Skocz do zawartości

Jak podłączyć urządzenie siłowe


Recommended Posts

Witam wszystkich elektryków !
Jestem nowy więc od razu przepraszam za (niewiedzę itd. to nie tu, to już było) dużo szukałem ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi (moja wiedza na temat instalacji elektrycznych jest raczej kiepska chociaż poradziłem sobie w domu i od skrzynki bezpiecznikowej zrobiłem wszystko sam) problem pojawił się niedawno przy zakupionej obrabiarce do drewna (siłowa) mam przy rozdzielni 2 gniazda 5 czyli l1,l2,l3,N,PE ale z moich dotychczasowych urządzeń siłowych typu betoniarka,spawarka,cyrkulatka wychodzi zawsze 4 żyły więc łączyłem przedłużaczem kablem 4-żyłowym tą 4-tą pod gruby bolec czyli PE (N niepodłączone) wszystko chodziło ale nowa niechciała gdy rozebrałem wtyczkę 5-tkę zauważyłem że gruby bolec jest nie podłączony zmieniłem w przedłużaczu przy wejściu do rozdzielni PE na N obrabiarka działa ale w domu zaczeły dziać się cuda gdy używałem np. betoniarki waliło różnicówkę przy włączeniu byle czego (myślę że jakiś konflikt N z PE) więc zrobiłem osobny przedłużacz 5-tkę pod nową maszynę do starych został stary, działa wszystko ok. ale nierozumiem jak powinno się łączyć takie urzadzenia siłowe z których wychodzi 4 przewody gdzie łączyć czwartą żyłę pod N czy pod PE gdy zechcę wymienić przedłużacz na 5 żyłowy i tak jedna zostanie niepodłączona czy muszę zmienić podłączenia w betoniarce i cyrkularce z PE na N wtedy wszystko mi wariuje.
Link do komentarza
Jeśli urządzenie 3-fazowe jest przystosowane do przyłączenia 4-żyłowym przewodem to zawsze łączymy go z PE oraz 3 fazowymi (L1, L2, L3). Przewodu ochronnego PE nie wolnno pozostawić bez połączenia.
Generalnie typowe urządzenie trójfazowe (np. silnik) nie potrzebuje przewodu N, bo działa wykorzystując napięcie międzyfazowe (400 V) a nie napięcie pomiędzy fazą oraz N (230 V). Wystarczy jednak, by w urządzeniu był jakikolwiek sprzęt jednofazowy (wentylatorek, lampka itp.) i przewód N jest konieczny.
Po zamianie N z PE wyłącznik różnicowoprądowy rozłącza obwód, bo w ten sposób zrobiłeś zwarcie N z PE, przy którym każda sprawna różnicówka zadziała. Generalnie obowiązuje jedna prosta zasada: Przewodu PEN raz rozdzielonego na N i PE nigdy już nie łączymy.
Link do komentarza
dzięki el_instalator wreszcie ktoś jasno napisał że PE nie powinien zostać bez połączenia chociaż w tej nowej maszynie mojej tak właśnie jest ale myślę że to dlatego że we włączniku głównym maszyny jest właśnie coś na 220 V jakaś cewka może w każdym razie mam już jasność że nie trzeba nic u mnie zmieniać.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
W zasadzie powyżej masz wszystkie niezbędne informacje i jeżeli juz podjąłeś się takiego wykonania instalacji to powinienes sobie z nią poradzić. daj znać na forum w miarę możliwości jak w chwili obecnej wygląda sytuacja i czy wszystko się udało.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...