Skocz do zawartości

Ogród zimowy w zetknięciu z realnym życiem


Recommended Posts

Zbudowaliśmy ogród zimowy na miejscu tarasu. Wielkie marzenie w zetknięciu z realnym życiem ujawniło kilka przykrych stron.

Nierzetelne i niekompetentne firmy, które w istocie składają się z właściciela-gościa z pieczątką zlecającego poszczególne roboty wykonawcze majstrom, raz lepszym, raz gorszym. Reprezentant firmy, zwykle jej właściciel czyli tata zatrudniający rodzinę, traktuje klienta jak dojną krowę (jeśli kogoś stać na ogród zimowy, to pewnie szasta pieniędzmi) i opowiada różne miłe dla klienta bzdury, często wykazując poważne luki w wiedzy technicznej o swoim produkcie. Po otrzymaniu zaliczki zapomina o harmonogramie i wielu innych ustaleniach. Od teraz klient będzie biegał za nim.

Ogród zimowy to pułapka na muchy i inne owady, które zbijają się pod szklanym dachem i nie potrafią się wydostać na zewnątrz. Konieczna jest moskitiera, a to nie jest banalny problem ze względów praktycznych i estetycznych.

Szklane pomieszczenie daje silne echo. Jest to nieprzyjemne i trudne do wygłuszenia.

A jakie są wasze doświadczenia z ogrodami zimowymi?
Link do komentarza
Próbowałem rozruszać temat ogrodów zimowych w wątku: Zrób to sam - ogród zimowy
ale zainteresowanie minimalne icon_smile.gif

Na owady mam zamontowane, w oknach otwieranych latem, moskitiery.
Echa nie będzie jak już zagospodarujesz przestrzeń zielenią, która w temperaturach tam występujących czuje się doskonale!!!

Co do upału - na rynku mamy do wyboru żaluzje automatyczne, ręczne jak i wszelkiego rodzaju substytuty - co kto woli i po problemie... no może nie tak szybko - u mnie jest wentylacyjna przestrzeń pomiędzy dachem a ścianą i prawie 1/3 całości otwierana.

Za to zimą darmowe grzanie domu - wystarczy nie otwierać okien tylko uchylić drzwi do domu.

Luty, minus 25 i kawka na słońcu, wśród tropikalnej zieleni - bezcenne icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ja zawsze chciałem mieć ogród zimowy. Może kiedyś uda mi sie zrealizować ten plan, choć póki co starcza mi mój normalny ogród icon_biggrin.gif Panowie, a powiedzcie mi jakie rośliny są najlepsze do takiego zimowego?


U mnie królują oleandry - odpowiednio zasilane kwitną cały rok! Nie gorzej czują się też cytrusy i palmy. Nic nie zastąpi prawdziwego ogrodu, ale zimą wśród zieleni i pachnących kwiatów możesz posiedzieć tylko w oranżerii.
Link do komentarza
Cytat

Jedynym minusem tego wszystkiego jest potworne ciepło nawet przy zasłoniętych roletach.


To chyba masz za dużą powierzchnię nieocienioną???
U mnie wczoraj, przy temperaturze w cieniu, na zewnątrz 42 stopnie w oranżerii było dokładnie tyle samo. W kabinie Sprintera miałem 58 stopni...

Jesienią demontuję zacienienie i zaczynam "łapać" ciepełko - jeśli tylko jest słońce. Przeszklenia mam wykonane z szyb zespolonych, napylanych warstwowo w celu zatrzymywania ciepła wewnątrz (ciepło przenika bez przeszkód do wewnątrz, i jest w sporej części zatrzymywane na zasadzie odbicia).
Link do komentarza
Pisałeś, że zimą jest ciepło, w pomieszczeniu masz ogrzewanie centralne, czy osobno ogrzewasz? Czy okna zespolone faktycznie tak dobrze trzymają ciepło?
Zastanawiam się bo spotkałam się z dwoma rozwiązaniami. Jako pomieszczenie wydzielone w domu i od początku budowy podłączone do ogrzewania centralnego (Polska), okna były mniejsze i nie na całej powierzchni, za to było ciepło o każdej porze roku. I jako dobudowane pomieszczenie, w całości przeszklone, bez ogrzewania - przez co jesienią było bardzo chłodno, zimą nie mam pojęcia - pewnie dogrzewali osobno (Anglia).

