Skocz do zawartości

stropo-podłoga z desek drewnianych na pióro wpust


Recommended Posts

witam

W moim nowo powstającym domku parterowym chcę zastosować drewniany strop. Chciałabym na wiązarach położyć drewniana deskę na pióro wpust jako podłogę. Dzięki temu od spodu widać było drewniany sufit + belki a na nieużytkowym poddaszu sufit był jednocześnie podłogą.
Na poddaszu nieużytkowym ma powstać pomieszczenie rekreacyjne + mały magazynek/strych.
Mam jednak dylemat odnośnie grubości desek aby konstrukcja była stabilna? W tartaku powiedzieli że 28mm wystarczy.
Czy użyć sosnę,świerk czy polecacie inne drewno w rozsądnej cenie?
Jak wyglądać będzie sprawa izolacyjności cieplnej i akustycznej? Jak zabezpieczyć taki strop przed stratami ciepła?
Dodam że rozpiętość wiązarów co ok 70cm- 80cm, a powierzchnia do położenia to ok 170m2.

proszę o opinie co o tym myślicie?
Marta

DSC01446.jpg

Link do komentarza
witam, tak już od początku projektu ma być tam pomieszczenie rekreacyjne i strych. w projekcie widnieje jako poodasze nieużytkowe ale dach jest zaprojektowany w taki sposób aby stworzyć tam wiele przestrzeni do zagospodarowania. Architekt od początku projektował z tym zamysłem.

Link do komentarza
Przede wszystkim trzeba ustalić, jakie jest dopuszczalne obciążenie konstrukcji dachowej, gdyż z rysunku wynika, że strych nie jest przewidziany jako użytkowy. Wariant tzw. nagiego stropu wymaga ułożenia drugiej podłogi na strychu (legary, wełna mineralna, poszycie podłogowe), bądź wykonać ocieplenie całej powierzchni dachu.
Link do komentarza
w załączniku przesyłam obliczenia konstrukcyjne dotyczące obciążenia. Poddasze z jednej strony chciałam przeznaczyć na mini magazyn rzeczy lekkich. Z drugiej strony domu myślałam aby stworzyć tam ciemnie fotograficzną.






Architekt na mój pomysł napisał : "W stropie zaprojektowane jest 30cm wełny mineralnej, dzięki temu na stropie zamyka się kubatura do ogrzania. Jest to założenie które określa poddasze jako raczej nieużytkowe. Zimą będzie tam za zimno a latem za gorąco.Pomysł o którym Państwo mówią aby na belki stropowe położyć jedynie deski które razem z belkami będą widoczne od spodu będzie wiązał się z wyrzuceniem izolacji stropu, zwiększeniem izolacji dachu do 30cm i wciągnięciem poddasza w kubaturę ogrzewaną ponieważ ciepło z parteru zimą przez deski będzie uciekać na poddasze. Plusy ma to takie, że poddasze będzie użytkowe w sensie temperatur. Zimą będzie względnie ciepło a latem nie aż tak gorąco jak w obecnej wersji".


obci__enie.pdf

obci__enie.pdf

Link do komentarza
Odpowiedź architekta chyba dostatecznie wyjaśnia możliwości przystosowania strychu na cele użytkowe.

W dołączonym zestawieniu obciążeń konstrukcji dachowej uwzględniono obciążenia użytkowe o wartości 1,5 kN/m2, jako obciążenia technologiczne a więc związane z z prowadzeniem budowy (ciężar pracowników, materiałów) i jedynie projektant może stwierdzić czy konstrukcja spełnia wymagania dla obciążeń trwałych, choćby ze względu na strzałkę ugięcia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...