Skocz do zawartości

Rząd przyjął projekt założeń nowelizacji prawa budowlanego


Recommended Posts

Rząd przyjął projekt założeń nowelizacji prawa budowlanego, która ma uprościć procedury dla większości inwestycji
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej poinformowało, że projekt jest realizacją zobowiązania z exposé premiera, w którym zapowiedział uproszczenie procedur budowlanych i skrócenie czasu wydawania pozwoleń na budowę.

Zgodnie z projektem zniesiony zostanie wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę części domów jednorodzinnych. Konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z dołączonym projektem budowlanym. Organ będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu od takiego zgłoszenia.
.......
.......

Zawiadomienie o zakończeniu budowy zastąpi obecnie wydawane pozwolenie na użytkowanie wobec większej liczby obiektów. Procedura zawiadomienia o zakończeniu budowy ma dotyczyć dodatkowo takich obiektów, jak: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże na pięć stanowisk, obiekty magazynowe (składy, chłodnie, hangary, wiaty), budynki kolejowe (nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonowanie, strażnice przejazdowe, myjnie taboru kolejowego), a także place składowe, postojowe i parkingi oraz stawy rybne. W praktyce pozwolenie na użytkowanie będzie dotyczyć ograniczonej liczby obiektów. Czas oczekiwania na uzyskanie milczącej zgody na użytkowanie (brak sprzeciwu administracji) zostanie skrócony do 14 dni (obecnie jest 21).

Budowa domów jednorodzinnych bez pozwolenia
Link do komentarza
gdzieś było, bo w tekscie nie ma, że będzie wymóg poinformowania wszystkich sąsiadów, tylko czy przez urząd, czy samego zainteresowanego to nie zanotowałem

cały ten chlew to ukłon w stronę urzędnika, to jemu upraszcza się robotę, nie jest to znaczące uproszczenie formalności inwestorowi, ba, moim zdaniem jest to większe wsadzenie na minę inwestora (brak warunków zasilenia, ostatecznej decyzji)

zresztą jest to projekt założeń, do legislacji droga daleka, bardzo...
Link do komentarza
Istotna jest całość zapisu :

Cytat

Administracja ma reagować jedynie na pismo właściciela nieruchomości sąsiedniej (np. w sytuacji, gdy nie zostaną zachowane odpowiednie odległości między budynkami), ewentualnie wydawać zaświadczenia o braku sprzeciwu od zgłoszenia budowy.



Czyli dotyczy sytuacji opisanej w Rozporządzeniu w sprawie WT § 12.4.
Ciekawe (i nowatorskie) jest to co pogrubiłem. Zapis taki może sugerować, że "administracja" w przypadku "odstępstw" od przepisów, ma "zadbać" o to aby sprawę "załatwić" już na etapie zgłoszenia, tak aby "przystopować" ewentualne późniejsze roszczenia właścicieli działek sąsiednich.

Tak nawiasem mówiąc, to akurat ta procedura "uproszczona", nie dotyczy sytuacji określonych w § 12.4 sytuacji - droga administracyjna (zawiadomienie właścicieli działek sąsiadujących) taka jak dotychczas, co też jest logiczne.

Ale nie jest aż tak różowo.
Do tego co napisał Barbossa dodać należy, że sąsiedzi będą mieli dużą możliwość "przystopowania" (skutecznie) budowy na każdym etapie - patrz wyrok TK, który pogrążył uchwaloną ustawę PB, która w zasadzie spełniała wszystkie założenia tego "nowego" PB.

dopisałem "nie" + literówka Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Może czegoś nie doczytałem, ale skąd sąsiad będzie wiedział o planowanej budowie?



Jeśli się nic nie zmieni:

Cytat

Art. 30a.1.
2) uzyskania oświadczeń właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców
nieruchomości bezpośrednio sąsiadujących z nieruchomością objętą zgłoszeniem,
o powiadomieniu o planowanej budowie.




Czyli jak ktoś (sąsiad - nawet złośliwie) nie podpisze takiego oświadczenia, to obowiązywać będzie tryb PnB.

Co nie bardzo jest logiczne, bo zgłaszać można tylko jeśli sąsiedzi nie są stroną.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...