Skocz do zawartości

Chudziak różne opinie już zgłupiałem


Recommended Posts

Witajcie
Jedni mi mówią, że max 3cm, kolejni, że minimum 6cm a jeszcze ktoś inny, że odpowiednio będzie 10cm. Powierzchnia dosyć znaczna bo 400m2 i teraz się zastanawiam co zrobić bo jakoś zaufanie do wiedzy fachowców odeszło w zapomnienie.
Co radzicie? Grunt to piasek stary bo wcześniej była podłoga z desek. Dodatkowo oczywiście po montażu kanalizacji będę chciał go ubić mechanicznie. Kolejna kwestia czy ładować pod chudziaka jakaś folię bo tu też docierają do mnie sprzeczne informacje stąd moje wątpliwości. Z góry dzięki za pomoc.
Link do komentarza
Cytat

Chudy beton ma za zadanie stabilizowanie i wyrównanie podłoża, a jego grubość zależy od lokalnych warunków gruntowych i zagęszczenia warstwy podsypu. W praktyce przyjmuje się 8 - 10 cm, natomiast folia pod betonem
jest zupełnie zbędna - izolację przeciwwilgociową układa się na wyrównanym chudziaku.



Dziękuje bardzo za wyjaśnienie.
Link do komentarza
Mam jeszcze jedno pytanie, czy aby mieć pewność, że chudziak jest prawidłowo wypoziomowany warto no przybić do ściany listewki żeby widzieć poziom? Czy brać suchy czy mokry beton? Będę brał z gruchy zaproponowali mi 200zł netto za m3 a metrów mam ponad 24. Cena jest taka sama i nie wiem na co się zdecydować? Z góry dzięki za poradę.
Link do komentarza
z gruchy to mokry i naczej nie rozprowadzisz
poroś o gruchę z przedłużkami do leja, zawsze to przez jakiś otwór drzwiowy, okienny da się wlać, zaoszczędzisz roboty i czasu, suchym to się zaorasz naśmierć
co do listewek na ścianach to możesz dać, albo narysować linię, dodatkowo poziomy ponabijaj w środku pomieszczeń, np kawałki pręta zbrojeniowego, paliki drewniane (te można potem dobić pod beton lub wyciagnąć), po kilka sztuk, wtedy będzie rzeczywiscie równo, masz coś do "ściągania" betonu?
Link do komentarza
Technika układania podkładu podłogowego może być różna zależnie od dysponowanego sprzętu jak i wymaganej równości powierzchni. Precyzyjne wypoziomowanie i wyrównanie betonu wymaga ustawienia prowadnic np. z desek po których ściągana będzie łatą warstwa betonu. Można też użyć łat wibracyjnych wyrównujących dość gęstą mieszankę betonową.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Dowiedziałem się dzisiaj na jednym składzie budowlanym, że suchy beton to się nadaje pod podjazdy tarasy itp ale nie jako chudziak do budynku. Co o tym myślicie?


Bo tu znowu kłania się nazewnictwo.
Chudy beton a chuda posadzka to dwie różne rzeczy.U mnie mówią na chudą posadzkę - ślepa.
Ty pytałeś o chudy beton a nie posadzkę więc dobrze Ci odpowiedzieli.Zapytaj o chuda posadzkę icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

generalnie wiedzieli do czego ja to potrzebuje więc chyba dobrze mnie zrozumieli i odradzili, czyli mam rozumieć, że nie jest to takie złe rozwiązanie?


Jakie złe,bo teraz to już zupełnie zakręciłeś icon_biggrin.gif
Na chudą posadzkę zamawiasz beton z betoniarni B10 ,wylewasz na budowie warstwę nie mniej nie więcej jak 10 cm (po wcześniejszym przygotowaniu podłoża -pospółki) zaciągasz do równego i gitara.
A chudy beton czy jak go nazwałeś suchy beton ma inna konsystencję i oczywiście nadaje się na podjazdy,wjazdy jako podkład pod kostkę.
A czy Oni generalnie wiedzieli to ja generalnie nie wróżka icon_biggrin.gif jeżeli powiedziałeś ,że chcesz dać chudy beton na chudziaka to każdy by Ci to odradził,dziwi mnie fakt że jak Oni tacy fachowcy to czemu nie zaproponowali Ci innego rozwiązania,co?
Link do komentarza
Cytat

