproże: betonowe typu typu L-19

Mogli wkleić twardy styropian ,raczej nie przewiercili prętów głównych ,najprawdopodobniej wiercili po środku ściany to trafia w nadbeton ( wypełnienie) , to nadproże składa się z dwóch elek 9 cm po brzegach dla ściany 24-25 cm a środek wypełnia się betonem około 6 cm pomiędzy elkami patrząc od dołu w tym nadbetonie śmiało można wiercić , w dodatku rozpiętość otworu drzwiowego jest niewielka. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Pierwszy rysunek   I drugi z tego samego artykułu. Autorem jest człowiek, który na tym "zęby zjadł".          
    • Dziękuję za pytanie. Już nieaktualne.
    • Wilgoć już jest, także trzeba zacząć od znalezienia przyczyny. Potem kładąc wełnę lub pianę, na to folię i płyty gk to będzie dobre zabezpieczenie. Bo nie da rady położyć narazie żadnego ocieplenia przy wilgotnych deskach. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
    • Panie Jarosławie , Panie Norbercie ,dziękuje za rzeczową odpowiedź. Kwestia przecieków nie jest chyba duża , są 3 takie miejsca. Narazie to zostawię tp weryfikacji dekarzowi.   Bardziej niepokoi mnie  to, że całość nie została zrobiona zgodnie ze sztuką budowalną. Ja zaufałem wykonawcom i nie doszkalałem się sam ufając , ze robią to ludzie, ktorzy robią to od lat, więc wiedzą co robią.   Rozumiem, że najpewniejszym ale i najdroższym rozwiązaniem byłoby zerwanie dachówki  i odeskowania i połozenie kolejno: - folii paroprzepuszczalnej na krokwiach - łat i na nich odekoskowania  (wtedy mamy przewiew między folią paroprzepuszczalną a deskami  - i na końcu na odeskowaniu łaty i dachówka   mając to tak jak powyżej potem od środka:  - folia paroizolacyjna - wełna (już wtedy niekoniecznie z odstępem od folii paroizolacyjnej)   Czy dobrze zrozumiałem porady? Rozwiązaniem drugim, jakimśtam , niedoskonałym, ale nieniosącym wielkich kosztów jest:   od środka: - folia paroizolacyjna - potem wełna  - wtedy koniecznie odstęp od desek i koniecznie: dziury w styropianie elewacji (wlot powietrza) , rozcięta papa na kalenicy i dachówki wentylacyjne tam gdzie są lukarny (wylot powietrza) Czy dobrze zrozumiałem porady?  Chciałbym się jeszcze upewnić na ile ryzykowne jest to drugie tańsze rozwiązanie?  Czy nie jest tak, ze jeśli będzie folia paroizolacyjna od wewnątrz pod płytami g-k to ona istotnie zabezpieczy ryzyko zawilgotnienia wełny i krokwi? Skąd miała by się brać tam wilgoć skoro będzie ta folia paroizolacyjna? Dziękuję serdecznie za pomoc.  
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...