Cytat

Ja zawsze chciałem mieć ogród zimowy. Może kiedyś uda mi sie zrealizować ten plan, choć póki co starcza mi mój normalny ogród icon_biggrin.gif Panowie, a powiedzcie mi jakie rośliny są najlepsze do takiego zimowego?




Ja polecam draceny - przypominają trochę palmy, są różne rodzaje, dla mnie najlepszy (czyt. najładniejszy) jest taki: http://rosliny.wymarzonyogrod.pl/baza-rosl...angeana,1_1036/ w Ikei był za 40zł (cena standardowa 80zł) ale na pewno znajdziesz gdzieś taniej. Nie wymaga wiele opieki (podlewam raz na tydzień bez żadnych odżywek), a ładnie się prezentuje. Edytowano przez A.Pestka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Pisałeś, że zimą jest ciepło, w pomieszczeniu masz ogrzewanie centralne, czy osobno ogrzewasz? Czy okna zespolone faktycznie tak dobrze trzymają ciepło?


Pomieszczenie jest ogrzewane wyłącznie przez ciepło jakie przenika z wewnątrz przez ocieplone ściany zewnętrzne (24cm suporeks, 5 cm pustka powietrzna, 12 cm suporeks, styropian 15 cm) i przez podłogę tarasu nad pomieszczeniem mieszkalnym (ocieplenie 15cm wełna mineralna). Dodajmy do tego w duże mrozy uchylone drzwi wewnętrzne - lubię rześkie powietrze, a nie wieje mrozem. Szyby zespolone wybrałem z napylanym na powierzchnię szkła filtrem zatrzymującym ciepło wewnątrz. Tu muszę uzupełnić, że mam oszklony dach i ścianę frontową, zaś ściana tylna, boczne i podłoga to przegrody zewnętrzne domu.

Cytat

Ja polecam draceny - przypominają trochę palmy, są różne rodzaje, dla mnie najlepszy (czyt. najładniejszy) jest taki: http://rosliny.wymarzonyogrod.pl/baza-rosl...angeana,1_1036/ w Ikei był za 40zł (cena standardowa 80zł) ale na pewno znajdziesz gdzieś taniej. Nie wymaga wiele opieki (podlewam raz na tydzień bez żadnych odżywek), a ładnie się prezentuje.


Draceny w oranżerii rosną bez opamiętania. Moją obcinam i sadzę znów tylko czubek albo zostawiam sam "pień" - tym razem ma dwie odnogi więc może będzie rósł dłużej zanim znów będzie chciał przebić dach...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Chyba nie do końca tak jest - jeśli dom jest ocieplony prawidłowo, to nie posiada mostków, a w każdym razie nie w takiej skali, że temperatura waha się odczuwalnie, w zależności od miejsca jej pomiaru.




No niestety w niektórych pomieszczeniach mam za ciepło, a w innych za zimno. Tutaj pewnie chodzi też o to, że najcieplej mam w małych pokojach i pomieszczeniach, które są w środku domu lub mają tylko jedną ścianę zewnętrzną. A duże rozmieszczone są "po bokach" i mają już co najmniej 2 ściany zewnętrzne, a dwa pokoje nawet mają 3 ściany zewnętrzne i w nich jest najzimniej. Chociaż dom jest ocieplony od zewnątrz styropianem, poddasze ocieplone watą. I sufit w piwnicy ocieplony też styropianem, czyli izolacja od podłogi jest.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 7 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 9 miesiące temu...
Ech, i nadal opinie podzielone, a ja nie wiem, czy przewidzieć w budżecie ogród zimowy, czy nie ;) Przede mna jeszcze dużo czasu zanim w ogóle mój nowy dom powstanie, a co dopiero ewentualny ogród zimowy, ale jakoś ciągnie mnie w stronę takiej egzotyki.
Nic, będę dalej śledzić i rozważać. Chyba, ze ktoś mógłby polecić na co warto uważac w przypadku zakładania ogodu zimowego icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...