A czy Oni generalnie wiedzieli to ja generalnie nie wróżka icon_biggrin.gif jeżeli powiedziałeś ,że chcesz dać chudy beton na chudziaka to każdy by Ci to odradził,dziwi mnie fakt że jak Oni tacy fachowcy to czemu nie zaproponowali Ci innego rozwiązania,co?



powiedziałem, że potrzebuje beton na chudziaka, mieli do wyboru suchy beton i mokry beton. Nie wiem co wybrać niby suchy do domu się nie nadaje twierdzą jedni inni z kolei dziwią się tej opinii.
Link do komentarza
Cytat

Bo tu znowu kłania się nazewnictwo.


Na pewno, a także czytanie ze zrozumieniem, czy też naprawdę z podstawową znajomością materiałów!

Cytat

Chudy beton a chuda posadzka to dwie różne rzeczy.


A suchy beton to jeszcze coś innego... zalamka.jpg

Cytat

Ty pytałeś o chudy beton a nie posadzkę więc dobrze Ci odpowiedzieli.
Zapytaj o chuda posadzkę icon_biggrin.gif


Z równym skutkiem może pytać o chudego Ryśka...

Chudy beton na podkład podłogi na gruncie (mokry) dostaniesz w betoniarni - B10, B15 w zależności od tego co masz w projekcie.
Jeśli ekipa nie ma wibrołaty, to można takową wypożyczyć - koszt znikomy, a będziesz miał pewność, że praca pójdzie sprawnie.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Chudy beton na podkład podłogi na gruncie dostaniesz w betoniarni - B10, B15 w zależności od tego co masz w projekcie.
Jeśli ekipa nie ma wibrołaty, to można takową wypożyczyć - koszt znikomy, a będziesz miał pewność, że praca pójdzie sprawnie.


icon_rolleyes.gif
No tak prawdę napisałeś,że chudy beton kupi się w betoniarni ale dalej bzdury piszesz bo tu chodzi o posadzkę ,ale Ty jak zwykle ekspert a eksperta zdania nie wolno podważać.
Link do komentarza
Cytat

w tym sęk, że zbyt wielu ekspertów mówiło mi co innego icon_smile.gif


To słuchaj pomocnika na budowie, który wynalazł "chudą posadzkę", aby Ci ułatwić rozwikłanie problemu icon_rolleyes.gif


Cytat

icon_rolleyes.gif
No tak prawdę napisałeś,że chudy beton kupi się w betoniarni ale dalej bzdury piszesz bo tu chodzi o posadzkę ,ale Ty jak zwykle ekspert a eksperta zdania nie wolno podważać.


Nie, bo posadzkę wylewasz na ociepleniu, a nie na gruncie!
Henryku... idzie Ci dziś marnie - może zbastuj i nie ośmieszaj bardziej niż musisz.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Nie, bo posadzkę wylewasz na ociepleniu, a nie na gruncie!
Henryku... idzie Ci dziś marnie - może zbastuj i nie ośmieszaj bardziej niż musisz.


Znowu wciskasz inną rzecz niż ta o której jest temat. Czy ja pisałem o posadzce gotowej?
Cały czas piszę o chudziaku czy chudej posadzce, no cóż w tym amoku mogło Ci to umknąć - wybaczam.
Normalną poradę i dobrą to masz w poście Nr 2 i 5 i ja bym się tych porad trzymał.
Link do komentarza
Cytat

Dowiedziałem się dzisiaj na jednym składzie budowlanym, że suchy beton to się nadaje pod podjazdy tarasy itp ale nie jako chudziak do budynku. Co o tym myślicie?


A dlaczego pytałeś o beton w składzie budowlanym?

Chudy beton, czyli nie konstrukcyjny - a nie suchy, czyli bez wody!!!
Stosuj słownictwo użyte w projekcie, a unikniesz śmiesznych (nie zawsze!) pomyłek.

Link do komentarza
Cytat

no tak ale pytanie czy brać suchy czy mokry?


