Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

normy murowania scian


Recommended Posts

Witam ,mam takie pytanie ile wynosi norma odchyłu w pionie poziomiw i wybrzuszenia ,przy murowaniu ścian nosnych?
drugie pyt czy ta norma dotyczy rownierz wymiany scian np. skulem jedna sciane i w jej miejsce wymurowalem druga z innego materialu(wszystko juz w wymurowanym budynku) czy to ma jakies znaczenie?
Link to postu
Cytat

Dopuszczalne odchylenie od pionu na wysokości kondygnacji nie powinno przekraczać 6 mm lub 10 mm, zależnie od sposobu wznoszenia ściany.Z tego co się orientuję w przypadku pustaków Porotherm to jest 0,6 cm dla murów spoinowanych i 1 cm dla niespoinowanych. A czy odchylenia mają znaczenie? Mają - zgubienie pionu powodu nierównomierny rozkład sił i przeniesienie ciężaru stropu. Pamiętaj, że mówimy o ścianie nośnej, a nie działowej icon_smile.gif
Link to postu
Cytat

a jak to sie ma do np wymurowanych nierowno pustakow ? tz jeden wystaje troche wiecej a drugi mniej i jak by sie mijaly icon_smile.gif ?


To jest błąd bo zasadą jest, że ścianę licuje się z jednej strony, a druga jest taka jak wyjdzie.
Wtedy wychodzą różne wymiary poszczególnych pustaków.

Trafiają się też np. bloczki betonowe, które nie tylko nie mają jednego wymiaru, ale jeszcze mają "przekoszone" kąty - to dopiero jest zabawa.
Link to postu
Cytat

a jak to sie ma do np wymurowanych nierowno pustakow ? tz jeden wystaje troche wiecej a drugi mniej i jak by sie mijaly ?

Musisz zlokalizować z ,której strony murarz miał założony sznur z tej właśnie strony licował ścianę ,przykładasz długą poziomicę do ściany w pionie i patrzysz jeżeli widzisz że jeden pustak wystaje trochę więcej a inny mniej to przechodzisz na drugą stronę tej ściany i robisz to samo tam już poziomica powinna przylegać do ściany na całej wysokości nawet jak delikatnie nie ma pionu ,a powinna.

Ściany zewnętrzne mają lico od zewnątrz ,wewnętrzne z jednej strony z tej z której murarz zapiął sznur .Jeżeli materiał ,z którego jest wznoszona sciana jest idealny, to ściana nie posiada uskoków ,które wygładza się tynkiem . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...