Skocz do zawartości

WODA GRUNTOWA


Recommended Posts

witam serdecznie,

Mam problem z ustaleniem poziomu wód gruntowych. Tydzień temu na działce obok domu wykopałem dziurę na głębokość ok 4m licząc od zera budynku, aby sprawdzić poziom wody gruntowej obok budynku (budynek podpiwniczony na płycie płyta osadzona na 2,90m od zera budynku).

Proszę o pomoc w jednej kwestii. W momencie kopania dziury w ogóle nie było wody w wykopie, po wykopaniu również. Minęły cztery godziny na dole wykopu zaczęła się zbierać woda w minimalnych ilościach (dosłownie mała kałuża), na drugi dzień na dole wykopu było ok.5cm wody do tego dziura minimalnie się zapadła, woda stała w połowie dziury . Po kilku dniach głębokość studni zmniejszyła się do 3,50 (woda z dołu wykopu trochę podmyła grunt i się osunął) aktualnie w dziurze jest ok 20cm wody o "równym lustrze".

Grunt na działce to glina, na głębokości- spodzie dziury również była glina.

Proszę o pomoc czy woda w dziurze to woda gruntowa? Czy jakaś woda naciekowa?

W zeszłym roku (w sierpniu przy suszy), był robiony odwiert głębinowy na 17m w poszukiwaniu warstwy wodonośnej pod studnię głębinową, firma realizująca odwiert stwierdziła że do tej głębokości wody nie ma. Jednak glina która była wyciągana była wilgotna.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Cytat

Masz grunt spoisty tj. trudno przepuszczalny, i to do 17 m - małe prawdopodobieństwo, że to woda gruntowa. Ona po prostu napływa z boków, z góry. Nawet może do dołu icon_smile.gif.
Nie kop "na ślepo" zatrudnij może radiestetę, on szybciej zlokalizuje jakiś ciek wodny.



Dzięki.

Nie szukałem wody:) Chciałem żeby jej nie było:)

U mnie problemem jest woda która od dołu od posadzki wchodzi do piwnicy w 1 miejscu. Teraz wiem że prawdopodobnie jest to spowodowane rynnami które nie są podłączone i leją pod budynek. Na grunt góry nie jest jeszcze do końca zbity po zasypaniu. Bałem się że jest to wysoki poziom wód gruntowych i woda pod ciśnieniem.

Planuje zrobić opaskę na 120cm nieprzepuszczalną, i podłączyć rynny tak aby woda nie stała przy budynku. Mam nadzieję że to wystarczy. Izolacja pionowa jest bardzo ciężka dobrze wykonana.


pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Dzięki.
Chciałem żeby jej nie było
U mnie problemem jest woda która od dołu od posadzki wchodzi do piwnicy w 1 miejscu. Teraz wiem że prawdopodobnie jest to spowodowane rynnami które nie są podłączone i leją pod budynek. Na grunt góry nie jest jeszcze do końca zbity po zasypaniu. Bałem się że jest to wysoki poziom wód gruntowych i woda pod ciśnieniem.
Planuje zrobić opaskę na 120cm nieprzepuszczalną, i podłączyć rynny tak aby woda nie stała przy budynku. Mam nadzieję że to wystarczy. Izolacja pionowa jest bardzo ciężka dobrze wykonana.
pozdrawiam


Musisz zrobić porządek z wodą opadową .Wodę z rynien odprowadzić zdała od budynku rurami pcv o odpowiednich przekrojach z uszczelką .Woda z rynien leje się w grunt i zalega w tym gruncie wzruszonym przy budynku i powoli przesącza się przez to jedno ujście jakie znalazła sobie u dołu przy posadzce wchodzi do piwnicy .W luźnym gruncie dookoła budynku sporo może zmieścić się tej wody i takie przesączanie może trwać kilka m-cy a deszcze padają częściej czyli to będzie ciągłe przesączanie. Gdybyś ubił tą glinę dookoła budynku w trakcie obsypywania tego by nie było teraz musisz czekać aż grunt sam się zagęści a to potrwa latami.Możesz od tego dołka kontrolnego do budynku przekopać rów na dno wrzucić słomy ,żwiru zasypać gliną powstanie wtedy ujście zgromadzonej wody zalegającej dookoła budynku w luźnym gruncie .
W takim gruncie najlepiej zrobić drenaż opaskowy dookoła budynku, a górę zamknąć ubitą gliną ,teren wyrównać ze spadkiem od budynku ,to co się przesączy przez wierzch zostanie odprowadzone drenażem co się nie przedostanie spłynie z dala od budynku . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

U mnie problemem jest woda która od dołu od posadzki wchodzi do piwnicy w 1 miejscu.


Teraz wiem o co Ci chodzi. I dodatkowo nie masz drenażu ?
Poprawne odprowadzenie wód opadowych nie załatwi problemu - chociaż jest konieczne, ta opaska też nie. Wykop pod piwnicę utworzył w rodzimym gruncie nieckę, która "zbiera" teraz wodę. Grunt, którym obsypanym są ściany piwnicy jest wzruszony i gromadzi wodę, która nie odpływa do niewzruszonego gruntu spoistego. Rozumiem, że nie masz ciągłej izolacji (pod posadzką piwnicy i jej ścianami) i stąd te zawilgocenia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...