Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Odmalowywanie pokoju - czy gruntować?


Recommended Posts

Witam
Planuję odmalowanie pokoju ok 16m2 tym samym kolorem (niebieskim) tak aby go odświeżyć. Obecnie ściany są trochę brudne i jakoś poplamione czymś co schodzi ładnie jak ją wodą przetrę.

Czy ścianę trzeba zatem gruntować? Obecna farba nie odpada, nie ma pęknięć ani innych problemów... jak uważacie?

Jak w ogóle zabrać się za to odmalowanie?
Link to postu
Gość mhtyl
Najpierw koniecznie trzeba umyć całą powierzchnię.Można to zrobić zwykłą wodą z dodatkiem szarego mydła albo popytać w sklepie czy nie maja specjalnego środka do mycia. Potem jak wyschnie możesz malować.
A pochwal się jeszcze jaka tam była położona farba i jaką teraz masz zamiar malować.
Link to postu
Gość mhtyl
Jeżeli stara farba dobrze się trzyma i nie odpada to ja bym malował bez gruntowania,tylko umyć odpowiednim płynem.
Malowałem tak u siebie i nic się nie działo,jedyna uwaga to jeżeli będziesz malował walkiem to nie maluj za dużo w jednym miejscu bo może wałek starą farbę zabrać.
Link to postu
Tak, stara farba się dobrze trzyma i nie odpada. Myślałem żeby po prostu umyć ją zwyczajnie wodą z mydłem, schodzi wtedy super te zabrudzenia ;)

Właśnie zastanawiałem się, czy lepiej będzie wałeczkiem czy pędzlem, w sumie pędzlem i tak trzeba w rogach malować...
Link to postu
Gość mhtyl
Cytat

Tak, stara farba się dobrze trzyma i nie odpada. Myślałem żeby po prostu umyć ją zwyczajnie wodą z mydłem, schodzi wtedy super te zabrudzenia ;)

Właśnie zastanawiałem się, czy lepiej będzie wałeczkiem czy pędzlem, w sumie pędzlem i tak trzeba w rogach malować...


Ja myłem woda z szarym mydłem icon_smile.gif A malowałem pędzlem ławkowcem,takim już "przetartym" bo ze świeżego lubią włosia wyłazić.
Link to postu
Gość mhtyl
Cytat

Też się nad tym zastanawiam, ale z kolei lubią być zacieki po malowaniu pędzlem.


Jak dobrze będziesz "machał" icon_smile.gif pędzlem to zacieków nie ma prawa być.
Jeżeli Ci wygodnej wałkiem to wałkiem,tylko farby z wodą nie rozrabiaj,raz że nie trzeba a dwa jak rozrobisz to będzie z walka kapać jak przy przeziębieniu z nosa icon_smile.gif
Powodzenia w malowaniu icon_biggrin.gif
Link to postu
Cytat

Jak dobrze będziesz "machał" icon_smile.gif pędzlem to zacieków nie ma prawa być.
Jeżeli Ci wygodnej wałkiem to wałkiem,tylko farby z wodą nie rozrabiaj,raz że nie trzeba a dwa jak rozrobisz to będzie z walka kapać jak przy przeziębieniu z nosa icon_smile.gif
Powodzenia w malowaniu icon_biggrin.gifTylko wałkiem (rolką, jak u nas czasem mowią). Tylko właśnie nie "machać" za szybko, bo chlapie. I oczywiście, farby teraz są gotowe, więc żadnych kombinacji. Wiaderko, ociekacz, rolka na teleskopowym kiju i do dzieła!

Tylko teraz problem w doborze rolki, a właściwie jej "owłosienia". Jak dobry fachman w sklepie, to doradzi. Bo są różne do różnych farb.


Cytat

Jeżeli stara farba dobrze się trzyma i nie odpada to ja bym malował bez gruntowania,


Ja jestem zwolennikiem gruntowania. Mimo mycia i wysuszenia.