Bierze się mokry i zagęszcza łatą wibracyjną lub tradycyjnie ściąga po rurkach metalowych łatą aluminiową, pacą ,a suchy to trzeba ubijać zagęszczarką .
Jak weźmiesz mokry to i tak dość szybo będzie suchy (woda szybko odsącza się z chudego betonu idzie w grunt zwłaszcza jak lejesz beton na piachu ) . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
i dostanę B7,5, raczej w każdej betoniarni (napisałem raczej, bo nie spotkałem się z odmową)
tyle, że raczej (podobne jak wcześniej wytłumaczenie) nie z gruchy, czyli defacto omawiany wcześniej suchy/półsuchy

Cytat

Chudy beton ma za zadanie stabilizowanie i wyrównanie podłoża, a jego grubość zależy od lokalnych warunków gruntowych i zagęszczenia warstwy podsypu. W praktyce przyjmuje się 8 - 10 cm, .......


a do tego wyżej B10 (zazwyczaj - per analogiam jak wcześniej) nie potrzeba,
Link do komentarza
W okolicy gdzie działam aktualnie beton robi Cemex - firma ogólnopolska. Betony w cenniku od B10 wzwyż.
Podkład w projekcie mam B15, więc nie wnikam dlaczego projektant tak zaordynował - może wie więcej niż ja o przeznaczeniu budynku? Kiedy kazał mi zostawić dziurę w stropie na rurę fi80, w celu późniejszego włożenia komina... zaoponowałem, bo nie znam uzasadnienia które mogłoby to wytłumaczyć icon_smile.gif
Link do komentarza
no i wolałbym uściślić, co Autor na ma myśli pisząc beton suchy, czy mokry, bo w zasadzie dla określenia konsystencji to jeszcze da się dopasować określenie suchy, mokry nic nie mówi
a do wylania chudziaka vel chudej posadzki vel ślepej podłogi, vel coś tam jeszcze, to proponowałbym co najwyżej plastyczną, a w zasadzie półciekłą

Cytat

Bo beton B15 (C12/15) nie jest już chudziakiem ,Beton B12 to jet już na granicy chudego betonu mocno naciągana teoria.


czyli B12,5 icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Przeczytaj raz jeszcze, a później kolejny raz... może coś zrozumiesz, skoro musisz się ośmieszać, to przynajmniej z korzyścią.


Sam się ośmieszasz Panie Ful Ekspert , i czego obcinasz moje wypowiedzi a tym samym nie oddajesz prawdy o czym piszę,tak manipulować wypowiedzią Twoja to ja też mogę.
Link do komentarza
Cytat

Sam się ośmieszasz Panie Ful Ekspert , i czego obcinasz moje wypowiedzi a tym samym nie oddajesz prawdy o czym piszę,tak manipulować wypowiedzią Twoja to ja też mogę.


Znużony tą szermierką odpowiem - ciesz się, że nie ucinam czego inego, a poważnie, to twoje pretensje są dość prymitywne. Po co mam cytować całą twoją wypowiedź, kiedy zafrapował mnie jej fragment, a każdy zainteresowany twą mądrością ma możliwość przeczytać sobie w oryginale twój tekst wyżej


Cytat

Bo beton B15 (C12/15) nie jest już chudziakiem ,Beton B12 to jet już na granicy chudego betonu mocno naciągana teoria.


Teoretycznie zapewne macie rację, a w praktyce jestem ciekaw jaki "chudziak" na w projekcie pytający?
Link do komentarza
Cytat

no i wolałbym uściślić, co Autor na ma myśli pisząc beton suchy, czy mokry, bo w zasadzie dla określenia konsystencji to jeszcze da się dopasować określenie suchy, mokry nic nie mówi
a do wylania chudziaka vel chudej posadzki vel ślepej podłogi, vel coś tam jeszcze, to proponowałbym co najwyżej plastyczną, a w zasadzie półciekłą ,czyli B12,5


Tak B12,5 widzę że chciałeś zabłysnąć i stałeś się drobiazgowy ,a co do ślepej podłogi to musisz poczytać jeszcze troszkę ,co to jest ta ślepa podłoga a nie piszesz głupoty .
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Tak B12,5 widzę że chciałeś zabłysnąć i stałeś się drobiazgowy ,a co do ślepej podłogi to musisz poczytać jeszcze troszkę ,co to jest ta ślepa podłoga a nie piszesz głupoty .