Cytat

Mam zamiar malować zwyczajną emulsją, wczesniej też taka tam była położona. Czyli nie trzeba nic gruntować, wystarczy ją dobrze umyć, tak? icon_smile.gifCoś nie tak. Emulsja, nawet zwykła, nie ma tendencji do ścierania się.
Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
 • Lubię to 1
Link to postu
Gość mhtyl
Cytat

Tylko wałkiem (rolką, jak u nas czasem mowią). Tylko właśnie nie "machać" za szybko, bo chlapie. I oczywiście, farby teraz są gotowe, więc żadnych kombinacji. Wiaderko, ociekacz, rolka na teleskopowym kiju i do dzieła!

Tylko teraz problem w doborze rolki, a właściwie jej "owłosienia". Jak dobry fachman w sklepie, to doradzi. Bo są różne do różnych farb.Ja jestem zwolennikiem gruntowania. Mimo mycia i wysuszenia.


Słuszna uwaga aby po myciu odczekać aż ściana wyschnie.
Co do doboru wałka to jak najbardziej w sklepie doradzą i jak dobry sprzedawca to i dobrej rady też udzieli.
Link to postu
Cytat

To,że za dużo to dobrze bo nie brakło icon_biggrin.gif ale dobór jakościowo był udany.Taa ... doradzili mi duże wałki, którymi nie jestem w stanie malować, no chyba, że dwoma rękoma trzymać ów wałek i nakładać kolor.

Spece nie wzjeli pod uwagę tego, że siła kobiet jest mniejsza i nie są one w stanie operować czymś co z założenia jest robione dla chłopów
Link to postu
Gość mhtyl
Cytat

Spece nie wzjeli pod uwagę tego, że siła kobiet jest mniejsza i nie są one w stanie operować czymś co z założenia jest robione dla chłopów


Jak to nie wzięli pod uwagę,kobiety zawsze lubią się bawić wałkiem (te dorosłe oczywiście) icon_biggrin.gif więc wychodząc z założenia z takiego założenia dali nawet dwa wałki icon_lol.gif
Link to postu
Cytat

Taa ... doradzili mi duże wałki, którymi nie jestem w stanie malować, no chyba, że dwoma rękoma trzymać ów wałek i nakładać kolor.

Spece nie wzjeli pod uwagę tego, że siła kobiet jest mniejsza i nie są one w stanie operować czymś co z założenia jest robione dla chłopówCo Ty opowiadasz, nie możesz dać rady dużemu wałkowi? Przecież to samo jeździ! Znaczy, toczy się po ścianie! Tego wałka nie trzyma się w dłoni, tylko nakłada się go na taki drut uchwytu i dopiero rączkę tego uchwytu bierze się do ręki.A to jest uchwyt!I dopiero takimsię maluje.
A takim teleskopowym kijem przedłuża się rączkę, coby z drabiną nie biegać po chałupie.

Cytat

Spece nie wzjeli pod uwagę tego, że siła kobiet jest mniejsza i nie są one w stanie operować czymś co z założenia jest robione dla chłopówW Rosji zaden facet nie zajmie się malowaniem ścian, to domena kobiet.


Link to postu
Gość mhtyl
icon_biggrin.gif Ślicznie ,przejrzyście i prosto to wytłumaczyłeś.
Czy czasami nie byleś kiedyś belfrem icon_smile.gif

Cytat

Ja tam lubię duże wałki. robota szybciej idzie icon_lol.gif


Duży może więcej i większa przyjemność z dużym icon_lol.gif
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
Jeżeli szukacie kozackich wałków (nie rozumiem, jak można malować ściany pędzlem - tragedia) to polecam firmy BlueDolphin Tapes - tak to ci co robią te kozackie taśmy ^^

odnośnie tematu: ja również jestem zwolennikiem gruntowania przed malowaniem, dlatego proponował bym prze gruntować ściany przed malowaniem, jeżeli stara farba się dobrze trzyma to zostaw ją w spokoju icon_smile.gif

przemyć -> pogruntować -> pomalować

ja bym taką kolejność zachował ;)

http://www.bluedolphintapes.com/download/rpwm.pdf - szukaj takich regałów :P Edytowano przez MieszkanieW10Dni (zobacz historię edycji)
Link to postu
 • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Te wartosci dotyczą współczynnika przewodzenia ciepła danego materiału (wielkośc fizyczna - nie pytaj, jak okreslona). Przykładowo dla styropianów najcieplejszych elewacyjnych producenci doszli juz do wartości 0,030 W/mK (i chyba niżej nie zejdą). W skrócie telegraficznym - współczynnik przenikania ciepła U świadczy o izolacyjności termicznej przegrody, ale trzeba go wyliczyć (jw. podał Ekspert Cezary). U= λ / d [W/m2∙K] gdzie: λ - współczynnik przewodzenia ciepła ściany [W/mK] lambda d - grubość ściany [m] metr   Im mniejsza Lambda i grubsza warstwa materiału izolacyjnego, tym mniejsze straty ciepła przez przegrodę. W układach wielowarstwowych - od zewnątrz -styropian, mur, pustka powietrzna (dla przykładu), a nawet tynk od środka - stosuje się wzory, które uwzględniają wszystkie te warstwy i dodatkowo opór przejmowania zewnętrznego i wewnętrznego przy określonej temperaturze na zewnątrz i wewnątrz (np. -20 i + 20 stopni). Dawno temu liczyłem to na studiach "na piechotę" na przedmiocie Fizyka budowli. Tak czy inaczej - na stronach producentów materiałów izolacyjnych i/lub elementów ściennych sa gotowe przekroje ścian z warstwa ocieplenia i podane wartości U dla takiej przegrody.   To tyle tytułem wstępu :).
  • To są współczynniki przewodności cieplnej,  a aby obliczyć przenikalność izolacji trzeba wartości te podzielić przez jej grubość w metrach.
  • Mam pytanie odnośnie nowoczesnych ciepłych izolatorów jak PIR czy chociażby masa Illbruck PR005. Czy podane dla nich współczynniki tj.:   Illbruck PR005 < 0,15 W/mK PIR od 0,020 do 0,025W/mK   ... są podawane dla jakiejś grubości? Rozumiem ze im niżej tym lepiej. Jak to porównać i jak ocenić ile trzeba dać np. plyty PIR pod skrzynki rolet na betonowe nadproża?   Mam dylemat czy jest sens wysuwac okna przed lico o 2 cm żeby docieplić nadproża. Mam je na różnych wysokoscisch a różnica między najniższym a najwyższym nadprożem to aż 7 cm. Okna będą posiadały poszerzenia z Purotermu najprawdopodobniej i na tym rolety, ale moglbym uzyskać więcej powierzchni okna i zamiast dać 24cm purenitu w najniższym punkcie to mógłbym zrobić 20 cm purenitu a w najwyższym punkcie (gdzie skrzynka będzie wchodzić na beton na 5 cm) to wysunąć lico o 2 cm i docieplić to PIR o ile te 2 cm wystarczy. Czy jest jakiś kalkulator do tego? Samo wysuwanie okien tez zmniejsza mostki wiec mógłbym wszystkie okna wysunąć przed lico o te 2 cm
  • 1. Kup mniejsze spodnie ( po półtorej roku jestem na finiszu remontu i schudłem prawie 10 kilo) 2. Ile dasz radę rób sam. Ceny usług poszły w kosmos, a nawet jak nie zrobisz czegoś idealnie, to i tak po chwili przestaniesz na to zwracać uwagę. Co więcej, nie łudź się, że jak ktoś Ci to zrobi, to będzie idealnie. Będzie dobrze (w najlepszym wypadku). Gładzie i malowanie ogarniesz, jeśli nie masz dwóch lewych rąk. Wyburzanie działówek to też super zabawa.  3. Ze specjalistami jeśli będziesz pisał umowy, wpisuj o ile ewentualnie może wzrosnąć cena, w razie nieprzewidzianych komplikacji. 4. Obfotografuj wszystko przed, w trakcie i po. (Ja zapomiałem i żałuję bo było by fajne porównanie)
  • Jako elektryk zawsze powtarzam ludziom, że świecąca neonówka elektrykowi mówi wiele, ale co mówi, tego nieelektryk nie rozumie, więc laicy nie powinni używać neonówki bo nie potrafią prawidłowo interpretować jej wskazań. Tu jest trochę podobnie. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...