Ślepa podłoga to padło ode mnie ,u mnie tak często mówią na chudziaka. Pisałem o tym kilka postów wyżej ale zaznaczam,że wyjaśniłem o co chodzi i Barbossa po prostu spisał ta nazwę z mojego posta (tak mi się wydaje icon_smile.gif )

Cytat

Znużony tą szermierką odpowiem - ciesz się, że nie ucinam czego inego, a poważnie, to twoje pretensje są dość prymitywne. Po co mam cytować całą twoją wypowiedź, kiedy zafrapował mnie jej fragment, a każdy zainteresowany twą mądrością ma możliwość przeczytać sobie w oryginale twój tekst wyżej


Moje pretensje?Ja nie mam żadnych pretensji to Ty coś czujesz do mnie a raczej do moich mądrości. Zazdrościsz mi ich czy co?
Znowu piszesz kolejne kłamstwo. Uczepiłeś się nie jak rzep psiego ogona i wioche robisz na forum.
Wyżal się,do rana masz czas bo rano kolejny temat zamkną, przez eksperta - mściciela icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Teoretycznie zapewne macie rację, a w praktyce jestem ciekaw jaki "chudziak" na w projekcie pytający?

Spotkałem się dość często że zamiast chudziaka ,sam inwestor chce beton B15 ,na podkład pod posadzkę nawet z włóknem polipropylenowym tłumacząc się że różnica w cenie nieznaczna mniej się pyli ,szczelniejszy itd .
Link do komentarza
Cytat

Spotkałem się dość często że zamiast chudziaka ,sam inwestor chce beton B15 ,na podkład pod posadzkę nawet z włóknem polipropylenowym tłumacząc się że różnica w cenie nieznaczna mniej się pyli ,szczelniejszy itd .



generalnie żadnego projektu nie ma, wszystko robię na czuja priojektant jak coś zrobi to będzie święto (starszy facet dziadek) a co myślicie o mixkorekcie (jakiś półsuchy beton) 26zł za m2 to dobra cena ale czy to się nada?
Link do komentarza
I będzie go 10 cm za te 26zł...? Tak naprawdę nie wiesz co Ci wysypią - beton z betoniarni podlega dość ścisłemu recepturowaniu i zamawiając np. B10 wiesz co przyjedzie.

Co do pracy bez projektu... będziesz miał pewnie sporo ciekawych problemów do rozwiązania w terminie późniejszym...
np. chudziak jako podkład podłogi na gruncie: jego grubość, a następnie grubość ocieplenia i posadzki właściwej z ewentualnym ogrzewaniem mają wpływ na wysokość montażu nadproży. Jeśli nie jest to kompleksowo opracowane w projekcie, to może się okazać, że typowe drzwi będziesz musiał ucinać, bo nie zmieszczą się w otworze...!
Link do komentarza
Cytat

Tak B12,5 widzę że chciałeś zabłysnąć i stałeś się drobiazgowy ,a co do ślepej podłogi to musisz poczytać jeszcze troszkę ,co to jest ta ślepa podłoga a nie piszesz głupoty .


tak chciałem, udało mi się ? no powiedz udało się? udało się? udało się? (tonacja: Shrek i osioł daleko jeszcze? )
drobiazgowy to jest tu chyba ktoś inny, więc warto wszystko uściślać
no i obiecuję - poczytam sobie, jeszcze nie wiem co, ale poczytam...
Link do komentarza
Cytat

tak chciałem, udało mi się ? no powiedz udało się? udało się? udało się? (tonacja: Shrek i osioł daleko jeszcze? )
drobiazgowy to jest tu chyba ktoś inny, więc warto wszystko uściślać
no i obiecuję - poczytam sobie, jeszcze nie wiem co, ale poczytam...


Coś ostatnio jesteś strasznie nerwowy icon_lol.gif ,czy jest sens zaglądać -przebywać tam gdzie człowiek się stresuje ? Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...